763688
טרחתי וחיפשתי שיר של מאיר ויזלטיר שעשה עלי רושם גדול.
אתם ואנחנו
נזכרתי בשיר בגלל הדיבור בימים האחרונים על התמיכה של השמאל הפרוגרסיבי בפלשתינים.
לאחר קריאה חוזרת, אני מזדהה עם המחאה שלו אך מסתייג מן ההתקרבנות. לא ברור לי טיב הקשר בין תחביבם של ציידי השועלים באנגליה לבין ההתבהמות על הדם של פראי המזה"ת. כמומחים להתבהמות של אזרחי ישראל, אינני מצליח להבחין איך חוסר הרצון של האירופאים לטבול בביצת הרשע הזאת ולשלם את המחיר של ההגנה על הדמוקרטיה, מצדיק את ההתמכרות להתבהמות על הדם של המזוקנים למיניהם.
אתם ואנחנו 763691
יתכן שהטרוניה של ויזלטיר היא על הישיבה על הגדר. נראה שהאזרח האירופאי עם הבייבי הרינג מתעקש לשבת על הגדר ולא ל''היכשל'' בשיפוט מוסרי של גורמים שהם נפשעים מבחינה מוסרית.
אני לא בטוח שזה עובדתי. אפשר לראות מצד אחד הזדהות של המון עם הרוסים והערבים. מצד שני, בסה''כ הממשלות נקטו עמדה די חד משמעית. יתכן שההזדהות ההמונית עם הרשע היא ארטיפקט של אמצעי תקשורת סנסציונלים ולא מהימנים ואילו העמדה של הממשלות הדמוקרטיות חייבת להיות קשורה באופן כלשהו לעמדת רוב האזרחים.
763799
אני לא מתרשם מהשיר גם ברמה הפואטית. במונחי תלמידי בית ספר, הוא מורח. לטעמי הוא משתפר בהרבה עם קצת עריכה, ובכלל ויתור על פורמט השירה:
_____
אתם ואנחנו הרוטב על מעדני המערב. כדי שהבייבי-הרינג יהיה ענוג יותר, אתם ואנחנו חייבים להתבהם על הדם. שני גזעים של כלבים שאולפו להרוג.
_____

עכשיו, אם יורשה לי, זה כבר לא רע אמנותית, למרות שכמוך אני לא מבין את ההנמקה הפוליטית-אידיאולוגית לטענה שבו.
כדי שהחמון יאפיל כראוי בספרד 763805
אכן החצי הראשון של השיר זועק מפירוט יתר ו-TMI. אבל, אולי זה נועד לאזן את אורך החצי השני שכולו אמת מארץ, ללא הגזמה או שורה מיותרת. הרי אי אפשר לוותר על שורה כמו "להפֹך אנשים קשי-יום ונערות רכות לאֻמצות בָּשר".
אולי מדובר בציניות, חדה כחרב, המלעיגה על תירוצים של אנשים שאיבדו את אנושיותם ותולים זאת בכל מיני בוקי סרוקי שאינם קשורים. צל רחוק של הגדרתה של חנה ארנדט את האזרח הנאצי מן השורה: הקהות המוסרית והחמקנות העיקשת מן הצורך לקחת אחריות על מעשיך שלך.
בעולם המשלהב בילדיכם שנאת עולמים וחדוה מסוממת אלי מוות, גם השירה אינה צריכה לקמץ בשורות. אבן מקיר תזעק והשיר ישבר את שתיקת העומדים מן הצד.
.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים