מאמר מעניין מאד 101107
למרות חוסר האיזון הפוליטי והמשוואה ימין=אלימות/צבא שהוא מנסה להציג. תודה.
תודה רבה 101219
קודם כל, תודה.
בנוגע לחוסר האיזון הפוליטי - אנחנו מודים ומתוודים שליבנו אכן נוטה לכיוונו של לוצ'ו.
אך בנוגע לאלימות - אנחנו חלוקים על דבריך.
המשוואה שתמצת היא חדה ודי מדוייקת, לא רק בקולומביה אלא בכל אמריקה הלטינית. ניסוח מדוייק יותר יהיה:
אליטה=(ימין+צבא+פראמיליטרים)*ארה"ב.
דוגמאות לא חסרות, ואם אתה מעוניין נוכל להביא.
בנוגע לאלימות - אני חושב שציינו במפורש שגם המורדים המרקסיסטים קוטלים ללא רחמים, אלא שהאלימות של הפאראמיליטרים היא דבר זוועתי.
קישור עם כמה תמונות של מקרי האלימות (יש גם כמה קשות,זהירות):
תודה רבה 101317
מי שדווקא היה רוצה להתנצח, היה מביא את הטיעון ש"השמאלנים" התחילו עם כל העסק הזה, שכן הELN שהוקם ב1963 והFARC שהוקם ב1966 בהשראה סובייטית (אלא מה) הכניסו את מליוני הקולומבינים למלחמת האזרחים האכזרית והמיותרת.

בכל אופן לדעתי, הוויכוח של ימין-שמאל הוא מיותר לחלוטין. אין טרוריסטים "טובים" וטרוריסטים "רעים", ואין יתרון באכזריות לאף אחד מהם.

זה שלבכם נוטה לכיוונו של לוצ'ו, לא נתמך בשום דבר עובדתי. אני לא מאמין שיש כיום איזה שהוא כוח *בתוך* קולומביה שיכל להוציא את הקולומבינים מהביצה. גם אם מרייה הקדושה היתה רוצה לעשות זאת, היא הייתה חייבת קודם כל לחסל פיזית את כל גורמי הטרור במדינה, וזה כולל גם את אירגוני "הגרילה" (גרילה במרחאות כפולות כמובן) וגם את הצבא. וזאת משום שכל אחד מהם לחוד שואף לשלוט *לבדו* בקולומביה, ללא שום כוונה ללכת לכוון של דמוקרטיזציה (אני מצטער שני משתמש במילה הזו לעיתים קרובות). המסקנה היא שרק כוח מבחוץ יכל להיות לו הכוח לעשות זאת. ולא, אני לא מכיר כוח שיכניס עצמו לביצה כדי להציל את הקולומבינים...
תודה רבה 101352
אני מאמין שאם לאמריקאים לא הייתה זירה אחרת לדחוף את האף שלהם אליה, הם היו דוחפים את אפם האימפריאליסטי לזירה הזו, בגלל קרטלי הסמים.
אחרי נסיון ההפיכה הכושל שלו 101394
בונצואלה, אני חושב שבוש הקטן החליט להתמקד בעיראקים. מצד שני, אולי Chavez יכול להיות אותו גורם חיצוני שיש לו אינטרס להתערב בקולומביה ולעשות שם קצת סדר.
אחרי נסיון ההפיכה הכושל שלו 101395
בכל מקרה עושה רושם שהקולומביאנים לא יצאו מזה בזמן הקרוב בלי התערבות חיצונית.
גם הישראלים 101396
ולהם אפילו אין עלי קוקה שישמחו את ליבם
אחרי נסיון ההפיכה הכושל שלו 471575
הדברים כאן הזויים!
אתם מציעים שמטורף שמכנה עצמו סוציאליסט, שלמעשה הוא דיקטוטר אכזר בשם שאבז שעל אף שמדינתו עשירה כקורח הביא אותה למצב של פשיטת רגל ולאנשים פשוט חסר אוכל אפילו שועעית ביצים וחלב חסר - הוא הגאון שיפתור לקולומביה את הבעיות???
צאו ולמדו - ראו מה קרה בפרו, הנתיב הזוהר החריב את המדינה בשנות ה 80, FUJIMORY ביד קשה (ואף בדיקטטורה צבאית שנתים כמדומני) חיסל אותם לגמרי סגר אותם בפינה בג'ונגל והפך את פרו למדינה בטוחה ויציבה - והחזיר את הדמוקרטיה) זה נכון שהוא נפל על שחיתות, אבל אם אתם חושבים ששאבס לא מושחת אז אין לכם מושג ירוק - הוא יכול להכנס לספר גינס על שחיתות במיליארדים!!!
אוריבה הוא הנשיא הראשון שייצב את המצב, בוגוטה כיום היא גן עדן בהשוואה למה שהיה לפני 5 ו 10 שנים, האם זה שיא הדמוקרטיה? לא ולא! ואצלנו יותר טוב? אין שחיתות? זכויות האדם נפלאות?
הגרילה מזמן הפכה לארגון סמים, עזבו אתכם מהרומנטיקה של צ'ה גוורה (שדרך אגב היה כשלון, כריזמטי אך כישלון - ראו את ההפיכה שארגן בזאיר נדמה לי ואיך סיים את חיו בבוליביה... ממש מהפכן... ליצן!) ושאבז היום מבריח את הסמים דרכו וגוזר קופון - אלה יצילו את קולומביה?
תפסיקו לעשן... ולקחת כדורים, חיזרו אלינו לקרקע - VIVA URIBE
מצחיק 471586
לכתוב "בוגוטה כיום היא גן עדן בהשוואה למה שהיה לפני 5 ו 10 שנים" בתגובה למאמר שפורסם לפני למעלה מחמש שנים.
קיבלתי - אז תעדכנו גם את המאמר 472010
דורון, קיבלתי!
אז מה עכשיו? תעדכן גם את המאמר... או שעדיין אתה חושב ששאבז והסוציאליזים שמרעיב את וונצואלה וקובה הוא הוא יפתור את הבעייה?
מה עכשיו אתה אומר על אוריבה? שבתקופה שנייה שלו הכלכלה פורחת, המטבע יציב, ה AUC התפרקו (לא כולם) ואפילו חיילים מושחתים נשפטים על רצח שוטרים... מי היה מאמין?
לא גן עדן?
אתה אולי מעדיף את הזנות בקובה או את הפשע בקראקס?
או מי אתה מציע עכשיו לשלטון בקולומביה - אינגריד בטנקורט?
אז שוב, שלא יהיו אי הבנות, קולומביה עדיין מסוכנת, וזכויות האדם זה לא הצד החזק שלהם, אבל ביחס לשאר המדינות הגדולות ביבשת הלאטינית (ברזיל, מקסיקו, ארגנטינה, וונצואלה...) מצבה של קולומביה לא רע...
אז מה עכשיו?
קיבלתי - אז תעדכנו גם את המאמר 472011
למה אתה חושב שצ'אבס והסוציאליזם מרעיב את ונצואלה? מצבה של רוב האוכלוסיה טוב יותר מאשר לפניו. אולי עשירי ונצואלה קצת פחות עשירים.
קיבלתי - אז תעדכנו גם את המאמר 472019
עזוב את הקפיטליסטים האלה. הם משמיצים אפילו את סטלין.
קיבלתי - אז תעדכנו גם את המאמר 472026
מה אתה אומר, את שמש העמים? אני חש כבר לא כל כך בנוח שאני צריך להאיר מדי פעם שבמצעד הדיקטטורים של אמריקה המרכזית והדרומית, צ'אבס הוא אחד מחסידי אומות העולם.
קיבלתי - אז תעדכנו גם את המאמר 475904
צאווז עושה לכם את זה?
הוא באמת מזכיר קצת את שודד הרכבות הגרוזיני שהרג יותר (הערכות כ 18-20 מיליון איש מבני עמו!) מהיטלר... הוא אכן דוגמא ומופת!!!
ולהגיד שמצב האדם ברחוב בוונצואלה יותר טוב עכשיו זה פשוט לא נכון, קארקס היא העיר האלימה השנייה אם לא הראשונה ביבשת, חסר מוצרי ייסוד בחנויות, מצב הכלכלה חמור ביותר על סף שבר ממש, השחיתות חוגגת (חידה: מתי פירסמה PDVSA פעם אחרונה מאזן???) ושאבז מוציא מיליארדים על מטוסי סוחויי חדשים ומפעל לקלצ'ניקובים - שדרך אגב המשלוחים האחרונים הלכו ל "קומנדו נוער" שהוא הקים, ופשוט הפך לארגון פשע.... הוא גירש את ה DEA לפני מספר שנים, ומאז הפך את וונצואלה ליצואנית הסמים מס 1 בעולם!
וקולומביה, אך קולומביה... מצבה הולך ומשתפר ככל שהפארק נשבר ושטויות הרפורמה הסוציאליסטית הרומנטית מתגלים כעלה תאנה לארגון הגנה לקרטלי הסמים..... וסוף סוף הם גם מחסלים את "הוועדה העליונה" לאט לאט. אוריבה הוא ככל הנראה הנשיא הכי טוב שהיה להם ב 20 שנה האחרונות!
VIVA URIBE, VIVA COLOMBIA

קיבלתי - אז תעדכנו גם את המאמר 475951
מה אומר ומה אוסיף יוסי, אם אתה אומר כנראה שאתה יודע המון על דרום אמריקה. האמת שהסגנון שלך מוציא לי את החשק להביא לך לינקים לגבי אמריקה הקריבית, המרכזית והדרומית וגם לגבי ונצואלה והוגו צ'אבס. אוקיי, אז שינינו את שמו ליוסף ויסריונוביץ צ'אבס.
קיבלתי - אז תעדכנו גם את המאמר 481253
אני מבין שאתם מעריצים את האיש הכי קרוב לאחמדאינג'ד, שפתח אתו מפעל טרקטורים מאוד מעניין... שפתח קו תעופה חדש שתי טיסות בשבוע (כול הכרטיסים נמכרו מראש!) לטהרן, שדרך אגב עוצר בדמשק (בבסיס צבאי אם היה לך ספק), אני מדבר על מחשב שנתפס אצל ראול ראייס FARC עם הוכחות חותכות שקיבלו מחבר שלכם 300 מיליון דולר, זה בטח עזר לעניים לא?
אני מדבר על מזוודה עם 800 אלף דולר שנפתסה בדרך למימון הקמפיין של קריסטינה קירשנר לפני הבחירות (ראה המשפט של סוכני מודיעין מוונצואלה במיאמי:
אני מבין שיש מנהל תקין בוונצואלה ולכן PDVSA לא פרסמה דוחות מאז 2003, ושלולא עליית המחירים המדהימה הכלכלה הייתה נשברת (כי התפוקה נופלת) ואני גם מבין שאתם תומכים במי שסילק את ה DEA (לוחמה בסמים) כי בטח אין לו מה להסתיר...

זה לא שאין בעיות בקולומביה או שהממשל שם מושלם, רחוק מזה...
אבל אין בכלל מה להשוות, והם גם מפרקים את המיליציות הימניות.
וגם זה הולך קשה, וקמה קבוצה עוד יותר גרועה וקיצונית... אבל עדיין זה לא הפשע המאורגן של אדון צ'אבס, אין מה להשוות!
נכון, אבל לא בגלל מה שאתה חושב.. 101405
קשר הקוקאין של קולומביה וארה"ב הוא קצת מורכב.
זה נכון שארה"ב היא הלקוח של קולומביה, אלא ש-‏80% מההכנסות במסחר בסמים נשארות בתחומי ארה"ב...
ננסה למצוא את הנתונים המדוייקים לגבי דירוג המחירים של הסם בכל שלב, אבל אם אני זוכר נכון אז איכר קולומביאני מקבל כדולר וחצי עבור טונה של עלי קוקה. עדיף בעצם שנמצא את הנתונים ולא נסתבך בהשערות.
ההכנסות, אגב, נכנסים בסופה של הפירמידה לכיסים די מהוגנים, שמאוד קרובים למוקדי הכח בארה"ב.
אבל זה לא הכל. המלחמה בסמים מאפשרת לארה"ב להרחיב את העסקים בקולומביה - שליחת חיילים שילחמו בנגע, הסכמי הסגרה הדדים עם הממשל הקולומביאני, וקידום אינטרסים שונים בתוך קולומביה.
בשנים האחרונות החלו לרסס מטעי קוקה, במסגרת המאבק בסמים, זה נשמע טוב, אבל במציאות רוססו גידולים חקלאיים, מה שגרם לנישול חקלאים מאדמותיהם ותפיסת השטח ע"י חברות נפט אמריקאיות, ובמקרים אחרים - ע"י מיליציות פאראמיליטריות, שהתמשו בשטח ל - גידול סמים!
ההשפעות האקולוגיות של המשחק המטורף הזה הן איומות - מצד אחד, גידולי הקוקה עצמם גורמים למידבר אקולוגי, (לא רק בשלב ביעור הקרקע), חומרי הריסוס החריפים נכנסים למערכת האקולוגית ומרעילים צמחים ובעלי חיים, דרכים נוספות נפרצות בג'ונגל, מה שמאפשר כניסה מאסיבית של ציידים...
ההשפעות החברתיות הן חמורות גם כן. איכר פשוט ועני נאלץ לגדל קוקה, שהוא גידול רווחי יותר (למרות דמי החסות שהוא נאלץ לשלם ל-FARC או לפאראמיליטרים), ואם הוא לא יעשה כן, הוא חשוף לסכנה שגידוליו ירוססו, ושחייו יהיו בסכנה (מצד הפאראמיליטרים או מצד ה-FARC).
אנ'לא מבין 101442
אם 80 אחוז מההכנסות נשארות בארה"ב, למה הממשל האמריקאי מנסה להילחם במגדלים? האינטרס היחיד שלו צריך להיות להעלות את המחירים בארה"ב על ידי תפיסת מבריחים וסוחרים.
זה לא מקרה של ''תיקים באפילה'' 101724
אין צורך לרקום תאוריות קשר מסובכות. אין "בוס גדול" שמכוון את כל מהלך הדברים ביד נעלמה.
למרות זאת, אם נתבונן בהשתלשלות הארועים, ניתן להצביע על מספר תהליכים שהחלו להתגלגל בד בבד עם התפתחות "המלחמה בסמים":
א. ריסוסי הגידולים מתרחשים אך ורק באזורים בדרום קולומביה ובמזרחה (בד"כ), באזורים שבשליטת ה-FARC. תוצאה: יצור הסם לא קטן, אלא הוא נדד צפונה, אל האזורים שבשליטת הפאראמיליטרים. הפאראמיליטרים קרובים יותר לארה"ב ולא פעם הם משרתים את האינטרסים שלה באופן ישיר. הפאראמיליטרים גם מתעסקים ביצוא הסם, שהוא הרבה יותר קל בצפון קולומביה (בגלל הקרבה לים). יוצא מכך, שגידולי הסמים לא רק שלא נפגעו, אלא שחלה ירידה משמעותית בעלויות ההפקה (ה-FARC גובה כסף רב, וברגע שהגידולים יוצאים מתחומי השפעתה, מחיר שיווק הסם יורד).
ב. הפאראמיליטרים התחזקו מאוד, ובעזרתם התחזקו מאוד האינטרסים של ארה"ב.
ג. גדילה בחוסר היציבות, לא רק בקולומביה אלא גם במדינות שכנות.
ד. לקינוח - ארה"ב מוכרת מסוקי קרב לקולומביה ע"מ שזו תלחם בנגע הסמים.

בנוגע למלחמה במבריחים ובסוחרים - זה מסובך מדי, כנראה. מה עוד, שבאופן ציני הכסף שלהם לא נשאר בקולומביה (זה לא אטרקטיוי לשמור מיליארדים בבנק בקולומביה, באמת..). הכסף בסופו של דבר מתגלגל למוסדות גדולים ומכובדים בארה"ב, כמו בנק סיטיבנק. (מומלץ לקרוא את הספר של אנדרס הופנהימר, "בעיניים עצומות". הספר מתאר מס' פרשות גדולות של שחיתות וסמים שבהם בנקים גדולים היו מעורבים ביודעין או שבעצימת עין).
ויש עוד דובדבן בקצפת - כאשר כבר נתפס סוחר או מבריח, הוא מועמד למשפט בארה"ב וכל ממונו מוחרם ממנו לידי - ממשלת ארה"ב!
זה לא מקרה של ''תיקים באפילה'' 101730
"הפאראמיליטרים קרובים יותר לארה"ב ולא פעם הם משרתים את האינטרסים שלה באופן ישיר"

1 תוכלו להרחיב ולהסביר מהם האינטרסים הישירים של ארה"ב בקולומביה שדווקא הפארא יכולים לתת?
2 ארה"ב מוציאה כמה (כמה?) מליארדים למלחמה בסמים ורוב הכסף זורם כסיוע לקולומביה, לא רק משכורות לפ-בי-איי. זה אינטרס אמריקאי לבזבז כספי מסים בצורה כזו?
3 כמה הליקופטרים כבר קנו הקולומביאנים,? כי זה נראה טיפה בים.
4 אולי אתה מתכוונים שהצבא האמריקאי מתאמן על חי בקולומביה?
זה לא מקרה של ''תיקים באפילה'' 101749
אז ככה:
ארה"ב מרוויחה מאוד מכך שהמדינות באמריקה הלטינית נמצאות בחוסר יציבות, זה מאפשר לארה"ב לדוג במים הסוערים כמה דגי שמך עסיסיים מאוד. במקרה של קולומביה, מלחמות הגרילה גרמו לחוסר היציבות, ומאוחר יותר גם כל נושא הסמים. הדייגים הם הפאראמיליטרים. (אם את מעוניינת בהוכחות לקיום משולש הכח ארה"ב-צבא קולומביה-פאראמיליטרים, תכתבי בבקשה, זה לא לשורה או שתיים).
האינטרסים הישירים של ארה"ב בקולומביה הם רבים:
1. הפאראמיליטרים משרתים פעמים רבות אינטרסים ישירים של תאגידי ענק שמושבם בארה"ב, כמו טבח מנהיגי הפועלים של חברת "קוקה-קלה", כמו טבח מגדלי הבננות, או גירוש וטבח איכרים ואינדיאנים מאדמות עשירות במחצבים (בעיקר מדובר בנפט). הטבח והגירוש לא רק "מנקה את השטח" אלא גם מוריד את ערך הקרקע באזור, מה שמקל מאוד על חברות כמו "אוקסי פטרול" שמושבה בלוס אנג'לס. (יוצא מן הכלל שמעיד על הכלל הוא שבט האווה (UWA), שרצו לגרש אותו מאדמתו, לא רק ע"י מעשי טבח "רגילים" אלא גם ע"י כיתור הכפר במוקשים. מדובר במקרה יוצא מן הכלל מכיוון שבמקרה זה הפעילות הביןלאומית של הארגונים השונים הצליחה לבטל את ההחלטה לאפשר לאוקסי לקדוח נפט באדמות השבט).
2. בצפון-מזרח קולומביה ישנו אזור עשיר במיוחד, בו יש הרבה מאוד נפט וגידולים מאוד מכניסים של בננות. באזור זה ישנם שני נחלים גדולים מאוד, נהר הטראטו (TRATO) ונהר צ'וקו (CHOCO). החלום הרטוב (תרתי משמע) של ארה"ב הוא לחבר את שני הנהרות הללו כך שתיווצר תעלה רחבה מאוד שתחבר בין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט (כיום תעלת פנמה היא צרה מדי ויש ספינות משא שלא יכולות לעבור בתעלה). אזור זה הוא מוכה אלימות, כמעט כל יום מתרחש בו טבח ועוד אנשים מגורשים מבתיהם. מתישהו ניתן לשער שימכרו את זיכיון כרית התעלה.
3. הפאראמיליטרים משמשים כשכירי חרב של ארה"ב, שכן כפי שנאמר פה, ארה"ב לא מעוניינת בוויטנאם שניה.
4. המאבק בסמים לא מתמצה במכירה של כמה מסוקי קרב. בתקופת שלטונו של קלינטון החלו לדבר על "תוכנית קולומביה" (PLAN COLOMBIA), שכוללת מעורבות דרסטית של ארה"ב בקולומביה, ע"י מכירת נשק, השמדת שדות גידולים, מלחמה פתוחה בגרילה וישור קו בין וושינגטון ובוגוטה. התוכנית במקורה כללה גם משלוח של צבא אמריקאי לקולומביה, מה שעורר את התנגדות הרחוב בארה"ב. נראה שתוכנית קולומביה כבר יצאה אל הדרך, מהדלת האחורית.
5. בנוגע למלחמה בסמים - הסיוע שארה"ב מעניקה כביכול לקולומביה משרת בטווח הארוך את ארה"ב יותר מאשר את קולומביה. כנראה שאיש לא מעלה על דעתו ברצינות שאפשר לנצח את נגע הסמים (זה טוב כסיסמת בחירות, לא יותר מזה). השאלה אם כן היא לאיפה ילך הכסף. (ע"פ האקונומיסט, תעשית הסמים מגלגלת יותר כסף מתעשית הנפט העולמית, וזה בלי להשקיע בפירסום...)
זה לא מקרה של ''תיקים באפילה'' 102119
תוספת קטנה בנוגע לנפט הקולומביאני:
קולומביה היא מקור חשוב לנפט עבור האמריקאים (נדמה לי שהיא יושבת טוב בין חמש-עשרה ספקיות הנפט הגדולות לארה"ב).
בקולומביה עובדת בעיקר חברת "אוקסידנטל אויל" (משפחת גור היא מחזיקת מניות ותיקה וחזקה בחברה זו. אוקסידנטל תרמה כסף רב לקמפיין של אל גור לנשיאות ב-‏2000), אשר נאבקת קשות בתקיפות כנגד צינור הנפט המרכזי שלה (כ-‏170 תקיפות עד כה).

בתחילת השנה הקצתה ממשלת ארה"ב 98 מיליון דולר להגנת צינור הנפט של אוקסידנטל מקולומביה לארה"ב.
ועוד כמה פרטים.... 102160
...ונוסיף גם שחברות הנפט האמריקאיות (וכאמור, אוקסי בראשן) משלמות כסף באופן ישיר לפאראמיליטרים ע''מ שישמרו על מתקני השאיבה. נציין גם את הרציחות התכופות של מנהיגי סינדיקטי הפועלים של פועלי תעשיית הנפט, שוב, ע''י פאראמליטרים.
ומנגד, נציין את התקפות הגרילה על הצינור, למשל ההתקפות החוזרות על הצינור באיזור נחל לימון, מה שגרם וגורם נזק אקולוגי חסר תקנה באזור זה של הג'ונגל.
ציר הנפט 103562
ידיעה שהתפרסמה היום בעיתון "ELTIEMPO" הקולומביאני:
מדווח בכתבה על ניתוח מודיעיני שביצעה חברת STARTFOR (http://www.stratfor.com/corp/), ובו הם מנתחים את חשיבות הנפט הקולומביאני עבור ארה"ב בתקופה זו, בה היציבות במזרח התיכון הולכת ונעלמת וגם בונצואלה ארה"ב לא מצליחה להשיג את מטרותיה. בכתבה מסופר על 100 מיליון דולר שהקונגרס האמריקאי אישר להשקיע ע"מ לאבטח את צינור הנפט בקולומביה. החל מנובמבר (כלומר, עכשיו), יתחילו להגיע לוחמי יחידות מיוחדות של צבא ארה"ב ע"מ לאבטח את הצינור וע"מ להקים ולאמן חטיבה חדשה של הצבא הקולומביאני שתעסוק בכך. כמו כן מצויינות חברות הנפט שפועלות בקולומביה. בראש ובראשונה, כמובן חברת OXY,אך גם EXXON, British petroleom, UNOCAL, TEXACO ו- PHILIPS PETROL. מצויין שחברות אלו השקיעו 25 מיליון דולר משנת 1996 ע"מ לעשות לובי בקונגרס בארה"ב.
עוד מצויין, שקיימת חפיפה גאוגרפית בין שטחי הנפט בקולומביה ושטחי הסמים.
נתון מדהים שמצויין בכתבה: אם קולומביה לא תמצא בארות נפט חדשים תוך 18 חודשים, היא תאלץ לייבא נפט (!!) - כי את כל השאר היא מייצאת.
ציר הנפט 103570
ידיעה מעניינת מאוד, שמחזקת את מה שטענתי קודם.

האם "אל טיאמפו" נחשב עיתון עצמאי, או שיש לו השתייכות מפלגתית כלשהי?

האם ידוע לכם מה סדר הגודל (בליטרים ובדולרים) של כמות הנפט העובר מקולומביה לארה"ב?
ציר הנפט 103576
-בנוגע לייצוא הנפט - מדובר ביצוא יומי של כ-‏800,000 חביות ביום. מצ"ב גם קישור לידיעה המתארת פגיעה של הגרילה בשלושה מצינורות הנפט בקולומביה, פגיעה שגרמה לנזק משוער של 126,000 מיליון דולר לקולומביה (ומן הסתם לארה"ב זה עלה יותר): http://spanish.peopledaily.com.cn/200009/05/sp200009...
בנוגע ל"אלטימפו": מדובר באחד העיתונים הוותיקים ביותר בקולומביה, ואחד החשובים שבהם. הוא שייך למשפחת "סנטו-דומינגו", אחת מהמשפחות ששולטות בכלכלה הקולומביאנית. העיתון קרוב מאוד למסדרונות השלטון, ולראיה - אחד מראשי העיתון לשעבר הוא היום סגן הנשיא.
מכיוון שכל גופי העיתונות בקולומביה שייכים לאחת מהמשפחות השולטות, הם תמיד נוטים לצנזורה עצמית ולקו פרו-ממשלתי. העיתון "אלאספקטדור", העיתון השני בגודלו וחשיבותו בקולומביה, שהיה עצמאי עד לא מזמן והצטיין בקו ביקורתי (ולכן רבים מהעיתונאים שלו נרצחו), נקלע לקשיים כלכליים ונקנה ע"י משפחת "סנטו דומינגו" גם כן. מאז העיתון פיטר רבים מכתביו, שחלקם נאלץ לגלות מהארץ מטעמים של בטחון אישי.
ציר הנפט 103610
את הפרטים פשוט חיפשנו בגוגל (חיפשנו אתרים בספרדית שמכילים את המילים exportacion, petroleo, colomiba). זה הדבר הראשון שמצאנו, אבל מצד שני אנחנו רואים עכשיו שמדובר בעיתון סיני, שיכול להיות לא אובייקטיבי.
חיפשנו עכשיו קצת יותר טוב ונראה שסה"כ מדובר בסדר גודל זה.
גם באתר של "פטרול לטין" (חברה פרטית שעוסקת בתחום), מוצגים נתונים דומים, והרבה יותר מפורטים:
מצויין שמה שניצול הנפט בקולומביה נעשה הן ע"י חברות פרטיות והן ע"י "אקופטרול", חברה השייכת לממשלת קולומביה ומחזיקה מניות בחברות נפט אזרחיות. כמו כן מצויין שם שהספק זיקוק הנפט בקולומביה קטן מהספק שאיבת הנפט (ומכאן הכמויות הגדולות של הנפט הגולמי שיוצא מקולומביה).
ועוד קצת... 103652
(נמרוד): בצ'ילה פגשתי בחור נחמד מאוד מארה"ב. עשינו ביחד כמה טיולים בהרי האנדים המרהיבים של דרום-צ'ילה, (אך, הימים הטובים).הוא עובד כמתרגם בבית משפט (הוא יודע אנגלית, ספרדית ופורטוגזית על בוריין), ובאחת הפעמים הוא סיפר לי את הסיפור הבא: הגיעו אליו שני אנשים שהזדהו כאנשי ה-CIA והציעו לו לתרגם מסמך מסויים לספרדית ופורטוגזית, תמורת סכום נאה. הם קבעו להיפגש אצלו בבית, וכשהוא תפס אותם מחטטים בדברים שבחדר השינה שלו (לאחר שהם שאלו איפה נמצאים השירותים), הוא אמר להם שהוא לא מעוניין אבל אולי שתי המתלמדות החדשות שלו מעוניינות. הרעיון של לעבוד עם ה-CIA ריתק את הצעירות, והן מיהרו לחתום על הסכם מחוייבות והסכם סודיות.
יום לאחר מכן הן באו אליו בוכות, וסיפרו שהמסמך שהן צריכות לתרגם לפורטוגזית ולספרדית הוא חוזה שבו צד א' מתחייב לספק נשק, כח צבאי ואימונים תמורת זה שצדדים ב' ו-ג' *יהרגו* ויגרשו שבטים אינדיאנים בשטח הנקבע, ויאפשרו ל-א' לשאוב נפט מאותו השטח.
מה נגיד על זה?
ועוד קצת... 103661
האמת? נשמע מפוקפק קצת.

דבר ראשון, זה סיפור שאתה שמעת ממישהו ששמע אותו ממישהן, וזה כבר בעייתי.
דבר שני, לא נראה לי שה-CIA צריך מתורגמים קבלנים בשביל לתרגם מאנגלית לספרדית. ספרדית זה לא פשטונית שצריך לחפור עמוק ורחוק כדי למצוא מישהו שדובר את השפה. אני בטוח שיש ל-CIA מאות עובדים ממוצא לטיני שיכולים לתרגם מאנגלית לספרדית או לפורטוגזית בלי שום בעיה.
דבר שלישי, על פי העדות של שתי הבחורות האלו, אי אפשר כל כך לסמוך עליהן אם הן רצו לספר מה היא העבודה רגע אחרי שחתמו על הסכם סודיות והסכם מחויבות.

יחד עם זאת, אני חושב שניתן להניח בבטחה (על סמך כל הנתונים שהובאו עד כה) כי עסקאות כאלו הן נפוצות למדי באמריקה הלטינית בכלל, ובקולומביה בפרט.
ועוד קצת... 103706
הסיפור עבר בטלפון שבור, זה נכון, אבל הוא לא כ"כ לא-הגיוני.
ראשית, מההכרות שלי עם האיש, הוא לא הטיפוס שמספר מעשיות.
שנית, הוא בעצמו פיקפק שמדובר באנשי ה-CIA, או שהם באמת יצגו את ה-CIA בעניין זה.
כאמור, אני בהחלט חושב שיש לחברות מסחריות שונות מספיק כח כדי לבצע מהלכים שכאלו.
אם היה או לא היה?
אני באמת לא יודע (אם הייתי יותר בטוח הייתי מספר עוד קודם).
אני חושב שמשהו כן היה (מה בדיוק אני לא יודע. רק שמעתי, לא ראיתי).
las colombianas 477356
son mucho mas bonitas que las venezolanas y este boludo de chavez es un indio que no sabe nada.
en bogota en la zona rosa hay chicas hermosas y que l eimporta al pueblo de todo lo demas?

תודה רבה 101410
לגבי לוצ'ו - רק ציינו בקווים כללים מאוד את מצעו, ונשמח להציג עובדות (אבל יש הרבה...).
לגבי הפולמיקה, ה-FARC הוקם במהלך האלימות שפרצה לאחר רצח גאיטן ב-‏48. למרות שהוא מזוהה עם האידאולוגיה המאקסיסיטית, בשלבים הראשונים מאוד שלו הוא היה ארגון של איכרים ותו לא.
ה-ELN הוקם הרבה אחרי.
אנחנו מסכימים שאין טרוריסטים טובים ורעים, ובכל זאת - ניתן לומר שהאלימות השמאלנית היא תולדה של האלימות הימנית.
בנוגע לפתרון בקולומביה - זה נשמע מוזר שעוד הרג ישפר את המצב. קרלוס קסטניו, ממקימי הפאראמיליטרים ומנהיגם המוחלט, הקים את הארגון בעיקבות רצח אביו ואחיו ע"י ה-FARC...
אתה צודק בנוגע לדמוקרטיזציה שקולומביה צריכה לעבור. נציין את תנועת M19 שהתחילה כתנעת גרילה והפכה לתנועה פוליטית. זה בדיוק מה שהם ניסו לעשות, אלא שבאורח פלא, לאחר שהניחו את נשקם ופנו לדרך הפוליטית, קרה דבר מוזר. מישהו חיסל את כל המנהיגים של התנועה (שעמדה לזכות בנשיאות).
במידה מסויימת, ניתן לומר שגם ה-ELN דוגל בדמוקטיזציה של החברה, אלא שאחרי הדוגמה של M19 ניתן לשער שהם לא יניחו את נשקם לעולם..
אגב, קלומביה, בדומה לרוב המדינות באמריקה הלטינית, היא דמוקרטיה למופת, על הנייר. יש לה חוקה מתקדמת ביותר ומערכת חוקים בהתאם. יש שאומרים שזו אחת הבעיות של הארצות הלטיניות - יש להן חוקים יותר מדי מתקדמים, שלא ניתנים לישום. ואכן, בקולומביה איש אינו מכיר בעליונות החוק, גם לא המדינה.
לשם המחשה - בהמנון של קולומביה יש כ-‏17 (?) בתים, אבל אף אחד לא יודע את הארבע שורות הראשונות...
ולגבי השפעת גורם חוץ - כבר יש כזה, תודה, וקוראים לו ארה"ב...
תודה רבה 101532
עד כמה שידוע לי הFARC הוקם כארגון צבאי של המפלגה הקומוניסטית ב1966.

נשמע מוזר? דווקא נראה שיש הסכמה מסוימת בנינו בעניין "המוזר" הזה. הדוגמא שהבאת עם הM19 מדגימה בדיוק את מה שרציתי להגיד‏1. ארגון שהיה מעוניין בהפסקת האלימות והתפרק מנשקו לא יכל היה לשרוד בסביבה אלימה. כדי שאפשר יהיה להגיע להפסקת האלימות יש לנטרל את הגורמים האלימים – קרי ארגוני הטרור והצבא.
ובלי לערבב עניין בעניין- המצב אצל הפלסטינים דומה. אין שום כוח פנימי פלסטיני שאינו אלים (כלפי אזרחים פלסטינים וישראלים כאחד), שיכל לשרוד שם. נדמה לי שהגורם היחידי שמסוגל ושיש לו אנטרס להציל את האזרחים הפלסטינים השבויים בידי ארגוני הטרור שלהם, הוא מדינת ישראל. בקולומביה אני לא רואה שום גורם חיצוני שיש לו אינטרס לעשות דבר דומה.

1 אני לא מכיר את אופן פעולתו של הM19, ולכן אני לא יודע אם אכן כוונותיו האמיתיות היו בהתאם לאלו המוצהרות. אני מתייחס לעניין בהתאם לאופן בו הצגת אותו.
תודה רבה 101544
מצ"ב קישור לאחד העמודים באתר של ה-FARC, בספרדית:
מדובר בפירוט כרונולוגי של המאבק שלהם, והם מציינים את תחילתו באלימות שפרצה לאחר רצח גאיטן בשנת 48.
הם מציינים שבתחילה דובר בהתארגנויות מקומיות של איכרים שהתאגדו כנגד הפאראמיליטרים של אותה תקופה, שכונו Los Pajaros ("הציפורים"), וממשיכים בציוני דרך ואישים שונים. ציון הדרך שאולי גורם לבלבול הוא בשנת 64, שבו הם מציינים את מבצע LASO (Latin American Secuiry Operation'
מבצע משותף לצבא הקולומביאני ולארה"ב. הם מציינים שהמבצע כוון כנגד כל אותם התארגנויות מקומיות של איכרים, שכתגובה התאחדו ויצרו את ה-FARC.
בנוגע להשוואה לסכסוך הישראלי-פלסטיני - אפשר למצוא הרבה נקודות דמיון אבל גם הרבה הבדלים מהותיים.
נשתדל לכתוב על זה היום בערב - וגם על לוצ'ו.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים