10676
ובכן, שי, כנראה באמת הגיעה אחרית הימים: אני ממש נוטה להסכים איתך.
צה"ל אכן נראה כזקוק לקביים. אבל, בניגוד אליך, לדעתי הבעיה היא לא בפחדנות החיילים, אלא בפרטצ'יות המערכת. עיון חפוז בעיתון הבוקר מגלה לא רק איך נשלחו השבויים לפטרל על הגבול המסוכן ביותר במדינה, אלא אף את הקלות הבלתי נסבלת בה יכול אדם להיכנס לחדרי הישיבות החסויים והחשובים ביותר שבמפקדת צה"ל בקריה, בריצה קלה.

אין ספק שהמחזה של צבא כזה הנדרש לעמוד במלחמה מול אויב חדור מוטיבציה אינו מרנין.
לכן, אני מסכימה עם הביקורת על דרג הפיקוד והביצוע הצבאי : הצבא מועל בתפקידו ומתרשל בשמירה על עצמו ועלינו. כדאי מאוד שמישהו יתעורר ויעשה משהו עם הנהלים והפקודות ומנטליות ה"סמוך" שם, אם כי ברור שזה יקרה רק אחרי כמה רבבות הרוגים בשטח, למרבה הטרגיות.

אין ספק שיש מקום להחמיר את נהלי הצבא (שמירה על בסיסים תהיה התחלה טובה).
יחד עם זאת, המאמר שלך נוטה להתעלם לחלוטין מהאספקט השני של הקיום הציוני בא"י, הקיום הדמוקרטי ולא הבטחוני. לדמוקרטיה רצוי שתהיה רתיעה מסחר באנשים, גם אם אנו מוקפים במציאות שלא נרתעת מסחר כזה. לדעתי, דמוקרטיה אמורה גם לגלות רגישות לאזרחיה שנשבו ולנסות ולחלצם. אני מבינה שאתה חדור אמונה שנזקו של נסיון החילוץ הזה רב על תועלתו, אבל וודאי תוכל לראות שקשה להשתכנע בנכונותו במיוחד מהזווית ההומניטרית.

כלומר, מה שאני מנסה להגיד זה שכמה שזה קשה, אין פה פתרון קסם. צה"ל הוא אכן קודם כל צבא, אבל של דמוקרטיה. ברור שלדמוקרטיה יש חסרונות בקרב: משטרים טוטליטריים נוחים ודומים הרבה יותר למשטר צבאי. החיילים והאזרחים כאחד ממושמעים ומתפקדים כחיילי ברזל (לרוב). אבל נראה לי שאף אחד מאיתנו לא רוצה לחיות במשטר כזה.
ואכן, אנחנו חיים בדמוקרטיה. בהמ"ש העליון שלנו אסר על הצבא לסחור באנשים ללא מטרה מיידית וגלוייה- הוא לא אסר על סחר כזה תחת איום ממשי ועניני.
בניגוד לשכנינו, אנחנו בחרנו את מנהיגנו. כשלונם הוא כשלוננו; הצלחתם הצלחתנו.
הצבא צריך להיות חזק, אמיץ, נכון לפעולה. אבל לא להכתיב את אורח החיים במדינה. לא בדמוקרטיה.
בחירה ? 10693
רק נקודה קטנה לסוף.

רשמת שאנו בחרנו ....
אבל מה אם בחרנו את מנהיגינו בהתאם להבטחות מסוימות והם לא עמדו בהן?
או שינו את דעותיהם? חוק טל למשל.

האם אין המנהיגים חייבים לעשות את שהבטיחו לבוחרים?

אחרת עליהם להחזיר את המפתחות ולרדת מהכיסא הנוח

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים