ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 106390
למי שקונה ספרים ודיסקים באינטרנט כדאי להתחיל לבדוק את האופציה של קניית משומשים באמזון. הם לרוב חדשים כמעט לגמרי.

עליתי על זה כשנאלצתי לקנות ספר שמהדורתו האחרונה אזלה. למרות שהספר תואר באתר כמשומש במצב טוב, קיבלתי ספר חדש ומצוחצח לגמרי!

לאחרונה עשיתי ניסיון ורכשתי 9 דיסקים מדילרים של מוכרי דיסקים "משומשים" באמזון. אמנם הם הגיעו בלי הצלופן האופייני, אך 7 היו ממש חדשים ללא מתום, וב-‏2 האחרים היה בסך הכול סדק קל במארז הפלסטיק. כל התחיבים (האינסרטים) היו חדשים לגמרי. ואין משתלם מזה: כל דיסק עלה בין 7 ל-‏9 דולר.
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 106396
אותו דבר, אבל בעולם האמיתי.

וגם: החלפות של ישן תמורת חדש (כמובן, רק בחנויות יד שנייה שבהן המוכר לא שוחט אתכם, ויש כאלה).
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 106453
זה כלל עלות משלוח? כי זו הבעיה העקרית.
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 106513
לא, זה לא כולל עלות משלוח. עם זאת, בחשבון אחרון זה יוצא זול יותר באופן משמעותי בתנאי שאין קונים דיסקים בודדים אלא מרכזים את הקנייה.
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 106655
דמי המשלוח זה אכן בעיה של קנייה באינטרנט:
מצד אחד - יש צורך לסבסד את המשלוח בדואר.
מצד שני - בקניית פריטים בסכומים נמוכים, דמי המשלוח גבוהים מערך הקנייה עצמה, מה שעושה אותה ללא כדאית.

מי שימצא פתרון לבעייה זו, יזכה בכבוד ותהילה, ומי יודע, אולי גם בפרס נובל בכלכלה.(אמוטיקון קריצה)
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 106661
הפתרון הוא, כמו ששמעון כבר אמר, קנייה מרוכזת במקום טיפין טיפין.. להכין במשך כמה זמן רשימה של ספרים או דיסקים שאתה רוצה, ולהזמין בהזמנה אחת.
ואפשר גם לאחד כוחות (ורשימות קניה) עם חברים.
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 106667
ופתרון זה כולל בתוכו פתרון גבוי:
חלק ניכר מהחנויות המקוונות מעניקות משלוח "חינם" (כלומר, כלול במחיר), עבור קניה מעל סף מסוים, ואם לא, הרי העמסת את מחיר המשלוח על כמות גדולה יחסית של פריטים, כך שהתוספת השולית עבור המשלוח - זניחה. (מותנה כמובן שאין דמי משלוח עבור כל פריט בנפרד, יש גם מקומות מגונים כאלה).
רק לי המכס מתנכל? 106737
פורמלית, חבילות שערכן אינו עולה על 50 ד"ח פטורות ממכס (עד לא מזמן, הסף עמד על 35). מעבר לסכום זה, החבילה חייבת במכס, כאשר הנבלות מחשיבים גם את דמי האריזה והמשלוח לצורך החישוב (מצדי, שישמרו את הקרטונים אצלם אם הם רוצים, וגם את הבולים, אם יש). על חבילות המכילות ספרים או דיסקים, המס בגובה המע"מ (18%, וזו לא בהכרח המלה האחרונה). כנראה שהחיוב הוא מידגמי, כי הם לא מתעקשים על כל חריגה, אבל חברות כמו אמזון (ארה"ב) שעושות יד אחת עם רשויות המס כנגד לקוחותיהן ומצהירות בדפוס ובבר-קוד על כל פרטי העיסקה, מועדות יותר לחיוב. חבילות "גדולות", כאלו שנראות כאילו הן מכילות הרבה ספרים, גם הן מועדות יותר לפתיחה בהעדר הצהרה חיצונית, אפילו אם ערכן בפועל נמוך.
כך אנו מוצאים עצמנו במילכוד: מצד אחד, הרצון לרכז הזמנות כדי לצמצם עלויות משלוח, ומצד שני הסתכנות בחיוב דמי המכס. מחיר אחד מהספרים שרכשתי השנה היה קרוב ל- 100 ד"ח, וזה מאד כאב (דוקא לא ספר גדול במיוחד, וגם נשלח בגפו).
אסור לוותר למנוולים! 106775
אפשרות: באילת, עד כמה שידוע לי, יש פטור ממע"מ.
יש לך מישהו/הי באילת?
[אם לא, תתחנף לכליל נאורי..]
אהאהא! 106820
הבנתי. האילתי העבריין יסדר לך קומבינות. ואנשים שואלים אם יש דעות קדומות נגד אנשי הפריפריה.
אהאהא! 106823
למה עבריין? מצידי תפתח עסק "כליל החורש ספרים לאיילים", אנחנו נזמין דרכך ספרים, ונשלם לך על המשלוח מאילת למרכז, פלוס 5 אחוז עמלה. שווה לכולם, לדעתי.

(דובי, ששילם 95 ש"ח מע"מ על 5 דוידים שהזמין מאמאזון, ושמח מאוד שאמאזון פיצלו את ההזמנה לשתי חבילות, ועל השניה הוא לא ישלם מע"מ, נה לכן, רשויות המס האכזריות!)
אמם.. 106826
אני יודע שזה לא מקובל לשאול שאלות כאלה בארצנו פורעת החוק, אבל האם זה יהיה חוקי להקים עסק כזה?

מצד שני, אם למישהו יש "דיונים" פרטניים, שהוא רוצה "לשוחח" עליהם איתי, הדואל גלוי לכולם.
אמם.. 106827
אם תעשה את זה באופן חוקי (רשם החברות, תיק מע''מ), תאלץ לשלם מע''מ (שתגלגל, כמובן, אלי). אם תעשה את זה שחור, זה כנראה לא יהיה חוקי.
מצד שני, אני די בטוח שכל עוד זה עניין של כמה חברים, הם לא יכולים לעשות יותר מדי נגד זה. אבל לא הייתי סומך על חוות הדעת המשפטית שלי.
אמם.. 106828
אנחנו עושים את אותו הדבר עם סיגריות, וזה בינתיים חוקי. (אם כי רשויות ניו-יורק כבר מתחילות להתעצבן. נו מה, חשבתם שתעלו את המחיר ל-$8 לקופסא ונמשיך לקנות? נה!)
אמם.. 106829
הסבר: רשויות ניו-יורק לא מתעצבנות *עליי*, אלא על כך שמאז העלאת המחיר האחרונה, נפלו מכירות הסיגריות בבתי עסק מקומיים, ועלו פלאים מכירות הסיגריות דרך האינטרנט (אני מזמינה מקנטקי, יש כאלה שמזמינים משווייץ). עכשיו הם שוקלים לנסות להפוך את זה לבלתי-חוקי.
!FREEDOM 106830
זאת לא עבירה, זה מרד של רוח האדם נגד הברבריות של השלטונות!

מס על ספרים?!‏1 זה פשע נגד האנושות! נגד האביונים הצמאים אלי ידע, המנושלים העורגים אלי השכלה, המקופחים הכמהים אלי דיסקים דיוטי פרי!

הלאה העריצות!

על החתום: העם נגד מע"מ.

נזמין לך את עו"ד ליבוביץ' שיגן עליך במשפט, המ?
[ו..אל תדאג, נדבר איתו לפני-כן שלא ינשק אותך].

1 באנגליה אין.
והמס על אריזה וביול... לצחוק או לבכות?
!FREEDOM 106837
אאל"ט (ויתקנני הגולה שם, אם כן) יפן הפרימיטיבית-יחסית של המאה ה-‏19, שהייתה סגורה עד כדי כך שאסרה על כל יבוא שהוא לתחומיה כדי שלא להיות תלויה באימפריאליזם המערבי, קבעה יוצא-דופן: ספרים מחו"ל מכל סוג שהוא אפשר, כדאי ואפילו מומלץ לייבא. זה גם עבד, כידוע. אבל אצלנו...
טוב, נו... 106843
פגיעה בחברה על ידי אגואיסטים ברבריים עוכרי ישראל (וישמעאל), מרד של רוח האדם נגד הברבריות של השלטונות.. הכל תלוי בנקודת המבט.

באנגליה אין מס על ייבוא ספרים? בכלל? חפשו אותי בלונדון. (טוב, לא. אבל נחמד לחשוב כך.)
!FREEDOM 547506
בבריטניה ובאירלנד אין מע''מ על ספרים.
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 106700
עד כה התייחסתי לקנייה בחו"ל. בארץ אין ספק שכדאי לקנות ספרים באינטרנט. המחיר זול מבחנויות סטמצקי ב-‏30% לפחות. ובאשר לדמי המשלוח, זה עדיין משתלם אפילו בקניית ספר אחד. זאת ועוד, יש כל העת מבצעים שונים שמבטלים את דמי המשלוח, כך למשל באתר "בוקנט" כל קניה מעל 50 ש"ח מזכה במשלוח חינם, ואם אתה גר באיזור המרכז זה מגיע אליך הביתה עם שליח חינם! (המשלוח עם שליח חינם כבר השתנה פעם והוחזר - איני מתחייב שזה כך גם כרגע).
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 108452
צריך לשלם מע"מ גם על ספרים משומשים?
ספרים משומשים-חדשים באינטרנט 108521
שאלה טובה. לא יודע. בינתיים משום מה לא גבו ממני כלום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים