בחירה אחת קודם לכן 107384
אני חברה במפלגת העבודה, ומחר עלי לבחור באדם שיעמוד בראש המפלגה.
לראשונה בחיי אני נמצאת במצב בו אין לי העדפה קלה שבקלות לאף אחד מהמועמדים. אפילו תאורית "הרע במיעוטו" לא עוזרת כלל. למעשה הסיבה שאין לי העדפה כלשהי היא שאין לי הרבה מידע לגבי המועמדים. הדעות הפוליטיות שלהם נשמעות אפילו פחות מגובשות משלי, והם לא מסוגלים לתת הצהרה יותר מעניינת מ "שלום, ביטחון, צמיחה, תמיכה חברתית, והכי חשוב - אני אנצח את הליכוד".
התבוננות מעמיקה ברקורד שלהם גם לא מניבה פרות. כולם נראים כמו שיא המרכז הפוליטי, שמנווט בחוסר הצלחה אל אותו מקום בו הוא מניח שנמצא הקונצנסוס. פרט אולי למצנע, שאין לא הרבה רקורד פוליטי-מדיני (אבל זה לא ממש יתרון).

עוד מישהו ניסה לשחק "מצא את ההבדלים" בין מועמדי הפריימריס בעבודה? יש תוצאות?

אבל עם כל הצער על מצבי, אני לא מקנאה בחברי הליכוד. הם נאלצים לבחור בין ביבי לשרון.
בחירה אחת קודם לכן 107395
בתור חברת מפלגת העבודה, איך את חיה עם זה שמפלגתך הצביעה בעד החוק המפלה בקצבאות בין ילדיהם של אלה שעשו צבא לאלה (כולל נכים) שלא עשו צבא וקובע שילדיהם של אלה מסוג א' שווים יותר מילדיהם של אלה מסוג ב'? זה חוק נוראי, השם את מפלגת העבודה מבחינתי בספר שחור.
למרות שלא הצבעתי מעולם עבורכם, ראיתי אותכם תמיד כחלק מהמחנה השפוי, עד ליום שבו העברתם את החוק האומלל הזה.
ולא רק אני.
עצה לך, אם את רואה את הצדק שבדברי: תצביעי הצבעה שתעלים מן הכנסת את אלה שקידמו את תמיכת מפלגת העבודה בחוק הזה, בעיקר תעלימי לי מהפנים את שירי מירי וייצמן הזה!
בינתיים החוק הזה מעוכב בבג"ץ, אבל האם יש מועמד שיסכים ביום מן הימים להביע את חרטת המפלגה (בדיוק כמו שברק התנצל בפני המזרחיים, אך גם במעשה!) בפני המיעוטים, הנכים, וסתם כל אלה שהצבא ויתר עליהם?
זאת ועוד... 107444
פואד היה שותף מלא לכל מעשיהם של שרון, ליברמן, איתם, לנדאו, לבנת ושאר חברי-הכנופיה ההיא. לעומת-זאת, מצנע הוא אדם נקי וישר, הגון וכן, שהצהיר בפירוש שלעולם לא ישב בממשלה אחת עם החפצים החשודים האלה (ע"פ הגדרתי שלי, לא של מצנע - לא זוכר איך הוא הגדיר אותם, בטח משהו פחות חריף מזה). אינני חבר מפלגת העבודה ואין לי שום כוונה להיות, אבל אני מתפלל בכל לבי, שמצנע יזכה - כי ראש מפלגת-העבודה אינו "רק" ראש מפלגתו; הוא גם נציג מחנה השמאל-מרכז *כולו* לראשות הממשלה, גם בהצבעת פתק אחד. ואינני יכול לשאת את המחשבה, שפואד יהיה שם...
אוה, ואגב: שירמיר הוא תומך נלהב של פואד... מן הנאמנים לו ביותר.
ורמון הוא סתם מועמד-קש סתמי, אין לו הרי שום סיכוי לנצח, סתם בא להפריע למצנע, וכך לסייע בעקיפין לפואד - לא מעבר... ואגב: לפני קצת פחות משנתיים, תמך גם רמון בהתלהבות בכניסת העבודה לממשלת-האחדות, וזיגזג מאז במחשך למעלה משנה בין העמדות, שבוע בעד הישארות ושבוע בעד יציאה... מלבד זאת, הוא גם חולל הרס בהסתדרות, יצר את חוק ביטוח-הבריאות הפגום, והוא חברו הטוב ביותר של דרעי - לתשומת-לב כל המתנגדים לישיבה משותפת עם ש"ס ודומותיה. זאת בשונה ממצנע, שהדגיש, אמנם, כי אינו מתלהב משינוי - אבל יעדיף אותה על פני ש"ס, אם יהיו השתיים בגודל דומה.
זאת ועוד... 107454
אתה חן שפירא? (אליה כוונה תגובתי. בעקרון אני מסכים איתך).
זאת ועוד... 107506
קארל גוסטב הוא לא אני.

בכל אופן, אני מסכימה עם דבריך. החוק אליו התייחסת אכן אינו מקובל עלי.
אני מסכימה גם עם דבריו של קארל גוסטב בנוגע לפואד.

לעומת זאת, אינני רואה את מצנע כאופציה טובה להנהגת המפלגה. לטעמי, לא סביר שהתפקיד הראשון שאדם יבצע בממשלה יהיה עמידה בראשה. נראה לי סביר שכדי שאדם יוכל לעמוד בלחצים מהכנסת ומהשרים הוא יבלה זמן מה בצד הלוחץ. מצד שני, אולי זו שמרנות שלי. אני גם לא מתה על קצינים שלא בילו זמן כחיילים מהשורה.

רמון אינו מועמד קש. הוא פוליטיקאי עם לא מעט נסיון, גם אם רוב הנסיון לא מציג אותו כמועמד אטרקטיבי בעיני.
דווקא כראש אופוזיציה רמון נראה לי יותר מהמועמדים האחרים, מעברו נראה שהוא מסוגל להוביל מהלכי התנגדות לממשלה. כמו כן, יש לקחת בחשבון שכל ראש מפלגה שאינו רמון, יאלץ לסבול לא מעט מרמון, כפי שברק גילה.

מחר ההצבעה, נותרו מעט מאד שעות להרהר, והחלטה עדיין אין לי.
זאת ועוד... 107544
אל תשכחי, כי מצנע לא "קפץ" ישר מן הצבא לממשלה, כמו שחק או ברק - אלא התנסה במשך למעלה מתשע שנים כראש-עירייה של העיר השלישית בגודלה בארץ, עיר בה חיים גם ערבים רבים, גם חרדים... זה נסיון משמעותי - ועדיף, בעיני, על-פני נטילת חלק בפויילע-שטיקים המגעילים ההם, שלהם היו שותפים, במשך למעלה משני עשורים, גם רמון וגם פואד.
מוכרת הקריאה, "מושחתים נמאסתם!" - הקריאה הזאת כוונה גם נגד אנשים מסוגו של רמון, ולא נגד מצנע. תמיד מתפללים, שיגיע כבר מישהו "מבחוץ", בעל נסיון שאינו רקוב ומושחת כשל אנשי-הפנים - ועדיין, שמבין מהי פוליטיקה. אישית, אני מאמין שהאיש הזה הוא מצנע, הוא האיש שחיכינו לו. אבל, איך שיהיה - אישית, אני מצביע או "עלה ירוק", או "בחירה דמוקרטית"... לא יודע עוד.
אביר על סוס לבן? 107549
אפשר להיות מושחת למדי גם ברמה העירונית.
הדעות שידידי תושבי חיפה הביעו לא עוררו בי רצון רב לבדוק את תפקוד מצנע כראש ממשלה.

למעשה, אינני מחפשת פוליטיקאי חסר ''שטיקים'', לדעתי שטיקים אלו הם חלק בלתי נפרד מעבודת הפוליטיקאי. מיש שמצביע על פוליטיקאי ואומר ''הוא לא עושה שטיקים'' בעיקר משלה את עצמו. ואכן, כל פוליטיקאי שנאמר עליו דבר כזה, נחשף עד מהרה, וכל מי שהתפעלו ממנו, הביעו את אכזבתם. אין להם מה להתאכזב - האדם לא השתנה כלל.
אביר על סוס לבן? 107557
אני חושב שאני די מסכים עם הדברים של חן.
ההשקפה שלי על פוליטיקאים מתומצתת במשל מעולם הכדורגל: את מי מחפשים כחלוץ מרכזי שיביא נצחון? את זה שנחמד? לא, את הבן זונה שיודע לתת גול. אותו דבר לגבי פוליטיקאי. זה חלק מהתפקיד שלו, מהעבודה שלו, מהצדקת הקיום ואנחנו כמצביעי מפלגה, שהיא הנמשל לקבוצת הכדורגל, מצפים ממנו לגולים אלקטורליים, ומרשים לו שיהיה בן זונה כמו שאנחנו מרשים זאת לעורך דין הלוקח מאיתנו כסף אבל מביא לנו נצחון במשפט. אומרים שעורכי דין הם חלאות (יסלחו לי אלה שממשפטים, אם יש) זה אולי לא נכון על כולם אבל נראה שאלה שנחמדים לא בטוח שינצחו בשבילינו במשפט. אותו דבר לגבי פוליטיקאים, אז אני מעדיף אותם כבני זונות עם השטיקים שלהם מאשר "טהורים", כשאנחנו מכירים את מצעד ה"טהורים" המלא בנפילות מאז ימי ידין וד"ש דרך ליפקין שחק וכך אני חושש בסוף יהיה גם עם מצנע, אם כי אם הוא באמת ייבחר (מה שנראה לי שיקרה) לראש מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר, עדיין, נצטרך להיות פרגמטים ולחשוב מה אפשר להפיק מבחירתו ובטח שאני אשמח אם אני אראה שחבורת שירי מירי הזאת שנלוותה לפואד באמת אכלה אותה ובעזרת הכח, חלקם לא יהיו בקדנציה הבאה בכנסת וזה אולי יהיה צעד בהחזרת כבודה של מפלגת העבודה.
אני גם חושב שרמון הוא האיש שהכי "יודע את העבודה" הפוליטיקאית, אבל הוא נופל בגלל שלושה דברים:
1. שאנחנו מדינה של מתחסדים.
2. שאנחנו מדינה שמאוהבת בקציני צבא.
3. רמון נכנס למשבצת שעד כה תמיד תפס אותה שמעון פרץ — האיש שלעולם לא מסוגל לנצח. (האמת היא שחשבתי פעם שברק-רמון יהיו הרבין-פרס הבאים של מפלגת העבודה, אבל ההיסטוריה קצת השתנתה)
אביר על סוס לבן? 107590
נו ו? מה אז?
נניח שרמון ייבחר (לא שיש סיכון / סיכוי כלשהו שזה יקרה, אבל נגיד היפותטית). ונניח שהוא אפילו מצליח להקים ממשלה, עם ש"ס ושות', ומשלם להם כמה מיליארדים לכבוד כל מיני-הצבעה, בתוספת כמה חוקי-דת לפני כל הצבעה "גורלית" יותר - אילו צעקות יהיו אז בארץ כולה, למן יושבי-צוותא ועד לאייל! ובצדק גמור, אגב. "קניית שלטון בכסף!" "מושחתים נמאסתם!" ו"אוי, למה *תמיד* אנחנו בוחרים במושחתים האלה, מושחתים הביתה"...

אבל כשיש סיכוי לבחור מישהו שאולי-אולי *אינו* כזה - מייד קופצים ואומרים, לא, עדיף לנו בני-זונות ומושחתים...
תחליטו, היי?
אביר על סוס לבן? 107611
אם הייתי מאמין שמצנע כראש ממשלה (נניח שהייתי מאמין שהוא ייבחר) יתנהג אחרת בעניין של ש"ס, דהיינו יעשה הכל כדי להקים ממשלה בלעדיהם — אז ניחא.
באשר ל"העדפת בני זונות ומושחתים" חז"ל (שלא היו כל כך דוסים כאלה כמו שאנו מדמים אותם) כבר אמרו: "אין ממנים פרנס על הציבור אלא אם קופה של שרצים תלויה מאחוריו" והם ידעו כנראה למה הם מתכוונים. פוליטיקה היא לא עניין בשביל טהורים, ואני כאמור סקפטי לגבי האפשרות שמצנע יהיה זה שיקים ממשלה ליהודים בלי ש"ס שגם תחזיק מעמד. אם אופתע לטובה אהיה הראשון לומר שטעיתי.
אביר על סוס לבן? 107615
ספק מאוד אם מצנע, רמון או כל אחד אחר ממפלגת העבודה יקים בכלל ממשלה.
התקווה היא רק שלא יזנו וילכו לשבת שוב בממשלת אחדות עם הליכוד.
אביר על סוס לבן? 107617
הוא שאמרתי תגובה 107611 (סוף שורה ראשונה).
אביר על סוס לבן? 107647
טובה ממשלת אחדות על ממשלת ימין, על אחת כמה וכמה טובה ממשלת אחדות חילונית על ממשלת ימין-חרדים. ליכוד+שינוי+עבודה, זו הקונסטלציה המועדפת עלי לממשלה הבאה. זה אפילו אפשרי, לפי הסקרים.
אביר על סוס לבן? 107650
אם כך, אין צורך בבחירות. מפלגת העבודה לא היתה פורשת מהממשלה והיה נחסך בזבוז כספי הציבור.
וכל עוד לש''ס יש יותר מנדטים, הן ליכוד והן עבודה יעדיפו אותה.
ובמצב אחר, ספק אם הליכוד יוותר על שותפיו הימניים ונציגות העבודה ושינוי בממשלה שוב תהיה פארסה ומתן חותמת הכשר לטריפה.
אביר על סוס לבן? 107746
יש צורך בבחירות אם יש *משהו* בסקרים, המברברים על כך ששינוי וש"ס הולכות להיות באותו גודל. כמובן שעל ממשלה, בה הופכת "העבודה" לעוד מפלגת לוויין ימנית אחת של הליכוד, אין מה לדבר – אבל, אם תהיה זו ממשלת אחדות אמיתית, רק של שלוש המפלגות הללו – בלי החרדים ובלי הימין הקיצוני... אולי זה יוכל אפילו לתפקד.
בסוף, הצבעתי 107817
לפני שעה קלה הצבעתי בבחירות למפלגת העבודה.

לאחר ההצבעה, גיליתי שכאשר חברי שואלים אותי למי הצבעתי אני לא יכולה לענות בלי להיות מותקפת מכל הכיוונים על החלטתי השגויה בברור.
כאשר מישהו מצביע למפלגה לכנסת, חבריו לרוב לא יתנפלו עליו בכזו אכזריות, מכיוון שגם הם הצביעו, וגם הם נאלצו להתפשר ולהצביע עבור מפלגה שאינה אידאלית.
אבל כאשר מצביעים למפלגה, רוב האנשים בסביבה לא נאלצים להתפשר, ולכן הנטיה היא לא להבין את הפשרה שנעשתה.
בסוף, הצבעתי 107853
לא חשוב למה הצבעת
העיקר עכשיו נקוה לטוב אצלכם-אצל כולנו!
זאת ועוד... 107578
על מצנע נמתחה ביקורת חריפה לאורך השנים, בפרט מצד הגופים הירוקים בעיר, וראוי לציין את קשריו של מצנע עם הקבלן גד זאבי (והיום ע"ב גם כותב שמצנע נהג (נוהג ?) לאכול באופן קבוע ב"גרנד קניון" שבבעלות זאבי. לטובת זאבי ועסקיו, אישרה עיריית חיפה בנייה נרחבת והרסנית באזור הערוצים הירוקים שבין יזרעאליה ורוממה, ולחץ לתכנון פתח של מנהרות הכרמל באותו אזור, שיסייע מאוד ל"גרנד קניון" של זאבי - אך יפגע קשות באזור, ויבטל חלק ניכר מהתועלת הסביבתית בפרוייקט כמרחיק רעש וזיהום אוויר מהעיר התחתית בחיפה.
זאת ועוד... 107579
מצנע בחבר'ה של גד זאבי? אבוי! :-( זאבי עשה את הונו במלחמות.
זאת ועוד... 107601
הרצון ל''דם חדש'' שעדיין לא לוכלך במניפולציות פוליטיות הוא היתממות - המניפולציות מגיעות עם התפקיד, לא עם הבנאדם. מצנע (או ברק, או שחק, או כל אחד אחר) יכול לנחות לתפקיד שר כשכפיו נקיות ומצוחצחות, אבל אחרי שנה-שנתיים בפוליטיקה, לא רבים מצליחים לשמור על נקיון.
עצם החזקת תפקיד פוליטי מחייבת התלכלכות - זה חלק מחוקי המשחק, ויהיה זה תמים לצפות למנהיג האחד, המושלם, שמעולם לא התלכלך ומעולם לא יתלכלך. גם מצנע, אם ייבחר לתפקיד, יישאב לתהומות ההתחשבנויות האישיות ומאבקי הכח. זה בלתי נמנע.
בגלל זה אני סומכת יותר על הוותיקים, כיוון שבנוגע אליהם הכל כבר ברור וידוע - אני יודעת איך כל אחד מהם מגיב למצב זה או אחר, מהן המניפולציות בהן הוא עוסק, איך הוא מתמודד עם הלכלוך הפוליטי. דם חדש עלול להפתיע לרעה (לא דין עיריית חיפה כדין הממשלה).
זאת ועוד... 107605
מזכיר לי מעשיה על חייל רומאי פצוע אחד בספרד, שפצעיו מלאו זבובים. חפץ חברו לגרשם, אמר לו - לא, מוטב לי שישארו, אלה כבר מלאו כרסם בדמי, ואם תגרשם יבואו אחרים, והקיץ הקץ עלי.

רע ומר גורלנו...
זאת ועוד... 107609
ומה גורם לכם להאמין שאנשי "ישראל אחרת" *אינם* פוליטיקאים? מדובר בראשי חברות גדולות, וכו' שעד כה התחככו בפוליטיקאים, וכעת הם רוצים להצטרף אליהם. יש להם ניסיון פוליטי רב - אמנם מחוץ למערכת הפרלמנטרית, אבל בכל זאת.
בחירה אחת קודם לכן 111616
קולט אביטל, אפי אושעיה, דליה איציק, פואד בן אליעזר, אלי בן מנחם, סופה לנדבר, יעל דיין, איתן כבל, אפרים סנה, שירי מירי, שלום שמחון, חיים רמון, יוסף כץ — כולם הצביעו ב–6.6.2002 בעד החוק הרִשעי המפלה בקצבאות ילדים בין יוצאי צבא לשאינם יוצאי צבא וממליץ לאחרונים שלא להביא דור שני. (מלבדם הצביעו בעד החוק הרב המשוריין מלכיאור, אופיר המשוריין פינס ושמעון המשוריין הנצחי שלא עשה צבא פרס, דליה רבין פילוסוף שעשתה לנו טובה גדולה ופרשה ורענן הבנקאי כנ"ל).
חומר למחשבה למי שחולם החל ממחר על "עבודה חדשה".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים