גל הפרסומים הזה 101480
על מעורבותם של ערבים ישראלים בעבירות לכאורה על בטחון המדינה מעלה אצלי לפחות תהיות קשות.

קודם כל- יש למישהו במקרה מידע על כמות החשדות האלו שהסתיימו בסופו של דבר בהרשעות?

האם מדובר בתופעה חדשה יחסית? אם לא- מה עומד מאחורי כל הפרסומים האלו בעת האחרונה? אם כן- מה היה הטריגר להזרה הזו של כל כך הרבה אזרחים, שדווקא עכשיו מעורבים בפעילויות כאלו?
ואיך ערבים שהם אזרחי ישראל נאמנים מתמודדים עם כל הבלגן הזה (עבירות בטחוניות של אנשים מקהילתם מחד, ועוינות וחשדנות מצד האוכלוסיה היהודית מאידך)?
גל הפרסומים הזה 101484
יש צורך להבחין בין מעורבותם (אנחנו לא משפטנים, אז בואו נוותר על ה''לכאורה'', ונניח שהוא שם בכל מקרה) של ערביי ישראל בפגיעה מכוונת בבטחון המדינה (לדוגמא הפיגוע בצומת מירון), לבין פגיעה בבטחון המדינה שהיא תוצר לוואי של פעילות פלילית ''רגילה'', כפי שמצטייר מקרה זה.
פגיעה מהסוג הראשון היא מעשה שמקורו אידיאולוגי, אבל הוא נעשה ע''י קומץ, שלהבדיל מקומץ אוהדי בית''ר אינו מגובה, במעשים, בקריצה או בשתיקה, ע''י ''הרוב הדומם''. פגיעה מהסוג השני היא יותר נפוצה (אם כי גם כאן כמובן מדובר במיעוט), והיא קיימת גם בקרב אזרחיה היהודיים של מדינת ישראל, ומקורותיה הם כאמור פליליים.
גל הפרסומים הזה 101492
אבל יש תחום אפור: פגיעה ממניעים פליליים בעיקרם, אבל שמגובה באדישות אידאולוגית כלפי המדינה, אם לא עוינות. מצד שני, דבר כזה יכול להיות אולי גם אצל יהודים - נניח, משכבות [שרואות עצמן] מקופחות - שאיבדו הזדהות עם המדינה שדפקה [לכאורה] אותם.
גל הפרסומים הזה 101495
נכון, ובמקרה של ערביי ישראל האדישות האידאולוגית כלפי (הפגיעה) במדינה אינה כל כך מפתיעה.
מצד שני, במקרה המדובר, כל (או לפחות חלק ניכר) מהמעורבים, מהסא''ל ומטה (ע''פ הכתבה), שרתו או משרתים ב''כוחות הבטחון''.
(מצד שלישי, השרות בכוחות הבטחון אצל חלק ניכר מ''בני המיעוטים'' (ואולי גם מ''בני הרוב'') הוא מקור פרנסה וגאווה מצ'ואיסטית, ולא בהכרח אידיאולוגי.)
גל הפרסומים הזה 101497
ואחרי עוד מחשבה, אולי התחום האפור הוא מצומצם מאוד, עד לא קיים. מי שפושע ממניעים כלכליים ביסודם, ייתן לעצמו כל מיני הצדקות (אבל אל"ק‏1), כולל אידאולוגיות: אם "הסופרנוס" הוא מקור אמין, אז אנשי מאפיה איטלקיים עדיין יצטדקו לפעמים בטענה של הזרה שעשתה להם החברה האמריקאית. מצד שני, מי שפושע ממניעים אידאולוגיים ביסודם, ירצה אולי להמנע במפורש מכל רווח כספי, כדי שלא יחשדו בטוהר האידאולוגיה שלו.

1...קרימינולוג.
גל הפרסומים הזה 101551
אמת - ולראייה, יהודים ישראלים שחשודים (הואשמו? מישהו יודע מה מצב החקירה/משפט?) במכירת נשק לפלשתינאים לפני מספר חודשים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים