10953
לדעתי האישית, אין שום סיכוי להגיע לנורמליזציה עם ערביי הגדה והרצועה, כל זמן שהם נמצאים תחת כיבוש. הרי אתה לא מציע להשקיע כספים ביישובי הגדה והרצועה כדי להשוות את רמת החיים שלהם לשלנו. אתה מציע להמשיך במדיניות ההתעלמות מהבעיה. אנחנו נמשיך לשלוט, עד שהם יועילו בטובם להרים דגל לבן. ניסיוננו בלבנון מוכיח את ההפך הגמור. שנות הימצאותנו בלבנון הולידו שנאה שלא הייתה דוגמתה. שנאה יוקדת בעיניים שלפעמים קשה להבין מה מקורה. למרות הימצאותנו הלגיטימית בלבנון, כדי להגן על שלום הגליל, הסתבר לנו שלא מספיק להיות צודקים וצריכים גם להיות חכמים.

אני מסכים שברמה הטקטית אנו צריכים להגיב ולשמר את כוח ההתרעה שלנו (בתגובה להערתו של תושב קדומים). יחד עם זאת ברמה האסטרטגית צריך לשאוף, בתנאי אין-הפתרון הנוכחיים, לנורמליזציה. מה שהסתבר בזמן האחרון, ואולי היה צריך להיות ברור מלכתחילה הוא שאין נוסחת גישור בבעיות היסוד של הסכסוך. דיפלומטים חלקי לשון ומגוהצי חליפות לא הצליחו להגיע לנוסחה הגואלת, שכנראה אינה קיימת בתנאים הנוכחיים.

לכן, המסקנה לדעתי היא שיש להגיע לנורמליזציה. לאפשר לדור חדש לגדול שלא תחת כיבוש, ורק אז אולי תימצא נוסחת הגישור. והרי ברור שכל הסכם לא ישנה באופן מהותי את המציאות הנוכחית בירושלים. החיים ימשיכו להתנהל כפי שהם מתנהלים היום, תחת ריבונות כזו או אחרת. שאלת הריבונות, דרך-אגב, מאבדת מאוד מחשיבותה בתנאים שבהם מתקיימים חיים נורמליים ויחסי שכנות טובים.

וזהו לדעתי הרציונל מאחורי רעיון הסכמי הביניים וההפרדה החד צדדית.
איזה כיבוש? 10958
על איזה כיבוש אתה מדבר? עזה, יריחו, שכם וכו' תחת כיבוש? הרי שולטת שם הרשות הפלסטינית! ההפרדה בעצם כבר קיימת, אבל המשוגעים האלה ממשיכים לרדוף אחרינו כאילו לא יצאנו משם. זה השגעון שלהם, הם לא מבינים את עצמם בלי ה'יהוד'. זאת מחלת הנפש שלהם - הם לא דואגים לעשות לביתם אלא רצים לזרוק אבנים על היהוד. הם משוגעים, איך תהפוך אותם לנורמלים בשביל נורמליזציה? איך תרפא אותם? להגיע איתם לנורמליזציה קשה יותר מלעשות איתם שלום קר וטכני, מבחינה זו אתה מנסה לרתום את העגלה לפני הסוסים. ואתה הופך את הסדר גם בעניין הריבונות: במקום שיש ריבונות יש סיכוי לחיים נורמליים, במקום שהריבונות אינה מוגדרת יש סיכוי טוב לאנרכיה.
על אבנים ורוגטקות... 11015
והינה יצאנו מלבנון כפי שרבים חשבו שכך יטב לנו ונשכח לנצח מהחיזבאללה מעמ''ל ושאר צרות,
אך לא כך היה הדבר כי רק לפני מספר ימים נחטפו שלושה חיילים ישראלים מקו הגבול הבינלאומי המוכר עם לבנון.
אנחנו כבר לא בלבנון, וצד''ל כבר לא בלבנון, אבל חיזבאללה עדיין בלבנוןולא ממש מוצאת חן בעיניו שהותינו כאן, כך שהפיתרון היותר מאוחר יהיה גם לסגת מהגליל ומכל האיזורים ה''כבושים''.

עזה לא נמצאת תחת כיבוש, וכך גם שכם יריחו וכ'ו.
אז כדי שהפלסטינים יוכלו להתלונן על כיבוש הם באים מעזה עד למחסום ארז, זורקים שם אבנים ויורים על חיילי צה''ל במוצבים ומתלוננים על כך שהם תחת כיבוש ולא נותנים להם לעבור...
וכך גם היה עם ערביי יפו שרצו לשחרר את יפו מהכיבוש וכל שאר ערביי ישראל אשר מיותר לומר שהם הפגינו בצורה לא הכי מקובלת...

כל הארץ היא תחת ''כיבוש'' ישראלי השאלה הנשאלת היא רק איך ניתן להגיע להסכם אפשרי שבוא כל הצדדים יצאו מרוצים(או לפחות שירוויחו משהוא).

בקשר לשאר דבריך ראה תגובתי הנ''ל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים