שבת זה טוב לעסקים? 108537
חיפשתי וחיפשתי, ובסוף החלטתי לשים את זה כאן.

קניון "ערים" בכפר סבא נפתח היום (שבת) לעסקים. הנהלת הקניון החליטה לפתוח אותון בשל הירידה שהורגשה בתנועת הלקוחות בשבועיים האחרונים מאז הפיגוע שארע במקום.

יו"ר סיעת המפד"ל בעיר, בני חברה מסר כי בכוונת המפד"ל לערוך בשבוע הבא בשעה 11:00 תפילת מחאה המונית של דתיים סמוך לקניון. "אם הדבר לא יעזור, אנו מתכוונים לקרוא לציבור הדתי, המונה עשרות אלפים, להדיר את רגליו מהקניון ובכך ייגרם נזק כלכלי לקניון".

משרד העבודה והרווחה שלח פקחים דרוזים כדי לרשום דו"חות לבעלי העסקים המפירים את החוק. אולם בעצת אנשי שינוי בעיר, סירבו בעלי העסקים להציג תעודות זהות בפני הפקחים, וכך נמנע רישום הדו"חות.

שבת זה טוב לעסקים? 109293
מותר לבעלי העסקים להציג תעודות זהות ובכך להמנע מרישום דו"חות?
שבת זה טוב לעסקים? 109301
לא יודע, אבל כנראה שזה עבד. בכל מקרה, נראה לי די טיפשי - הפקחים יכולים לבוא עם מצלמות ולחזור ביום אחר מלווים בשוטרים כשבידיהם התמונות, למשל.
שבת זה טוב לעסקים? 109427
חובה להציג תעודה מזהה בפני שוטר שדורש זאת. אינני בטוח שלפקחי משרד העבודה סמכות זהה. אבל הנקודה הבסיסית היא הצגת (או אי הצגת) תעודת *זהות* (להבדיל מדרכון, או רשיון נהיגה), שבה מופיע הרישום המפליל (קרי שנושאה הוא יהודי), אם כי גם כאן כבר היו אנשים שזוכו מחמת עבודה בשבת, מכיוון שהרישום בתעודת הזהות (בהתאם לדרישת החרדים) *אינו* מהווה הוכחה, ולו לכאורה, ליהדותו של אדם.
יהדות זה טוב לעסקים? 109469
עפ"י חוקי היהדות, מי שנולד יהודי יוותר יהודי כל ימי חייו. אבל מה לגבי חוקי המדינה? בפרט, מי מוסמך לשנות את רישום הלאום של אדם בתעודת-הזהות שלו? (או לנושאי ת"ז חדשות: מי מוסמך לשנות את רישום הלאום במחשבי משרד הפנים?)

האם טקס התנצרות המוני שיפורסם כ"טקס קבלת אישור ממשלתי לעבודה בשבת" יגרום לחרדים להבין איזה נזק הם גורמים למטרתם-הם?
יהדות זה טוב לעסקים? 109470
אינני יודע לגבי מי מוסמך לשנות וגו'.
אני יודע כי אדם שהובא בפני בית משפט באשמת עבודה בשבת זוכה, מכיוון שהתביעה לא הרימה את נטל ההוכחה בעובדה הפעוטה של היותו יהודי.
כאמור, הרישום בתעודת הזהות (או במחשבי משרד הפנים) אינו מהווה הוכחה, ולו לכאורה, וזאת עקב דרישת החרדים (לאחר שבית משפט חייב את שר הפנים לרשום אדם מסוים כיהודי).
שבת זה טוב לעסקים? 111743
קניון "רננים" ברעננה מצטרף ויהיה פתוח בשבת.

שבת זה טוב לעסקים? 112556
בדקה ה-‏90.
בעלי קניון רננים נכנעו ללחץ הדתי: הקניון לא יפתח בשבת.‏1.
יולי עופר בעלי הקניון התקפל ברגע האחרון (בשלב זה) אחרי פגישה עם ראש העיר ביילסקי והרב של רעננה יצחק פרץ.

1 מלאו דלק,וגם אתם תוכלו לקרוא על זה במעריב עסקים.
שבת זה טוב לעסקים? 112561
מסכנים החבר'ה ברננים. מוקפים משני הצדדים בערים שמרשות לקניונים לפעול בשבת (הרצליה - שבעת הכוכבים, כפ"ס - קניון ערים), ולא רחוק יש גם את קיבוץ שפיים על קומפלקס הקניות שלו.

למרות שהופתעתי כששמעתי שעיר דתית כמו רעננה (יש בה אפילו סניף כשר של מקדונלדס!) התירה פתיחת קניון בשבת, כך שהביטול לא הפתיע אותי.
טיפול נמרץ 112569
אכן למעריב נודע כי הסיבה להתקפלות היא חששו של עופר לפגוע באוכלוסייה הדתית,‏1 המהווה חלק ניכר מהאוכלוסייה ברעננה. דובר הקניון: הרב פרץ המאושפז בבית חולים ביקש מיולי עופר לבקרו,במהלך הביקור ביקש הרב מעופר לא לפתוח את הקניון בשבת.

1 כנראה התכוונו שהוא חושש שהדתיים באיזור יפגעו בכיסו.
שבת זה טוב לעסקים? 112820
שמעתי ברדיו שנציג איגוד הסוחרים (או מה שלא ייקרא) מתנגד נמרצות לפתיחת קניונים בשבתות, בטענה שהדבר פוגע קשות בעסקים הקטנים.

יש פרטים?
שבת זה טוב לעסקים? 112825
זה ברור: עסקים קטנים לא רשאים (ולעיתים, גם אם היו רשאים, פשוט לא רוצים, מסיבות מגוונות) לפתוח ביום שבת. כל עוד לכולם היה אסור לפתוח, היה להם מאוד נוח. ברגע שלחלק מותר (והם גם רוצים) לפתוח בשבת, חלק לא קטן מהציבור יעדיף לערוך את הקניות הללו ביום החופשי שלו ובנוחות יתרה, מה שכמובן מקטין את רווחי העסקים הקטנים.
אני חושב שגילית הסבירה את זה באריכות מספר פעמים בעבר. מדובר פה על אינטרס כלכלי גרידא.
שבת זה טוב לעסקים? 112850
את ההגיון הבנתי. שאלתי היא - האם יש פרטים לגבי אותו האיש ששמעתי ברדיו ותוכן דבריו (מי הוא, את מי הוא מייצג, וכו')
שבת זה טוב לעסקים? 112565
אגב, למרות שבזמן האחרון יש כאן נטייה לאיית את שמי בצורות שונות, אין קשר ביני לבין מר ביילסקי.
שבת זה טוב לעסקים? 112568
ליתר בטחון תשתדל להמנע מהשמעת קריאות זאב זאב.
זה לא אני 112571
זהו, נגמר 113530
קניון "ערים" בכפר סבא לא יפתח יותר בשבתות.

אז זהו, שלא 139176
היום נפתחו כ-‏80% מהחנויות בקניון "ערים". פקחי העיריה רשמו דו"חות לעסקים הפתוחים. יו"ר סניף "שינוי" בכפר סבא ד"ר שמעון גולדמן ציין את העובדה ש"זה מוזר שפקחים יהודים של העיריה עובדים בשבת ורושמים דו"חות לעסקים של יהודים שפתוחים בשבת".

מ''ש 139181
"הארץ" מדווח גם הוא על פתיחת החנויות בקניון ומציין כי לאחרונה החלו הפקחים לאכוף את חוק שעות עבודה ומנוחה גם על עובדים ערבים, שלפי החוק מנועים מלעבוד בימי שישי או ראשון, בהתאם לדתם. הפקחים בודקים אם העובדים מקבלים חופש חלופי, ובעקבות דיווחיהם נרשמו באחרונה דו"חות למעסיקים.

הארץ:
שבת זה טוב לעסקים? 265629
ח"כ מאיר פורוש (יהדות התורה) כותב כי יותר מ-‏100 אלף איש חתמו כבר על התחייבות שלא לקנות בקניונים וברשתות השיווק מחללי השבת, ויוכלו לקבלו כרטיס אשראי מיוחד, שניתן יהיה לקנות באמצעותו מוצרים ומצרכים בעסקים מגוונים שומרי שבת, בכל רחבי הארץ. כמו כן בקרוב יוכרז על חרם צרכנים נגד חנויות שפתוחות בשבת.

הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...
שבת זה טוב לעסקים? 265949
אכן, כרטיס אשראי לאנשים ועסקים שומרי שבת. הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים