שליטת עראפת במאורעות 10145
לכולכם יש הנחת יסוד שאינני מצליח להבין מהיכן היא שאובה:
למה נדמה לכם שעראפת שולט במאורעות, או שהוא יכול לשלוט בהם?
האינתיפאדה, להזכירכם, לא היתה ממוסדת. היא היתה התפרצות זעם שבאה מהרחוב, והיתה מאוד לא מאורגנת בשלביה הראשונים. המהומות השבוע לא נראות מאורגנות יותר.
ואם עראפת אכן שולט במהומות, איך בדיוק הוא עושה זאת? בטלפטיה?
שליטת עראפת במאורעות 10154
על פניו נראה שלערפאת יש שליטה נאה על המהומות, מכמה סיבות:
1. המהומות אופינו ברמת ארגון גבוהה מאוד, שלא ניתנת להשגה באופן ספונטני. גם האנתפאדה לא הייתה ספונטנית לחלוטין, קדמו לה הכנות של אש"פ וקריאה לדגל ביום שלפני.
2. שדורי "קול פלסטין", שהם בשליטתו המלאה של הראיס, שידרו "שידורי מלחמה" מובהקים, לפני ובמהלך ההתפרעויות.
3. אי-השקט תואם את האינטרסים של ערפאת (לתקוע מקלות בגלגלי התהליך המדיני), ולא החל במהומות לאחר ביקורו של שרון בהר הבית. אי-השקט החל במטען-הנפץ בנצרים, ארוע בו השוטרים הפלשטינאים מנעו מחיילי צהל לתפוס את המפגעים. שרון הפירומן אף פעם לא אומר לא למדורה קטנה לחברה'. אבו עומר (שרון) הביא את הגפרורים, אבו-עמאר (ערפאת) הביא את הבנזין.
4. התנהגות השוטרים הפלשטינאים הייתה אדישה, אם לא ליבתה, את המהומות. שוטרים, לא אנשי תנזים. גם על אנשי התנזים יש לערפאת שליטה נאה.
5. והנה פלא: היום (יום ד'), ועידת הפיסגה בפריז, הדנה במהומות. היום נשמר שקט מופתי יחסית. ואם ערפאת ירצה לעשות קצת "שריר" במהלך הדיונים, המהומות יתחדשו.
6. הוכחה על דרך השלילה: אם לערפאת לא הייתה שליטה על הרחוב, הוא כבר מזמן היה "יוצא לגמלאות". החברה הפלשטינאית היא בפרוש א-דמוקטית. מנהיג שאין לו סמכות טוטליטרית הוא מנהיג מחוק.
ערפאת בהחלט יכול להדליק ולכבות את השטח כרצונו.
שליטת עראפת במאורעות 10269
עליי לציין שהמשטרה הפלסטינית לא הייתה כל כך אדישה כפי שאתה טוען, אלה הייתה מאוד פעילה בירי לעבר חיילי צה''ל ולעבר אזרחים ישראלים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים