ומה ההבדל בין מציאות לאמנות??? 108676
לא הייתי בתערוכה, אך קיבלתי חוברת תמונות מפורטת שלה בצרוף תאור מילולי מפורט כבר לפני שנה, מידידתי בגרמניה שהיתה והתפעלה וביקרה שוב ושוב.
השאלה שעלתה בי אז, ועולה בי היום: מדוע כאשר אדם מת, נחנט ומוצג בתערוכה זה יפה, ואילו כאשר אדם מת בדרכים אחרות זה מזעזע? היכן אנחנו מגדירים את הגבול בין האמנות המהנה את הנפש לבין המציאות המחרידה אותה?

מכירי יודעים שאין לחשוד בי באנינות יתר או ברתיעה ממגע וטיפול אנשים לא יפים או אמיצים, חיים או מתים. שנים לפני שידעתי על התערוכה זכיתי לראות גופות אדם מבפנים, אם כי מרוטשות ביד חובב ולא מנותחות ביד אמן. אולי בעתיד, באמנות הפוסט-פוסט מודרנית, יהיה מי שיגיד שכף יד מנותקת מהגוף ומונחת על דלפק בפאב במדרחוב, כשברקע תפאורת דם ואש ותמרות עשן, זו אמנות. או שמא גולגולת פעורה לרווחה ומוח מציץ מתוכה, בדיוק כמו בתערוכה רק בתוספת אפקט דינמי של דם אמיתי מסביב. אולי.

וסבתי, כששמעה על התערוכה, הוסיפה שהיא כלל אינה מתפלאת. גם מנגלה, היא אומרת, היה מאד אומנותי, והיה משמיע לנו מוזיקה קלאסית בזמן שיצר בנו. והכל אצלו היה מאד אסתטי.
חוק גודווין. תודה ושלום. 108683
מה זה חוק גודווין? 108696
(אני מתחבא מאחורי אנונימיות שמא מדובר בדבר טריביאלי, ורק אני בור).
מה זה חוק גודווין? 108699
למעשה, מדובר בתוצאה של חוק גודווין. כל דיון ארוך באינטרנט מגיע בסופו של דבר לשלב, בו צד אחד מאשים את השני באופן שגוי לוגית (אד הום) שהוא דומה לנאצים. זהו חוק גודווין. המסקנה ממנו היא, שמי שהאשים את השני באופן שגוי לוגית שהוא דומה לנאצים, אוטומטית מפסיד בויכוח, והדיון מסתיים.
מה זה חוק גודווין? 108715
חוק גודווין אינו שונה בהרבה מחוקי הגזע הנאציים. גם הוא וגם הם עושים סיווג אוטומטי של אנשים לפי שיוכם הקיבוצי.
מה זה חוק גודווין? 108723
לא נכון, חוק גודווין טוען שככל שדיון מתארך, כך מתקרב הסיכוי לאזכור של הנאצים ל-‏1. רציתי שנה שעברה לעשות עבודה בקורס על יצוג השואה שתבחן את חוק גודווין באתרי דיונים ישראלים (הממ-מממ-ממ), אבל הרעיון נדחה בטענה, פחות או יותר, שהוא אדיוטי.
ואם הרעיון 108725
היה נדחה בטענה שהוא נאצי, עבודתך היתה עשויה להיות קלה ביותר.
מה זה חוק גודווין? 108753
ככל שהדיון מתארך גם הסיכוי לאזכור המעי העיוור של ממותות ננסיות מתקרב ל 1. בכל סדרה אינסופית של מספרים אקראיים תמצא כל רצף סופי שהוא.
מה זה חוק גודווין? 108769
אבל דיון אינו סדרה של מספרים אקראיים, גם אם הוא אינסופי. הנה דוגמא לדיון אינסופי: דיון 792 שלא כולל שום אזכור של המעי העיוור של ממותות ננסיות. לעומת זאת, הוא כן כולל כמה וכמה אזכורים של הנאצים. הטענה של חוק גודווין היא שלא משנה על מה אתה מדבר, בסוף מישהו ישלוף את הנאצים כטיעון לכיוון זה או אחר.
לאן אתה ממהר? 108778
דיון 792 הוא עדיין רך בשנים, תן לו מספיק זמן ותראה מה קורה.
מה זה חוק גודווין? 108804
אני בכלל לא בטוח שבכל סדרה אינסופית של מספרים אקראיים חייבת להופיע כל סדרה סופית.
אתה (ואם לא אתה, אולי עוזי?) יכול להוכיח את זה?
מה זה חוק גודווין? 108816
נתחיל ממשפט פשוט יותר, שאומר שבכל סדרה אינסופית אקראית של ספרות תוכל למצוא כל תת-סדרה סופית של ספרות שתבחר. (הוכחה באינדוקציה, די מייגע אותי לרשום את זה בפירוט אבל אם תתעקש, ואם עוזי לא ישלוף איזה שפן פשוט יותר, אטרח).

עכשיו עבור לבסיס ספירה ששווה למספר הגדול ביותר בסדרה הסופית+1, וחזרת למשפט הקודם.
מה זה חוק גודווין? 108919
ההמשך ברור, המשפט הראשון לא.
אם אני בונה סדרה אקראית ע"י הגרלה של ספרות. (לשם הפשטות אני אניח התפלגות שווה) אני לא רואה איך אתה יכול להוכיח שבהכרח סדרה זו תכלול תת סדרה סופית מסויימת. אתה יכול להוכיח שההסתברות שהיא לא תכלול תת-סדרה סופית מסויימת היא קטנה מאוד ולמעשה שואפת ל0. אבל עדיין תתכן סדרה כזאת, מאחר וקיימות אין סוף (לא בר מנייה) סדרות כאלו.
מה זה חוק גודווין? 108925
ראשית, המלה "אקראי" אינה חד-משמעית. לפעמים מתכוונים למשהו שמגרילים (ולא חשוב איך בדיוק), ולפעמים דווקא להגרלה מהתפלגות אחידה. נניח שמדובר בסדרות שכל הספרות שלהן מוגרלות באופן לא תלוי מאותה התפלגות, שבה לכל ספרה יש הסתברות חיובית.

כל רצף סופי של מספרים מופיע, בהסתברות 1, בסדרה מקרית אינסופית. יתרה מזו, גם הסיכוי ש*כל* הרצפים הסופיים יופיעו בסדרה מקרית אינסופית, הוא 1.
לעומת זאת, לכל רצף סופי, קיימות סדרות אינסופיות שבהן הוא אינו מופיע.

העובדה שמאורע קורה בהסתברות 1 (ולא "שואפת ל-‏1"; זהו המספר 1 המוכר מהשוויון 1+1=2) אינה מבטיחה שהוא יקרה. היא רק אומרת שלא כדאי להמר על ההיפך (בשום יחס הימורים סופי).
מה זה חוק גודווין? 108932
כלומר, צדקתי?
למעשה קיבלתי כבר בדואר יעוץ מתמטי שאמר פחות או יותר את מה שאתה אומר והיווה את הבסיס להודעה הקודמת שלי.

מה הסיכוי למצוא את התנ"ך בשלמותו מקודד ברציפות במספר PI?
מה זה חוק גודווין? 108946
האבחנה החשובה היא (כפי שציינת) בין "נכון בהסתברות 1" לבין "נכון בהכרח".

מספר ממשי נקרא "נורמלי" אם כל רצף סופי מופיע בו, בשכיחות הנכונה (כלומר, 1/10 בחזקת מספר הספרות של הרצף). ידוע שכמעט כל‏1 המספרים הם נורמליים, למרות שלא קל למצוא כאלה.
משערים‏2 שפאי הוא מספר נורמלי, ואז, בפרט, אם נכתוב אותו בבסיס 256, אפשר יהיה למצוא בו כל רצף סופי של תווים. בינתיים ידועות‏2 כמליארד הספרות (העשרוניות) הראשונות של פאי, ולכן אפשר למצוא שם את רוב הרצפים של תשע ספרות.

אפשר לשאול גם את ההיפך: מה הסיכוי למצוא את פאי מקודד בתנ"ך?...

1 "כמעט כל" = לקבוצה המשלימה יש מידה אפס. כשמגרילים מספר (על-ידי הגרלת הספרות שלו באופן אחיד) הוא נורמלי בהסתברות 1.
2 למרות שלא ברור את מי זה מעניין
מה זה חוק גודווין? 108960
הסיכוי למצוא את פיי בתנ"ך הוא אפס, ולו רק בגלל סופיותו של האחרון. אפשר כמובן להחליט שפיי בתנ"ך זה 3, כמו שהחליטו בנברסקה על פי מידות ים הנחושת.
מה זה חוק גודווין? 108985
נכון שפאי אינו מספר רציונלי, אבל זה לא אומר שצריך ספר אינסופי כדי לתאר אותו. אפילו האייל יספיק: "היקף מעגל לחלק לקוטרו".

קירוב לא רע לפאי מקודד בפסוק על ים הנחושת: "ויעש [המלך שלמה] את הים מוצק, עשר באמה משפתו אל שפתו, עגול סביב, וחמש באמה קומתו, וקו(ה) שלשים באמה יסוב אותו סביב", כאשר למלה "קו" כתיב "קו" וקרי "קוה". היחס בין שתי המלים בגימטריה, 105/111, הוא קירוב טוב מאד ליחס בין שלוש (היחס המופיע בפסוק) לפאי (האמיתי).
הקירוב הזה הוא הקירוב הטוב ביותר האפשרי מבין כל אלו שהמכנה שלהם אינו גדול מ- 111.
האמנם? 108997
ומה שקרה כאשר שלחו את זה לאתר "מנוף":
ומה? 109000
אני מכיר את המקורות האלה היטב, וכל מלה שכתבתי - מדויקת.

אפשר לקבל קירובים אופטימליים של פאי על-ידי פיתוח לשברים משולבים. הקירובים הראשונים לשליש פאי הם כדלקמן:
1, 22/21, 111/106, 355/339, 103993/99306.
בפרט: אין קירוב רציונלי עם מכנה קטן מ- 99000, שהוא מדויק יותר מ- 355/339; אין קירוב רציונלי עם מכנה קטן מ- 339 שהוא מדויק יותר מ- 111/106.
מה זה חוק גודווין? 109066
ואני תוהה - האם אתה מתייחס לעובדה זו כהוכחה למשהו? האם לדעתך מי שכתב את הדברים קודד שם את הקירוב לפאי, מתוך כוונה מפורשת לקודד שם קירוב לפאי?
מה זה חוק גודווין? 109124
לא; לא.
מה זה חוק גודווין? 109181
כלומר מדובר לדעתך בקוריוז משעשע בלבד?
מה זה חוק גודווין? 109229
בדיוק. והכי משעשע - כמות המלל שאפשר לייצר מהקוריוז.

מעבר לזה, אני לא בקיא בהסטוריה של קירובים רציונליים לפאי, אבל אני מעריך ש- 333/106 הוא קירוב מצויין יחסית לתקופה שבה נכתב הפסוק. מהנתון הזה לבדו אי-אפשר להסיק דבר על הכוונה לטמון את הקירוב דוקא שם.
מה זה חוק גודווין? 109101
התאור שנתת לפאי מזכיר לי פרדוקס ישן שקראתי פעם, אודות המספר הקטן ביותר שאי אפשר לכתוב בפחות משלושים וארבע הברות.
רקוויאם למעגל 109130
ועוד דבר, יש סרט בשם "פיי" של הבמאי דארן אהרונופסקי, שגם עשה את הסרט "רקוויאם לחלום" עוצר הנשימה, שבו הגיבור מנסה למצוא איזו מחזוריות לא ברורה‏1 בערך העשרוני של פיי, תוך שהוא זוכה להתעניינות מצד גורמים בבורסה וחבורה של "קבליסטים", כל קבוצה מסיבות השמורות עימה.

1 שהרי פיי אינו רציונלי, ועל כן אינו ניתן ליצוג מחזורי, אבל אולי הוא חיפש משהו אחר.
1 108951
כמו אלוהינו.
Contact 108950
אינדוקציה על מס' האיברים בסדרה הסופית.

עבור n=1 זה טריביאלי. חפש בסדרה האינסופית את האיבר הראשון של הסדרה הסופית. מאחר ואיברי הסדרה האינסופית הוגרלו, ההסתברות לכך שלא תמצא אותה היא 0.

אם מצאנו תת-סידרה עם n-1 איברים ששוים ל n-1 האיברים הראשונים בסדרה הסופית, נסתכל על הסיפרה הבאה. אם שווה, גמרנו (ההסתברות לכך היא 0.1 אם הגרלת את הספרות בסדרה המקורית). אם לא, נבנה את הסידרה האינסופית הבאה שלנו: האיבר הראשון שלה הוא האיבר שאחרי האיבר האחרון בסדרה המקורית שהיה שווה לאיבר ה n-1 בסדרה הסופית, ונחזור על התהליך עבור הסדרה החדשה. מאחר ואפשר לחזור על התהליך ללא הגבלה, בעוד ההסתברות למציאת הספרה (ה-nית בסדרה הסופית שלנו) גדולה מאפס, ההסתברות לכך שנצליח היא 1 (כמו בשלב הראשון באינדוקציה).

אני מתנצל על שימוש במילים במקום בסימונים המקובלים (a(n וכו', אני מנסה להימנע משיחה בנוסח סמילי-ד. פר בתקווה שגם ילדות בנות 13 תוכלנה לעקוב והמערכת לא תוצף בתלונות.
Connecticut 108954
או שלא הבנתי או שהוכחת משהו אחר.
הטענה היתה שבסדרה אקראית ניתן למצוא כל תת-סדרה סופית ואתה הראית שקיימת סדרה אקראית שכוללת תת-סדרה סופית מסויימת.
זה לא אותו דבר.
Connecticut 108956
למה "קימת"? לא הינחתי כלום על הסדרה האינסופית שלנו מלבד שספרותיה הוגרלו. הראיתי ש*בכל* סדרה כזאת, ההסתברות למצוא *כל* סידרה סופית (שהרי גם לגביה לא הינחתי כלום) היא 1.

עוזי טוען שזה לא תואם את טענתי שזה אומר "בהכרח תימצא", ואני מניח שהוא צודק (מאחר וישנם מאורעות בעלי הסתברות 0 שכן קורים). במובן הזה אתה והוא צודקים כנראה. אבל אם כך אפשר לצמצם את ה"ויכוח" (אם מותר לקרוא לזה כך) לשאלה אם ספרה בודדת אחת (למשל: 7) תימצא ב*הכרח* בכל סידרה אינסופית של ספרות אקראיות. מה דעתך?

אגב, על הקוף המפורסם ההוא שאם יתנו לו מספיק זמן יקליד במקרה לגמרי את "המלט" בטח שמעת. זה אותו משפט עצמו.
Contact 108955
שוב - יש הבדל בין "קיימת סדרה המקיימת ..." לבין "כל סדרה מקרית מקיימת ..." לבין "הסיכוי שסדרה מקרית תקיים ... הוא 1".

הוכחת (פחות או יותר) את הטענה השלישית (עבור התכונה 'מכילה את הרצף A', באינדוקציה על אורך הרצף). איזי טען שהטעה השניה אינה נכונה, ושניכם צודקים.

הניסוח ההסתברותי של חוק מרפי: גם דברים שהסיכוי שלהם לקרות הוא אפס, עלולים לקרות.
Contact 108958
ראה את התשובה הקודמת שלי לאיזי. רק שוטים מתווכחים איתך על מתמטיקה.
שוטים? אחד, מסויים? 108986
אני תוהה אם זה מה שקורה כאן.
הלוואי, שיחזור כבר. 108987
מפיך לאוזניו הגלובליות 108988
מה זה חוק גודווין? 108822
כן.
(בהנחה שהם בלתי תלויים ושווי התפלגות ויש הסתברות חיובית לכל סיפרה, או משהו בדומה לזה)
מה זה חוק גודווין? 108912
העובדה שסדרה היא אקראית לא גוררת את שאר ההנחות שלך. (חוסר תלות, התפלגות אחידה וכו') גם אם הספרה 2 מופיעה בהסתברות כפולה מזו של הספרה 4 עדיין זו יכולה להיות סדרה אקראית.
מה זה חוק גודווין? 108991
מי כתב משהו על התפלגות אחידה?
מה זה חוק גודווין? 109001
כתבת ''שווי התפלגות''. אני לא בטוח מה זה אומר ונראה לי ש''התפלגות אחידה'' זה פרשנות סבירה.
אם התכוונת למשהו אחר, אני מתנצל.
מה זה חוק גודווין? 109075
''שווי התפלגות'' מציין את העובדה שכל הספרות בסידרה מוגרלות עם אותה התפלגות.
מה זה חוק גודווין? 109114
בסדר, אבל גם אם ההתפלגות היא שונה לספרות שונות זה לא בהכרח מונע מהסדרה להיות אקראית.
מה זה חוק גודווין? 109128
נכון, אך במקרה זה לא חייבת להופיע כל סדרה (ואף לא כל סיפרה) בהסתברות 1.
מה זה חוק גודווין? 109129
בדיוק, ולכן לא בכל סדרה אקראית וכו'.
מה זה חוק גודווין? 109133
חשבתי שהסכמנו (עפ''י הצעתך) שלצרכים שלנו סדרה אקראית היא סדרה שהספרות שלה מוגרלות.
מה זה חוק גודווין? 109161
בדיוק להפך, סדרה שספרותיה מוגרלות היא אקראית.
זה לא אותו דבר.
מה זה חוק גודווין? 109166
יצירת מספרים אקראיים היא פעולה חשובה מכדי להניח אותה ליד המקרה (רוברט קוביו)

ותודה לעוזי ו. (לא לזה שלנו, זה
מה זה חוק גודווין? 109321
בסדר. כנראה לא הבנתי נכון את מה שאמרת בתחילת תגובה 108919.

אם כן, טענִתי מצטמצמת ל:"קיימת הסתברות 1 שבכל סדרה אינסופית שספרותיה מוגרלות‏1, מוכל כל רצף סופי של ספרות". אני מתנצל על הניסוחים הלא מדויקים שלי.
_
1- ואני מודיע מראש שאין לי חשק להגדיר את טיבה של ההגרלה, אבל אם הטלת קוביה לא תספיק כמה נויטרונים חופשיים וגלאי גייגר בטח יכולים לספק הגרלה כזאת.
מה זה חוק גודווין? 109134
אל תהיה מצחיק.
בסה"כ ציינתי תנאים המתארים סדרה אקראית בה מתקיימת התוצאה הרצויה. למה נטפלת דווקא ל"שווי התפלגות" ולא לשאר התנאים?
למשל, גם סדרה בה כל הספרות זהות יכולה להיות אקראית.
מה זה חוק גודווין? 109171
אני אשתדל.
סדרה בה כל הספרות זהות יכולה אולי להתקבל באקראי, אבל זה מאוד לא סביר. בכל מקרה היא אינה אקראית.
אתה הוספת תנאים שבהם תתקיים הדרישה ואני ציינתי שתנאים נוספים אלו אינם חלק מהטענה המקורית.
סדרה אקראית אינה בהכרח שוות התפלגות, היא יכולה להיות סדרה אקראית בינארית (כלומר לכל הספרות חוץ מ0 ו1 הסתברות 0) וההתפלגויות שבה יכולות להיות תלויות.
ברור שהתנאים שלך מגדילים את ההסתברות למציאת כל תת-סדרה סופית בסדרה אקראית אין סופית אבל עדיין זה לא בהכרח נכון שכל תת-סדרה סופית תמצא בה.
מה זה חוק גודווין? 109235
כדאי להעיר שאין דבר כזה "סדרה אקראית". במונח הזה מתכוונים יותר לתהליך המייצר סדרות, מאשר לתוצאות שלו. כמובן, כל סדרה שהוגרלה כבר, אינה אקראית אלא קבועה למהדרין, וההסתברות לקבל דווקא אותה (אפוסטריורי) היא אפס.

לפעמים קוראים ל*תוצאה* של תהליך אקראי בשם כזה ("סדרה אקראית", או "מספר אקראי"), אבל זה מוצדק רק כאשר אין סכנה של בלבול (ולא נראה לי שזה המקרה שלנו).
מה זה חוק גודווין? 109255
מהי, אם כך, הגדרתך לסדרה אקראית?
בסדרה המוגרלת תחת התנאים שציינתי מופיעה כל תת סדרה סופית בהסתברות 1.
מה זה חוק גודווין? 109412
נכון וכפי שעוזי כבר הסביר, זה לא מחייב שסדרה אינסופית כזאת תכיל תת-סדרה סופית מסויימת.

אני לא מכיר הגדרה ממש טובה לסדרה אקראית. הגדרה שימושית היא סדרה שלא ניתן לתאר תחילית סופית שלה בסדרת סימנים (או ספרות) קצרה מאורך התחילית.
(תאור, לצורך העניין, פונקציה שעבור מספר טבעי n מחזירה את הספרה במקום הn של הסדרה)
מה זה חוק גודווין? 109442
הגדרה מענינת, לא מקובלת במיוחד, הלקוחה מתחום תורת האינפורמציה במקום תורת ההסתברות.
לרוע מזלך, אני משוכנע שסידרה כמו שהגדרת חייבת להכיל כל תת סדרה סופית ולמעשה חייבת להיות נורמלית. אם לא, יהיה אלגוריתם דחיסה שיתאר רישא בפחות מאורכה. אין לי זמן כרגע לחשוב על כך, אבל אופתע מאוד אם לא כך הוא המצב.

בהבטחת תשובה מדויקת יותר מחר..
מה זה חוק גודווין? 109491
נכון, זו לא הגדרה מקובלת, אבל כאמור, היא שימושית. (ולא סתם היא מגיעה מהתחום בו יש שימוש לסדרות אקראיות - תורת האינפורמציה)
אני לא מצליח לחשוב על נימוק טוב למה לסידרה לא נורמלית חייב להיות אלגוריתם דחיסה כפי שתארת. אשמח אם תביא כזה.
מה זה חוק גודווין? 109641
יחס הדחיסה של אלגוריתם למפל-זיו שואף לאינפורמציה הממוצעת לספרה, ולכן סדרה שאינה נורמלית אפשר לדחוס באופן אפקטיבי.
מה זה חוק גודווין? 109665
יחס הדחיסה ידוע, אבל אני לא רואה איך כמות האינפורמציה הממוצעת לספרה משתנה באופן משמעותי בסדרה שהיא ''כמעט'' נורמלית. (דהיינו מכילה כמעט כל תת-סדרה סופית) השינוי במקרה של סדרה כזו לעומת סדרה נורמלית ''ממש'' צריך להיות די זניח.
אתה מוזמן להסביר לי למה אני טועה.
מה זה חוק גודווין? 109691
1. התייחסתי להגדרה של סדרה נורמלית שכתבתי למעלה, כלומר סדרה שבה השכיחות של כל רצף סופי שווה למה שהיינו מצפים מסדרה אקראית.
כמובן שסדרה שבה רצף סופי מסויים הוא "אסור" אינה נורמלית, כך שהטענה שלי (שסדרות נורמליות אפשר לדחוס אפקטיבית) היא חזקה יותר (מהטענה שסדרה בלי רצף מסויים אפשר לדחוס אפקטיבית).

2. נניח שהאלפא-בית הוא בן K אותיות (למשל 2 או 10), ונניח שיש מלה מסויימת, באורך N, שאינה מופיעה כלל. אז אפשר לחשוב על הסדרה כאילו היא כתובה ב- N^K-1 ה"אותיות" שהן מלים מותרות באורך K; בפרט, האינפורמציה הממוצעת לאותיות החדשות חסומה על-ידי (log(N^K-1, וקטנה ממש מ- (K*log(N.

3. המלה "זניח" עשויה להטעות. אני לא טוען שהאנטרופיה יורדת באופן משמעותי; למשל, אם מספר תעודת הזהות שלי (9 ספרות) אינו מופיע, האינפורמציה הממוצעת לספרה היא לכל היותר (log(10)*(1-1e-10.31; פחות מ-(log(10 במידה זניחה, אבל עדיין פחות.
לא מאשימה 108730
לא בכדי יש הפרדה בין דעתי לבין הפסקה האחרונה. ידידתי הגרמניה שהתפעלה מן התערוכה אינה מוגדרת על ידי כנאצית, אף לא קרוב לכך.

הבאתי את דברי סבתי כיון שהתבקשתי על ידה לעשות זאת. גם זו דעה שראויה להשמע, במסגרת הפלורליזם שאנו מתיימרים לדגול בו. ההתייחסות בת ארבע המילים לשתי השורות האחרונות אינה קשורה לשאר התגובה, ולכן לדעתי מפספסת את הנקודה.

אשמח כמובן לקבל גם תגובות ענייניות לדעתי שלי.
לא מאשימה 108758
מה לעשות שהדעה שלך היא לגיטימית ומקובלת (ואין הרבה מה להגיד עליה), בעוד שדעתה של סבתך, מה לעשות, מעצבנת משהו?
לא מאשימה 108765
מעצבן אותך שיש מי שסבור שבני אדם הם לא בוצק? גם זה עשוי, אתה יודע, די להרגיז.
לא מאשימה 108771
לא מרגיזה אותי ההשוואה בין הד"ר שעשה שימוש בגופות שנתרמו למען היצירות שלו בדעה צלולה, לבין הפושע נגד האנושות מנגלה. כמה קל להגיד "מנגלה" ולהשתיק את כל האופוזיציה, נכון?
לא מאשימה 108797
כמה קל להגיד ''כמה קל להגיד מנגלה''.
לא מאשימה 108802
כמה קל להגיד "כמה קל להגיד "כמה קל להגיד מנגלה"".

(או במילים אחרות - רצית להגיד משהו?)
צפוי כמו שמש בקיץ 108810
רציתי להגיד את זה:
עצם זה שהטיעון "שואה" עולה בהרבה דיונים לא הופך אותו לפחות רלוונטי. אם הרבה אנשים עושים מעשים שמזכירים את מעשי הנאצים אז כן, הרבה פעמים יצעקו לך "שואה". אז מה?
"טיעוני מנגלה" הם לא קלים ולא סותמי פיות, הם לגיטימים. ההשוואה בין מה שהאיש הזה עושה לבין ילדי מנגלה היא לחלוטין מתבקשת. אתה מוזמן להתברבר עד כלות עם "אבל הם הסכימו וילדי מנגלה לא", וזה לא ישנה כהוא זה את העובדה שזה גם זה הפכו את גוף האדם לגוף שאפשר לפסל בו. סבתא של תמר העלתה טיעון רלוונטי לגמרי, וזה שאין לך סבלנות לזקנים וסיפורי המאה הקודמת לא מוריד ממנו. יש אנשים שמעלים את השואה באוב תדיר, זה נכון, ויש גם כאלה שבהפוך על הפוך משתמשים בתדירות הזו כדי להתחמק מביקורת ראויה.

ואני חשבתי שמשפט אחד יספיק
צפוי כמו שמש בקיץ 108851
סבתה של תמר התייחסה לא ל''פיסול בבני אדם'', אלא לכך שגם מנגלה היה אדם מאוד תרבותי וחובב אמנות - הוא שמע מוזיקה קלאסית בזמן ניתוחיו המזוויעים. ההשוואה הזו היא כל כך חסרת שחר שאין אלא לדחות אותה על הסף כבלתי ראויה לדיון בכלל.
לא 108857
לא שאני מיופת כוח לסבתא של תמר, אבל ההשוואה היא, עד כמה שברור לי, זו: שני אנשים, במסווה של שוחרי תרבות, עושים דברים מפלצתיים כמו ליצור בגוף האדם.
מה פסול במשוואה, מלבד זה שקצת בעלילות מנגלה? אולי שלדעתך פיסול באנשים (שהסכימו בלה בלה בלה) הוא לגיטימי, אבל אז אתה בגבולות הדיון על הדמיון למנגלה ולא מחוצה לו.
כן? 108859
מותר לשפוך עוד קצת שמן למדורה ולהכניס למשוואה גם עגילים (יש לך, אגב, אם מותר לשאול שאלה אישית?), פירסינגים למיניהם, קעקועים, מריטת גבות, גילוח, תספורת וכיד הדמיון הבא עלינו לטובה? אפשר גם להכניס "פיסול חי" בגוף האדם כמו פנטומימאים, שחקנים, רקדנים, ואפילו מסדרים בצה"ל (גדוד חיילים מסודר בשלשות - ממש מופת עיצובי).

בקיצור, את מוזמנת לעשות סדר ולהסביר מה הופך פעולת יצירה מסויימת תוך שימוש בגוף האדם ל"מפלצתית" ומה לא, ולשטוח את הקריטריונים כדי שנוכל לדון עליהם.
כן? 108861
מעניין שדווקא על ניתוחים פלסטיים - הדבר הקרוב ביותר לפיסול של ממש בגוף - דילגת.
וואלה 108863
כן? 108869
ניתוח פלסטי מותר מוסרית ודאי, ואף הלכתית. למה? כי מדובר בגוף חי, ומדובר בשיפור המראה החיצוני למען הקל על הגשמת מטרות אנושיות ביותר (שידוך, למשל). לא מדובר בפיסול כרצונך בגוף מת בשם האמנות, אלא באומנות שתפקידה לסייע לחי ולגופו.
כן? 108879
יש איזה פסק הלכה או משהו שאומר שניתוח פלסטי (לא רפואי) מותר הלכתית? (לא צינית בכלל, פשוט עד הרגע הייתי בטוחה שזה אסור).
כן 108882
ניתוחים פלסטיים מותרים אפילו לפי הרבנים החרדים המחמירים ביותר, בנסיבות מסוימות.
כל אישה חרדית יודעת שאם היא רוצה אישור מהרב לניתוח פלסטי באף, למשל, היא צריכה לספר לו על כמה שזה דוחה את בעלה והורס את שלום הבית ביניהם. אני מכירה מקרה בו משודך צעיר גילה שלכלתו החדשה אין כמעט חזה וביטל את כל העסקה. האב, חרדי מכובד, קיבל אישור מהרב לניתוח פלסטי, למען שקם את מצבה הנפשי של המסכנה.
כן 108909
אחח... אין ספק שהרוחניות החרדית עליונה על הריקנות החילונית. אנחנו מחפשים ציצים על החוף, בעוד הם מחפשים אותם רק במיטה. יחי ההבדל!
זה באמת הבדל 108913
אתה תתחתן עם הבחורות על החוף, תחיה עמן חיים שלמים, תפרנס ותגדל את ילדיהן?
קפצת בראש, והבאת אותה בריקנות שאף אחד לא היה חושב לשייך לכאן בכלל.
הממ... 108917
אני מניחה שרבות רבות מהנשים הנשואות בארץ ובעולם היו פעם בחורות על החוף. לא?

________
העלמה עפרונית, בחורה על החוף. אבל רק בקיץ.
הממ... 108926
כלומר, כל הבחורים על החוף פשוט רוצים להתחתן?

לא נראה לי.
גם לי לא. 108928
________
העלמה עפרונית, ורצון עז לקרמבו.
זה באמת הבדל 108933
הייתי מת. הן לא רוצות אותי. מה קשור לחיות חיים שלמים, לפרנס ולגדל, לגודל הציצים של אישתו? אלוהים נתן ולו זה לא מספיק? למה מי הוא, שיגיד לאלוהים איך לעצב את אשתו? כל מה שאני אומר הוא שאדם שמכריח את אשתו לעבור ניתוח פלסטי בגלל שהחזה שלה לא מזדקר למרחק מספיק מרשים עבורו, הוא דרעק ריקני. וזה שהרבנים נתנו לגיטימציה לאובססיה הדבילית שלו, זה עלבון ליהדות.
זה באמת הבדל 108934
הוא לא הכריח אותה, הוא עזב אותה.
הוא לא נמשך אליה.
הוא לא דרש שלכל נערות ישראל בחופים יהיה חזה גדול, אבל זכותו לרצות להימשך אל אשתו.
108936
אז תני לי לבדוק אם הבנתי- הוא עזב אותה בגלל סיבה דבילית כזו, והיא, במקום לשמוח שכבר עכשיו היא גילתה איזה אפס הוא, הולכת לניתוח?!

_______
העלמה עפרונית, בשוק, בהלם והמומה.
אבל עדיין מתה לקרמבו.
108938
הוא הכניס לה רגשי נחיתות, היא פחדה שזה יקרה לה עוד פעם.

דוקא הגיוני.
108942
הממ.

________
העלמה עפרונית, חושבת שזה דווקא הגיוני, (ועדיין, די עצוב) אבל מכירה דרכים טובות יותר בשביל לטפל ברגשי נחיתות.
108943
אוקי, אז יש יותר מדרך אחת. אם עכשיו יהיה לה נוח עם הגוף שלה זה נשמע לי יותר מבסדר.
108945
עד שהיא תתחתן שוב עם מישהו שיש לו פוביה מחזה גדול. היא עשתה את הניתוח בשבילו ולא בשביל עצמה, שום בעיה לא תפתר בצורה כזו.
108948
טוב, בואו נעבור לאף:

לבחורה סימםטית ונאה יש אף גדול. יום אחד בחור מעיר לה בעדינות "ואו, איזה אף! בלי זה היית מה זה יפה!" והיא, שגם כך תמיד רצתה אפון סולד ומנומש, רואה מאותו יום בראי רק אף עם מצח.
בא המנתח, ומסדר לה אפון סולד.
האם לא סביר שהיא תרגיש יופי?
108952
כל הכבוד לה. שיהיה מרצונה החופשי. אבל לבחורה לא הפריע שהיא שטוחה. הפריע לה שבעלה המיועד דווקא אוהב דדניות. זה מה שהפריע לה. היא לא עשתה את זה כדי להרגיש טוב, אלא כדי שהפושטק יואיל ברוב טובו להתחתן איתה. לא רואים הבדל? הלו?
108953
לצורך העניין אני רוצה להבהיר שאין הבדל בעיני בין ניתוח חזה לניתוח אף. אני מוציאה מהכלל ניתוחים שנעשים על מנת לתקן נזק שנגרם מטראומה (תאונה, כוויות וכו').

כתבת בעצמך: "היא, שגם כך תמיד רצתה..." כלומר, היא תעשה את הניתוח מרצונה ולא בגלל גחמה של זכר זה או אחר.
108949
מאוד הגיוני. הפוץ החרמן (שהוא, כמובן, כליל השלמות, שרירי, נעים ריח ובעל בלורית מתנפנפת) מתעניין באישתו לעתיד באופן מעמיק, והבחורה היא שצריכה להיות עם רגשי נחיתות?
זה למה העולם החילוני עדיף - אצלנו, בחורה שתעבור דבר כזה *תנפנף את הבחור בעצמה*, ואחרי זה תצחק עליו עם החברות שלה. אצלכם, מוציאים אישור מיוחד מהרב כדי שהיא תוכל לחיות עם הבושה.

תגידי, אם היית מגלה, בליל כלולותיך, שלבעלך, איך לומר, יש קטן, והיית מגלה שאת בכלל לא נמשכת אליו בגלל זה‏1, האם היה עולה על דעתך לדרוש ממנו לעשות ניתוח להגדלה?

זה לא דרישה למשיכה, זו דרישה לסיפוק מיני, כי זה כל מה שהאישה משמשת, לדעת אותו אברך - סיפוק צרכים. היא צריכה לדעת לבשל, לדעת לתפור, לדעת לטפל בילדים, ולדעת להיות תשמיש מיטה טוב.
אני מבין שהמוסר היהודי שלוב בתוך המוסר שלך, אבל איך דבר כזה לא מרתיח לך את הדם? איך את יכולה לצאת להגנתו של הפושטק החצוף, ואבא של הכלה, שבמקום להגיד לאברך ללכת לחפש מי ינענע אותו ולנחם את ביתו ולהגיד לה שכמוהו יש עשר בלירה - במקום כל זאת, הוא יוצא להשיג אישור מיוחד מהרב כדי שהבת שלו תוכל להתאים לפנטזיות האינפנטיליות של אדיפוס הצעיר. לא מבין את זה.

1 שטחיות, כבר ציינו?
108963
אתה מכיר אותו יותר ממני, מסתבר. ועד לפרטים הכי מביכים. זה לא ממש ערב לאוזן, התיאורים הציוריים, אולי די?
בעולם החילוני זה ממש לא מקובל לעשות ניתוחים כדי לספק גברים, המון בחורות רוצות חזה גדול בשביל האישיות. ("זה" יאמר דובי מיד, "כדי להרגיש טוב עם עצמן") יופי! גם חרדיות רוצות להרגיש טוב עם עצמן. להרגיש טוב זה גם להרגיש מושכת. ההבדל הוא שבחורה חרדית רוצה למשוך רק את בעלה, ולבחור חרדי יש דרישות (לגיטימיות בקרב בני האדם, אגב) לסיפוק צרכיו המיניים רק מאשתו. הוא לא מציץ לכל הבחורות, רק לאשתו החוקית. אם הוא לא נמשך אליה הוא לא יהיה בעלה. (אותו אברך ספציפי אמנם סיפר לך כי זה *כל* מה שאשתו משמשת לדעתו, אבל תודה לאל, רוב המשפחות חיות בשלווה והרמוניה תוך סיפוק צרכים רגשיים, פיזיים, רוחניים וביולוגים. שמתי את זה בתוך סוגריים כי הסטיגמות הפרועות שאתה לא משתחרר מהן אינן ממש ממין הדיון).

אני לא חושבת שהבנת את הסיפור: היא התחתנה בסוף עם מישהו *אחר*. וכדי שהיא לא תבוא לחופה אכולת ספקות ופחדים היא עשתה ניתוח. כמו הרבה הרבה בנות בגילה, שהרגישו לא נוח עם גופן ועשו ניתוח.
מציץ לכל הבחורות 108973
"ההבדל הוא שבחורה חרדית רוצה למשוך רק את בעלה... בחור חרדי לא מציץ לכל הבחורות, רק לאשתו החוקית."
סליחה? ואני מנסה למשוך את כל השכונה? ובעלי מסתכל לכולן מתחת לחצאית? הגזמת.
מציץ לכל הבחורות 108977
דובי השווה את הבעל דנן לבחורים המציצים לבנות בחופים. עניתי לו בהקשר הזה.
מציץ לכל הבחורות 108979
הנה סוד: כשאני הולכת לים או לבריכה, אני לובשת בגד-ים. לא כדי למשוך את כל השכונה, אלא כדי *לשחות*.
ונחמד לי לדעת שאחרי שהיינו בים וראינו את כל הבחורות, עדיין בעלי נשאר נאמן לי.
מציץ לכל הבחורות 108980
רוצה לשמוע משהו מגניב? גם אני!

עודפם: דובי הקביל ציפיות של בעל מאשתו לציפיות של מציצנים (לא נשואים. פוחזים. ערסים. מה שתרצי) מבחורות של שפת הים (לאמור-היי, הוא הסתכל לאשתו בציצי! ואח"כ הוא אומר שהוא שונה מאלה ששואלים אותך אם כאב לך ליפול מגן עדן, ואם למרוח לך משחת שיזוף!)

ואני אומרת- שונה. מותר לאדם לרצות שאשתו תמשוך איתו. הוא לא העיר לבחורות ברחוב שאין להן מספיק חזה\יש להן יותר מדי. זו ההקבלה, זה ההבדל. זה הכל.
מציץ לכל הבחורות 109207
לא, הוא לא הסתפק בסתם הערה גועלית ומיותרת לבחורה זרה - הוא בחר לשבור בחורה שעמדה להתחתן איתו. הרבה יותר טוב.

מותר לאדם לרצות שאשתו תמשוך אותו, אבל אם זו אחת הדרישות שלו, אני חושש שהוא יאלץ לוותר על רעיונות כמו שידוכים.
תגידי, מותר גם לדרוש שאשה תהיה טובה במיטה? כי את זה הוא לא ידע לפני החתונה, ומה הוא יעשה אז?
פרופורציות ‏1 109214
אני לא מכירה את המקרה, אבל אני יכולה לשער:

היו היתה בחורה חרדית שטוחה לגמרי.
היא נפגשה בשידוך (כנהוג בחברה זו) עם בחור חרדי. הבחור החרדי התרשם ממנה כמה שניתן להתרשם במספר פגישות ספור - מאופייה ומיופייה. נשאל הבחור: רוצה? אמר: לא. (גם הבחורה נשאלת, לא לדאוג). נשאל הבחור: למה? אמר: לא נאה הבחורה בעיני. נשאל: ומדוע לא נאה? הסמיק ואמר: שטוחה.

הבחורה בחנה את עצמה בראי, החליטה שבאמת זה פגם אסתטי ניכר, ובחרה לעשות ניתוח הגדלת חזה. עכשיו, שמחה בעצמה ובגופה.

בהמשך נפגשה עם בחור אחר, שאמר כן. (וגם היא אמרה כן) ומאז הם חיים באושר עד עצם היום הזה.

כשאנחנו בוחרים בן זוג, למראה החיצוני יש משקל. הוא לא הדבר היחיד הקובע, אבל בכל זאת יש לו משקל. יש גברים שלא יימשכו בשום מקרה לשמנות, אחרים שלא יימשכו בשום מקרה לשטוחות, אחרים לארוכות אף, למחוצ'קנות, וכו' וכו' וכו'. גם לחרדים, בהיותם בני אדם, יש העדפות ויזואליות מסויימות. לא היה פה רומן שנגדע בגלל שטיחותה של הבחורה. הם נפגשו, היא לא מצאה חן בעיניו בגלל סיבות ויזואליות. זהו.

איכשהו נראה לי שהוא לא העיר הערה גועלית ומיותרת לבחורה זרה (אלא מן הסתם סיפר לשדכן את הסיבה האמיתית).
ולמה אם איש רוצה להימשך לאשתו הוא צריך לוותר על רעיון כמו שידוכים? לא הבנתי.

1 סתם נהניתי ממשחק המילים
פרופורציות ‏1 109488
(ראשית אציין שצורת ההצגה הזאת אכן הופכת את כל העסק לפחות טראגי מהדרך שהציגה זאת גילית, ואם כך היו מוצגים הדברים, הייתי נעשה הרבה פחות תוקפני כלפי הגבר. האב, לעומת זאת, עדיין אשם בהתנהגות קלוקלת, לדעתי)

העניין הוא שאדם שלא אוהב שמנות, פשוט לא יתחיל עם שמנות, וידחה את חיזוריהן של שמנות מלכתחילה (ואם הוא יהיה מגעיל, הוא גם יסביר להן למה). כשמדובר בשידוך, אי הנעימות לבחורה הנדחית גדול פי כמה וכמה מאשר סתם להדחות ע''י בחור שאת מנסה להתחיל איתו.
הוא צריך לוותר על שידוכים מכיוון שאין שום סיכוי שיוכל לגלות אם הוא באמת נמשך לבחורה או לא על סמך כמה פגישות הכירות ובלי שנוצרת שום אינטימיות אמיתית ביניהם (לאו דווקא יחסי מין מלאים, אבל מגע פיזי משמעותי כלשהו).
פרופורציות 109516
גם בחברות לא חרדיות יש היכרות על בסיס "בליינד דייט", ואפילו אם לא, לאנשים לא אטרקטיביים ויזואלית יש קושי רב יותר למצוא בן זוג. אני לא בטוחה איזו חברה מתמודדת עם הקושי הזה יותר טוב.

האם להידחות בשידוך יותר מביך מאשר להידחות על ידי בחור שאת מתחילה איתו ברחוב (או בחורה שאתה מתחיל איתה)? אני ממש לא בטוחה.
זכור נא, שהבחורה החרדית מכירה בחורים רק בשידוך, ויש להניח שהיא תדחה כמה ותידחה על ידי כמה. אלה כללי המשחק. וכל המשתתפים מכירים אותו.

מדוע האב אשם בהתנהגות קלוקלת? שוב, איני מכירה את המקרה. אבל בעיקרון, לבת יש איזשהו פגם גופני (אני מניחה, לא ראיתי אותה בצילומי לפני ואחרי), האב מבין שהפגם הזה מפריע לה בחיים (להפריע בשידוך זו הפרעה מהותית בחייה), ועוזר לה לתקן אותו. אולי היא באמת לא הרגישה בנוח עם הגוף שלה קודם?

בנוגע לחלק השלישי, אולי קשה לנו לקבוע בקלות למי אנחנו נמשכים, אבל קל יותר לקבוע בקלות למי אנחנו לא נמשכים. לעיתים נפגשים עם מישהו ויודעים שפשוט אין סיכוי, משהו בו מפריע מהותית. זה ככל הנראה מה שקרה בין אותו בחור לאותה בחורה. הבחור ראה אותה, הבין שזה לא יילך, וקטע את הקשר באיבו.

אם אתה רוצה לשאול את השאלה הכללית, האם באמת אפשר לחיות חיי נישואין מאושרים על בסיס כמה פגישות וללא כל מגע גופני ואינטימיות קודם (בהתאם לשיטה החרדית), זה ויכוח אחר, שאינו קשור ספציפית למקרה שלנו.
פרופורציות 109535
באמת שואלים את הבחורה?
פרופורציות 109538
כן.
צריך את הסכמת שניהם.
פרופורציות 109609
לא רק שואלים, היא גם יכולה לדחות עשרות שידוכים אם הם לא נראים לה.
  אני יודעת שזה נורא יפתיע, • העלמה עפרונית
  מציץ לכל הבחורות • דובי קננגיסר
  ללא כותרת • א. הראשון
  נ.ב. • א. הראשון
  ממ.... הצעה מהפכנית • לוגי גרסקו
  <אנחה> • טלי
  מהסיפור של גילית הבנתי שזה היה משהו כמו לילה לפני החתונה. • לוגי גרסקו
  סטטיסטית • טלי
  או, יופי שאתם פה, כבר מזמן רציתי לבדוק עד לאן הכותרת יכולה להגיע • עדי
  כן, ואצל החילונים • ברקת
  כן, ואצל החילונים • איילת בועזסון
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • גילית
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • איילת בועזסון
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • גילית
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • איילת בועזסון
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • האייל האלמוני
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • איילת בועזסון
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • האייל האלמוני
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • איילת בועזסון
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • האייל האלמוני
  כתבתי את זה אחרי • גילית
  בדיוק מה שאמרתי • גילית
  בדיוק מה שאמרתי • טל כהן
  בדיוק מה שאמרתי • גילית
  בדיוק מה שאמרתי • טל כהן
  בדיוק מה שאמרתי • גילית
  בדיוק מה שאמרתי • טל כהן
  בדיוק מה שאמרתי • גילית
  בדיוק מה שאמרתי • טל כהן
  בדיוק מה שאמרתי • גילית
  בדיוק מה שאמרתי • טל כהן
  נכון מאד • גילית
  נכון מאד • ירדן ניר
  נכון מאד • יהונתן אורן
  נכון מאד • דובי קננגיסר
  נכון מאד • שוטה הכפר הגלובלי
  אוף טופיק מוחלט: • נגה
  אנא, אל תמשכי אותי בלשון • שוטה הכפר הגלובלי
  ברוך שובך שוטה! • א. הראשון
  נא לא להשמיץ את נגה. • שוטה הכפר הגלובלי
  עם ניקוד: בּרוך שוּבךָ שוֹטֶה! • א. הראשון
  נכון מאד • יהונתן אורן
  הרב הוא סמכות *חוקית* • גילית
  הרב הוא סמכות *חוקית* • דובי קננגיסר
  העינים החילוניות מכות שנית • גילית
  העינים החילוניות מכות שנית • דובי קננגיסר
  העינים החילוניות מכות שנית • גילית
  רבנים של אלים אמריקאים. • אביב י.
  נכון מאד • גילית
  נכון מאד • דובי קננגיסר
  זה לא שקר • גילית
  ''בלי להתייעץ ברב'' • טל כהן
  היית שם יחד עם דובי? • גילית
  בלי דובי, • טל כהן
  הגרסה של גילית • האייל האלמוני
  היינו יחד בגן? • גילית
  בדיוק מה שאמרתי • איילת בועזסון
  בדיוק מה שאמרתי • גילית
  תודה! • העלמה עפרונית
  בבקשה לא להכניס מילים לפי • א. הראשון
  כל אחד והאלי(לי)ם שלו • האייל האלמוני
  שאל את ברוק לוגן • א. הראשון
  אזהרה אחרונה ? • האייל האלמוני
  אחרונה בהחלט!!! • א. הראשון
  אבל למה? • האייל האלמוני
  ככה. לא יודהה • א. הראשון
  אתה לא רציני • האייל האלמוני
  אתה לא רציני • א. הראשון
  אתה לא רציני • האייל האלמוני
  ... (לא עונה) • א. הראשון
  אפשר גם לראות זאת אחרת • אייל אלמוני ענייני
  אפשר גם לראות זאת אחרת • טלי
  מותר לעשות את זה? • העלמה עפרונית
  יש בזה משהו, אבל עדיף אם כבר אז שם בדוי • איל (בדוי חלקית) הראשון
  אלמוניות לעומת אנונימיות • השוטה האלמוני
  "הממ, הודעה ללא קו, מה עובר על עפרונית?" • איל הראשון
  "הממ, הודעה ללא קו, מה עובר על עפרונית?" • העלמה עפרונית
  "הממ, הודעה ללא קו, מה עובר על עפרונית?" • אסתי
  "הממ, הודעה ללא קו, מה עובר על עפרונית?" • איל הראשון
  אלמוניות לעומת אנונימיות • איילת בועזסון
  אלמוניות לעומת אנונימיות • השוטה האלמוני
  אלמוניות לעומת אנונימיות • יוסף גולדבלום
  אלמוניות לעומת אנונימיות • איילת בועזסון
  הוא שאני אומר • איל הראשון
  כן, ואצל החילונים • דובי קננגיסר
  נפיחה ממוטטת מגדל בבל רומנטי • ג. שמעון
  הלוואי עלי עולם חילוני כזה • חן שפירא
  הלוואי עלי עולם חילוני כזה • דובי קננגיסר
  שאלה • טלי
  שאלה • דובי קננגיסר
  שאלה • טלי
  וחוצמזה, • העלמה עפרונית
  אוף • העלמה עפרונית
  וחוצמזה, • טלי
  וחוצמזה, • טל כהן
  וחוצמזה, • טלי
  זה באמת הבדל • נועה ו
  זה באמת הבדל • האייל האלמוני
  מישהו אמר חוה קטן? • האייל האלמוני
  מישהו אמר חוה קטן? • האייל האלמוני
  מישהו אמר חוה קטן? • האייל האלמוני
  זה באמת הבדל • מוצאת מציאות סדרתית
  זה באמת הבדל • נועה ו
  ואם באידיוטים עסקינן • ובנוגע לאידיוטים
  ואם באידיוטים עסקינן • האייל האלמוני
  ואם באידיוטים עסקינן • ובנוגע לאידיוטים
  ואם באידיוטים עסקינן • האייל האלמוני
  ואם באידיוטים עסקינן • ובנוגע לאידיוטים
  ואם באידיוטים עסקינן • האייל האלמוני
  זה באמת הבדל • האייל האלמוני
  זה באמת הבדל • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת הבדל • האייל האלמוני
  זה באמת הבדל • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת הבדל • נועה ו
  זה באמת הבדל • easy
  זה באמת הבדל • נועה ו
  זה באמת הבדל • שוטה הכפר הגלובלי
  זה באמת הבדל • נועה ו
  צבע עיניים ירוק, צבע שיער ערמוני • האייל האלמוני
  תיקונים קלים • האייל האלמוני
  תיקונים קלים • האייל האלמוני
  כן? • עדי סתיו
  כן • גילית
  כן • רועי
  מה הקשר? • נגה
  מה הקשר? • רועי
  מה הקשר? • העלמה עפרונית
  מה הקשר? • דורון יערי
  מה הקשר? • איילת בועזסון
  מה הקשר? • דורון יערי
  מה הקשר? • איילת בועזסון
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  מה הקשר? • רועי
  מה הקשר? • דורון יערי
  מה הקשר? • רועי
  מה הקשר? • רועי
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  ללא כותרת • רועי
  אבל זה לא ההבדל היחיד. • העלמה עפרונית
  אבל זה לא ההבדל היחיד. • ערן בילינסקי
  זאת דרך אחת לראות את זה. • העלמה עפרונית
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • ערן בילינסקי
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • ברקת
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • האייל האלמוני
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • ברקת
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • נגה
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • חן שפירא
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • ערן בילינסקי
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • נגה
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • האייל האלמוני
  זאת הדרך שלי לראות את זה. • נגה
  וזאת דרך נוספת. • אביב י.
  וזאת דרך נוספת. • העלמה עפרונית
  אבל זה לא ההבדל היחיד. • דובי קננגיסר
  די • האייל האלמוני
  ללא כותרת • דורון יערי
  ללא כותרת • רועי
  מה הקשר? • נגה
  מה הקשר? • רועי
  מה הקשר? • האייל האלמוני
  מלנכוליה אהובתי • ערן בילינסקי
  משהו שאנחנו לא יודעים? • גילית
  משהו שאנחנו לא יודעים? • דורון הגלילי
  משהו שאנחנו לא יודעים? • איילת בועזסון
  לרבנית איילת בועזסון שליט''א • טלי
  לרבנית איילת בועזסון שליט''א • איילת בועזסון
  לא • גילית
  לאילת בועזסון שליט''א • טלי
  את טועה ומטעה • גילית
  משהו שאנחנו לא יודעים? • אביב י.
  משהו שאנחנו לא יודעים? • גילית
  ביזוי רצון המת • האייל ההגלייני
  ביזוי רצון המת • גילית
  גזור ושמור: • האייל האלמוני
  נמוך • האייל האלמוני
  מי שאל אותך בכלל? • ליאור גולגר
  מי שאל אותך בכלל? • האייל האלמוני
  גזור ושמור: • דורון יערי
  משהו שאנחנו לא יודעים? • דובי קננגיסר
  נמוך • גילית
  נמוך • דובי קננגיסר
  לא חלוקות • גילית
  דווקא כן • האייל האלמוני
  משהו שאנחנו לא יודעים? • טל כהן
  משהו שאנחנו לא יודעים? • דובי קננגיסר
  תגדיר ''זה'' • גילית
  קובי רפואה • א. הראשון
  פסיכולוגיה בגרוש • גילית
  פסיכולוגיה בשקל רק היום! • א. הראשון
  מה יש לכם נגד אף בטטה? • וולטר מתאו
  למה מעליבים אותי כל הזמן? • בטטה
  ומוסיפה הבטטה: • בטטה
  פסיכולוגיה בשקל כל יום • גילית
  פסיכולוגיה בשקל רק היום גיברת! ותקחי גם לבעלך! • א. הראשון
  לא רוצה אותו פסיכולוג • גילית
  כן רוצה אותו פסיכולוג • א. הראשון
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  לא לא לא • טלי
  מהנדס דוקא • גילית
  הלכתי לאיבוד • טלי
  רגע רגע • לוגי גרסקו
  המהנדס הזועם • א. הראשון
  תירגע. לך לישון כבר. • אדון חרדון
  לא רוצה. לך אתה לישון, (שנת חרדונים). • א. הראשון
  המהנדס הזועם • גילית
  המהנדס הזועם • א. הראשון
  עוד פסיכולוגיה, בחצי גרוש • גילית
  עוד פסיכולוגיה, בחצי גרוש • נגה
  עם גילית, לא עליה חו''ח • נגה
  תוכיחי שאין לך אחות • א. הראשון
  שקל, לא פחות (לי זה עלה יותר) • א. הראשון
  שישלמו לך? אתה צריך לחלק שקלים • גילית
  שאני יחלק? למה מי מת? • הראשון לציון
  המהנדס הזועם • ברקת
  המהנדס הזועם • א. הראשון
  אבל מה זה, אם לא לחץ סביבתי? • טלי
  אולי, לחץ פנימי שגיוני? • א. הראשון
  "לחץ פנימי שגיוני"? • גילית
  אף על פי כן... • אסתי
  אף על פי כן... • גילית
  אני מכיר מיס עולם כזו • האייל האלמוני
  "לחץ פנימי שגיוני"? • א. הראשון
  "לחץ פנימי שגיוני"? • נגה
  "לחץ פנימי שגיוני"? • יהונתן אורן
  "לחץ פנימי שגיוני"? • נגה
  "לחץ פנימי שגיוני"? • יהונתן אורן
  "לחץ פנימי שגיוני"? • נגה
  "לחץ פנימי שגיוני"? • יהונתן אורן
  "לחץ פנימי שגיוני"? • נגה
  "לחץ פנימי שגיוני"? • יהונתן אורן
  "לחץ פנימי שגיוני"? • נגה
  "לחץ פנימי שגיוני"? • יהונתן אורן
  "לחץ פנימי שגיוני"? • הראשון לציון
  מלכת הניתוחים הפלסטיים • ג. שמעון
  "לחץ פנימי שגיוני"? • דובי קננגיסר
  "לחץ פנימי שגיוני"? • א. הראשון
  "לחץ פנימי שגיוני"? • דובי קננגיסר
  "לחץ פנימי שגיוני"? • א. הראשון
  "לחץ פנימי שגיוני"? • דובי קננגיסר
  מודה. אני לא יודע שבריר. הפסדתי? אולי, אך מה זה רלבנטי? • א. הראשון
  "לחץ פנימי שגיוני"? • easy
  מצא את השגיאה הפרוידיאנית • ברקת
  "לחץ פנימי שגיוני"? • א. הראשון
  "לחץ פנימי שגיוני"? • גילית
  מייאו • א. הראשון
  מייאו • גילית
  מייאו • הראשון לציון
  מייאו בריבוע • גילית
  מייאו. קוֹם. • הראשון לציון
  מייאו • דובי קננגיסר
  המהנדס הזועם • ברקת
  1. הסרת צלעות, האמנם. • האייל האלמוני
  המהנדס הזועם • האייל האלמוני
  המהנדס הזועם • דובי קננגיסר
  המהנדס הזועם • ברקת מרכלת
  המהנדס הזועם • א. הראשון
  יעל בר זוהר עשתה ניתוח פלסטי?! • עדי
  יעל בר זוהר עשתה ניתוח פלסטי?! • עדי
  יעל בר זוהר עשתה ניתוח פלסטי?! • ברקת
  את טועה • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  את טועה • ברקת
  ''יום יבוא יעלי, חזה גדול יהיה לי'' • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  לא • האייל הבמתי
  לא אז לא • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  כואב לך? • העלמה עפרונית
  מה אני פראייר? • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  כן, שמעתי. • העלמה עפרונית
  כן, שמעתי. • אדון חרדון
  חזקי ואמצי • אדון קרוקודיל
  חזקי ואמצי • גלעד דנבום
  האם אני שומע בדבריך עקיצה לקרוקודילים? • אדון קרוקודיל
  לא אז לא • ירדן ניר
  פסיכולוגיה בשקל רק היום! • דורון יערי
  פסיכולוגיה בשקל רק היום! • א. הראשון
  פסיכולוגיה בשקל רק היום! • טלי
  פסיכולוגיה בשקל רק היום! • א. הראשון
  רק רציתי להעיר • האייל השואל אם כך
  פסיכולוגיה בשקל רק היום! • חסידת ברסלב
  תגדיר ''זה'' • דובי קננגיסר
  תגדיר ''זה'' • טלי
  תגדיר ''זה'' • גילית
  והנה הדבר הבא: • שוטה הכפר הגלובלי
  משהו שאנחנו לא יודעים? • דורון יערי
  ומה ההבדל בין מציאות לאמנות??? • איילת בועזסון
  ומה ההבדל בין מציאות לאמנות??? • תמר
  ומה ההבדל בין מציאות לאמנות??? • איילת בועזסון
  ומה ההבדל בין מציאות לאמנות??? • דורון הגלילי
  ומה ההבדל בין מציאות לאמנות??? • easy
  ומה ההבדל בין מציאות לאמנות??? • האייל האלמוני
  שלא ילכו • תמר
  שלא ילכו • מירב
  הם עצמם מגדירים את עבודתם כאמנות • האייל האלמוני

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים