בתשובה לאלי, 05/07/02 5:54
דן יהב תוקף 77956
בחוברת של היום של "סוף שבוע " יש מכתב נזעם מאת לא אחר מאשר דן יהב .
יהב תוקף את ניטאי ארנשטיין הכותב של הכתבה על "מטרזן ועד זבנג" על שהעלה על נס את הסופר בעל שלושת הפרצופים אבנר כרמלי ,און שריג ושרגא גפני אשר " זיהם דורות של ילדים בספרות קלוקלת ובעיקר בספרות עתירה בסמלים ובטקסטים מיליטריסטיים".
יהב הנזעם ממשיך :" ילדים שהתחנכו על ספריו הפכו לאזרחים בעלי דעות קדומות ,חסרי יכולת ניתוח רציונלי ,שטופי שנאה".
ובכן אני מכיר אנשים רבים שגדלו על ספריו של גפני ואינני מכיר אותם כלל באנשים שטופי שנאה בעלי דעות קדומות וחסרי יכולת ניתוח רציונלי ,נהפוך הוא כמה מהם הם מהאנשים הרציונליים והכי פחות שונאי ערבים שאני מכיר . כמה מהם הם אפילו שמאלנים של מרץ!
נכון שגפני עצמו טוען שהוא השפיע בצורה דרסטית על דור שלם שקרא את ספריו לכיוון מסויים של מה שאנחנו היינו קוראים "ימין " ( ,גפני שונא שקוראים לו ימני במיוחד מאחר שהוא בז לימין הדתי ,הוא מעדיף שיקראו לו "עברי ")
נראה שיהב מקבל לחלוטין את טענתו של גפני על ההשפעה העצומה שהייתה לו עד כדי כך שהוא רואה בו מקור כל רע.
דן יהב תוקף 78011
אני מוכן להעיד, שקראתי את רוב ספרי הילדים של שרגא גפני על כינוייו השונים, ולמרות זה אני לא ימני ומשתדל לנתח דברים בצורה רציונלית.
דן יהב תוקף 78057
גם אני קראתי בילדותי את ספרי גפני ולא נהיתי לימני חלילה, אבל למרות שעקרונית אני נגד פסילה וצנזורה של ספרים, במקרה הזה זה מתבקש ומוצדק. המחבר מציג את הערבים בסטראוטיפיות מחליאה וגזענית וזה בהחלט לא חומר שראוי שילדים יגדלו עליו. (אוריאל אופק כתב על כך בספרו "תנו להם ספרים" - "אוי לו לדור שגודל על שנאת אויביו". הדברים נכתבו לאחר מלחמת יום כיפור, כך שכנראה הוא ידע על מה הוא מדבר.)
לגבי התנגדותו של גפני להיקרא ימני בגלל תיעובו לדת, זה לא עושה אותו טוב יותר. הימין הכנעני שפל ומחליא לא פחות מהימין הדתי-משיחי. (וכזכור בשנות ה70, בראשית תנועת ההתנחלויות הם שיתפו ביניהם פעולה. הלך העורב אצל הזרזיר.)
הפרברסיה של לשון הדיבור 78063
האם אתה נהנה לגלגל מלים מסוימות בלשונך כטועם אנין של פואה גרא בכמהין? האם לפנינו תופעה של סאדו-מזוכיזם לשונאי? (ואני לא מתכוון לידידו של עלי מוהר)

אתה לא מסוגל להביע רעיון בלי שתצטרך להשתמש בשפה נלעגת, קיצונית, חסרת עידון אשר לא מותירה אפילו פתח קטן לשמץ של ספק?
דן יהב תוקף 78076
בספר שלו דן יהב מבקר לא רק את יגאל מוסינזון ושרגא גפני אלא גם את אוריאל אופק עצמו ומוצא בספריו השונים קטעים המחנכים לדעתו לשנאת ערבים ולגזענות .
כן כן אותו אוריאל אופק שהזהיר בספריו משנאת האוייב .
מה שמראה עד כמה זה מסוכן לקבוע משהו על סמך ניתוח קטעים ספציפיים מאוד וללא ניתוח רחב יותר של ההקשרים וללא הכרה טובה יותר של הדמויות עליהם מדובר.
יהב ביצע לדעתי חטא כנגד המחקר בניתוחים הספציפיים מידי שלו של שברי דברים.
דן יהב תוקף 78079
לא קראתי את סיפורי אוריאל אופק, אבל יגאל מוסינזון מתון יחסית לשרגא גפני. אצלו גם דמויות הערבים סטראוטיפיות, אבל הוא לא מציג אותם בצורה נלעגת, להבדיל מגפני.
דן יהב תוקף 148533
לפני כמה שנים, בראיון לאיזה מקומון, דיבר שרגא/און/שריג/גפני/אבנר/כרמלי על אמונתו בצורך לחנך את בנות ישראל שתאהבנה רק גברים בוגרי יחידות קרביות. הוא סיפר שהיתה לו תכנית סודית נגד "המשתמטים" (כלומר, כל אלה שאינם עושים צבא), ולצערו התקף לב שקיבל, מנע ממנו לבצע את התכנית.
מעניין מה היא היתה.
אולי הוא עמד למצוא מממן לפרוייקט הגשמת תכניתו של פרופסור קתרוס, ובדרך זו לאתר את כל "המשתמטים" אחד אחד ולהוריד סקאקה לכל אחד מהם?
דן יהב תוקף 148620
זוהי עוד רעה חולה של החברה הישראלית - שיפוט בניה על סמך סוג שירותם הצבאי.
דן יהב תוקף 148622
פעם מישהו שלח למערכת מאמר שבו הוא טען שכל הג'ובניקים הם עצלנים ושמי שלא מתגייס לקרבי הוא אפס מאופס ולא תורם כלום למדינה. זו לא הסיבה שהוא נדחה, אגב. לא נכנס לזה.

(דובי, שיוצא כיום עם בחורה שחשבה שהיא לא תסכים לעולם לצאת עם מי שלא היה מינימום קצין בקרבי)
דן יהב תוקף 148632
בחורה שחשבה שהיא לא תסכים לצאת עם מי שלא היה בקרבי, זה ספרות קלה או ספרות זולה?
דן יהב תוקף 148655
(תראה לה!)
שולח 148819
האם שולח המאמר היה שריונר שיכור?
אוף אוף אוף ברודווי.. כלומר, טופיק 148872
תירוץ קלוש מה להשחיל עובדה זו אל הדיון, אבל מזל טוב בכל מקרה. שיהיו לכם גמלים זכרים.
דן יהב תוקף 211668
מלא מילים ריקות כגבבה, אתה חשוב שאם תגלגל מילים אלו על לשונך כמו מלומד, תראה יותר צודק?

טוב שאתם יודעים לספור את אותם שלשה סופרים שספק אולי יש בין השיטין שלהם משהו נגד סטריאוטיפ הערבי כי אני כבר מזמן הפסקתי לספור את כל אותן קלטות שטנה וסרטי איבה וקריקטורות אנטישמיות נגד היהודים ומדינת ישראל שהתפרסמו במצרים סוריה וכל שאר המדינות.
ולהזכירכם -במדינות אלו אין כיבוש ישראלי...
מגלומניה 78055
''השפיע בצורה דרסטית על דור שלם'' - חה. ממש כפי שחוברות טרזן שקראתי השפיעו עלי לעבור לגור באפריקה.
ניתאי, לא ניטאי. המפף. 78130
האם שרגא גפני עדיין חי ? 253952
יש למישהו מושג ?
הוא עדיין חי 254006

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים