לא כל מה שטוב לצה''ל טוב לאזרחות 10083
צה"ל הוא אירגון צבאי שמושתת בראש ובראשונה על משמעת וציות מוחלטים לפקודות; פקודות, לא הוראות.
בעזרת פקודות מתאימות הצליחו בצה"ל להפחית משמעותית את תאונות הדרכים. באזרחות, המצב שונה: המשמעת והציות להוראות ולחוקים רחוקה מלהיות מושלמת. גם אם נגביר את האכיפה פי כמה, לעולם לא נגיע ליעילות הקיימת בצבא. השורשים לכך נעוצים בטבע האדם, שלעולם אופיו לפרוק עול ולמתוח את הגבולות.
מכאן שאנו מגיעים למבוי סתום, ועלינו לחפש את הסיבות והגורמים לתאונות במקום אחר, בתקווה שאם אכן ימצאו סיבות וגורמים כאלה, ננסה ואולי גם נצליח לתקנן.
לפני מספר שנים אמר איש משטרה בכיר את המשפט החשוב הבא: "גם אלף שוטרים לא יוכלו לעשות מה שעושה גדר הפרדה אחת". בכך מיצה אותו קצין ישר את הבעיה והסיבה האמיתיות למכת תאונות הדרכים בארץ: העדר תשתית הולמת.
כל מי שביקר בחו"ל, גם במדינות שנחשבות לפחות מפותחות מישראל, לא יוכל שלא להודות בכך שבהשוואה לקיים בעולם המצב בישראל מעורר רחמים. התחבורה הציבורית הבעייתית והלא מספקת, הכבישים המועטים מדי ומצבם התחזוקתי הירוד - אין צורך להכביר מילים.
ובמילים חריפות יותר, המצב בישראל מזכיר יותר מדינות עולם שלישי מאשר מדינות מפותחות, אליהן אנו שואפים להידמות.
רק אחוז מזערי ממסי העתק הנגבים מענף הרכב חוזר להשקעה בתשתית התחבורתית. השנה אפילו צומצמו ההשקעות לפחות משנה שעברה!
הנהג הישראלי עומד בפקקים, מתבלבל בצמתים (מהעדר שילוט) וכשהוא כבר נוסע, אזי הוא מיטלטל ברכבו על כבישים ירודים, נבהל מכמותן וממהירותן של המשאיות המשתוללות ונוהג בצפיפות מספר כלי הרכב לק"מ כביש הגבוהה במערב (כפליים מזו שבהולנד, השניה ברשימה...). מה פלא שבמציאות מוטורית כזו, סיגל לעצמו הנהג הישראלי מנהגי דרך ואופי נהיגה מהגרועים שבעולם?
באכיפת יתר של 'חוקי התנועה' אנחנו בעצם מחפשים את המטבע מתחת לפנס. לא ציות עיוור לחוקי תנועה ימנע תאונות דרכים אלא השקעה מסיבית וסגירת פיגור מחפיר של שנים בפיתוח התשתית התעבורתית במדינה. העדיפות הנמוכה שנותנת ההנהגה לפיתוח והשקעה בתשתית היא זאת שהביאה ברבות הימים לאוירה הציבורית שהאשם היחידי בתאונת דרכים הוא הנהג וכל האחריות הציבורית מתאדה לה לפתע.
זיכרו: "גם אלף שוטרים לא יוכלו לעשות מה שעושה גדר הפרדה אחת!".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים