ימין ושמאל רק חול וחול 10202
דובי, תהרוג אותי אם אני מבין איך הצלחת לאסוף את כל האינטלקטואלים של הימין למקום אחד. חשבתי שמגזין דעתני ישמיע גם דיעות קצת "חריגות", ופה כולם נעמדים דום לשמע ההמנון ודנים בנאמנות הערבים למדינה. עוד רגע גם תציעו לשלול להם זכויות.

רק מי שהמפגש היחיד שלו עם "ערבים" הוא בטלויזיה, או דרך הדיוחים של ביילין על המפגשים שלו עם אבו מאזן, יכול לחשוב שהערבים נאמאנים לדינה, או שהם ישראליים. איך מישהו מצפה שערבים יהיו נאמנים למדינת היהודים?! קודם שתהיה פה מדינה לא גזענית, ואח"כ נדבר על נאמנות של שבטים אתניים שהוצאו מראש מהגדרת המדינה.

אבל זה בשוליים.

מה שבאמת רציתי להאיר - תוך כדי הירי ולא לאחר מעשה - זה החוצפה של המשטרה/ממשלה/צבא או מי שלא יהיה בפיזור הפגנות של תושבי המדינה. אני מבין שבשטחים, או בקוי התפר, יש את התנזים, את המשטרה הפלסטינית, יש צלפים, הם יורים ומה שלא תרצו. אז בסדר, תירו בחזרה. אבל איזו הצדקה יש לכל הרוחות לירות במפגינים שלא יורים? ולמה מישהו בכלל צריך להתעמת עם מפגינים?

אני גר 10 דקות מאום אל-פחם. באקה אל גרבייה זה בחצר האחורית שלי. בשני המקומות היתה מהומת אלוהים, שרפו סניפי בנקים, חירבו את הסממנים של השלטון הישראלי. אפילו, שומו שמיים, חסמו את כביש ואדי ערה. צומת אום אל-פחם היה חסום, זרקו על השוטרים אבנים, בקבוקים, אולי אפילו מולוטוב. מה שאני לא מבין זה מה יש לשוטרים להתעמת עם המון פרוע? רוצים לחסום צומת? שיחסמו. כי הרי כל החלטה להתעמת על השאלה "האם הצומת תהיה פתוחה או חסומה" אומרת שבסופו של דבר יהיה שימוש באש חיה - 5.52 או גומי (שזה כדורי ברזל מצופים גומי). האם חיים של ערבי-לא-נאמן-למדינה אחד שווים את זה שכביש ואדי ערה יהיה פתוח ואוטובוס אגד 841 יוכל לנסוע צפונה צפונה?!

כוס אמק אגד, תחבורה, נסיעות, ימי עבודה, סדר, משטר וחוק - שום דבר לא שווה חיי אדם, וכל ההתעמתות הזו על הכביש היא מטופשת, ומי שקיבל את ההחלטה לעשות אותה הוא רוצח, כי הוא היה מוכרח לשקול בין השאר את השימוש באש חיה. ואכן, לא במפתיע, נהרגו באום אל-פחם 2-3 פורעים. נהרגו כדי להראות שאצלנו לא חוסמים כבישים. חוק זה חוק.

והכביש? היה חסום, אלא מה? מישהו חשב אחרת? אז גם הכביש היה חסום, גם לא היה חוק וסדר, וגם נרצחו - כן, נרצחו - 2-3 "פורעים". תסריט ידוע מראש שאף במאי במשטרה לא חשב אולי לעבור עליו שוב ולקצץ ממנו את החלקים שידוע מראש שיביאו לפגיעה בחיי אדם.

לא היה קורה שום דבר אם המשטרה היתה יושבת צומת או שניים משם, ונותנת לערבים "הלא נאמנים למדינה" לחסום כביש ולהוציא קיטור.
ואני מניח שכך זה גם בעוד הרבה מקומות ברחבי הארץ, בכפרים במשולש, בגליל, בנצרת.

אבל אל תפריעו לעצמכם להוסיף ולדון בנאמנות של ערבי ישראל, ומה עלינו לעשות בנדון. החל מטרנספר ערבי א-לה-אלכסנדר מאן, וכלה בטרנספר אנטי-ציוני א-לה אלכסנדר דרוזינסקי. חיי האדם והאצבע הקלה על ההדק של המשטרה/צבא/ממשלה הם קונצנזוס. מתפרעים? אז נירה בהם. שיידעו להם שאצלנו לא מתפרעים.
ימין ושמאל רק חול וחול 10207
גם אני נגד אלימות שוטרים.
מה צריך לעשות, לדעתך, כאשר סטודנטים חוסמים כביש? וחרדים? ואנשי "זו ארצנו"?
האם העובדה שהערבים עשויים להשתמש בבקבוקי תבערה (מה שיחייב את המשטרה לשימוש נגדי בנשק חם) היא זו שמחייבת את המשטרה לשבת מן הצד? ואם הסטודנטים ישתמשו בבקבוקי תבערה? והחרדים? ואנשי "זו ארצנו"?
באקה אל גרבייה? 10208
האם ההית בבאקה בימים האחרונים?
אני מכיר אנשים המתגוררים באום אל פאחם, באקה אל גרבייה, ג'ת וכפר קרא. חלקם חברים טובים שלי.
מהאירועים באום אל פאחם אינני מופתע. אום אל פאחם היתה תמיד הסמן הלאומני הקיצוני של הערבים הישראלים.
שאר המקומות ברשימתי, כולם מאותו אזור, הם אופרה אחרת לחלוטין. מעולם לא חששתי להסתובב בבאקה אל גרבייה. לא הייתי שם לאחרונה, ואני מופתע מ"מהומת אלוהים" שאתה מתאר. גם באמצעי התקשורת לא זכור לי שראיתי איזכור של באקה. האם אתה בטוח שהמידע שאתה מביא מדוייק? האם ראית זאת בעצמך?
בחזרה למשטר צבאי לערביי ישראל 10213
נקווה שהפעם העם לא יתן לשופטים לבזות את בחירי ביניו כמו בפרשת כפר קאסם.
עוצר זה עוצר זה עוצר. יצאת שילמת.

ישראל חוזרת לעצמה. שיכרון השמאל מסתיים.
ימין ושמאל רק חול וחול 10217
מר מורמי הנכבד,

שימושך הבלתי לאה בבטויים משפת הרחוב אכן מעניק גוון אותנטי לדבריך, אך יחד עם זאת אינך רשאי לבזות ולבטל סדר, משטר וחוק - ושלל חוקי משחק דמוקרטיים אחרים - בגסות רוח שכזו.

לו טרחת לקרוא היטב את אשר גרסתי, נוכח היית כי אין ולו דבר אחד המשותף ביני ובין האדם המכונה 'גנדי'.

הצעתי המאפשרת לערביי ישראל - במידה והללו יהיו מעוניינים בכך - להחליף ריבונות ולהיהפך לחלק אינטגראלי ממולדת הפלסטינאים, אינה מחייבת איש ואינה קוראת לגירושו של איש מביתו ומנחלתו.

נהפוך הוא.

אין כל צל של ספק בליבי כי המדינה הפלסטינאית העתידית תשמח בהחלט לקבל שטחים נוספים לאלו של שטחי 67, להזכירך - שטחים אותם מעוניין אנוכי להחזיר כבר מחר, לו מתאפשר היה בידי הדבר.
יש אף לשער כי חלקים נכבדים מסך כלל הציבור הערבי ישראלי יכולים היו להרגיש טוב בהחלט במדינתם החדשה - אשר כולי תקווה שאף היא תגדיר עצמה כדמוקרטית.

אך, כאמור - איש אינו חייב לעשות דבר. במידה ומעוניינים אזרחי מדינת ישראל הערבים בהמשך קיום מדינתם הישראלית, ובהמשך המגורים תחת ריבונות זו, כי אז עליהם להכיר בחוקי המשחק והמאבק הדמוקרטים.

על ערביי ישראל להלחם בגזענות ובעוותי החוק הישראליים בדרכים דמוקרטיות מקובלות, ולאו דווקא בדרכים העלולות לקרב את משטר האנרכיה ושפיכות הדמים אלי מדינת ישראל.

כמו כן עלי לציין כי יש טעם לפגם בכך שציבור שלם יורק תמידית לבאר ממנה הוא שותה. במילים אחרות: ערביי ישראל אינם יכולים לצפות מאזרחי ישראל היהודים להבנה יתרה כלפי 'בעייתם', ברגע ובזמן שחלקים ניכרים מהם מזדהים ותומכים, רגשית ומעשית, בכל לבבם ובכל מאודם באחיהם (כהגדרתם) בצדו השני של הקו הירוק, אחים אשר למדינתם - מדינת ישראל - סיכסוך מר וקשה עימם, לא כל שכן שחלק נכבד מאחים אלו שואף, ולו מילולית, להשמדתה המוחלטת של מדינת ישראל.

בידידות

א. מאן
ימין ושמאל רק חול וחול 10239
הרעיונות של חילופי אוכלוסיה ושטחים הם נחמדים על שולחן החול. אתה אומר שאני משווה אותך לגנדי. לא השוויתי, אבל אני עושה את זה עכשיו. גם אתה וגם גנדי מדברים על טרנספר מרצון. יהיה להם טוב שם, יהיה טוב למדינה הפלסטינית - לכולם יהיה טוב. אבל הם לא מעוניינים לעבור למדינה הפלסטינית. הם רוצים להישאר במדינה הזו. טוב להם פה הרבה יותר ממה שהיה שם, ובנוסף לזה, כאן זה הבית שלהם, האדמות שלהם, הקשר שלהם, והם רגילים לחיות תחת שלטון זר מתחלף מאז ימי הצלבנים, התורכים והאנגלים. אז עכשיו זה היהודים.

מה שמצחיק הוא שאתה מבקש מהם לציית לכללי הדמוקרטיה. אתה היית מציית לכללי דמוקרטיה שצרבה בהגדרתה את הקיפוח שלהם?! למה שיעשו זאת אם בכל שורה שניה בספר החוקים כתוב שהיהודים עדיפים ויזכו להטבות "דמוקרטיות" על פני שאר הלאומים במדינה?!

אם יש משהו שהייתי מצפה מהערבים המקופחים זה דווקא לא לציית לחוקי המדינה ולשבור את הכלים. דווקא ההתנהגות שלהם היא הנורמאלית, בעוד שהצפיות שלך מהן הן מוזרות ומגוחכות. הצפיות האלה להתנהגות לפי כללי הדמוקרטיה טובות לשולחן החול ולשרטוטים, לא למציאות שבה הם מקופחים כלכלית, חברתית, לאומית ובכל פרמטר אחר שתרצה.

ישראל היא מדינה גזענית, וחוץ מהשמדת עם היא עושה לערבים כל מה שעשו ליהודים לפני חמישים שנה.
בדיוק 10219
ימין ושמאל רק חול וחול 10243
לא הבנת אותי. הצעתי ''טרנספר אנטי-ציוני'' כתמונת-מראה למה שמציעים כמה אנשים פה. זאת היא התשובה של ''אלכסנדר מאן'' הפלסטיני. ההבדל הוא, שלפלסטינים אין ברירה - זאת הדרך היחידה שלהם להיאבק על זכויותיהם. לחברנו הציוני דווקא יש ברירה - הוא בצד של החזקים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים