יש להביט קדימה בחשש ואומץ 10212
לאחר שתשכך המהומה (אם בכלל) עדיין יעמדו אותן הדילמות, מחכות לפתרונן.
בפשטנות, בשימוש במברשת רחבה אך בצורה חדה וברורה, ישנן ארבע(ה?) אפשרויות:

1) לחסל את כל הפלסתינאים, משני צידי הקו הירוק, כליל ובאופן סופי. לחילופין, לגרשם אל מעבר לגבול (לא פתרון מוחלט כמו הקודם שהרי עדיין נצטרך להתמודד איתם)
2) להמשיך במסלול של עימות מסלים תוך סיכון וסיכוי גבוה מאד (עניין של זמן) לאפשרות מס. 1 במהופך
3) לכונן מדינה לכל התושבים בין הים לירדן, דמוקרטית כמובן, שתוביל לסוף הדרך (כולנו יודעים לקרוא סטטיסטיקות דמוגרפיות)
4) להשלים עם קיומה של ישות מדינית אוטונומית פלסטינית, על כל המשתמע מהכרה שכזו (והפנמתה), תוך כדי ישום מלא של כל עקרונות הדמוקרטיה, *לכל* האזרחים

האם ישנה דרך אחרת, שאינה ניגזרת של האופציות הללו?

האם למתנגדי התהליך הנוכחי יש הצעה מה *כן* לעשות?!
יש להביט קדימה בחשש ואומץ 10220
המדינה הפלסטינית כבר קיימת בפועל, ואנחנו גם כבר מכירים בה בפועל. וכל שנותר הוא לקבוע את גבולותיה. הרבה דם עוד ישפך על הנושא בזה אבל הוא לא מהווה סכנה קיומית למדינת ישראל. הסכנה האמיתית היא מבית.

בעיית ערביי ישראל יכולה להפטר רק בדרך אחת וזו הדרך הדמוקרטית. בדרך הדמוקרטית החוק שולט והדרך להשגים היא דרך הקלפי. פורעי חוק צריכים להענש בכל חומרת הדין באופן שווה. הפגנות הן חוקיות אלימות לא. לערביי ישראל יש אפשרות להפעיל לחץ בדיוק כמו לש''ס. ילדי ש''ס מקבלים תקציבי חינוך הרבה יותר גבוהים מילדי למרות שהם מיעוט בחברה.

הערבים צריכים להפסיק להוזיל דמעות תנין ולבחור מנהיגים שיובילו אותם להישגים ולא לעימותים.

פיתרון לכל הבעיות הפנימיות ימצא רק ע''י נחישות מוחלטת לשמירת ערכי הדמוקרטיה ואכיפת החוק ללא משוא פנים. אלו שבסופו של דבר לא ירגישו שהם חלק מהמדינה יעזבו אותה בעצמם. אחרי מילחמת העולם השניה יהודי אירופה הבינו שזה לא מקומם ועזבו אותה בהמוניהם. חלק עלו לישראל וחלק הגרו לאמריקה.

הבעיה היא שהחוק לא נאכף בצורה החלטית ושווה. זה נובע בחלקו מהכח הפוליטי שיש לערביי ישראל על ממשלת ברק ובחלקו בגלל שעדיין לא השתחררנו מהגלותיות שבנו ואנו ממשיכים לתת דין וחשבון לעמים שהתעללו בנו במשך מאות שנים.

רק ממשלת אחדות אמיתית (לא כזו שרק מחפשת את התרגיל המסריח הבא) של המפלגות הדמוקרטיות (לא אלו שקוראות לעצמן ''דמוקרטיות'') תוכל להעלות את ישראל על דרך המלך ולטפל בשני המגזרים, הערבי והחרדי, שאינם מקבלים על עצמם את עול חוקי המדינה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים