בתשובה ל+kozmo, 07/08/23 21:43
עם סגולה 760667
לא יודע. אולי היה ואולי לא‏1. בכל מקרה לא היה כפי שתיארו אותו תלמידיו.
חופרי החרסים גם אמרו שממלכת דוד לא היתה, ושינו את דעתם.

___________
1 [ויקיפדיה גלוסקמת יעקב אחי ישו]
עם סגולה 760671
הגלוסקמה התבררה כזיוף.
עם סגולה 760672
בעצם לא.
עם סגולה 760673
שתי התגובות שלך מתארות במדויק את מה שקרה.
עם סגולה 760681
בהחלט סביר שהשם היה ישו. נראה שהשם „ישו״ היה יותר נפוץ מ„ישוע״ באותה תקופה (אבל שניהם היו שמות נפוצים).

די ברור שפטרוס הוא דמות היסטורית. יכול להיות שיוסף בן מתיתיהו (שנולד בערך בזמן שישו הוצא להורג ומדווח בספריו על מאורעות שונים מאותה תקופה) הזכיר את ישו. יותר ברור שהוא הזכיר את יעקב שהוצא להורג בירושלים אחרי שכבר היו לו חסידים.
עם סגולה 760690
אני חושב שהשליח יעקב אחי ישו, הוא דמות היסטורית לא פחות מפטרוס. הוא היה מנהיג הקהילה הנוצרית הקטנה, אחרי מות ישו.
יוסף בן מתיתיהו אכן מדבר יותר על הקהילה הנוצרית הקטנה במאה הראשונה מאשר על ישו בעצמו. הוא מזכיר את יעקב וכותב שהיה אחיו של ישו. יש כאלו שמערערים על האותנטיות של הקטע על הנוצרים בקדמוניות היהודים.
לגבי הגלוסקמה של יעקב אחי ישוע, הגלוסקמה אותנטית, אבל הכתובת מזוייפת. על גלוסקמאות, אפילו של אנשים חשובים מאד, בד''כ לא היו כתובות.
עם סגולה 760691
עפ"י ויקי ייתכן בהחלט שגם הכתובת אותנטית.

מתוך גלוסקמת_יעקב_אחי_ישו [ויקיפדיה]: "המומחים... קבעו, על סמך איתורה של פטינה טבעית ממקור ביולוגי שהתפתחה באופן איטי במשך מאות שנים בחריצי אותיות שונות בכתובת (בפרט בחלק הכתובת שנחשד על יד הרשות להיות חדש), כי ניתן לקבוע בוודאות כי הכתובת לא נחקקה בדורות האחרונים".
עם סגולה 760695
עודד גולן הוא זייפן ידוע ומומחה. הגלוסקמה גם לא נמצאה בחפירה מסודרת. (סיפור מציאתה לא נשמע לי אמין). בנסיבות אלו ההנחה הראשונית צריכה להיות שמדובר בזיוף.
סיפור הפטינה לא עושה עליי רושם. גם על כתובת יהואש (גם היא של עודד גולן) נמצאה פטינה מימי הבית השני ואפילו רסיסי זהב מותכים. הזייפנים פשוט לוקחים אפר מאתרי שריפה מן התקופה הדרושה ומיישנים אותו על הזיוף בתהליכים מחוכמים להפליא. לא כל כך קשה לרמות מומחים ממדעי הטבע ובפרט אם אינם מן התחום, אינם באים בגישה חשדנית ואינם מכירים היטב את הטכניקות של זייפנים.
עם סגולה 760700
ייתכן. קטונתי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים