מה יהיו פני הדברים 10723
נראה לי שעתה ברור לכל מי שאיננו רוצה לטמון ראשו בחול שגיונות הגדולה והמשיחיות, שאלו יהיו פני הדברים בעתיד הלא רחוק. (אינני יודע אם עלי לשמוח על כך ,או לא).

*תקום מדינה פלסטינית בעלת קשרים מינימליים עם ישראל .ישראל תאלץ לשמור על כוננות צבאית מקסימלית לעוד תקופה ארוכה מאד .הרי בנושא הזה יש קונסנסוס מן השמאל ועד בנימין נתניהו אשר הצהיר, וחתם, על אימוץ תהליך אוסלו (למרות שההסכם עצמו ניקבר לנגד עינינו).

*מרבית יש"ע תעבור לידי המדינה פלסטינית ,אפילו יותר מאשר ברק היה מוכן לתת חודש שעבר. זוהי מסקנה בלתי נמנעת ,מכיוון שהיחסים יהיו יחסי הפרדה מתוך איבה ,והמזרח תיכון חדש יחכה לדורות אחרים.

השאלה היא אם זה יקרה לפני או אחרי מלחמה ,והאם ,לצורך שליטה במתפרעים הישראלים, יהודים כערבים, יתכונן משטר חירום (אני מהסס אם להישתמש במילה חזקה יותר). לכן כפי שכבר העירו ,יפה שעה קודם.

אני לא חושב שמלחמה כוללת תיפתח בקרוב, בניגוד לאפשרות של לוחמה מוגבלת. אמריקה הרגישה היום את השפעת הארועים במקום הכי כואב ,בכיס (מחיר הדלק ,נפילות בבורסה). מי ששם לב למה שנאמר בעימות
אמש ,שהיתערבות צבאית אמריקאית תבוא רק לאחר פגיעה באינטרסים האסטרטגיים והכלכליים שלה .לכן סביר שקלינטון ילחץ בכל כוחו כנגד מלחמה. (בכלל ,לפי הסקרים ,עדיפה מעורבותו של קלינטון על חוסר הבנתו של בוש).

הקונפליקט עם הפלסטינים ברור ומוגדר ,והדרך לסיומו ,או למעשה להתחלת ההיפרדות ממנו סומנת ,ובא ילכו הצדדים אם בכוח ואם במלחמה.

לכן ,הבעיה ב-ה הידיעה ,הינה דמות החברה .טיפול בערבים הישראלים ,המחרחרים והמשלימים ,וטיפול בגילויי הגזענות היהודים .אלו ,ולא הפלסטינאים ,יקבעו איך ובאם יהיה המשך .קבלת עול הדמוקרטיה היא ההחלטה שממתינה לפתרונה ,שוב ,אחרי שיטופל האיום החיצוני .
מה יהיו פני הדברים 10726
יש לי הסתייגות רצינית מהנחותיך לגבי הגבולות הצפויים עם פלסטין.
במציאות של גבול מלחמה, אינני מאמין שישראל תיסוג אפילו מ-%80 מהשטחים.
לדעתי התרחיש הסביר ביותר יהיה הפסקת אש בלי שלום בין ישראל והפלסטינים, וכפועל יוצא מכך - ישראל תמשיך ותשב גם באזורים שברק הסכים לוותר עליהם כמו יישובי מערב בנימין (חלמיש, דולב, טלמונים), בקעת הירדן ודרום הר חברון.
ישראל כנראה תפנה במהלך המלחמה (או בעת חתימת הסכם הפסקת האש) את יישובי חבל עזה ובסביבות 10-15 יישובים ביו"ש באזורי שכם, ג'נין וחברון, ותמשיך לשלוט ב-%35 עד ל-%50 מיו"ש.
ככל הנראה לי, יש סיכוי טוב שלשטחי המדינה הפלסטינית (4 גושים ביו"ש + 2 מובלעות קלקיליה ויריחו) ייכנסו כוחות של האו"ם כמו בשטחי יוגוסלביה לשעבר, וייקבעו הסדרי מעבר בין האזורים הללו.
עלי גם להבהיר כי הנחה של נסיגה מ-%95 מהשטחים בלי שלום ובלי אמון עם הצד השני, תביא בלא ספק למלחמת אזרחים בישראל לאחר שרוב הציבור היהודי בישראל אינו רואה כיום ביאסר ערפאת פרטנר אמין להסכם שלום. אני מאמין שברק מודע טוב מאד לעניין זה.
מה יהיו פני הדברים 10727
קניתי.
האם גם הם יסכימו?
בטווח המיידי) מאד (סביר שהתרחיש שלך יתבצע ,ולו מן התועלת הצבאית-טקטית של ישראל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים