אבל רגע... 107877
יש משהו שלא הבנתי - במקרים בהם הקריסה מתרחשת ברשתית, כיצד ניתן להסביר את העובדה ששני צופים שונים הצופים בלוח פוטו-אלקטרי יראו תמיד את אותן התוצאות? הרי שניהם "נתקלים" במערכת בסופר-פוזיציה, ולכן קיימת הסתברות מסויימת שהם ייראו דברים באופן שונה, הלא כן?
אבל רגע... 107879
"כדי לטפל בניסויים כמו EPR, חייבים להניח שהלוקליזציה של חלקיק אחד משפיעה על כל פונקציית הגל מיידית, כולל חלקיקים מרוחקים" (במאמר).

ויותר בפירוט: בניסוי EPR שני מכשירי מדידה מרוחקים מראים אותה תוצאה. אם, לפי GRW, הקריסה היא תוצאה סטטיסטית במכשיר, אז חייבים להניח שהיא משפיעה גם על המכשיר המרוחק. זה נראה מאוד לא אינטואיטיבי, אבל החיים קשים - בעצם נראה כי אי-שוויון בל לא משאיר לנו ברירה: הוא מראה שהאי-לוקאליות היא מחויבת (בחלק ד' נראה שיש ברירות, אבל הן משלמות במקום אחר).

אם כן, באותו אופן שמכשיר מדידה אחד משפיע על מכשיר רחוק, כך נראה שרשתית אחת משפיעה על רשתית אחרת. איך יודעים מה אמור להשפיע על מה? פונקציית הגל: ב-EPR, אחרי שמכשירי המדידה הגיבו עם האלקטרונים השזורים (מצומדים), מכשירי המדידה עצמם שזורים. אם בצד ימין, נניח, היתה לוקאליזציה של חלקיק (במודל GRW), אז הוא מביא את כל פונקצית הגל למצב שלו - כלומר, כל יתר החלקיקים באותו מכשיר, וגם במכשיר השני.

במקרה שאתה מדבר עליו, הלוקאליזציה ברשתית של הצופה הראשון מביאה את כל פונקציית הגל למצב המתאים - כולל הצופה השני.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים