זן ניכחד 107792
אבא אבן הוא זן מיוחד ויחודי לא רק בהשוואה לפוליטיקאים היום אלא גם ליד פוליטיקאים בני זמנו. היו תקופות, אחרי סוף הקרירה הפוליטית-ממשלתית שלו (שניקטעה ע"י רבין בכהונה הראשונה שלו) דובר עליו כמועמד לראשות הממשלה - עם חלוף השנים מתברר גודל האבסורד.

בראיון עם יעקב אגמון בשנת 1979 הוא אמר: "אומרים עלי - אולי בצדק - שיש בי העדר אינטנסיביות ביחס לאנשים. עם כל הערכתי לבן גוריון, לא הייתי מסוגל להגיע למה שהגיעו פרס ודיין".

כשהיה צריך לעקוץ, הוא ידע לעשות את זה, אבל בצורה כ"כ לא ישראלית עד שהנעקצים היו מקבלים את העקיצה המורעלת כמחמאה: "אני לא פוסל את התערובת של פורנוגרפיה-פוליטיקה-הגות נוסח פלייבוי, אבל מבחינה אינטלקטואלית זה לא הגיוני שאדם יהיה מעוניין בתמונות ובדעותי על הלאומנות האירנית. פלייבוי פנה אל אישים ישראלים רבים, וגם אלי, אבל לא נעניתי. אריק שרון, למשל, כן נענה".

אפרים קישון כתב שכשהוא היה נואם באו"ם, נציג בריטניה היה מעיין בהחבא במילון, כוחו היה בלשונו - כישור שנחיצותו הולכת ונעלמת.

בראיון ההוא הוא אמר דבר מה שנשמע עדיין רלוונטי היום: "המחשבה הבינלאומית בארץ שמרנית, אתנוצנטרית, כאילו הכל מסתובב סביב עצמך. אנחנו רואים את זה כטבעי שכל העולם יעזור לנו. כאילו שאנחנו תמיד על שולחן הניתוחים, ואף פעם לא משתתפים בניתוח עצמו".

על האבות המייסדים של מדינת ישראל הוא אמר בראיון אחר שאחד מסוד כוחם היה "Simplicity of their mannerisms".
הפרוטוקולים של זקני פלאשינג מדאוז 107843
רבים חושבים שתוצאות ההצבעה באו"ם על החלטת החלוקה היו משחק מכור מראש ברגע בו שתי המעצמות,ברה"מ וארצות הברית,הסכימו ביניהן באקט הסכמה נדיר להצביע בעד.
כפי שהסביר אבא אבן, זה לא היה מספיק.
"זו החולשה של דיפלומטיה מולטילטראלית, שהכרעות גדולות מתקבלות על חודו של קול של איזו מדינה קטנה,שבעצם אין לה שום אחריות ושום זיקה לנושא זה".
ביום רביעי עמד האו"ם להצביע והסתמן רוב ברור של נואמים ששללו את החלוקה והקמת מדינה יהודית.
נשיא העצרת אוסוואלדו אראנייה מברזיל ייעץ לנציגים היהודיים לארגן פיליבאסטר כדי להשיג דחייה של ההצבעה כך ירוויחו זמן בו יוכלו לשכנע את המדינות הלא החלטיות.
נישאו נאומים באורך הגלות, עד שבשבע בערב הודיע נשיא העצרת על דחיית הישיבה ליום שישי בבוקר, הערבים מחו ללא הועיל.

אבא אבן: "לקחנו את רשימת המהססים והתחלנו לחפש דרכים להשפיע עליהם,כיצד נשפיע על ליבריה? אומרים שההשפעה של "פיירסטון" היא גדולה,זו החברה האמריקאית המייצרת שם את מוצרי הגומי.איך מגיעים לפיירסטון? כיצד מגיעים לנשיא הפיליפינים? יש איזה יהודי שמכיר אותו?

כשהתחדשה ההצבעה אחרי יומיים רק חוש ההומור של נשיא העצרת הברזילאי פוגג את המתח: "אלה שהם בעד יאמרו 'כן',אלה המתנגדים יאמרו 'לא',והנמנעים תמיד יודעים מה לומר".

הנציג הסעודי לאו"ם סיכם את פעלולי טרום ההצבעה של אבן וחבורתו: "לערבים די היה בשליש מן הקולות כדי לסכל את ההחלטה.כסטודנט למדע המדינה, מה שראיתי היה שווה חצי שנת לימודים בקולג'. השימוש שעשו היהודים בלחץ פוליטי,הבטחות כלכליות,שכנוע ותעמולה...הערבים לעומת זאת הפקידו את הענין ביד המזל...ליהודים הפוליטיקה לא היתה הימור אלא מדע".
מחריפה מתקפת ההימורים בארץ כבר אמרנו? 107955

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים