אינפוטיינמט והדמייה של פוליטיקה 102620
כל התקשורת גועשת השבוע סביב השאלה האם ממשלת האחדות תיתפרק בגלל התקציב. סלע המחלוקת אמור להיות הקצאת כספים להתנחלויות. אתמול בתכנית "שבע וחצי" בערוץ 1 נידון הנושא ארוכות ורק נושא אחד לא לובן: האם אכן מועברים כספים רבים יותר להתנחלויות מאשר לעיירות הפיתוח.

פואד ושלום שמחון מ"העבודה" נקבו במספר, 750 מיליון ש"ח. לא לגמרי ברור מה מייצג הסכום הזה, אבל אפשר להבין שהם לא יפרקו את הממשלה אם הוא יופחת מתקציבי ההתנחלויות. מיד אחריהם מופיע שר האוצר, סילבן שלום, וטוען שהוא בקי במספרים ואין שום אפלייה לטובת ההתנחלויות. מיד לאחריו מופיע נציג המתנחלים (רון נחמן אם איני טועה), מנפנף באיזושהי חוברת ממשלתית, המוכיחה לטענתו שההתנחלויות מופלות לרעה, שתקציביהן נמוכים מתקציבי סוגי התיישבות אחרים.

בקצרה, התקשורת גועשת, הוויכוחים מתלהמים ורק העובדות הבסיסיות אינן ידועות. אבל את מנחה הדיון, יעקב אחימאיר, זה לא כל כך מטריד, והוא מודה בחגיגיות לכל המתראיינים. הוא גם אינו טורח להצביע על כך שהדיון הסתיים בלי שעובדת היסוד שעליה כל המהומה והמבולקה לא התבררה כהוא זה. כי הרי את מי מעניינות עובדות היסוד - העיקר האינפוטיינמט.

אפשר היה להביא לאולפן מומחה או שניים, למשל כלכלנים הבקיאים בתקציב המדינה, שיתנו חוות דעת בשאלה האם ההתנחלויות זוכות להעדפה. אבל כנראה לא נשאר זמן, כי השידור מיהר לעבור למרכז מפלגת העבודה כדי שאיילה חסון תנתח את הבעות פניהם של פואד, רמון ובן אליעזר, וכדי לשאול אותם שאלות פרובוקטיביות לכאורה, ולהיענות בתשובות שאינן מוסיפות לנו ולו פירור עובדתי אחד.
אתה אופטימי... 102766
נכון שיש משהו משעשע בויכוחים הטלוויזיוניים על משמעותן של עובדות שאיש אינו טורח לברר. אבל דוקא במקרה הזה (ודומים לו), אני חושש שאין בכלל "עובדות" (וסליחה שאני נתפס באמירה פוסט-מודרנית שכזו).
נניח שיפרשו בפנינו את כל סעיפי התקציב המופנים ישירות להתנחלויות - האם אז ניתן יהיה לדעת אם הן מופלות לטובה, או לרעה? התקציב תלוי‏1 בגודל הישובים, ובמספרם, ובאורך הכבישים שסללו ושמתכוונים (מי?) לסלול, ובמצב הכלכלי של התושבים, ובהתפלגות הגיל שלהם; וכמובן בעתיד הישובים האלה; וכדי לדעת אם יש אפליה - משווים לאופקים או לנתניה? ואולי לאשדות יעקב? ואם התקציב גבוה יותר בגלל מיגון לרכבים, זו אפליה? ואפודים? ואיזה חלק של תקציב הבטחון הוא באשמת ההתנחלויות? וכמה שווה שמירת גוש עציון בידי ישראל בהסדר הקבע?

במקרים כאלה, אפילו העובדות הן לא יותר מאשר פרשנות, ואפשר למצוא כלכלן לכל דעה.

1 כלומר, התקציב הוא מספר ולכן לא תלוי בכלום; אבל אפשר לתרץ שהוא תלוי - בגודל הישובים, וכו'
אינפוטיינמט והדמייה של פוליטיקה 102804
אני חולק עליך בנקודה הזו. הסיבה העיקרית להתפרקות הממשלה היא לא התקציב, בגלל 750 מליון שקל לא מפילים ממשלה.

הממשלה תיפול, אם תיפול, בגלל המצב של פואד במרכז המפלגה. ולכן טוב עשו בערוץ 1 שהעבירו את השידור לבית מפלגת העבודה. זה מה שנקרא העברת מסרים סמויים בעריכה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים