שימו לב לניסוח במסקנות 106901
''אמנם זה טוב לחשוב חיובי, אבל זה גם בסדר להרגיש רע''.
הרגשה רעה אינה סותרת חשיבה חיובית. ההיפך - חשיבה חיובית אינה מוגדרת כהתעלמות מן המציאות והכחשת התחושות הרעות והשליליות, אלא ציון הכיוון הכללי בחיים.
גישה חיובית אולי לא משפיעה על סרטן (או מחלות אוטואימוניות, או מחלות לב, או כל מחלה כרונית אחרת) אבל ודאי שהיא משפיעה על האדם ועל הסובב אותו. קשה מאד לטפל באדם שתגובותיו לדאגה ולטיפול הן שליליות ואנטגוניסטיות, שרואה הכל בשחור. אדם כזה אולי לא מקצר את חייו שלו (לפי הידיעה הנ''ל) אבל בהחלט ממרר את החיים לסובבים אותו.
יתרה מזאת, בבתי החולים מוכרת מאד התופעה של חולים שחיים הרבה מעבר לצפוי ולמוכר וגם כשגופם כושל לגמרי, אם בשל חתונת בת ואם בשל סיבות אחרות, ומייד לאחר הארוע המקווה נופחים את נשמתם. זו לא בדיוק חשיבה חיובית אבל בהחלט איזשהו קשר בין הגוף לנשמה.
הקשר בין הגוף לרוח מוכר מזמן כגורם חשוב במחלות (לחץ נפשי כגורם סיכון ידוע למחלות לב, למשל) ואישית, אף אם לא היה מוכר, הייתי מאמינה בקיומו גם לו היה נשלל ע''י מחקרים רבים.
ואף אוזן וגרון 106902
אני חושב שהמסקנה שלך בסוף תגובתך היא גורפת מדי. אלרא"ב‏1, אבל במקרה של מחלות לב, לחץ נפשי כנראה משפיע ישירות על פעולת הלב, למיטב הבנתי - דופק מהיר למשל. כלומר, יש לנו מנגנון שמסביר את הקשר. לעומת זאת, במקרה של סרטן, כנראה שטרם נמצא (או שלא קיים בכלל) קשר בין ההמצב הנפשי לבין המערכת החיסונית.

אפשר, כמובן, להאמין בהרבה דברים שנשללים על ידי מחקרים רבים. אבל בשל כך זה ישאר בגדר אמונה, לא ידיעה.

1 אני לא רופא או ביולוג
קוסינוסיטיס 106905
אלבא"ו ‏1, אבל כל המחקרים מהסוג הזה הם בעלי אותה רמת חשיבות (0) לפרט החולה בסרטן או במחלה סופנית אחרת.

1 אני לא בקטריה או וירוס
מדוע? 106907
מה שאמר הרופא:
"חולי סרטן לא צריכים להרגיש מחוייבים לאופן התמודדות מסוים כדי לשפר את סיכויי ההחלמה או כדי למנוע את הישנות המחלה. המסר הוא שאמנם זה טוב לחשוב באופן חיובי, אבל זה גם בסדר להרגיש רע, וזה לא ישפיע על סיכויי ההחלמה"
שימו לב לניסוח במסקנות 106945
אין לי ספק שיש קשר בין הגוף לנשמה. קח אותי, למשל. לא תמצא הרבה אנשים יותר שליליים ממני, והנה - אני בריא כמו שור. לדעתי, הגוף שלי מנסה לדפוק אותי דווקא.
שימו לב לניסוח במסקנות 106984
בן כמה אתה? 23? 24? אל תחכה עד שתגיע לגיל בו גישה שלילית הופכת שוורים גדולים לאנשים חולים - שנה גישה בן אדם!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים