בתשובה להפונז, 07/10/23 19:34
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762489
הדבר הנכון להגיד היום הוא כו#%^{ או %@#%^ עם הפוליטיקאים המ%#*++^%#%, להתעצבן ואולי גם לבעוט במשהו בעצבים או סתם לבחור לסתום את הפה. אני לא מבין את הרפלקס המתרפס והכמעט אוטומטי הזה לרוץ להתחנן לעבוד עם האיש שאחראי על המחדל שקרה היום יותר מכל איש אחר במדינת ישראל. השתבשה עליהם/עליכם דעתכם?!
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762513
ככל שזה נוגע לי ''תמות נפשי עם נתניהו'' היא לא מדיניות מומלצת.

אחרי ההדגמה של מוכנות צה''ל לתרחיש הכי צפוי במזרח התיכון, אני מעדיף שבקבינט הבטחוני יישבו גנץ ואייזקוט ולא בן גביר וסמוטריץ'. את המריבות הפנימיות נוכל להתחיל עוד כמה שבועות, שום דבר לא בוער.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762522
מסכים עם הכל, חוץ מ-‏4 המילים האחרונות.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762523
״שום דבר לא בוער״... כן כן. גם שום דבר לא מדמם למוות או נחטף.

לבאג המחשבתי שלכם יש שני שלבים:
1) רידוד המציאות לדילמת קרונית פשוטה. במסילה אחת יש ממשלה עם ביבי, גנץ, אייזנקוט וסמוטריץ׳ ובמסילה השניה יש ממשלה עם בן גביר וסמוטריץ׳.
2) בחירת המסילה עם גנץ ואייזנקוט כ״הרע במיעוטו״. כי אחרי שהפכנו את הבעיה לכה פשוטה, אי אפשר לבחור משהו אחר. זה הדבר שהאדם הסביר/הלא קיצוני היה בוחר בו.

אז זהו, שבמציאות בה אנחנו חיים, הסיטואציה המתוארת על ידי דילמת הקרונית הנ״ל *לא* מתארת את המצב בו אנחנו נמצאים. התוצאה של התרפסות בפני נתניהו *לא* תוביל אותנו לממשלת מרכז שפויה עם קבינט בטחוני שפוי וביטחון מוגבר לאזרחי ישראל. ביבי פה בשביל כאוס כחלק מתוכנית הארדואניזציה של מדינת ישראל. כל התרפסות של האופוזיציה הוא ינצל בטריקים ושטיקים כדי לפורר את ההתנגדות לשלטונו. כל הבטחה שלו לכל מי שהוא ינהל איתו משא ומתן תהיה שקרים וכזבים שינוצלו כדי לבסס עוד יותר את כוחו כשליט העליון והבלתי מעורער של מדינת ישראל. אם הוא היה עושה את הטריקים האלה רק פעם או פעמיים ואנשים היו ממשיכים לקנות את הלוקשים האלה, הייתי עוד מבין. אבל אנשים - כמה פעמים אפשר לעבוד עליכם לפני שאתם לומדים?
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762525
לשיטתי הצטרפות של לפיד צריכה להיות מותנה בזמן - רק לזמן המלחמה, ובהוצאת הקיצונים מהקואליצה מיד. וכשהמלחמה תיגמר - שלום לקואליציה והולכים לבחירות.
בכל תסריט אחר אני מסכים עם כל מילה שלך.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762526
והאמת - גם אפשר לא להצטרף ולתת לנתניהו להתבוסס בקיאה של הקואליצה שלו. הבעייה היא שאזרחי ישראל תלויים בהחלטות של אותו פורום מדובר.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762529
כאילו דה?!

שווה בנפשך - אופוזיציה העובדת בכל הכוח להפיל ממשלה מכהנת ולא רצה בכל הזדמנות (בעיקר, למרבה ההפתעה, כשנהיה רע יותר בגלל מדיניות הממשלה הגרועה) לבקש להצטרף לשלטון שהוכיח כבר אלף פעמים שהוא בנוי מאוסף של מושחתים, אפסים וחלאות אדם.

לא יעלה על הדעת!
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762528
כשהמלחמה תיגמר, לפיד שהצטרף לשלטון יואשם באחריות למחדלים - אז לא שלום לשלטון ביבי המסוכן ולא נעליים.

גם האמונה שלכם ש״הולכים לבחירות״ זה משהו שבטוח יקרה בעתידה של מדינת ישראל הוא דבר שקצת מצחיק אותי בתמימותו. בשנה האחרונה הצלחנו לראות אוסף של דברים שלא האמנו שיכולים להתרחש במציאות. האמונה הזאת שהדמוקרטיה הישראלית תשרוד את המשבר הזה היא תמימות והיאחזות בקש כאילו מדובר בעוגן (לדעתי). התהליך ההיסטורי שקורה פה סביבנו ואנו חיים בו בזמן אמת הוא לא ״עסקים כרגיל״ של הפוליטיקה הישראלית. יש חדש תחת השמש.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762531
לפיד מינה את הרצי הלוי, כך שאשמתו לא תהיה מוטלת בספק בלי קשר להצטרפותו או אי הצטרפותו לממשלה.

לגבי החלק השני של ההודעה שלך, אני מסכים שיש סיכוי לא מבוטל שאתה צודק אם כי אני פחות נחרץ ממך. אלא שאם זה כך, מה זה משנה אם לפיד וגנץ יצטרפו לממשלת חירום ואולי יקטינו במשהו את הנזק שייגרם במלחמה?
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762532
בהחלט יש חדש.
הצד האופטימי שבי מקווה שהחדש הזה הוא ההבנה סוף סוף שהליכוד ומי שעומד בראשו צריכים ללכת.
מי שלא הבין את זה לפני עשר שנים, ולא לפשני חמש, ולא עד לפני חודש (אכן ראש קשה), אולי יבין את זה עכשיו.

אני התכוונתי אגב ש''הולכים לבחירות'' זה חלק מההתניה של הצטרפות לקואליציה והוצאת הקיצוניים ממנה, לא איזה תקווה בעלמא.
מלחמת יום הכיפורים הביאה להחלפת שלטון מפא''י אחרי עשרות שנים. חבל שצריך אירוע בסדר גודל כזה בשביל החלפת שלטון, אבל הנה יש לך אירוע כזה.
אם לא - אז באמת אפשר לסגור כאן את הבסטה.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762536
המהפך היה ב 77'. בבחירות 73' גולדה נבחרה שוב...
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762537
אני מסכים עם שש המלים האחרונות בהודעה שלך.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762540
מפלגת שלטון מעיפים מהשלטון לא (רק) על ידי זה שממתינים בסבלנות עד הבחירות הבאות ומנהלים אופוזיציה רופסת ומתרפסת עד שהרגע הזה מגיע. יש לפעול בכל הכוח, גם אם זה נראה קצת כמו ראש בקיר, עד להפלת הממשלה פח זבל הזאת. כבר עכשיו. עכשיו? לפני שבוע ולפני חודש. המחאה צריכה להיות *פוליטית* בלי להתבייש. המטרה היא הפלת ממשלת הליכוד, נקודה ובלי להתנצל על כך. גם (ואולי בעיקר) תחת סכנת הנפשות הביטחונית שפחי הזבל האלה הביאו אותנו אליה.

(למשל, וסתם רק דוגמה) הכסף הגדול במשק צריך להפסיק להתיפיף, להפסיק לעבור פתאום למצב ״שקט יורים״ ולהציף את מדינת ישראל בפרצופו של ביבי עם כרזות עליהן כתוב שהמחדל הוא שלו וש-״ביבי תתפטר!״.

אתמול, כשנשברתי והתחלתי לצעוק בקוצר רוח על הנהג מונית הליכודניק שחפר לי במוח עם הקלישאות/מנטרות הרגילות שלהם, שמתי לב למשהו מעניין. הוא נראה קצת מופתע ועשה סימנים שהוא מתחיל להקשיב ושגלגלי מחשבה מתחילים לזוז לו בראש. אני לא אומר שהמרתי את דתו, אבל הוא כן הקשיב כי הדברים נאמרו אמנם עם קצת לוגוס, אבל העיקר בנאום הזה היה פתוס ואתוס. ככה צריך! כבו כבר את האיזור של השלוות נפש במוח האנליטי עד להכעיס שלכם. די כבר עם הגישות המדודות, הסבירות והשוקלות דברים לכאן ולכאן. המחנה שלנו צריך להתאפס על עצמו ו*לצעוק!*. אסור לתת לדרישה הצודקת (מן המוצדקות!) שצריך לבעוט בתחת של הליכוד מהשלטון *עכשיו*! יש לשלוח את המפלגת פשע-מאורגן הרקובה הזאת (במצבה הנוכחי) לאופוזיציה ולא לתכנן או לחשוב להקים איתה קואליציות אלטרנטיביות לזו הנוכחית. די כבר עם כל החשבונולוגית סקרים הזאת ודי עם התופעה המזיקה הזאת של המרכז-הקיצוני בישראל. בן גביר וסמוטריץ׳ הם לא הבעיה הכי בוערת של מדינת ישראל. הליכוד של ביבי (והמצביעים על אוטומט לו ולה) היא המפלגה הכי מסוכנת (מוחשית!) שהיתה אי פעם לרעיון הציוני ומדינת ישראל.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762542
ממש אין הבנה או הפנמה שהליכוד צריך ללכת. קראת פה את הפתילים השונים? שמעת את גנץ ולפיד?
הדמיון של האופוזיציה הרופסת הזאת מצליח להגיע רק עד לתסריט של פירוק הקואליציה הנוכחית והרכבת קואליציה ״שפויה״ עם הליכוד של ביבי ובלי ״הקיצוניים״. אולי אפשר להקים קואליציות שפויות עם מפלגת הליכוד של לפני 15 שנה. אבל היום? עם הגירסה הזאת של הליכוד? חיים בלה לה לנד.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762546
לדעתי בקרב רוב גדול מאנשי המחאה, ברור שהליכוד צריך לעוף ומהר. מה השאלה.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762548
זה לא מה שאני רואה. אנשים נראים לי מבוהלים ומוכנים לחתום על (עוד) עסקאות שטן עם מלאך החבלה כי הם שכנעו את עצמם שזה ״הרע במיעוטו״.

לא נכנסים (ולא תומכים בכניסה) לקואליציה עם מי שצריך לעוף מהשלטון כי הוא האחראי למצב הביש אליו הגענו. אפילו כשנהיה רע יותר בגלל אלו שצריך להעיף מהשלטון.
הדברים הללו נראים לי כל כך טריביאליים שזה ממש מוזר לי שאני יענו קיצוני וצריך לשכנע אנשים במחנה שלי שכך צריך לנהוג. הדיבורים עכשיו על תמיכה בשלטון נתניהו עם כל מיני תירוצים לשעתם נשמעים לי כמו גל של טירוף המוני ואיבוד דרך.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762571
שלי יחימוביץ׳ אומרת את מה שצריך להאמר עכשיו והיה צריך להיות המובן מאליו של כל המחנה:
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762579
מסכים עם כל מילה, אולי כדאי להפנות את הכתבה הזו למישהו בתחתית הדיון ששאל באופן לוגי וללא פאתוס למה נתניהו אשם (הכניסו אימוג'י ראוי כאן).
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762628
אין צורך להפנות, אני עוקב.
אני מקבל את הרושם שההתבטאות על לוגוס היתה מעליבה, אם כך סליחה. תגובה רגשית שלי, לא מקומי לומר לאנשים איך לנסות ללמד/לשכנע אותי.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762808
מאז המאמר של שלי, אני כן רואה שאנשים פה ושם מעזים להגיד את אשר יש להגיד בקול רם, גם עכשיו כשעדיין יורים. אותי זה מעודד וטוב להרגיש שאני לא לבד. מקווה שהסנטימנט הזה ילך ויתגבר.

למה חשוב להתנגד ולמחות נגד הממשלה הזאת בהקדם האפשרי (מאתמול ומשלשום)? משום שיש משמעויות לסדרי העדיפויות של הממשלה פח זבל הזאת לחיי אזרחי ישראל כבר עכשיו (אפילו באופן יותר מהותי מאשר לפני שבוע).
עד כמה שלא נעים לדבר על כך בזמנים אלו - צריך, כבר עכשיו, לדבר גם על כסף. המון כסף.

מה הממשלה הזאת תעשה עם ההשלכות הכלכליות של המלחמה? כיצד היא תשנה את סדר העדיפויות ועד כמה היא תצליח לבצע את השינויים הנחוצים, למרות ההסכמים הקואליציוניים ולמרות שוד הקופה הציבורית שה-‏64 תיכננו? כמה כסף יוקצה לעוטף עזה כדי למלא את החובה המוסרית של הממשלה הזאת כלפי אזרחיה והישובים שחייהם רוסקו? על חשבון מה ומי זה יעשה?

בקיצור: שלא ימכרו לנו לוקשים. גם עכשיו כשיורים - הכל פוליטי.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762813
בינתיים, לפי TheMarker, שר אחד דווקא כן מתפקד: סמוטריץ לא נח על משמרתו, ושוקד מהר מהר להעביר כספים שהובטחו לחרדים ומתנחלים, לפני שאי אפשר יהיה.

רציתי להוסיף סיומת דרמטית או רטורית, אבל נזכרתי בתגובה 762796.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762817
כשמצד שני לאלפי חיילים חסא ציוד לחימה, אפודים ואוכל, ואנחנו האזרחים מממנים אותם בתרומות ממיטב כספינו - לי נראה ששר האוצר במודע פוגע במאמץ המלחמתי של ישראל ולכן פוגע בבטחון המדינה.
יש כמדומני חוקים כיצד יש לנהוג במי שפוגע בבטחון המדינה בעת מלחמה.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762530
טעות בסעיף 1 (אבל אני מניח שהיה ברור שסתם טעיתי בכתיבה והכוונה שלי היתה ברורה):
1) רידוד המציאות לדילמת קרונית פשוטה. במסילה אחת יש ממשלה עם ביבי, גנץ, ואייזנקוט ובמסילה השניה יש ממשלה עם ביבי, בן גביר וסמוטריץ׳.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762535
זה יפה לצחוק על מטאפורה דבילית שהשתרבבה בצוק א̶י̶ת̶ן̶ העתים להודעה שלי? לא, זה לא יפה. אבל אני מודה שזה די מבדח.

אני לא רואה בהצעת לפיד שום התרפסות בפני נתניהו, והייתי מאד עצוב לו עמדת לפיד היתה "זה התבשיל שבישלתם כך שתאכלו אותו" מפני שלמרבה הצער אני אוכל באותו חדר אוכל. ככל הנראה ביבי אכן ידחה את ההצעה, אבל בעניין הזה ובעת הזאת לחץ ציבורי יכול, אולי, להועיל, במיוחד אם גם הבייס הליכודי מודאג מהמלחמה שבפתח.

בפתיל אחר דנו בשאלת הגיבוי המדיני שתהיה או לא תהיה כשכמות הבניינים הקורסים בעזה תעבור רף מסויים, אבל אם מותר לי להיות בן-זונה מסריח, מה שצה"ל יעשה בעזה אם בן-גביר וסמוטריץ' יתוו את הכללים, יהיה פשע מחריד שגם בימים טרופים אלה אני לא רוצה שמדינתי תבצע. "יום שישי השחור ברפיח" עלול להיראות כמו הקדימון לסרט האמיתי, כפי שפרשנים לא מעטים בטלביזיה תובעים (איך מאפשרים למישהו שיושב באולפן של ערוץ שאינו ערוץ 14 לתבוע להפוך את עזה למגרש חניה בלי שום מילת הסתייגות של המנחה או של אנשי הפאנל האחרים היא שאלה שלא תישאל אף פעם, כמובן).
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763153
דעתי בעניין זה מובעת באימייל ששלחתי לפני כעשרה ימים למתן כהנא.

לא נחפש אשמים אבל נכניס את האשמים לקבינט כי יש להם הכי הרבה ניסיון. . .

שלום לך,

איני יכול להשתחרר כל הזמן מההלם שהכו בי דבריך אמש בראיון בערוץ 14. מה עוד עלינו לחטוף כדי שיכנס מעט שכל לקודקודנו?
את גנץ אני זוכר עוד מתקופת ההתנתקות כאשר כיהן כמפקד כוחות היבשה. הוא אמר אז: 'ההתנתקות תביא ליציבות "גם" בגזרות אחרות' (וכמעט מיד אחר כך השתררה יציבות "גם" בגזרת לבנון כשפרצה מלחמת לבנון השנייה), ואת היציבות בגזרת עזה ספגנו מאז ועד עתה עד לשיאה באירועי הימים האחרונים הנוראים, תוך שאנו משקיעים סכומי עתק בכל מיני כיפות ברזל ומכשולים תת קרקעיים.
האלוף בריק אמר פעם שאיזנקוט וגנץ סיננו החוצה את הקצינים הטובים והנועזים והכניסו למטכ"ל רק קצינים בינוניים בעלי אוריינטציה שמאלנית.
כדוגמה לאמיתות דבריו אפשר להביא את אירועי החתימה על ההסכם עם לבנון בגבול הימי. האמת היא שאני הייתי בתחילה בעד ההסכם הזה כי חשבתי שאם בעתיד תהיה מול חופי לבנון אסדת גז פגיעה לא ירצה החיזבאללה לסכנה. אבל שיניתי את דעתי מיד כששמעתי את נציג הצבא, איזה קצין מאמ"ן שדיבר במסיבת עיתונאים, שאמר בפרוש שללא ההסכם צפוי עימות עם חיזבאללה ולכן צריך למהר ולחתום על ההסכם. בבת אחרת הבנתי שמדובר בכניעה לסחיטה, מפחד שיתחיל עימות מיידית, ובן רגע הפכתי את דעתי בעניין.
האירוע הזה מדגים היטב את מדיניות ה"הליכה על קצות האצבעות", והיום אנו רואים מה המשמעות של מדיניות כזאת.
בעיני גנץ ואיזנקוט הם אבות המדיניות הזאת. צריך להרחיק אותם מקבינט מלחמתי אפשרי כמה מאות קילומטר. אפילו החלאה ליברמן עדיף בעיני שם.

דב

אגב, למרות מה שכתבתי אז בכעסי, אני חושב שכן היה מקום להכניס כל מפלגה יהודית לממשלה כולל גם שני אלה. אבל לא בגלל הניסיון שלהם, אלא למען האחדות.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763155
ברוך השב!
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763167
טוב לקרוא אותך שוב.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763234
מדיניות, או שמא קונספצית ה"צבא קטן וחכם", קיימת לפחות עשרים שנה. ההוגה שלה היה ככל הנראה אהוד ברק כרמטכ"ל, ושותפים לה כל הרמטכ"לים ושרי הבטחון (וראשי הממשלה, שאצלם האחריות תמיד) מאז. גנץ ואייזנקוט כלולים כמובן.
מסימני מדיניות צבא קטן וחכם:
קיצור השירות הסדיר, הירידה בימי המילואים והפניית התקציבים ותשומת הלב לרכש מטוסים וצוללות (אמרתי צוללות) ולהעצמת יכולות הסייבר על חשבון השריון, למשל.

צבא קטן וחכם, אמר בריק כל העת, לא יוכל להתמודד בשלוש חזיתות ויותר. אמנם גם בריק לא דמיין את החמאס דווקא כמי שינצל את החסרונות של צבא קטן וחכם, התרחישים שהוא הציע הציבו את החיזבאללה בתפקיד הזה.
אבל מה שהחמאס עשה הוא די במדויק מה שבריק הציג שחיזבאללה יעשה.

לפני כמה חודשים קיבלנו התראה מבהילה על רמת הכוננות של צה"ל. אותו מצרי שחדר והרג את צמד השומרים על הגדר. אף אחד, ואני כולל את עצמי, לא שם לב לכתובת שעל הקיר. בריק המשיך לצעוק לחרשים.

חוסר הרצון בעימות מלא עם חיזבאללה, לא רק בממשלה הקודמת אלא בעשור האחרון לפחות, יתכן שנבע מהמודעות למגבלותיו של הצבא הקטן והחכם, שאינו ערוך להתמודדות בשלוש חזיתות.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763235
אגב
''האלוף בריק אמר פעם שאיזנקוט וגנץ סיננו החוצה את הקצינים הטובים והנועזים והכניסו למטכ''ל רק קצינים בינוניים בעלי אוריינטציה שמאלנית.''
הוא לא אמר. בריק עצמו אמר שהציטוט הזה מסולף
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763237
לא מצאתי הוכחה לכך שהמשפט הזה, בניסוח הזה, אכן נאמר, אבל מצאתי סרטונים בהם הוא משמיע בקולו שפע ביקורות על השניים. למשל:

"גדי אייזנקוט היה, לצערי אחד מהמסמרים האחרונים שדפקו את המסמר האחרון בארון. יחד עם בני גנץ הם גרמו לירידה טוטלית בנכונות הצבא למלחמה." זה כמעט מוביל למשפט הזה‏1, כי לא ניתן לעשות פעולות משמעותיות כאלה ללא תמיכה של קציני המטכ"ל, שהם אחראים לבחירתם.

שים לב גם ל"צבע הפוליטי" של שני הרמטכ"לים שקדמו לגנץ (שנבחר כברירת מחדל אחרי שהיועץ המשפטי לא אפשר לגלנט להיבחר): חלוץ, שהחליף את יעלון על מנת לבצע את מבצע ההתנתקות כסדרו, ואשכנזי.
הדרגים הנמוכים יותר בכוחות הלוחמים מלאים באנשי הציונות הדתית, אבל איך שהוא הם נבלמים בכניסה למטכ"ל. ידוע, למשל, שאייזנקוט בלם את וינטר.

1 שלו היה עלי להמר, הייתי מהמר שבכל זאת נאמר, אחרי שצפיתי בסרטונים רבים של בריק עוד לפני האירועים האחרונים, ובהן הרצאה ארוכה שנמצאת ברשת, ו"ספגתי" את רוח הדברים.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763238
מהם הדרגים הנמוכים יותר? הרצי הלוי הועלה לדרגת תא״ל בשנת 2009. ופר וינטר הועלה לדרגת תא״ל בשנת 2016. הלוי גם מבוגר מווינטר בכמה שנים: קצב הקידום שלהם די דומה.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763244
הטענה היא שאחרי תפקידו כמחט גבעתי והשתתפותו ב''צוק איתן'' לא קודם לתפקידים משמעותיים במטכ''ל שהיו יכולים לאפשר לו להתמודד על תפקיד הרמטכ''ל, כפי שהיה ראוי עקב הצטיינותו בקרב. נדמה לי גם שאת התפקיד השולי של מזכיר צבאי קיבל אחרי השתדלות מיוחדת של נתניהו.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763262
כנראה שהיו עוד כמה אנשים שחשבו שהישגיו של וינטר עם גבעתי ברפיח בצוק איתן לא היו כאלו מצויינים. החרשים הקטנים האלו המלהגים על גנץ ואייזנקוט וקצינים בעלי אוריינטציה פוליטית. הם רק שוכחים שדווקא עופר וינטר הוא שקיבל ביוני 2021 נזיפה עקב שיחה שקיים עם ידידו, חבר הכנסת נפתלי בנט, ללא אישור וללא דיווח על כך למפקדיו, וזאת בניגוד להוראות צה"ל האוסרות על קשר ישיר בין משרתים לבין נבחרי ציבור.

במקום חהתיחס לדברי הבל, אני מאד ממליץ להקשיב לסרטונים של בריק:
אני מודע לבעייתיות הגדולה מאד של הביקורת של בריק.
א. ראשית בריק לא נביא כזה גדול. הוא חזה הרבה דברים מלבד מה שקרה. הוא דבר על מחבלים שחודרים להתנחלויות, על התקפה של החזבאללה ועל פוגרומים שיעשו ערביי ישראל.
ב. שוב המחלה הישראלית של לעשות את העבודה של מישהו אחר. האלוף בריק היה נציב קבילות חיילים. זה לא ממש במסגרת התפקיד שלו לחקור אם צה"ל מוכן למלחמה. לעומתו האלופים אילן הררי, דורון אלמוג ואבי מזרחי דוקא כן מונו לחקור את זה והם פסקו שצה"ל דוקא כן מוכן.
ג. לטענת בריק, הוא הגיע לבדוק את מוכנות צה"ל לאחר שחקר תלונות חיילים על תנאי שירות בלתי נסבלים בסוללת כיפת ברזל. לטענתו הוא לא הבין מדוע היה צריך להגיע לנציג קבילות חיילים כדי לעשות מה שהצבא היה ממילא אמור לעשות. הטיעון נראה לי קצת דחוק.
ד. יחד עם זאת יש לומר שבסופו של דבר הוכח שדוקא בריק צדק. צה"ל לא היה מוכן למלחמה שפרצה.
ה. בריק עוסק בכל מיני כשלים והתנהגויות מחבלות הקיימים בכל ארגון מוסדי. השאלה היא האם הכתמים הללו הם שיבושים אקראיים או מאפיינים התנהגות כושלת של כלל הארגון.
ו. אני כבר שנים רבות חש שיש בצה"ל בעיות בתחום של אמון החיילים במפקדיהם, תרבות שקר וכיסוי, תרבות של החבאת כשלים והתעלמות והתנכלות לביקורת, הצהרות על תכניות והוראות חדשות מבלי לבדוק את הביצוע שלהן. אלו אינן בעיות בעלות אופן טכני-צבאי, אלא כשלים של ניהול ארגוני וחברתי.
ז. בריק אינו לידלהארט, פולר או גודריאן. הנקודה היא שכשלים חברתיים וארגוניים מן הסוג שבריק מעלה, ידועים בכך שהם שמים לאל טקטיקות וטכנולוגיות חדשות. ידוע הסיפור על הצבא הצרפתי שהצטייד ב-‏1870 במכונות ירייה מסוג מקסים. כליי הירי הללו מן הסתם היו עושים שמות בחיל הרגלים והפרשים הפרוסי שהסתער על הצרפתים ב-‏1 בספטמבר 1870 ליד העיר הצרפתית סדאן סמוך לגבול בלגיה על גדת הנהר מז. הבעיה היתה שמישהו דאג לאפסן את מכונות הירייה במחסן סגור ליד הגבול עם ספרד.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763264
>> ידוע הסיפור על הצבא הצרפתי שהצטייד ב-‏1870 במכונות ירייה מסוג מקסים. כליי הירי הללו מן הסתם היו עושים שמות בחיל הרגלים והפרשים הפרוסי שהסתער על הצרפתים ב-‏1 בספטמבר 1870 ליד העיר הצרפתית סדאן סמוך לגבול בלגיה על גדת הנהר מז. הבעיה היתה שמישהו דאג לאפסן את מכונות הירייה במחסן סגור ליד הגבול עם ספרד.

מקלע מקסים הומצא רק בשנת 1884, אז לא ייתכן שהצבא הצרפתי הצטייד בו ב-‏1870. בערך Battle_of_Sedan [Wikipedia] אני לא רואה סיפור דומה לסיפור שתיארת סביב כלי נשק אחר.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763265
את הסיפור זכרתי מאחת מתוכניותיו של הפרופ' מיכאל הרסגור, כך שאני בודאי ראוי לסלחנות מפאת הזמן הרב שחלף.
מתברר שהסיפור לא מדוייק ביותר מפרט אחד.
מקלעי גאטלינג (מכונות יריה חצי אוטומטיות) השתתפו במלחמת האזרחים בארה"ב. גאטלינג מכר את הפטנט שלו והצטרף לחברת הנשק הידועה קולט וכל מיני גרסאות שלה יוצרו במקומות שונים (למשל בניוקאסל אנגליה).
מתברר שהצבא הצרפתי כן השתמש במקלעים כאלו במלחמה הפראנקו-רוסית. בקרב סדאן הם כפי שספרתי לא השתתפו, כך שאין טעם לחפש שם. סדאן היא בצפון (הגבול עם בלגיה, לוקסמבורג). לפי הסיפור שאני זוכר, המקלעים היו בחזית הדרומית (הגבול עם ספרד). בכל מקרה כפי הנראה היה מדובר במספר קטן של כלים שמן הסתם לא יכלו לשנות את התוצאות. ה"מקסים" כנראה נולד בזכרוני הפורח.
מקלעים במלחמה הפרנקו-פרוסית
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763287
>> המקלעים היו בחזית הדרומית (הגבול עם ספרד)

זה לא שאני מבין גדול בהיסטוריה או במלחמת צרפת-פרוסיה (רק בזכות התגובה שלך אתמול נודע לי על עצם קיומה...), אבל מהמעט שקראתי עכשיו, לא היתה בכלל חזית ספרדית-דרומית במלחמה הזאת, כי ספרד לא השתתפה בה.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763321
המלחמה הפרנקו-פרוסית 1870 היא אחת המלחמות החשובות בחצי השני של המאה ה-‏19, בעיקר מפני שהיא הראשונה במחזור שלושת המלחמות הגדולות בין צרפת לגרמניה. יש המון סיפורים ועניינים על המלחמה המרתקת הזאת, אבל כאן אשתדל לקצר ולתמצת.
א. היו במלחמה זו שתי חזיתות דרומיות. החזית עם ממלכת איטליה והחזית עם ספרד. אתה צודק שהחזיתות האלו לא היו פעילות. באופן רשמי המלחמה פרצה בגלל מחלוקת בשאלת ירושה בבית המלוכה הספרדי (בפועל המלחמה היתה תוצאת התכנית ארוכת השנים של ביסמרק להקים קיסרות גרמנית. וגרמניה אכן הוקמה כתוצאה של המלחמה הזו).
ניסיתי לחפש איפה איך ומתי הופעלו מקלעים במלחמה זו.
ב. מתברר שהיו בידי הצרפתים לא רק מקלעי גאטלינג בכמות קטנה, אלא גם מקלעים מייצור עצמי (צרפתי) שנקראו Mitrailleuse.
ג. מתברר שהמקלעים הופעלו ע"י הצרפתים בקרבות באזור הלחימה בצפון-מזרח צרפת שהתרחשו לפני סדאן, למשל הקרב במארס לה טור.
ד. אליבא דויקיפדיה פיתוח המקלעים נשמר בסודיות כזו שלא היו מספיק אנשים שידעו להפעיל אותם. בקרב שהזכרתי הפרוסים הפעילו חטיבת פרשים ("מסע המוות של מברדוב") שתקפה את הצרפתים. המקלעים היו אמורים לעשות שמות בפרשים, אלא שלמרות האבידות הכבדות ההתקפה הצליחה. הפרוסים הקדימו למתקפה הפגזה ארטילרית כבדה שהרגה רבים ממפעילי המקלעים והפרשים השתמשו בטופוגרפיה שהסתירה אותם לאורך הדרך.
ה יתר על כן, הצרפתים השתמשו במקחעים כאילו היו סוג של ארטילריה בזמן שהטווח שלהם (1100 מ') היה פחות מהטווח של הרובים של הרגלים הצרפתיים והגרמניים. (המקלעים הם נק"ל שאמור ללוות את הרגלים וכוחות אחרים).

המסקנה שצריך ללמוד מכאן היא צניעות כאשר עוסקים במדעי הצבא. מסתבר שלא די שתיה לך עדיפות בכ"א ובאמל"ח. יש כאן שאלה מורכבת של אם, מתי ואיך אתה משתמש בהם. ודי לחכימא ...
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763326
א. הוא לא נביא בכלל. הוא סתם מתאר תסריטים לגמרי יותר מרק ״אפשריים״. תסריטים כאלה הם על סף הסבירים (גם אם הם לא ודאיים).

בקרב ערביי ישראל אכן זה רק מיעוט שמושפע מפרופוגנדה חמאסית/איסלמיסטית וגם עלול להחליט לעשות מעשה, אבל אנשים כאלה עם אידיאולוגיה כזאת לגמרי קיימים פה איתנו. תסריט של מלחמה רב זירתית בו אזרחי ישראל בודדים (ואולי קצת יותר) יתקפו ו/או ירצחו יהודים בביתם הוא תסריט שיש לקחת בחשבון ולא לזלזל בסיכוי שלו לצאת אל הפועל. לפרוץ לבית של משפחה ולרצוח זאת לא פעולה מורכבת יותר מלפרוץ לבית כדי לגנוב פליסטיישן. מי שמרגיש בטוח כי הוא לא ליד קו עימות, לא לגמרי הפנים איפה הוא (במזרח התיכון), את הצייטגייסט (טירור מונחה רעיונות גרועים המופצים ברשתות החברתיות, הטלגרם ושאר ״שכלולי המאה״) ואת חומרת התפתחות המחלה הממארת שהיא האסלאם הפונדמנטליסטי (אותה אפשר למצוא במוחם ההולך ומתעוות של אנשים מסביב לגלובוס כולו).
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763331
קוריוז: ייתכן שהעובדה שהשר לבטחון פנים הוא בן-גביר מרתיעה גורמים מסויימים מלנסות ולחזור על ארועי שומר חומות, מה שעשוי להתברר כחשוב מאד אם גם הזירה הצפונית תתלקח במלוא עוזה ויהיה צורך לשנע כוחות לפי הצורך. אם זה כך, אפשר יהיה לאפיין את מלחמת חרבון ברזל כמלחמה שבה ההרתעה שצה"ל איבד נמצאת במשטרת ישראל (וניתן לקבלה עפ"י סימנים מזהים), ואיתמר בן-גביר הוא - מי היה מאמין שאגיד דבר כזה - האדם הנכון במקום הנכון בזמן הזה.

האפשרות השניה, לפיה הרתעה לא תפעל ויתבצע הרג לא מידתי של ערביי ישראל ברוחו של המפקד העליון ברוח ברוך גודלשטיין ובעידודו של חברו לסיעה בעל "תוכנית ההכרעה" היא איומה מכדי להתעסק איתה עכישו. יש מספיק צרות גם בלי התרחיש הזה.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763333
לא ניסיתי להגיד שהתרחיש בעל סבירות גבוהה. רק עניתי ל-״בריק לא נביא כזה גדול״ וציינתי שהתרחישים שהוא צופה הם לא תרחישי ״לא יעלה על הדעת״ אלא לגמרי (לכל הפחות) בתוך גבולות האולי.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763336
מובן, ואני חושב שעלית על הנקודה המכרעת: צה"ל וגופי המודיעין כולם היו שבויים בהנחה שתרחישי האימים של בריק הם הרבה מעבר לגבולות ה"ייתכן".
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763335
וילד הכאפות מהטיקטוק בן גביר הוא אף פעם לא האדם הנכון במקום הנכון. בעיקר בתסריטים קיצוניים שדורשים פעולות בהתאם. זה האדם האחרון שאנחנו רוצים שינהל... כל דבר בעצם.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763337
לא על אספקט הניהול דיברתי אלא על אספקט ההרתעה. לא הייתי רוצה לראות את נערי הגבעות מאבטחים את כביש ואדי ערה, אבל הייתי שמח לו לא היה צורך לאבטח אותו בירי חי.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763242
בריק עצמו הכחיש נמרצות שנאמר המשפט בעל הגוון הפוליטי. המשפט שציטטת הפעם אכן נאמר, ואותו סילפו. הוא מבקר תרבות של בינוניות ולא שמאלנות. ''המסמר האחרון בארון של המוכנות'' מתייחס לכך.
בריק נמנע מפוליטיקה, והביקורת שלו היא על כל הרמטכ''לים ושרי הבטחון, למעט כוכבי וגלנט, שלא הספיקו.
יש לו אכן ביקורת על אייזנקוט במיוחד, שידע ולא עשה.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763245
הגוון הפוליטי כאן הוא לא הנקודה. מתן כהנא אמר שצריך להכניס את גנץ ואיזנקוט לקבינט עקב ניסיונם. בריק טוען שאינם מוכשרים וגרמו לנזק. אם הם שמאלנים או ימניים זה לא הנקודה החשובה. מה שחשוב הוא שניסיונם מוכיח שמבחינה מקצועית רב הנזק על התועלת בהכנסתם לקבינט. אני מוכן למחוק את הפסקה ''בעלי אוריינטציה שמאלנית.'' כאמור, לא זו הנקודה.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763246
עכשיו הבנתי.
תנוח דעתך. אף אחד לא הכניס את גנץ ואייזנקוט לקבינט בגלל שהם מוכשרים.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763247
"ידוע, למשל, שאייזנקוט בלם את וינטר" - אכן, כל מה שחסר לנו זה אלופי מטכ"ל עם אוריינטציה של מלחמת דת, כאילו לא די בכך שבצד השני הם פועלים בשם אללה.

"מוות לערבים" מכאן, "אידבח אלך יהוד" משם - בסוף יישבר לו מכל הבלאגאן והוא יטביע את כולנו במבול.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763248
לגמרי, כאילו לא מספיק לנו מבעיר השטח (שאגב הצליח במזימתו הרבה מעל המשוער) איתמר בן גביר.
השר לחוסר בטחון לאומי.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 765940
נתקלתי באיזה שהוא סרטון‏1 ובו ראיון עם בריק. בריק טוען בראיון שלו וינטר היה אלוף פיקוד דרום ערב השבעה באוקטובר האירוע היה נמנע.

1 איני הולך לחפש את הסרטון. אני יודע שאינך מעוניין לצפות בו. . .
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 765960
זה מסוג הדברים שלעולם לא נדע, אבל זה ייתכן. בניגוד לבריק, אני לא מכיר את יכולותיו של וינטר, וכל מה שאני יודע עליו הוא אותו נאום מפורסם בו הוא קורא לצאת לקרב בשם אלוהי ישראל.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763917
עברו כמה שבועות. אני מניח שזה עדיין לא הזמן.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763918
מצויין. ציטוט הדגל:
"עכשיו זה הזמן להתאחד כולנו -
ימנים ובוגדים מטונפים,
דתיים וכופרים בני-מוות,
מזרחיים וכאלה שלמרבה הצער - היטלר לא סיים את העבודה איתם".

כל התורה של מכונת הרעל על רגל אחת.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763947
אסקפיזם עם ניחוח בריטי. וכעת ברצינות - העם זקוק לגיבורים.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763976
גיבורים לא חסרים לעם היושב בציון. המחסור הוא במנהיגים.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 763919
טוףףף, בסדר, ילדים. אפשר להתחיל לריב.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762534
יכול להיות שאני לא מבין משהו, אבל עד כמה שאני מבין התרגום של ההצהרות של לפיד והליכוד לעברית הוא: "בזמן שכניסה לממשלת אחדות מנוגדת לאינטרסים שלנו, הצהרה על זה שאנחנו מוכנים להכנס לממשלת אחדות בלי תנאים מוקדמים תואמת את האינטרסים שלנו, ולכן נצהיר שאנחנו מוכנים להכנס לממשלת אחדות בלי תנאים מוקדמים מלבד תנאי אחד קטנציק שיעמוד במפורש בניגוד לאינטרס של הצד השני". לא?
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762544
מסכים.
זה תכלס מה שמצופה מפוליטיקאי ברמה סבירה (מה שמעיד על רמתו של גנץ).
העניין הוא שהמיאוס מהמשחק הפוליטי, זה שנתניהו ממש טוב בו, מביא כמיהה לפוליטיקאים שתוכם כברם. שולמית אלוני וגאולה כהן סטייל.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762552
להבדיל מלפיד, לגנץ יש אינטרס להצטרף לממשלה (למעשה, הצטרפות של גנץ לממשלה זה גם האינטרס של לפיד).

אם הציבור היה מסכים איתך הוא היה בוחר במפלגות עם יותר פוליטיקאים שתוכם כברם.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762549
אני מסכים איתך, הרי.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762550
תודה על ההבהרה, כי לרגע הלוקארד היה קופרניקאי יותר ממך, ונראה כאילו אתה מתחיל לצייר אפיציקלים.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762551
קראתי שוב ואני לא מבין איפה הסכמת איתי. אתה יכול להסביר מה פספסתי?
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762554
בלב אני מסכים איתך.
אמנם בפתילון ניסיתי לבחון גם את העמדה של לפיד (לא גנץ חס וחלילה), אבל העמדה הבסיסית שלי היא בדיוק התגובה שלך אליה הגבתי.
חזרה לשיגרה (מזרח תיכונית) 762619
מחנה פוליטי שמשאיר את איך שהוא מרגיש רק ״בלב״, יפסיד.
המאמר הנ״ל של שלי יחימוביץ׳ הוא יוצא דופן, אבל אולי הוא פשוט נובע מזה שקל להיות פוליטיקאי אמיץ אחרי שהתיאשת ופרשת מהפוליטיקה.

אזהרה: הרפלקס הישראלי הזה של ה״שקט יורים״ ו״זו לא השעה״ הוא בדיוק הכלי בו תשתמש שיטת המשטר החדשה שביבי וחבריו עובדים על לבנות. כלי שיאפשר להם לשלוט ולהשתיק קולות מחאה/אופוזיציה על ידי שימוש ציני במצבי חירום (או אפילו הינדוס תועלתני יזום של כאלה).

את שלטונו המושחת של ביבי האפס והדביל יש להפיל. לא את הקואליציה הספציפית שלו. אותו ואת הליכוד צריך להעיף ולא לראות אותם בשלטון, בשום קונסטלציה, עד החלמת מפלגת הפשע המאורגן הזאת ממה שקרה לה בשנים האחרונות. זה נכון היום אפילו יותר משזה היה נכון לפני שבוע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים