המועמד השלישי 110387
בהיות אנשי מערכת-החדשות של האייל אובייקטיבים והגונים יותר ממערכות-החדשות של כלי-התקשורת האלקטרוניים והכתובים המובילים, הזכרתם גם את משה פייגלין, שבמערכות האחרות התעלמו ממנו כמעט לחלוטין.
מה קרה פה? בנאדם הגיע ממערכת פוליטית חיצונית לחלוטין לליכוד(למי שלא יודע- מנהיג "זו ארצנו" לשעבר המשויכת לימין הסופר-קיצוני), התפקד לליכוד, והצליח לפקוד מספיק אנשים מתומכיו לליכוד כדי שכמעט בלי שום פרסום חיצוני(מהתקשורת הארצית) הצליח לגרוף 3.5 אחוזים. אם התוצאות בסקרים בין נתניהו לשרון היו צמודות יותר, אני בטוח שאנשי נתניהו(שמצביעי פייגלין מן הסתם קרובים יותר אליו מאשר לשרון) היו מציעים לו כל הצעה אפשרית כדי שיפרוש ויעזור לנתניהו לנצח. הומחשה כאן תופעה פוליטית מרתקת, ששווה לדון בה.
המועמד השלישי 110394
תופעת פייגלין נדונה ב"מוסף לשבת" של ידיעות לפני שבועיים (מאמר של סימה קדמון, "מוסף לשבת", עמ' 6). ציטוטים נבחרים:

"בין... לבין... צומח בליכוד מחנה שהולך ומתעצם, שסיסמתו היא "בונים מנהיגות יהודית למדינה". בראש המחנה הזה עומד משה פייגלין... [שהצליח] במפקד האחרון להכניס כ- 130 חברים למרכז הליכוד, והיד עוד נטויה.
"... שלא תהיה אי-הבנה: משה פייגלין לא מתכון להסיר את מועמדותו...
"... לאט לאט הוא התחיל לכבוש שטחים בליכוד. הוא הבין שהרעיון המשיחי של מלכות ישראל אינו פופולרי, ומכיוון שמטרתו היא להשליט את האידיאולוגיה שלו על כלל ישראל, הוא חיפש את הבית שממנו יוכל להשפיע. ... עשה נפשות ... כשהוא מדבר על ציונות, על ערכים יהודיים, כל מה שקל להזדהות איתו ...
"... לפייגלין בכלל לא אכפת מי יהיה ראש-הממשלה הבא. ברור לי, הוא אומר, שההתמודדות שלי נתפסת כבלתי ריאלית. ...
"פייגלין לא תופס את המציאות בכלים של היום, אלא כמשהו ארוך-טווח. ... התנועה שלו, לדבריו, נמצאת כבר בתוך התודעה עצמה ... מוועידת הליכוד הוא יצא בהתרוממות נפש.
"... אבל בליכוד יש אנשים שמזועזעים ... הם רואים בתופעת הפייגלינים סוס טרויאני, כניסה של אנשים שלא מקבלים על עצמם אפילו את מצע הליכוד, וכח השפעתם ... הולך וגדל עד שלא ניתן יהיה להתעלם ממנו.
"פייגלין תמה על הדברים האלה. המצע הוא זמני, הוא אומר. במטרות הליכוד, שכתובות בחוקה שלו, יש סעיף שקורא להחלת הריבונות הישראלית על כל שטחי ארץ-ישראל המערבית. אנחנו ניאבק מבפנים כדי להחזיר את החוק הזה למצע.
"ממילא, אומר פייגלין, בעוד חצי שנה יהיו שוב בחירות. ... מדינת ישראל לא יכולה להמשיך. צריך כאן אופק מדיני יהודי. ... אנחנו נפעל לחקיקת חוק יסוד: המדינה היהודית. הפירוש של זה, שעצם היותה מדינה יהודית עומד מעל כל חוק יסוד אחר."

(כל שגיאת כתיב בטקסט היא כנראה שגיאת הקלדה שלי).

"ידיעות" לא מפרסמים ב-YNet אף מאמר או כתבה מתוך "המוסף לשבת" שלהם, ולא במקרה. זהו החלק היחיד בעיתון ששווה את הנייר עליו הוא מודפס.
המועמד השלישי 110419
לגביי פיגלין, לדעתי הוא יצא נשכר מאחוזי ההצבעה הנמוכים. אילולא הם קרוב לוודאי שהוא היה מקבל אחוז או שניים כמו שצפו לו הסקרים (וסביר גם להניח שבאחוזי הצבעה רגילים הפער בין שרון לביבי, היה דומה יותר ל20 האחוזים שצפו הסקרים).

לגביי ה"מוסף לשבת" של "ידיעות", זה לא נכון שהם לא מפרסמים אף קטע ממנו בYnet. ברוב המקרים אפשר למצוא באתר לפחות אחד מבין הטורים הצדדיים במוסף (הנה לדוגמא הטור של אורבך מהשבוע שעבר http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-1337-2266155,00....). לדעתי הסיבה העיקרית שבגללה הם לא מפרסמים את "הכתבות הגדולות", היא פשוט בגלל שהם יוצאים מנקודת הנחה (נכונה או מוטעית) שמדובר בקטעים ארוכים מידי לקריאה בפורמט האינטרנטי.
המועמד השלישי 110484
אחת הסיבות העיקריות ל"הצלחתו" של פייגלין למרות אחוזי ההצבעה הנמוכים היא העובדה שהציבור שבוחר בו (בחרדים וחב"דניקים בעיקר, ויש גם כיפות סרוגות), הוא ציבור בעל יכולת ארגון פנומנלית, שבימים כסדרם מביא 120% מאנשיו לקלפי.
המועמד השלישי 110416
נכון. היתה התעלמות מוזרה ממועמדותו של משה פייגלין לראשות הליכוד מצד אמצעי התקשורת. הם אפילו לא התייחסו אליו כאל קוריוז. היו לו אמנם פה ושם ראיונות אולם ככלל, זה ממש לא מתאים לתקשורת חופשית במדינה דמוקרטית, כאשר אנו באמצע ''חגיגת הדמוקרטיה'', ויש לתקשורת תפקיד חיוני בחשיפה הוגנת של המשתתפים ב''משחק הפוליטי''.
יש לי תאוריות לגבי הסיבות להתעלמות זאת (שלא היתה מאורגנת לדעתי), אולם מעניין אותי לשמוע מה אחרים חושבים על זה לפני שאפרוס את התאוריות שלי, כדי לא להסיט את הדיון אל הפראנויות שלי.
מה פשר האי-מייל שלך? 110421
את כהניסטית, או ששם המשפחה שלך כהנא, או שזה סתם?
דוא''ל נפש 110426
אני חושב שכבר היו לי הצלחות יותר מרשימות ב"אייל", אבל בכל זאת אני ארשה לעצמי להמר שהתשובה לשאלתך היא (מן הסתם) אופציה ב'.

מה שלא אומר שאני לא יכול כבר לנחש, לפחות בקווים כלליים, מה כוללת התיאוריה של ניצה לגבי ההתעלמות (לכאורה או לא) לה זכה פייגלין מכלי התקשורת, (ולא מן הנמנע שמעורבים בה גם כל מיני דברים המצויים בתת המודע של השמאלנים ו/או החילונים, שרק יחידי סגולה מסוגלים לראות).
חוץ מזה, אם אני לא טועה, נדמה לי אפילו שניצה ופייגלין חסמו פעם כמה כבישים ביחד, או סתם הפגינו ויצאו לרחובות, כי באמת כבר אי אפשר היה יותר, עם כל הדם היהודי הזה שנשפך כאן, תחת ההנהגה של ההוא איך קראו לו, שפעם היה כאן ראש ממשלה. ובאמת, תראו לי ראש ממשלה ימני אחד, שהיה נותן למצב של פיגוע פעם בכמה חודשים (או אפילו שבועות) להימשך במשך כל-כך הרבה זמן. ואם היה אחד כזה, פייגלין בחיים לא היה מצטרף למפלגה שלו.
דוא''ל נפש 110546
הבאת לה אותו גוטה הא?
הא? 110581
מה פשר האי-מייל שלך? 110482
מי המתעניין?
מה פשר האי-מייל שלך? 110496
בגלל שהשאלה היא שאלת אד-הומינם שטחית ונחותה, המתעניין מעדיף להשתפן(מה שלא אומר שהוא מיץ פטל) ולהישאר אלמוני. את תחליטי אם לספק את סקרנותי השיטחית או לא.
מה פשר האי-מייל שלך? 110503
זה גם שם המשפחה שלי.
מה פשר האי-מייל שלך? 110507
Outing 110525
למרות שהסקרנות אוכלת את כולנו, נראה לי שראוי לכבד את רצונו של אייל זה או אחר בכיבוד פרטיותו ואנונימיותו.
נראה לי שאתה צודק, ואף על פי כן 110528
אני אדם קטנוני ורע, ולכן http://stage.co.il/Authors/11502
קובץ תשובות בנושאי חשובים 110571
טוב נו, הפעם ניצלת. הנימוקים שהועלו כאן מקלים מחומרת חשיפותיך וחסכו לי תגובה שהתחילה ב"הלך עליך", כפי שאמר לי פעם עבריין מתחיל מנס-ציונה, ונגמרה בביטויים שאין הHtml סובל.

בעניין דובי, אל תדאגו, הוא עסוק מעל הראש בהכנות למופע הגדול: http://www.stage.co.il.

בעניין שמי, מאחר שכבר היו לא מעט התייחסויות לנושא בעבר, כדאי לומר סוף סוף שאינו ממש פיקטיבי. הוא מורכב מן המילה
"אפו", שמשמעותה "לפתן הפכלולים שמכינות בתולות הים המופקרות, משלגי הקיץ של מקונדו, באוחזן בענף עץ השקד המשיר דומדמניותיו למרקחתן ומטל המעמקים, כשכוכבים בחוץ קופחים קרן שמש אחרונה של מאי, בגולשן מן ההרים"
ומן המלה פידס שמשמעה "לפעמים הן מחפפות וקונות בסופר".
קובץ תשובות בנושאי חשובים 110572
בתולות מופקרות זה טוב.
Outing 110552
אם ניצה היתה רוצה לשמור על אנונימיות היא לא היתה חותמת בשמה האמיתי ומודיעה מה שם המשפחה שלה. אפשר להגיד עליה מה שרוצים, אבל למרות זרועו הארוכה של השב''כ היא לא מפחדת להביע את דיעותיה בשמה, בניגוד לכל מיני שוטים ופילוסופים יווניים פיקטיביים.
Outing 110557
צריך די הרבה אומץ לייצג פה בגוב האיילים את העמדות האלה, וניצה היא דוברת אינטיליגנטית ורהוטה מאוד.
אני מקווה שהמוציאן האלמוני לא יגרום לה להסתלק מכאן.
Outing 110559
אני שותף לתקווה שלך ואומר שוב שהאנונימיות כנראה אינה חשובה לה.

אדם שחותם על הודעותיו בשם ''ניצה'' ומאשר ששם משפחתו ''כהנא'' אינו יכול להתנגד לכך שמישהו יעשה את הקפיצה הלוגית הכבירה ויגלה שהוא נקרא ניצה כהנא. בדיוק כפי שכל העולם יודע ששמך הוא אסתי פוקסגלוב.
Outing 110561
שמי אינו אסתי פוקסגלוב. נה!
No kidding! 110565
אה. 110566
הייתי צריכה לדעת ששוטה חכם כמוך יודע ת'אמת. אחד אפס לטובתך.
ועכשיו בוא נחתם את הפתיל הדביל הזה לפני שדובי יתרגז..
Outing 110573
אה, פולקסוואגן.

זה מסביר.
פוקסגלוב? 110564
למה כתוב אצלי וולש תגובה 40035?
על מה לעזאזל את מדברת? 110563
היא הרי כתבה את האי-מייל שלה, שכולל את שם-משפחתה, לא הייתה כאן הסתמכות על מקורות אחרים. גם הבהרתי לה שהיא לא חייבת לענות(משום בחינה שהיא). האמת היא, שחשבתי שאו ששם-משפחתה כהנא(בלי קשר למשפחה המפורסמת) או שהיא כהניסטית. לא חשבתי שהיא באמת מהכהניסטים המפורסמים.
אין שום סיבה שהיא תעזוב עכשיו, כי לא היה כאן שום אאוטינג מהסוג הלא-מכובד.
על מה לעזאזל את מדברת? 110617
תודה לאסתי על המחמאות.
צודק ה"מוציאן" שלא ניסיתי להסתתר מאחורי שום ניק וגם לא אכפת היה לי לומר ששם משפחתי הוא כהנא, ברגע שזה עניין מישהו. דעותי הפוליטיות, והאחרות, מרוחות על הרבה מרובעים באייל, כך שהן ידועות לכל מי שטורח לקרוא אותן. (שמתי לב שהמרובעים שלי בממוצע, ארוכים בהרבה מהסטנדרט המקובל!) אני אישית, נהנית להוציא את הגיגי ואת האנרגיות המיותרות שלי על האיילים, במקום על חברי לעבודה ושאר הסובבים, וכל עוד אקבל תגובות שיענינו אותי, ויגרו אותי לחשוב הלאה, לא תפטרו ממני...
גם וגם 110548
היא בטח קרובת-משפחה של ההוא, לא?
המועמד השלישי 110423
אני חושב שבחלק ניכר מהכוחות המובילים בתקשורת החליטו שפייגלין הוא מסוג האנשים ש''לא ראוי לתת להם במה''. יש אנשים כאלה, פושעים, או רחוקים מאוד-מאוד מהקונסנזוס הישראלי המקובל שנראה בתקשורת סביר לא לתת להם חשיפת-יתר. כנראה שאנשים רבים בתקשורת סברו שכזה הוא פייגלין- בגלל עמדותיו הקיצוניות מאוד(ולדעת אנשים מסוימים לא לגיטימיות), וגם בגלל שהוא נכנס למפלגה עם ערכי-יסוד שבבירור לא תואמים את ערכיו, וניסה להכניס את ערכיו המנוגדים בדרך זו. היו בוודאי רבים שראו בפעולה כזו בעייתיות דמוקרטית.
המועמד השלישי 110499
אני מסכימה שאלה ההסברים המקובלים, אולם ננתח אותם מעט: התחושה ש"לא ראוי לתת להם במה"- על מה היא מתבססת? על הכרת הרעיונות שלו וניתוחם? וגם אם כן, האם במדינה דמוקרטית תפקידם של "הכוחות המובילים בתקשורת" להחליט לאיזה רעיונות לתת במה ולאיזה לא? או שמא בארץ דמוקרטית הציבור בוגר מספיק כדי לתת לו ליצור את ההתייחסות שלו לדברים באופן עצמאי?
הריחוק של סרבני השירות בשטחים מהקונסנזוס הלאומי הוא הרבה יותר גדול מרעיונותיו של פייגלין, והחשיפה לה זכו היתה משמעותית ביותר, כך שנראה לי שזה לא רק היותו רחוק מהקונצנזוס...
כמו גם האזכור של האינטואיטיבי שלך את המושג "פושעים" בהקשר של משה פייגלין, נו, זה כבר מזכיר באמת משטרים אפלים.

לגבי התאמת ערכי היסוד של מפלגת הליכוד לפייגלין- והבעייתיות הדמוקרטית של כניסתו לליכוד, אני מציעה לקרוא את חוקת הליכוד- הקוראת להחלת הריבונות הישראלית על כל חלקי ארץ ישראל- ולשאול האם היא מתאימה יותר לפייגלין, או לשרון המבטיח הענקת מדינה לפלשתינים.

אם יש השתלטות של רעיונות שאינם תואמים את הקונצנזוס של המצביעים של הליכוד, הרי הם הרעיונות של הליכה בדרך אוסלו והכרה בזכותם של הפלשתינים למדינה בתוך ארץ ישראל המערבית שנכנסו לליכוד רק אחרי (ובעקבות) רצח רבין. (אתם זוכרים שהמנון ביתר היה "שתי גדות לירדן זו שלנו זו גם כן"?). הצבעת המרכז לפני מספר חודשים ברוב של יותר מתשעים וחמישה אחוזים נגד מדינה פלשתינית ונגד דעתו של שרון, ממחישה את הטרמפ שלוקחים הרעיונות השמאלניים על המצביעים של הליכוד.
נכון, שרון קיבל רוב עכשיו, גם עם הצהרותיו על מדינה פלשתינית, וזה לכאורה סותר את הצבעת המרכז. אולם משיחותי עם רבים מהמצביעים וחברי המרכז, אני יכולה לומר שהם פשוט לא מאמינים לו שהוא באמת יעשה זאת, (אני כן מאמינה...), לא מצאתי חבר ליכוד אחד שהסכים לזה!. הם אומרים שממילא מפני שאין עם מי לדבר כרגע, זה רק טקטי, ו"אנחנו לא נתן לו לעשות זאת". כלומר ההצבעה בעד שרון היתה בעד האישיות הקורנת יציבות "סבאית" וסמכותיות, על אף הקוץ של המדינה הפלשתינית שהוא תקע להם באליה.
בקיצור, נראה לי שכל ההתיחסות לפייגלין כנטע זר בליכוד מבחינה רעיונית, הוא פשוט לא נכון עובדתית. אם יעמידו את רעיונותיו של משה פייגלין מול רעיונותיו של מאיר שיטרית למשל, לבחירה של חברי ומצביעי הליכוד, ברור לי שרעיונותיו של משה פייגלין יזכו לרוב משמעותי.
ראיתי את הסקרים... 110553
וכמתומני שב"פופוליטיקה" האחרונה, חשף דן מרגלית (אשר אינו מזוהה כאיש "גוש שלום", בדיוק") את העובדה המעניינת, שלפיה למעלה ממחצית חברי הליכוד תומכים-גם-תומכים - לא רק במדינה פלשתינית, אלא אפילו במו"מ כעת...

אבל - אופסלה, שכחתי: הרי, גם "פופוליטיקה" היא התקשורת השמאלנית העויינת... אז מה אם הבנאדם הכי שמאל שם בפעם האחרונה היה טומי לפיד.
ראיתי את הסקרים... 110556
דן מרגלית אמנם לא מזוהה כאיש ''גוש שלום'', אבל הוא בהחלט מזוהה כאיש שמאל מתון.
ראיתי את הסקרים... 110594
לדעתו של דני, כל מי שעומד ס''מ לימינו הוא ''איש ימין קיצוני''.

(מעניין מתי ימאס לבחור להחליף כינויים).
המועמד השלילי 110569
משה פייגלין מתאים לליכוד בערך כמו שאורי אבנרי מתאים לעבודה. לאבנרי, לפחות, ישנה היושרה שלא להצטרף לעבודה.
המועמד השלילי 110622
תקרא את חוקת הליכוד!
כאשר יוסי ביילין הצטרף לעבודה הוא היה שם עוף משונה, עד שהוא העביר את כולם טרנספורמציה, וכולם הפכו להיות תואמיו. נראה לך לא לגיטימי?
תשווה בין דעותיו המוצהרות של מצנע היום לדעותיו המוצהרות של רבין מלפני עשר שנים בלבד מלפני בחירות 92.
נראה לי שההבדל הרבה יותר גדול מאשר ההבדל בין אריק שרון של לפני שנתיים ומשה פייגלין.
בקיצור, מערכת פוליטית היא מטבעה דינמית. אני לא רואה למה זה יותר לגיטימי להסיט מפלגה שמאלה, מאשר להסיט מפלגה ימינה. אתה רואה הבדל מהותי?
המועמד השלילי 110625
אני לא מבין עם מה את מתווכחת. אני לא מדבר על איזושהי אידיאליזציה של הליכוד או של העבודה, אלא על מרכיביהן הנוכחיים. לא אמרתי שלא לגיטימי מצד אבנרי או פייגלין להצטרף לעבודה ולליכוד בהתאמה, אלא שהם לא מתאימים.
המועמד השלילי 110634
מכיוון שהמשפט השני שלך דיבר על ''יושרה'', ברור כי רוח המשפט הראשון היא ''לא לגיטימי''.
המועמד השלילי 110724
יש הבדל בין להיות לא לגיטימי לבין להיות לא ישר. אני יכול לקרוא בקול שאני מצביע שינוי, ואז להכנס לקלפי ולהצביע ש''ס. זה לא ישר, אבל זה לגיטימי, כי הבחירות חופשיות וחשאיות.
לטרנספר את שיטרית מהליכוד 111129
ידיעה מהבוקר: דב הר-שפי, אביה של מרגלית, מאנשיו של פייגלין, בנוסף לכך שהוא בטוח כי מתאים לליכוד, טוען שמי שאינו מתאים הוא מאיר שטרית, והוא מציע לטרנספר אותו ל"עבודה" או ל"שינוי":
לטרנספר את שיטרית מהליכוד 111131
תרגיל רטורי משעשע - להשתמש במלה ''טרנספר'' בקונטקסטים שונים ומשונים בשביל להפוך אותה ליותר מקובלת, פחות צורמת.
לטרנספר את דובי לקנדה 111132
מה עשו לך הדובֵּי לָקָנְדָה האלה? 111360
לטרנספר את שיטרית מהליכוד 111134
מן הידוע שטרנספר נעשה ברצון בהסכמה ובלוית עורכי דין.
חוץ מזה מן הראוי שתמונתו של בגין תטרונספר מועידת הליכוד משום שהוא תמך בפינוי ישובים ובאוטונומיה לנוכרים על אדמת ארץ ישראל.
גם ז'בוטינסקי תמך בפינוי תל חי.
לטרנספר את שיטרית מהליכוד 111262
לא מצאתי - היכן השתמש הר שפי במילה "טרנספר"?
מדינת משטרה? 111140
"כזכור, הואשמה מרגלית באי מניעת רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, דבר שלא הוכח מעולם ואשר אין הוא אלא בגדר שקר נבזי שטפלו עליה..."

האם אשמתה של הר שפי לא הוכחה בבית המשפט (למעשה, שלוש פעמים)?

האם הר שפי קיבלה חנינה ללא "הבעת חרטה" (ונשיא המדינה שיקר http://www.nfc.co.il/showonedoc.asp?SubjectId=1&...)?
מדינת משטרה? 111263
על פי הודעת הנשיא, הר שפי "הביעה את צערה הכן שנכשלה וטעתה בראיית המציאות".
האם סותרת הבעת צער זו את הטענה "אין הוא אלא בגדר שקר נבזי שטפלו עליה"?
לא. 111307
למה לא? 111308
למה לא? 111384
כי ''הודאה'' תחת לחץ (הרצון להשיג חנינה) אינה מעידה על אמת או שקר אלא, לכל היותר, על היחס בין היושרה של המודה לבין מידת הלחץ שבו הוא נתון.
חרטה או חרטא? 111392
המ.. אם כך, האם ניתן לנקוט צעדים נגד אסיר שהביע חרטה בוועדת שיחרורים, ומאסרו קוצר בשליש, ולאחר שהוא משתחרר הוא חוזר בו מהבעת החרטה?
חרטה או חרטא? 111395
אני חושב שלא נוקטים בשום צעדים כאלה, אבל לדעתי באמת אין כל ערך לחרטות האלה, כמו שלא היה ערך ל''וידויים'' של הפושעים כביכול בימי סטאלין. לכל היותר אפשר לראות בהן איזה אקט פורמלי-טכסי בו האסיר מקבל כביכול את פסק הדין שהושת עליו בתמורה להקלה בעונש.
דמוקרטיה מתגוננת 110483
אנחנו כאן שוב מגיעים אל הסוגיה הבלתי ברורה על היכולת של הדמוקרטיה להגן על עצמה מפני גורמים המתנגדים לה,ופועלים דרך המנגנונים שלה בעת ובעונה אחת.
לא ממש ברור לי עד כמה המניהיגות היהודית של פייגלין היא דמוקרטית ולא ברור עד כמה היא ציונית.

עם זאת עצם ההתמודדות שלו הוא צעד "נכבד" בדרך ללגיטמציה של דעותיו, אם כי נדמה לי שאת ההשלכות שלהם רוב בוחרי הליכוד לא מבינים בכלל?
דמוקרטיה מתגוננת 110616
לגבי מידת הדמוקרטיות והציוניות של משה פייגלין, באמת קשה לך לדעת, בעיקר בגלל שדעותיו אינן מקבלות במה תקשורתית...
הוא אינו מסתיר כלום מעמדותיו, ואני חושבת שציבור הליכודניקים מסוגל בהחלט להבין אותן, לכן לא צריך לחשוש שהם יקנו חתול בשק.

כאן אני מגיעה לשאלה הראשונה ששאלת, שנראית לי באמת מעניינת, לגבי היכולת של הדמוקרטיה להגן על עצמה. לדעתי הקסם בדמוקרטיה, והסיבה שהיא כל כך מסוכנת לדיקטטורות, הוא שהיא אינה כופה את עצמה, אלא מציעה את עצמה מתוך חופש בחירה של הציבור.
אין דרך לדמוקרטיה להתגונן מפני השתלטות של גורמים המתנגדים לה, כל עוד הם פועלים בכיליה שלה, וגם אין צורך בכך. מפני שאין דרך להכריח את רוב הציבור לאורך זמן להיות דמוקרטי אם אין הוא חפץ בכך.
דמוקרטיה שתתגונן מפני גורמים כאלה בדרכים לא דמוקרטיות מאבדת את מהותה. הדרך היחידה של הדמוקרטיה להתגונן היא על ידי שכנוע הציבור שאם יתפתה לגורמים כאלה, הוא יאבד את חופש הבחירה שלו. ומה יקרה אם הוא לא ישתכנע? ובכן, ציבור כזה יחיה מ*בחירתו* במדינה שאינה דמוקרטית.
כליאתם, או שלילת הזכות שלהם להשתתף במשחק הדמוקרטי, או סתימת פיותיהם של גורמים בעלי דעות פוליטיות מסויימות, היא התנהגות שבהכרח סותרת את מהותה ועקרונותיה של הדמוקרטיה. בדרך זו ניתן בקלות להגיע לדמוקרטיות ששוללות מאחוז נכבד של אזרחיהן את הזכות להשתתף ב"משחק הדמוקרטי"- אלא אם ישנו את דעותיהם.... זה כמובן מרוקן את הדמוקרטיה מתוכנה האמיתי, ומשאיר רק את השם והגינונים של דמוקרטיה.
אם יש מערכות חוקים שונות לגבי אוכלוסיות שונות, ואם יש אכיפה סלקטיבית של החוקים על אוכלוסיות שונות, על פי דעותיהן הפוליטיות, וכן אם אין אפשרות לתקשורת פומבית לגיטימית, המבטאת דעות פוליטיות מסויימות, מה נשאר מהדמוקרטיה?
כדאי לשים לב שהתהליך של הדה-דמוקרטיזיה של המדינה בשם "ההגנה על הדמוקרטיה" מתקדם בצורה זוחלת, ולאט לאט כולל בתוכו יותר ויותר מרכיבים, שכביכול מסוכנים לדמוקרטיה. לאוליגרכיות השליטות לא קשה להכניס תחת כנפי ה"סכנה לדמוקרטיה" כל דעה שמסכנת את שילטונן, ובכך להוציא אותה מהדיון הציבורי הלגיטימי. בשיטה זו אני רואה את הסכנה האמיתית לדמוקרטיה, כי זה נעשה באמצעים מנהליים, משפטיים, ושילטוניים ולא באמצעות בחירתו החופשית של הציבור.
שים לב שדעות כמו "ארץ ישראל השלמה" שפעם היו ממש במרכז המפה הפוליטית, (אנשי תנועת ארץ ישראל השלמה היו משמנם וסלתם של אנשי הרוח בישראל), נחשדות היום כ"סכנה לדמוקרטיה" בלי שאפילו יבדקו לעומק. הקלות הבלתי נסבלת שהמערכת התקשורתית והמשפטית מוציאות אנשים עם דעות מסויימות מהגנת חוקי היסוד, מראה שמשהו מאוד רקוב בתודעה הדמוקרטית שלנו, וממש לא מצד ימין.
מסכים עם כל מילה. 110631
מדברייך, "אם יש מערכות חוקים שונות לגבי אוכלוסיות שונות, ואם יש אכיפה סלקטיבית של החוקים על אוכלוסיות שונות...וכן אם אין אפשרות לתקשורת פומבית לגיטימית... מה נשאר מהדמוקרטיה?".
דמוקרטיה מתגוננת 110635
מספיק להציץ בפורום השכן ארץ הצבי בשביל ללמוד על דעותיו (נראה שהוא די פופלרי שם).
בכל מקרה החזון הדתי שלו שרואה ביהדות דת-לאום המגשימה את עצמה במאבק תמידי מול העולם הסובב,מרוחק מאוד מכל עמדה ציונית ודמוקרטית.
נדמה לי שהיהדות שלו מוציאה מכלל הציבור לא רק את החלק החילוני של החברה הישראלית אלא גם את כל מי שלא בחר לממש את האופציה הלאומית של יהדותו (רפורמים, קונסרבטים או סתם חרדים בלי זיקה מיוחדת ללאומיות)
יש כאן אוונגרד של דת-לאום שמאחורי הקו הרדיקלי של ארץ ישראל השלמה מסתיר למעשה משנה פונדמטליסטית סדורה של מדינת-דת יהודית עתידנית.
אין לי מושג עד כמה בוחרי הליכוד בוחנים את עמדותיו התאולוגיות,ה''מסורתיות'' המיוחסת להם רחוקה מאוד לדעתי מכל מהפכה אמונית.
אני מסכים איתך (לשם שינוי) שבמושג של דמוקרטיה מתגוננת יש סתירה מובנית,וקשה לעמוד מול זרמים אנטי דמוקרטים שהולכים וקונים אחיזה בציבור ובוחרים מ''רצונם החופשי'' בסדר חברתי אנטי-דמוקרטי.
אשר לחברה הישראלית מצבה של הדמוקרטיה עדין איתן, פייגלין רץ לבחירות של המפלגה המרכזית בישראל, אולי הוא אפילו יתפוס מקום ראלי ויבחר לכנסת.
אני מאוד מסופק אם היוצרות היו מתהפכות, ובמפלגה המרכזית שתעמוד במרכז העולם האמוני של פייגלין היה מקום לכאלה שיסתרו באמונתם את ערכי היסוד של עולמו.יש לי חשש שהם היו מבלים את זמנם במקומות אחרים.
ראיון עם משה פייגלין 110703
אינני יודע מהו המדד שלך לקביעת 'די פופולרי'. משה פייגלין התראיין לפא"צ ושטח את משנתו המדינית לפני כשלושה חודשים: http://www.blabla4u.com/sites/blabla4u/ShowMessage.a...
ראיון עם משה פייגלין 110708
אין לי הוכחות סטטיסטיות
נראה לי שכמה מהכותבים הקבועים מזדהים עם חלקים ממשנתו.
בכל מקרה חפוש על המחרוזת פייגלין, על בסיס מנוע החיפוש של אתרך יעלה כמה עשרות של תגובות, ממבט שטחי נראה שרבות מהן אוהדות.

בכל מקרה הפעם הראשונה שאני אישית שנתקלתי בהתיחסות רצינית לעמדותיו היה בפ''אצ.
המועמד השלישי 110550
בטח, ניצה. בלי שום ספק!! היתה זו התקשורת השמאלנית. באמת, אפילו מהבית הלבן (שכידוע מצוי כבר מזמן בשליטת יצורי-החלל האפורים מפלנטת אורק) סייעו להם. לפייגלין האומלל באמת, באמת שלא היה שום סיכוי שהוא. יצור-החלל מאוקסיבר אלפא (גזרה ד') בא באישון ליל-ההצבעה, חטף את הקלפיות והמצביעים יחדיו ואמר: "בשם אלת הכוכב וגה, אל תצביעו פייגלין. בשם אלת הכוכב וגה, אל תצביעו פייגלין". וירא אל הגראס כי טוב.
בקשה 110560
דני, אולי תניח ל"אייל" כבר לנפשו? נראה לי שהצלחת להמאיס את עצמך על אנשים רבים.
HEAR HEAR! 110562
המועמד השלישי 110806
מתגובותיך אפשר להבין שבחיים לא שללת שום קונספירציה אמריקנית, אירופאית, ימנית-ישראלית אבל כל קונספירציה שמאלנית ישראלית עולמית היא ניסיון ימני מגוחך לעוות את האמת. האמונה העיוורת הזאת בהשקפת העולם הזאת היא פאתטית במקרה הטוב והרסנית במקרה הרע.
המועמד השלישי 110439
כל מה שעשה פייגלין היה לנצל פירצה בשיטת הבחירות הנהוגה בישראל, היינו - אפשר להתפקד, אבל אף אחד לא בודק מי אתה או מה אתה, ובנוסף, חלק גדול מהמפלגות לא פוקדות בכלל את אוהדיהן. מה המשמעות? שכל מצביע של הימין היה יכול להתפקד בחופשיות לליכוד, למרות שאין להם שום כוונה להצביע לליכוד. בכך, כמובן, הם יכולים להשפיע על המפלגה, ולהכניס עוד כמה נציגים שלהם לכנסת, על חשבון הקולות של מצביעי הליכוד.
כך היה גם ב-‏96, אז קיימו העבודה, הליכוד ומרצ פריימריז ולכן היו, לכאורה, אחוזי התפקדות גבוהים מאוד. לכאורה, היא מסתבר שהרבה מאוד מתפקדים כלל לא היו מצביעי המפלגות הללו. ניתן לראות זאת בבירור בישובים קטנים, שם לעיתים התפקדו אלפים למפלגה מסויימת, שאחר-כך זכתה להרבה פחות קולות *ממספר המתפקדים* באותו ישוב.
במצב כזה, מה אכפת למתפקדים הפיקטיביים לעשות זאת? לא רק שלא אכפת להם - להם יהיה את האינטרס הגדול ביותר לצאת ולהצביע (בעיקר הדבר נכון לגבי בחירת חברי המרכז, כמובן), וכך השפעתם תהיה עוד גדולה יותר ממספרם היחסי בקרב כלל המתפקדים.

מכאן להניח כאילו בליכוד מתפתח אגף ימני קיצוני, זו הנחה שגויה. האגף הימני שהחדיר פייגלין לליכוד אינו אלא גידול טפילי, שאין לו חלק בליכוד ושכלל אין לו עניין להיות מזוהה איתו - הליכוד הוא רק נשא עבורו. האם הליכוד יהיה חכם מספיק כדי לכרות את הגידול הזה מבעוד מועד? קשה לי להאמין. אבל אני לא חושב שצריך לדאוג מכך שהליכוד יגרר ימינה בעקבות הגידול הזה.
לפיכך, לפייגלין אין חשיבות אמיתית, אם כי מדובר פה ללא ספק במהלך מעניין, שאם יש בדל של חוכמה בליכוד, יוביל לשינויים בתקנון שלהם. אבל מה כבר אפשר לצפות ממפלגה שאפשרה ל-‏4500 מתפקדים כפולים (עבירה פלילית!) להצביע בפריימריז שלה?
המועמד השלישי 110490
אני מסכים עם תיאוריית הגידול הסרטני.

עוד לפני תחילת המפקד ההמוני של פייגלין לליכוד, נעשה נסיון שלו ושל אנשיו להריץ לכנסת אדם שתומך ברעיון שלמות המולדת, כנציג מרחב יש"ע. בפריימריס לפני 4 שנים האיש הזה אכן הגיע למקום גבוה - 22 אאל"ט - אבל לא ריאלי. אז למעשה התחיל המרוץ המטורף של פייגלין לקראת הפריימריס הבאים, עם ההחלטה העקרונית להכניס כמה שיותר חברי מרכז, וגם להכנס לכנסת - והפעם לא להכניס אנשים אחרים אלא להכנס בעצמו.

האיש הזה שהם הריצו לכנסת, הוא היום ח"כ אלי כהן, שנכנס עם פרישתו של מצא ומינויו ליו"ר הבונדס. בעוד שאלי כהן, בית"רי, איש ליכוד אמיתי, מח"ט במילואים, יו"ר אגודת הקרטה בישראל, איש עסקים מצליח, וכו' - מייצג את הליכוד "האמיתי", פייגלין בודאי שלא עושה זאת, ולו רק מבחינת הפרופיל הכהניסטי שלו.
הנטישה של פייגלין את האסטרטגיה הראשונית שלו (נסיון להשפיע בשלט-רחוק) למעשה משולה להתפרצות הגידול הסרטני הזה שעליו אתה מדבר.

הבעיה העיקרית היא, שהוא כן מצליח להשפיע. לא רבים יודעים זאת, אבל כינוס מרכז הליכוד להחלטה בסוגיית כינונה של מדינה פלשתינאית התקיים הודות לפייגלין ולמשאבים שהוא הקצה למען העניין הזה. האיש הזה מסוכן, לליכוד ולמדינת ישראל, ואני באמת חושב שתיקונים חוקתיים עשויים לטפל בבעיה, כפי שסיבות חוקתיות מנעו ממנו מלהתמודד בפריימריס הקודמים לראשות המפלגה.
המועמד השלישי 110630
לא מצליחה להבין את הקלות הבלתי נסבלת של ההשוואה לגידול הסרטני עם כל הקונוטציות הנוראיות שהוא מעלה. מה אתם יודעים על פייגלין ועל דעותיו? ומה פתאום להגיב עליהם בדרך כל כך ריגשית ומפוחדת? במקום שאנשים פלורליסטים דמוקרטים ופתוחים כמוכם (אני מתכוונת גם לדובי) יתייחסו לנושא באופן ענייני שניתן לדון בו, אתם מגיבים בדרך פרימיטיבית כל כך?
במה שכתבת יש הרבה אי דיוקים שחבל על הזמן להתייחס אליהם, הנקודה החשובה ביותר היא, שנכון שהיה נוח יותר לכלוא את פייגלין בתוך גטו של מפלגת ימין "קיצוני" שתשאר באופוזיציה לנצח, ומכסימום תשאף למלא משרת שר זוטר בממשלה. אולם במדינה דמוקרטית לכל דעה פוליטית יש זכות לשאוף להיות בשילטון. המפלגות הגדולות הן מעין "סופרמרקט של דעות", ובתוכן מתנהל ויכוח פוליטי ער. כמו במפלגת העבודה כך גם בליכוד יש קשת של דעות, ששיווי המשקל ביניהן משתנה כל הזמן - לתפארת התהליך הדמוקרטי בישראל.
למה לאנשי הימין "הקיצוני" שממנו באים רבים מפעילי השטח של הליכוד, ורבים מאלה שיצאו להפגנות שהוא ארגן וכו' וכן עליו נמנים רבים רבים ממצביעיה, אין זכות להכלל גם בהנהגה של מפלגה זו, ואולי אפילו להוביל אותה? למה זה נחשב מסוכן, ודורש "תיקונים חוקתיים כדי לטפל בבעיה" - לבזיון הדמוקרטיה בישראל?
המועמד השלישי 110644
כפי שכבר ציינתי בתגובתי גם לליאור, אני לא מסכים עם הכינוי "סרטן". אני חושב שפייגלין מתעלק על הליכוד, פשוט משום שלא הוא ולא אף אחד מהמתפקדים שהוא הביא, לא יצביעו לליכוד ביום הבחירות, ולכן מדובר פה על ניצול של המנגנון הקיים.
השאלה שצריך לשאול כשבאים לעסוק ב"סופרמרקט של דעות" שיש במפלגות הגדולות היא זו: האם גם פואד וגם ביילין מצביעים עבודה? אני מעריך שכן. האם גם שרון וגם ארנס מצביעים ליכוד? אני מעריך שכן. האם פייגלין יצביע ליכוד? אני מוכן להתערב שלא. מי שלא מוכן לשלם בקופה, לא יכול לצפות לצאת עם המצרכים.

(דובי, מה קורה כשמטאפורות יוצאות מכלל שליטה?)
ניצה בחלון חדרי הציצה 110655
מדוע שלא יהיו לי כמצביע אינטרסים במפלגות שונות?
אני כנראה אצביע מר"צ אבל בבחירות לליכוד הרגשתי מעורב, היה לי אינטרס שביבי יפסיד‏1
כמו שניצה אמרה הליכוד (וגם העבודה) הוא סופרמרקט,מפלגה עממית,עם מצע גמיש ומשתנה. פייגלין יודע שראש הממשלה של כולנו יבוא או מהעבודה או מהליכוד,מה לא בסדר בנסיון להשפיע בצורה דמוקרטית מי זה יהיה?
ההצעות שלך להתנות השפעה על רשימה מפלגתית בהצבעה לאותה מפלגה הן כניסה לא דמוקרטית אל מאחורי הפרגוד ביום הבחירות.
אז אנשים מחרות הבית"רית מתבאסים במין סנוביות שהקיבוצניקים כבר שכחו ממנה,"גונבים" להם את המפלגה,היא של אביהם. תמיד אפשר כמו הנסיכים לפרוש,להקים מפלגה אחרת,אם איזה ביבי "גונב לך את המפלגה,וידעו אז כולם ויגידו:
חרות של בגין לא גרה כאן יותר.
ניצה בחלון חדרי הציצה 110656
1זה יותר מדויק מהיה לי אינטרס ששרון ינצח.
''ופתאום זרועות וצווארים'' 110674
ברוך שובך!

האמת שמבחינה מסוימת לשמאל דווקא היה אינטרס שביבי ינצח. סביר מאוד להניח שבהתמודדות בין פואד או מצנע לביבי, העבודה הייתה מרוויחה כמה מנדטים מהקולות שצפים בין העבודה לליכוד (בינתיים מצנע עם האסטרטגיה הדבילית שלו‏1, הצליח לגנוב איזה 2 מנדטים למר"צ. באמת כל הכבוד), אבל מצד שני, בגלל שהפרימרייס בליכוד לא היו התמודדות על ראשות הליכוד, אלא בעצם התמודדות על ראשות הממשלה‏2, אז אפשר גם להבין את מי שהעדיף שם את שרון. אני באופן אישי לא מוצא איזה הבדל משמעותי בין שניהם, ככה שההבדל היחידי מבחינתי הוא האפקט הפסיכולוגי של השימחה לאיד. אני חושב שאף פעם לא ימאס לי לראות את ביבי מפסיד, אבל זאת באמת שמחת עניים.

1 נסיגה חד צדדית זאת דווקא אסטרטגיה טובה, זה גם נכון מספיק וגם פופוליסטי מספיק, אבל צריך לדעת איך למכור את זה. והקטע הזה של לדבר עם ערפאת? כאילו בסדר אין לי בעיה. תנסה להידבר גם עם ערפאת אחרי שתבחר (עלק), אבל למה להזכיר את זה בתעמולת בחירות?
2 כן זה עצוב, אני יודע.
אה כן כן, עבר שבוע קצת מתוח. 111834
תודה!‏1
סליחה על העיכוב בתגובה.
זה כבר לא משנה אם יהיו לליכוד 38 או 40 מנדטים,‏2ראש הממשלה הוא ראש הליכוד וצריך זכרון קצר כדי להגיד שאין הבדל בין ביבי לשרון.
לדעתי מבחינה פנימית לחברה הישראלית ביבי הוא כ ו ח מ פ ר ק חסר רסן.

1חזרתי בגרסת אולטרא-לייט,קצת כמו שכ"ג,רק בלי פיזיקה קוונטית. לא שירדן ניר לא נחמד,וכשהוא כותב על מוזיקה הוא אפילו קומוניקטיבי :)

2אולי כן, כי דווקא יהיה מעניין עם פנינה רוזנבלום בכנסת.
ניצה בחלון חדרי הציצה 110702
מכיוון שזו פגיעה בדמוקרטיה. תאר לעצמך מה היה קורה אילו 50,000 אנשים מערביי ישראל היו מתפקדים לאיחוד הלאומי (מתוך טענה שיש להם אינטרסים במפלגה הזו), והופכים אותה למפלגה עם רוב של נציגים ערביים.
האם אין לימין הישראלי זכות להתמודד בבחירות? יש לו. לכן, לא הגון הוא המצב שבו ערביי ישראל ישתלטו על מפלגת ימין. אותו דבר לגבי הימין המתון - לא הגיוני שימין קיצוני ישתלט על מפלגה המייצגת את הימין המתון, ובכך לא יותיר לו אופציה אמיתית בבואו להצביע בקלפי.

אחזור שוב - את הבחירה הבוחר צריך לעשות ביום הבחירות בלבד. כל הצבעה לפני יום הבחירות מותנית בכל מיני תנאים, ושותפים לה רק חלק קטן מהאוכלוסיה. לפיכך, זה קריטי שביום הבחירות יעמוד בפני הבוחר המגוון הגדול ביותר האפשרי של אפשרויות בחירה לגיטימיות.

לא הצעתי להתנות את ההשפעה על הרשימה בהצבעה לאותה מפלגה. לא באופן כולל, בכל מקרה. לא דרשתי שמי שמצביע בפריימריז ידרש לחתום על חוזה שבו הוא מתחייב לתת הוכחות ביום הבחירות שהוא אכן הצביע למפלגה. אני מדבר מבחינת הסבירות של העניין. אין זה סביר שפייגלין יצביע לליכוד, וכך גם רוב האנשים שהוא פקד. בדיוק כשם שאין זה סביר ש-‏4500 המתפקדים הכפולים יצביעו גם לליכוד וגם לעבודה. המפלגות שעורכות פריימריז, על כן, צריכות למצוא לעצמן דרך למנוע מאנשים שאינם תומכי המפלגה את ההשפעה עליה. זה לא "נסיכות" וזה לא "גנבו לנו את המפלגה". לא זכור לי שדיברתי על קריטריונים של היסטוריה משפחתית. זה פשוט לדאוג שהבוחרים יקבלו ייצוג נאות של דעות המפלגה, ולא של דעותיהם של זרים.
אני כן הצעתי להכניס אלמנט של השפעה על הרשימה ביום הבחירות עצמו, כדי לתת יותר לגיטימציה להרכבת רשימה בדרך שאינה פריימריז - דרך שלדעתי היא בעייתית.
רק התחלתי לאכול תפוזים. 110838
דווקא המקרה של הליכוד יכול להיות דוגמא לטיעון שלך. הפרופיל של המצביעים, הפעילים, והחברים של הליכוד שונה מאוד מהפרופיל של חברי הכנסת שלו! הציבור של הליכוד הוא הרבה יותר דתי וימני מנציגיו.
אמנם, המצביעים של הליכוד הם אנשים שאוהבים לשחות ב"זרם המרכזי" ולכן לא יצטרפו למפלגות הקרויות "ימין קיצוני". אולם הנבחרים שלו, אולי בלחץ התקשורת ואולי מסיבות אחרות, נסחפים כל הזמן שמאלה (ראו את ההבדל בדעות של חברי הכנסת מלפני עשר שנים לעומת עכשיו), בעוד שהציבור שלהם נסחף הרבה פחות. כך שאם יש בעיה של אי ייצוג של ציבור הבוחרים מצד הנבחרים, הרי שפייגלין ואנשיו מתקנים אותה במעט.
מלבד זאת, תרשו לי לתרום קצת ידע אישי, לגבי הטענה שפייגלין עם הכהניסטים שלו הוא נטע זר בליכוד. אביו של הרב מאיר כהנא הי"ד היה ריוויזיוניסט, וזאב ז'בוטינסקי היה מתארח בביתו כל אימת שהיה מגיע לניו-יורק. הרב כהנא בעצמו היה ביתרי הרבה שנים. יאיר ואנשי המחתרות היו דמויות מופת שליוו אותו שנים רבות. מוטיבים ביתריים מופיעים בספרי הדרכה של הליגה להגנה יהודית. ואפילו בנישואי בנימין בנו לטליה הי"ד- השירון שחולק, כלל מלבד ברכת המזון, את שירי המחתרות.
שמש בוקר באה צהריימה 110841
ה''היסחפות שמאלה'' של ראשי הליכוד היא בעלת משקל אלקטורלי גדול. רבים שהצביעו בעבר למפלגות שמאל יצביעו הפעם לליכוד, משום שבראשו עומד מפא''יניק.

נכון שנתניהו הוא טבעי יותר להנהיג את הליכוד מבחינת עמדותיו, אך הוא הרבה פחות מושך לקולות צפים.

מבחינה זו עשתה מפלגת העבודה טעות קריטית בהעמידה את מצנע בראשה. מצנע יבריח את כל מי שאינו ממש שמאלני. מבחינה זו - בנימין בן אליעזר היה בחירה הרבה יותר סבירה.
שמש בוקר באה צהריימה 110881
בעוד הליכוד ינסה להציג את מצנע כתואם בילין,מצנע מצידו יפנה ימינה לכוון המרכז וידבר תוכנית הפרדה חד צדדית ולא על גדר או נסיגה מלאה.תוך שהוא ינסה להציג את התוכנית הזאת כאופציה לשבירת הסטאטוס קוו הנוכחי עם הפלסטינאים (מלחמת התשה אין סופית ללא יכולת הכרעה של שני הצדדים).
סטאטוס קוו ששרון אינו מסוגל לשבור או להתקדם את מעבר לו,
עם הוא יציג אלטרנטיבה ברורה יש לו אולי סיכוי בבחירות הבאות של 2006?
פואד היה חלק מהאסטרטגיה של שרון בניהול העמות עם הפלסטינאים ,היום הוא אולי מצר על כך.
הפרדה זוחלת 110887
דוגמא להתחלת המסע הפרדה עכשיו.
או הפרדה היא לא רק גדר
ארץ התפוזים העצובים 110863
מאוד משעשעת האידאליזציה הזאת שאת עושה לבוחרי הליכוד. אמנם ברור וידוע לכל שהרב מאיר כהנא היה פרגמטיסט ומתון, והשקפות עולמו זכו לתמיכה רחבה בציבוריות הישראלית. אין ספק גם שהוא יצג נאמנה את "הזרם המרכזי" בציבור הישראלי, ורק רצח האופי שעשתה לו התקשורת השמאלנית, ואולי גם גורמים אחרים (תת המודע?), גרמו לכך שהוא יוצג כתמהוני ומוקצה, אבל בכל זאת, תני לי לבלבל אותך קצת עם העובדות.

טענת כי נבחרי הליכוד "נסחפים כל הזמן שמאלה" ומייצגים עמדות שמאליות יותר מאלה של בוחריהם, אבל סקר "הארץ"‏1 מלמד שרובם של מתפקדי הליכוד‏2 - 44.8% לעומת 43.5% כשהייתר מתלבטים או חסרי דעה - תומכים בהשגת הסכם שלום שיכלול "ויתורים כואבים" ומדינה פלס'.

סקר נוסף שערך עיתון "הארץ"‏3, מלמד כי 22.6% ממצביעי הליכוד, תומכים בתוכניתו של מצנע לפנות תוך שנה התנחלויות ברצועת עזה (עוד 11.4% "אולי תומכים", 60.1% מתנגדים). כאשר משונה נוסח השאלה ל"האם תתמוך בפינוי התנחלויות אם הכסף יופנה לרווחה ולחינוך?" עולה אחוז התומכים ליותר משליש ממצביעי הליכוד, 36.2%, (41.6% מתנגדים), כמעט מחצית (46.5%) מבעלי הדעה המגובשת בסוגיה. האם יותר משליש מחברי הכנסת של הליכוד תומכים, בעמדותיהם המוצהרות, בפינוי התנחלויות (בתנאים כלשהם)?

למעשה, התזוזה שמאלה עליה את מדברת היא נחלתו של כלל הציבור הישראלי, החל מסוף שנות ה-‏80. זה אמנם נורא קל להאשים את התקשורת העוינת והמגמתית בכל דבר "שלילי", אבל אם להתנסח בעדינות, זה לא ממש רציני. גם מבין המתנגדים לפינוי התנחלויות ו/או להקמתה של מדינה פלס', ספק אם יש רוב לאלו שמתנגדים לכך מטעמים אידאולוגיים, ומתוך אמונה ב"גאולת הארץ". (וכמובן שגם רבים מבין התומכים בפינוי התנחלויות ובהקמת מדינה פלס' לא עושים זאת מסיבות של הומניזם. פרגמטיזם, כבר אמרנו?).

יש לקוות כי גם בעתיד יוותרו דעותיהם המתועבות (בעיניי) והגזעניות של קרובייך היוד דלדים, בעמדת מיעוט מובהק בציבוריות הישראלית.

___

2 שימי לב שמדובר בעמדות מתפקדי הליכוד, ולא בעמדות תומכי הליכוד, כלומר הוא כולל בתוכו גם את האנשים שהצליח פייגלין לפקוד לליכוד, למרות שכפי שכבר נאמר כאן ספק אם הם גם יצביעו לליכוד לכנסת (וברור מעל לכל ספק שרובם המוחלט לא הצביע לליכוד במערכות הבחירות האחרונות).
ארץ התפוזים העצובים 110869
דעותיהם של קרוביה היוד דלדים עדיפות בהרבה על דעותיו של אותו ראש ממשלה זין למד שמכר את חיינו.
מכר? 110878
אה, בשביל פרס נובל, איך שכחתי. נו, מה לעשות, לא לכל אחד יש מניות בתדירן, יש כאלה שצריכים להתאמץ בשביל הכסף.
ארץ התפוזים העצובים 110948
אגב, כבר ציינתי שבמחקר של עמי פדהצור הוא מצא שבין 20 ל-‏25 אחוז מאוכלוסיית ישראל היהודית *כיום* הצהירה כי אם מפלגת כך של הרב כהנא הייתה מורשית להתמודד כיום (שנת 2000, אם זכרוני אינו מטעני) בבחירות, הם ישקלו לחיוב להצביע עבורה?
ארץ התפוזים העצובים 110951
מה שמראה שאין להתייחס לסקרים כאילו הם דברי אלוהים חיים.

נו באמת.
ארץ התפוזים העצובים 110954
זה לא סקר. זה מחקר, שנערך על מדגם גדול למדי. אותו מחקר הראה שעמדות כהניסטיות אינן בלתי נפוצות במחשבה הישראלית כיום, למרות שרבים אינם מזהים אותן ככאלה.
למה "נו באמת"? אם הימין הקיצוני זכה לנצחונות גדולים באותה מידה באירופה, למה שלא יקבל את אותה ההצלחה גם כאן?
ארץ התפוזים העצובים 110987
ומה ההבדל בין סקר לבין מחקר-המשתמש-בסקר? דווקא המדגם לרוב גדול יותר בסקרים-לעיתונים מאשר בסקרים-למחקרים.
ארץ התפוזים העצובים 110989
סקרים לעיתונים נוטים להיות פחות רציניים. הם שואלים את השאלה באופן ישיר. לעומת זאת, מחקרים בדרך כלל שואלים עוד כמה שאלות כדי לאתר זייפנים ואנשים שעונים מה שנראה להם שאנשים רוצים לשמוע.

כפי שציינתי, במחקר הספציפי הזה היה מדגם גדול יותר מהמקובל (גם בעיתונים), של למעלה מאלף איש.
ארץ התפוזים העצובים 110998
כן, אני עדיין זוכרת באימה את "יומנו של סוקר ישראלי" שפרסם איזה אייל אלמוני בזמנו. האם מחקרים אקדמיים בארץ משתמשים במכוני סקרים, או סוקרים בעצמם? מי התקשר לאלף איש הביתה?

זהו, אני רצה לעבודה. בחוץ 10 מעלות פרנהייט (תעשו לבד את החשבון).
ארץ התפוזים העצובים 111001
סייעי מחקר - סטודנטים שמקבלים שכר סטודנטים (מינימום-מינוס, פחות או יותר). אם אני לא טועה, בד''כ יש להם איזה עניין כלשהו בנושא המחקר, אז אולי יש יותר מוטיבציה.
C = ((F - 32) / 2) * 1.1 111004
C = ((F - 32) / 2) * 1.1 111162
12.1- =
C = ((F - 32) / 2) * 1.1 111177
רק כדי שאנשים לא יצאו מהבית בלי סוודר בגלל הנוסחא שבכותרת, C=((F-32)/9)*5 (סטיה של אחוז שלם).
C = ((F - 32) / 2) * 1.1 111184
פרקטיקה לעומת דיוק.

מכיר ביולוג, כימאי ומתמטיקאי שיושבים בבית קפה ורואים איש נכנס לבנין ממול ואחרי כמה דקות יוצאים משם שנים....
C = ((F - 32) / 2) * 1.1 111188
ולפני שאתה הורס את הבדיחה, הנה היא:
תגובה 93269
ארץ התפוזים העצובים 111324
אם כבר אני משתפת, אז הנה עוד אחד אחרון - אני פשוט לא יכולה להתאפק‏1: התעוררתי לתוך השלג הראשון של העונה, ובחוץ הכל לבן. הם לא הספיקו לפזר מלח על המדרכות אז המדרכות מרופדות בשכבה נאה של שלג, ועד שהכל יהפוך לסלאש, ניו-יורק נראית כמו ענן.

1 אני יודעת שזה אוף טופיק, אבל הייתי חייבת לספר למישהו, וכאן אף אחד לא מתרגש משלג.
ארץ התפוזים העצובים 111394
(מתרגשים, מתרגשים, אבל צריך לשמור על פאסון)
ארץ התפוזים העצובים 111003
לא יודע, זה מזכיר לי את הסקרים הללו שצופים ל'עלה ירוק' 8 מנדטים וכו'.
מה גם שיש הבדל בין "תמיכה בעמדות כהניסטיות" לבין אפשרות לבחירה במפלגתו של הרב כהנא, על כל המשתמע מכך.

אין סיבה שהימין הקיצוני לא יקבל הצלחה בארץ (תשמע, כמות המנדטים שיש היום למפלגות מימין לליכוד היא די גדולה), אבל ההבדל בין ימין קיצוני לבין הרב כהנא היא משמעותית כל כך שזהו עוול אפילו לנסות ולהשוות.

מצאתי פעם סריקה של שתי הצעות חוק שהועלו פעם ע"י הרב כהנא. העלתי אותה לאינטרנט - תן מבט מהיר עליה. אתה מעלה בדעתך 15-20 אחוז מהאוכלוסיה יסכימו למה שרשום שם?

ארץ התפוזים העצובים 111005
שים לב לניסוח - ישקלו לחיוב. המשמעות היא לא שכך תקבל כזו כמות של מנדטים, אלא שהיא מקבלת לגיטימציה בחברה הישראלית. אני חושב שאתה מזלזל במחקר, למרות שלא קראת אותו ואין לי מושג איך הוא נערך או מה נאמר בו. זה קצת מרגיז. מדובר פה על חוקר די חשוב בתחום, וההתייחסות שלך נראית לי לא הוגנת.

לא, הימין הקיצוני היום דווקא מקבל מעט מאוד מנדטים, יחסית לכמות האנשים שתומכים בעמדותיו, כי חלק מהמצביעים בעלי עמדות ימניות קיצוניות מצביעים למי שלא נחשב ימין קיצוני - ש''ס, לדוגמא. דווקא כהנא, שמשלב בין כמה נושאים (אנטי-דמוקרטיה, זנופוביה ושמרנות דתית) יכול לאחד כוחות בימין הקיצוני ולזכות להרבה יותר תמיכה כיום מכל מפלגה בודדת אחרת.

חלק גדול מהציבור, כמובן, רואה בכהנא סמל ולא באמת יודע מה הוא חושב. אבל זה נכון לגבי הרבה פוליטיקאים והרבה מפלגות.

אגב, תתפלא כמה אנשים מוכנים להצהיר על תמיכה בדעות שהובעו בחוקים הללו.
ארץ התפוזים העצובים 111008
סעיפים מעניינים במיוחד:
מחוק למניעת התבוללות:
ה. לא רק שאסור ליהודים להתחתן עם לא יהודים, אסור להם לקיים יחסי "אישות" איתם. כלומר, על המדינה להכנס למיטות של אנשים בגירים, ולוודא כי לא מדובר ביהודי ולא-יהודי. (האם יש הנחות אם מדובר באורגיה עם אחוז לא-יהודים נמוך? החוק אינו מפרט.)
ז. לבית המשפט לא יהיה שיקול דעת בעת הטלת עונש מאסר על העבירות הנ"ל. נקווה שלבית המשפט מותר להחליט האם האדם אשם או לא.

י"ב. לא יהודי צריך להיות בקיא מאד בהלכה, כי סעיף זה מונע ממנו את הגנת חוסר הידיעה - גם אם לא ידע\ה כי בן\בת זוגה\זוגתה יהודי\ה, יענש באותה החומרה. טוב שהוא רוצה ללמד את הגויים קצת תורה.

מחוק האזרחות הישראלית וחילופי וכלוסין יהודים וערבים:
ג. לא-יהודי הרוצה לגור במדינת ישראל יצטרך לקחת על עצמו להיות "גר תושב," כלומר, לפי הגדרת החוק: עליו לקחת על עצמו את שבע מצוות בני נח, כהראשון בהם הוא איסור עבודה זרה.
ד. ועדה תוקם שתכריע מה נחשב ומה לא נחשב עבודה זרה. (מעניין אם הם היו לוקחים את פרשנות הרמב"ם, ואוסרים על הנצרות אך מקבלים את האיסלאם.)
ז.2. שלום לכם, לא-יהודים הגרים במתחם ירושלים (איך שכהנא לא מגדיר אותו), ולהתראות, כי אסור לכם לחיות כאן - שלום ותודה על הדגים.
ז.3. להתראות חברי כנסת לא-יהודים, גם אתם לא במקומכם - סורו נא לעיריכם וכפריכם.

מה אגיד לכם, אני אישית לא יכול להסכים לחוקי נירנ.. כהנא.

(אגב, מישהו יודע היכן ניתן להשיג את נאומו המצויין של מיקי איתן בנושא?)
ארץ התפוזים העצובים 111009
אא"ט, ניסוח הצעת החוק של כהנא התבסס בדיוק על חוקי נירנברג. עסוק מכדי לחפש אותם כרגע, אבל בטח מישהו יכול להטריח מקלדתו ולבדוק עבורנו?
ארץ התפוזים העצובים 111012
לא בדיוק אבל בערך, בים בם...
ארץ התפוזים העצובים 111014
אלה שלושת חוקי נירנברג, נראה לי שרק השניים האחרונים רלוונטים לעניינינו.
ארץ התפוזים העצובים 111010
נאומו של ח"כ איתן? אנא פרט והסבר.
ארץ התפוזים העצובים 111011
מעט זמן לפני שהעיפו את כהנא מן הכנסת, לצורך שכנוע הח''כים להעיפו, מיקי איתן נאם נאום די משכנע, בו לקח את חוקי נירנברג, את החוקים שהציע כהנא, הלך סעיף סעיף, והראה את ההקבלה הדי מוחלטת ביניהם.
ארץ התפוזים העצובים 130061
היום נתקלתי במקרה בהשוואה שערך הח''כ איתן. היא מופיעה בספרו של יאיר קוטלר ''הייל כהנא''.
  ארץ התפוזים העצובים • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ארץ התפוזים העצובים • דובי קננגיסר
  ארץ התפוזים העצובים • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ארץ התפוזים העצובים • האייל האלמוני
  עובר ושב • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ארץ התפוזים העצובים • דובי קננגיסר
  ארץ התפוזים העצובים • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ארץ התפוזים העצובים • ארז לנדוור
  ארץ התפוזים העצובים • האייל האלמוני
  ארץ התפוזים העצובים • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ארץ התפוזים העצובים • האייל האלמוני
  לטענתו • האייל האלמוני
  כמובן • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  כמובן • האייל האלמוני
  אני חושש שלא • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אני חושש שלא • האייל האלמוני
  אני חושש שלא • האייל האלמוני
  אני חושש שלא • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אני חושש שלא • האייל האלמוני
  אל דאגה • ארז לנדוור
  אני חושש שלא • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אני חושש שלא • דובי קננגיסר
  אני חושש שלא • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אני חושש שלא • דובי קננגיסר
  אני חושש שלא • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אני חושש שלא • דובי קננגיסר
  אני חושש שלא • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אני חושש שלא • דורון הגלילי
  אני חושש שלא • דורון הגלילי
  שלוש נקודות מעניינות: • לוגי גרסקו
  ללא כותרת • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ללא כותרת • דובי קננגיסר
  עוד משהו לזכור • עוזי ו.
  סלח לו ששכח. הוא סנילי. • עוד חוזר הניגון
  ורק אני נשארתי הסמולני האחרון • אלוהים
  אני חושש שלא • האייל האלמוני
  אני חושש שלא • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  ארץ התפוזים העצובים • מיץ פטל
  ארץ התפוזים העצובים • ארז לנדוור
  ארץ התפוזים העצובים • מיץ פטל
  ארץ התפוזים העצובים • ארז לנדוור
  ארץ התפוזים העצובים • מיץ פטל
  ארץ התפוזים העצובים • ארז לנדוור
  באמת • שוטה הכפר הגלובלי
  באמת (כה''ב) • ארז לנדוור
  באמת (כה''ב) • דובי קננגיסר
  באמת (כה''ב) • ארז לנדוור
  זה? • העלמה עפרונית
  זה? • ערן בילינסקי
  זה? • ארז לנדוור
  זה? • ערן בילינסקי
  זה? • ארז לנדוור
  הומואים הם קהל יעד לשינוי • לוגי גרסקו
  הומואים הם קהל יעד לשינוי • דובי קננגיסר
  בהקשר שבו מדובר, מדובר על התנגדות למצעדי גאווה למשל. • לוגי גרסקו
  בהקשר שבו מדובר, מדובר על התנגדות למצעדי גאווה למשל. • דובי קננגיסר
  ללא כותרת • העלמה עפרונית
  הומואים הם קהל יעד לשינוי • ירדן ניר
  הומואים הם קהל יעד לשינוי • לוגי גרסקו
  הומואים הם קהל יעד לשינוי • דובי קננגיסר
  הומואים הם קהל יעד לשינוי • לוגי גרסקו
  כמה? • העלמה עפרונית
  באמת (כה''ב) • דובי קננגיסר
  באמת (כה''ב) • ארז לנדוור
  באמת (כה''ב) • זה שאינו יודע לקרוא
  זה שאינו יודע להבין • ארז לנדוור
  ציטוט • שוטה הכפר הגלובלי
  ושוב היתממות • ארז לנדוור
  ושוב היתממות • שוטה הכפר הגלובלי
  ושוב היתממות • גלעד ברזילי
  ושוב היתממות • העלמה עפרונית
  ושוב היתממות • האייל האלמוני
  ושוב היתממות • העלמה עפרונית
  ושוב היתממות • גלעד ברזילי
  ושוב היתממות • ירדן ניר
  ושוב היתממות • גלעד ברזילי
  ושוב היתממות • ירדן ניר
  אפליה מתקנת • גלעד ברזילי
  אפליה מקלקלת • עוזי ו.
  אפליה מקלקלת • גלעד ברזילי
  אפליה מקלקלת • עוזי ו.
  אפליה מקלקלת • גלעד ברזילי
  אפליה מקלקלת • עוזי ו.
  אפליה מתקנת • ירדן ניר
  אפליה מתקנת • גלעד ברזילי
  אפליה מתקנת • ירדן ניר
  אפליה מתקנת • גלעד ברזילי
  מצאתם לכם זמן • שוטה הכפר הגלובלי
  אפליה מתקנת • עוזי ו.
  אפליה מתקנת • גלעד ברזילי
  אפליה מתקנת • עוזי ו.
  עכשיו גם הנשיא איתנו • עוזי ו.
  ההנחה הבעייתית היא שציון סכם אכן בודק מוכשרות. • לוגי גרסקו
  באמת (כה''ב) • טל כהן
  מה שאותי מעצבן בקטע עם טול כרם • א. הראשון
  באמת (כה''ב) • שוטה הכפר הגלובלי
  יש אנשים שמומחים בדברי בלע. • ארז לנדוור
  לא דיסוננס - דיסוננסנס • האייל האלמוני
  קרול אוקונר מתהפך בקברו • שוטה הכפר הגלובלי
  שינוי תומכת בזכות השיבה ובגדר הפרדה • משה ועירית זזון
  נו, באמת. • כליל החורש נאורי
  אם ההודעה הזאת מייצגת משהו • שוטה הכפר הגלובלי
  ארץ התפוזים העצובים • דובי קננגיסר
  ארץ התפוזים העצובים • דובי קננגיסר
  ארץ התפוזים העצובים • האלמוני המקורי (מהדיון ההוא)
  אני מוכן להתערב. • לוגי גרסקו
  אמרת - אמרת • שוטה הכפר הגלובלי
  אמרת - אמרת • דורון הגלילי
  ארץ התפוזים העצובים • ניצה
  ניצה בחלון חדרי הציצה • האייל האלמוני והארסי
  כן כן זה ניחר • ליאור גולגר
  כן כן זה ניחר • יובל רבינוביץ
  אני בכלל מסיפור אחר • ליאור גולגר
  מר גבריאלי, אני מניח? • האייל האלמוני
  שששש, רק תיזהר לא להזדהות • ליאור גולגר
  שששש, רק תיזהר לא להזדהות • ליאור חיימוביץ'
  Sleeping with the fish • ליאור גולגר
  וצריך להיות בכלל: Sleeping with the fishes • מאור גרינברג
  ? רבים של fish זה fish, לא? • ליאור גולגר
  ? רבים של fish זה fish, לא? • עדי
  כן. • מאור גרינברג
  אז? • ליאור גולגר
  אז כנראה שמאפיונרים לא מדקדקים בצורת הריבוי של fish • מאור גרינברג
  אז כנראה שמאפיונרים לא מדקדקים בצורת הריבוי של fish • כליל החורש נאורי
  למה סתם להשמיץ? • מיץ פטל
  אני בכלל מסיפור אחר • יובל רבינוביץ
  אצלי הכל בסדר • ליאור גולגר
  אני בכלל מסיפור אחר • יהונתן אורן
  אני בכלל מסיפור אחר • דובי קננגיסר
  יפה. לא חשבתי על זה. • יהונתן אורן
  ניצה לי הביאה פיצה • הצבי הקורא לאלכסנדר
  ת'פואנטה בדיחתך החמיצה • האייל האלמוני והארסי
  לא החמיצה, פשוט התביישה להגיד הפליגה • הצבי הקורא לאלכסנדר
  ניצה לי הביאה פיצה • ניצה
  ניצה לי הביאה פיצה • דובי קננגיסר
  ניצה לי הביאה פיצה • ניצה
  פרו ורבו • שוטה הכפר הגלובלי
  פרו ורבו • ניצה
  פרו ורבו • עמית מנדלסון
  פרו ורבו • ניצה
  פרו ורבו • גלעד ברזילי
  וגם מה שיישאר • א. הראשון
  פרו ורבו • שוטה הכפר הגלובלי
  פרו ורבו • ניצה
  רחמים • שוטה הכפר הגלובלי
  רחמים • ערן בילינסקי
  רחמים • שוטה הכפר הגלובלי
  חאלאס • האייל האלמוני לצורך התגובה הספציפית הזו
  מעניין איזה חבר מערכת זה הפעם. • לוגי גרסקו
  מעניין איזה חבר מערכת זה הפעם. • האייל האלמוני לצורך התגובה הספציפית הזו
  ניצה לי הביאה פיצה • אריאל השוטה
  ניצה לי הביאה פיצה • עדי
  ניצה בחלון חדרי הציצה • Xslf
  ניצה בחלון חדרי הציצה • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • ליאור חיימוביץ'
  המועמד השלישי • ניצה
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • ניצה
  המועמד השלישי • ליאור חיימוביץ'
  המועמד השלישי • ניצה
  המועמד השלישי • ירדן ניר
  המועמד השלישי • ניצה
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • ניצה
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • ניצה
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • האייל האלמוני
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • ליאור חיימוביץ'
  המועמד השלישי • רון בן-יעקב
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  הערה: • כליל החורש נאורי
  הערה: • דובי קננגיסר
  הערה: • כליל החורש נאורי
  המועמד השלישי - והרי החדשות: • האייל האלמוני
  המועמד השלישי - והרי החדשות: • ליאור חיימוביץ'
  המועמד השלישי • אסף
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • ארז לנדוור
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • טל כהן
  המועמד השלישי • נגה
  המועמד השלישי • טל כהן
  גלעד דנבום כותב ''ניידר'' • האייל האלמוני
  Nader • נגה
  המועמד השלישי • ירדן ניר
  משה בקר הוא לא שחקן? • העלמה עפרונית
  משה בקר הולך לבקר חבר שלו, משה בקר אחר • ירדן ניר
  וככל שפחות שמחים כך יותר חוגגים • easy
  אפשר רמז? • ירדן ניר
  אפשר רמז? • easy
  דני רובס • ערן בילינסקי
  דני רובס • easy
  דני רובס • ערן בילינסקי
  דני רובס? • easy
  דני רובס? • ערן בילינסקי
  דני רובס? • easy
  זה לא משה בקר ולא דני רובס. • ארז לנדוור
  זה תורמוס! • ערן בילינסקי
  לא יודע. • ארז לנדוור
  זה תורמוס! • האייל האלמוני
  הר מירון ונחל דן • ערן בילינסקי
  זה תורמוס! • ירדן ניר
  זה לא משה בקר ולא דני רובס. • easy
  אולי זה ד"ר משה בקר? • ערן בילינסקי
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • מיץ פטל
  המועמד השלישי • דובי קננגיסר
  המועמד השלישי • ירדן ניר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים