סופרפוזיציה 105372
עד כמה התיאוריה של הסופרפוזיציה מוכחת?

ד"א- אני יודע שזו זריקה באפלה.., בפעם הראשונה שהסתכלתי על התרשימים התוצאות נראו לי הגיוניות ולא הבנתי מה הבעיה והקושי בתפיסה, ואז קלטתי שאני מסתכל על זה כעל תרשים הסתברות במתמטיקה. האם נמצא קשר בין תורת הקוונטים לתורת ההסתברות?
בהחלט. 105374
בניגוד לתפיסה הקלאסית שבה אתה יכול להצביע על מיקום מדויק של האלקטרון, בתפיסה הקוואנטית מיקומו שייך לטווח הסתברות מסוים ואינו נמצא במקום בדיד.

(דיסקליימר: הדבר נכתב בפשטנות יתר. הכותב אינו איש פיזיקה והוא מסביר מהבנתו בלבד.)
סופרפוזיציה 105386
ש: האם נמצא קשר בין תורת הקוונטים לתורת ההסתברות?

ת: כמו שאמר ארז, ההסתברות היא מרכיב קריטי בתורת הקוונטים. אבל ארז לא דייק: תורת הקוונטים מדברת על הסתברות לתוצאות *במדידה*. דיבור על הסתברות לפני המדידה הוא בעייתי: ניקח את החלקיק בניסוי 5, אחרי השדה הראשון. פונקציית הגל שלו היא סופרפוזיציה של ספין-x 'מעלה' וספין-x 'מטה', במשקל שווה. האם אפשר לומר שבהתסברות חצי הוא בספין 'מעלה' ובהסתברות חצי 'מטה'? לא! ראינו שהוא מתנהג אחרת מההתנהגות שלו עם ספין 'מעלה', ואחרת מההתנהגות שלו עם ספין 'מטה'.

נכון שהכל מעוגן בהסתברויות: מה שיש לנו הוא תוצאות של ניסויים, ואלו נתונות במונחים של שכיחות יחסית, ושכיחות יחסית אנו מבינים לרוב כהסתברות, ולכן אנו בונים את התיאוריה עם פונקציית הגל והסופרפוזיציה כפי שאנו בונים אותה, כך שיצאו לנו ההסתברויות שאנו מקבלים. אבל שוב, ההסתברות נכנסת לפעולה רק בסוף, במדידה.

ש: עד כמה התיאוריה של הסופרפוזיציה מוכחת?

ת: סופרפוזיציה היא חלק מהמודל של תורת הקוונטים. המודל הזה מאושש נסיונית בצורה מדהימה בדיוקה. מאידך, יש לו חלופות; לא כולן דוגלות בסופרפוזיציה. נדון בהן בחלקים הבאים של סדרת המאמרים.
סופרפוזיציה 116278
יצא לי להתקל בסדרת המאמרים שלך, מצויינים, ללא ספק.
כשהייתי בתיכון היה לי "שגעון פיזיקה" רציני , קראתי די הרבה ספרים בנושא (לחובבנים כמובן, והרגשתי מאד מאד חכמה...), אבל התקופה הזאת היתה מזמן והחיידק המדעי שלי שכך בעקבות הזמן, רופא כל התחלואים, והדיבוקים, וההתלהביות החולפות.
חשבתי שכבר עברתי את זה, אך כשנתקלתי במאמרים שלך, תחושה מתוקה של נוסטלגיה הציפה אותי.
גיליתי שאני מתגעגעת.
זיהיתי כמה מהמושגים, "מזכרת עוון" , אבל, אני מודה- לא הבנתי הרבה.
מילא המאמרים, אבל התגובות??\\
הרגשתי במועדון סגור ליוצאי הטכניון!
דווקא חשבתי שהמאמרים מיועדים לקהל הרחב.
הורדתי את כל המאמרים למחשב שלי וניסיתי לפענח את הכתוב...לא אבוש זו היתה משימה לפקולטה מסויימת מאוד.. (אני עצמי בעלת תואר הנדסאי מה שאומר שמשהו במתמטיקה אני יודעת... ויודעת ללמוד!!)
שורה אחרונה: אני רוצה להבין מה הולך כאן!! זה אתגר לא רע לרווקה מובטלת שאין לה הרבה מה לעשות בחיים. ולכן אבקשה - חומר רקע לאנשים בעלי השתוקקות השכל לדעת!(אך ללא ידע מעמיק ומקצועי כל כך..)
הבקשה מופנית לכל הקוראים ללא הבדל מין דת ומעמד חברתי וכו (הוסיפו כיד הדמיון הטובה עליכם..)
מה הולך כאן 116324
"רוצה להבין מה הולך כאן" - אם הכוונה היא "כאן" באופן כללי, התחילי מדיון 1009, ואת מוזמנת להתחיל לעקוב אחרי מאמרים וידיעות חדשות, ולחזור למאמרים ישנים עם עליית התאבון.
באשר לתורת הקוונטים, תוכלי לקרוא את סדרת המאמרים (ארבעה חלקים; קישורים - מיד אחרי החלק הראשון), גם בלי לפענח מיד את כל התגובות.
מאמרים למעוניינים 221529
יש באתר הזה, של ד"ר יואב בן דב, יופי של מאמרים בעברית לאנשים שמתעניינים בפיזיקה, קוונטים, פילוסופיה וכו'.
תהני.
סופרפוזיציה 105487
אי אפשר להוכיח תיאוריה, ולכן המכניקה הקוונטית (על הסופרפוזיציה) לא מוכחת.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים