ספרות של זייני מוח ומזדיינות 106706
כך מכנה נעה מנהיים מגמה שהיא מזהה בספרות העברית החדשה בבקורת ב-Ynet על הרומן "מורה נבוכים" של גלעד עצמון. היא כוללת במגמה זו גם את "מתחת לקו העונג" וגם את "החטא והעונג" של אלי סוויד (נסקר באייל ב-דיון 706 ). למרות הכינויים החריפים כותבת מנהיים שהיא נהנית מכל רגע (את פופק היא מכירה?) להלן קטע מבקורתה:

ספרו של עצמון מצטרף לשורה של ספרים שיצאו לאחרונה, ביניהם "אקדמיה" של יקי מנשנפרוינד, "מתחת לקו העונג" של חגי דגן ו"החטא והעונג" של אלי סוויד, שמצביעים באבר זקור על כיוון חדש בספרות הישראלית הגברית הצעירה. אם ניתן להכליל את הספרות הנשית החדשה (כמו זו שמיוצגת בספריהן של ליהיא לפיד, שלי יחימוביץ' ועוד) כספרות של "מזדיינות", אם תסלחו לי על המילה, הרי שהגברים שבחבורה הם בעיקר ובהגדרתם, זייני מוח. גיבוריהם של דגן, עצמון סוויד ואחיהם לז'אנר מאותגרים חברתית, מכורים לפורנו, רבי שגלים בדמיונם בעיקר, שוביניסטים עד לבלי הכל ושפוטי כוס באופן מוחלט.

שפתם של הטקסטים הללו תהיה תמיד פסודו-אקדמית ואנכרוניסטית באופן מלבב, ובשפת עקלקלות זו יתוודו הגיבורים ודרכם כמובן, גם יוצריהם, על אטימותם הרגשית, חוסר יכולתם לכונן יחסי קרבה עם בנות המין היפה, ותאוותם הבלתי נדלית לטמון עצמם במכמניה של כל אישה מזדמנת ונכונה, ואני משוכנעת כי היהודי הקטן מווינה היה עושה צימעס מהפתולוגיה האוטו-ארוטית / אוראלית שמרצפת את הספרים הללו. הבעיה עבורנו, בנות החצי השני של אוכלוסית העולם, היא, כמובן, שזה עובד. ספרו של עצמון הוא אחד הספרים המצחיקים ביותר שהזדמן לי לקרוא באחרונה (שימו לב לפסקה בה הוא תוהה בנוגע ליסוד הלא החלטי של אקט החדירה ונזכר באמו הפולניה אומרת "גונתר, או שתיכנס או שתצא, אבל תסגור את הדלת") וגם הוא, כמו חגי דגן, מצליח לחלץ ממעמקי האוטיזם הגברי שלו כמה אבחנות מדוייקות על גברים, נשים ונושאים זניחים כמו פוליטקה גלובלית.

הכתבה המלאה:
ספרות של זייני מוח ומזדיינות 568660
הייתי מוסיפה לרשימה את ''יום הולדת שמח, נוח'' של נועם זיו, ואת ''ללכת יומם ולילה'' של משה אופיר. יש מספר הבדלים, אבל בשניהם גברים חלשים, נשים מאיימות, פטפטנות בלתי פוסקת, הומור ברוח יידישאית (למרות התפאורה התל אביבית הבולטת) והליכה סחור סחור במרחב הפיזי של העיר, שאינה מובילה לשום מקום מיוחד.
ספרות של זייני מוח ומזדיינות 593853
דווקא לא כל כך זכור לי מצבור קיצוני של זיונים ביומולדת ההוא של נוח/נועם, רק כמה משחקים אירוטיים עם איריס אשתו.
ספרות של זייני מוח ומזדיינות 594157
לאשתו של נוח היה שם?
ספרות של זייני מוח ומזדיינות 594160
ודאי. מי ילד את בנו זה אם לא היא?
ספרות של זייני מוח ומזדיינות 594163
לא אמרתי שלא היתה לו אישה.
ספרות של זייני מוח ומזדיינות 594164
אני חושב שהאלמוני התכוון לומר שגם היה לנוח חם.
ספרות של זייני מוח ומזדיינות 594165
שקלתי את משחק המילים הזה ופסלתי אותו, אבל לא יפת יע אותי לגלות שטעיתי.
ספרות של זייני מוח ומזדיינות 594178
אבל שם היה של שניהם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים