על ילדים, סגפנות וכוסיות 10696
א. ילדים המתרוצצים ברחבי בית הכנסת, מתרוצצים, צוחקים ובוכים במהלך התפילה, הן תופעה נפוצה ומבורכת בכל בתי הכנסת, לרבות בבני ברק.

ב. במקורו הצום הוא חלק מנסיון מעניין לייחד את יום הכיפורים כולו לתפילה וכפרה, ללא הגבלות מטלות היום-יום - עבודה, אכילה, רחצה, וכו'. יממה של התייחדות פרטית של האדם עם אלוהיו, ובשום אופן לא סיגופים שכביכול בהם יוכל אדם ''לשלם על חטאיו''. התפיסה הסגפנית חלחלה מהעולם הנוצרי של ימי הביניים לתקופה מסוימת, אך מאז אני מעריך שנמוגה מעולם ההלכה ובפירוש לא קשורה לצום ביום הכיפורים. רק בימינו, כאשר חילונים הפסיקו להגיע לתפילה ביום הכיפורים אך התעקשו על חובתם לצום, קיבל דווקא הצום את עיקר המשמעות בתור מין מבחן סיגוף שכזה.

ג. ובאשר לכוסיות, הזדמן לי להשתתף בתפילה עם צעירים יהודיים מארה''ב, רובם ככולם קונסרבטיבים או רפורמים. כצעירים אמריקנים שהמין ממלא חלק ניכר מסדר יומם, לא חדלו אלה להתעסק במהלך התפילה המעורבת, מה שלי נראה לא כ''כ במקום. יכול להיות שבארה''ב זה לא מתנהל ככה, וברור שנחיתות נשים המוטמעת בארכיטקטורה אינה מתאימה לימינו, אבל אני יכול להבין יהודי מאמין המתחלחל מרעיון התפילה המעורבת מחשש לפריצות.
על ילדים, סגפנות וכוסיות 10713
ג. גם זוגות שמתמזמזים בקולנוע עלולים להראות למישהו שלא במקום. אולי נפריד את בתי הקולנוע לגברים ונשים? זה נשמע כמו רעיון מצוין - הגברים ישבו למטה ויהנו מהסרט, והנשים יוכלו לשבת למעלה ולהסתכל על הגברים נהנים. אם זוג ספציפי לא מסוגל לשלוט בעצמו בבית הכנסת, רצוי שמישהו יקח אותם לשיחה אישית. *זו* לא סיבה להפריד בין המינים. הסיבה ההגיונית יותר, היא שהנשים הן כמובן טמאות ונחותות מהגברים האורתודוכסים אצילי הנפש. על הנשים מוטלת האחריות לבשל, לגדל את הילדים, לעשות את הקניות, לתחזק את הבית, ברוב המקרים גם להרוויח כסף, כדי שהגברים יוכלו להקדיש את זמנם היקר ללימודים. סלח לי, אבל אלו אנשים שמתעקשים להשאר במאה הארבע עשרה.

אני, אישית, לא אדם מאמין. להיפך, אפילו. אבל אפשר להאמין באלוהים גם אם מסננים קצת מהבולשיט. כפי שאחותי ציינה בתגובתה למעלה, לפני שהדיון פרח לנושא הכוסיות, אנשים יכולים להאמין לא פחות אם הם מתרכזים במצוות החשובות יותר, לדעתם, ומתעלמים מאלו שאין להם בסיס. מישהו *באמת* מאמין שאלוהים נפגע מנוכחות נשית?

אה, ואגב, "...צעירים אמריקנים שהמין ממלא חלק ניכר מסדר יומם..." - לא ידעתי שלאמריקאים יש מונופול על מין...
על ילדים, סגפנות וכוסיות 10739
ההשוואה בין בית הכנסת לקולנוע היא בדיוק הסיבה להפרדת המינים בראשון. בית הכנסת משמש כמקום תפילה, בו יש להתרכז, להרגיש ולהמקד בתפילה - ויותר מזה, בקשר לקב''ה - ובהקשר זה החשש שמא תוסח דעתם של המתפללים בשל נוכחות, ואני מצטט, ''כוסיות'' - בהחלט במקום.
על ילדים, סגפנות וכוסיות 10730
ליאור,
לגבי סעיף ב' מטרת הצום אני לא בטוח שאתה צודק. הצום הוא דבר מהתורה, והתפילה היא דבר מחכמים. צמו ביום הזה עוד הרבה לפני שהיתה תפילה. ולכן יכול להיות שכן יש מקום ל''סיגופים''.

דבר נוסף שהתיתי עליו, למה התורה מתכוונת כשהיא אומרת ''צום'' האם הכוונה היא להרגיש את מה שרק חלק מרגישים, בעיקר ילדים וזקנים - הרגשה לא טובה, הקאות , בחילות וכאבי ראש, או שכוונת התורה בצום , היא לא לספק את יצר התיאבון, אבל להרגיש טוב.

אביתר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים