מיסטיקה והאתוס הראציונלי 1107
בתגובה ל"מדוע המיסטיקה כל כך נשללת" התפתח דיון ארוך ומרתק אודות גוף ונפש ועל מקומה של מציאות רוחנית בעולם חומרי.
אני מתנגד למיסטיקה מטעמים פשוטים הרבה יותר. המיסטיקה היא כלי נפוץ היום בידי אנשים חלקם תמימים וחלקם שרלטנים המנצלים את מצוקותיהם של אומללים על מנת להבטיח להם נחמות שווא.
בחלק מהמקרים הם גובים תמורת שירותיהם המפוקפקים סכומי כסף משמעותיים (במזומן או בהוראת קבע נוחה בכרטיס אשראי) תמורת הבטחות שונות ומשונות.
ראיתם את כתבתה של אילנה דיין על ה"רנטגן" ? הוא טוען שיש לו כחות מאבא שלו ז"ל שהיה צדיק נסתר (אין כמו טענות שאי אפשר להפריך) ושנתיים אחרי שהיה פועל פשוט הפך ל"קדוש" דובר השכינה.
בן אחותו השוטר ראה כי טוב ופתח אף הוא "קליניקת ברכות" עם זקן וכובע כמקובל (תרתי משמע).
למעונינים לקרוא כיצד מייצרים "קדוש" מומלץ לקרוא את מחקריו של פרופסור יורם בילו מהאוניברסיטה העברית (מענין במיוחד הוא סיפורו של הקדוש יעקב ואזאנה- מופיע בספר ישראל אנתרופולוגיה מקומית)

היום יש פריחה של "ניו אייג"' שבהרבה מקרים הוא פשוט ממבו ג'מבו של כל מיני קדושים מטעם עצמם. אי אפשר להשוות את הדלאי למה שהוא איש דת לכל מיני קשקשנים שמוכרים את מרכולתם ב 500$ לסופשבוע אחרי שעברו השתלמות אינסטנט.
גם הקוראים בטארוט לא יודעים שמבטאים את זה "טארו".

הם עוטפים זאת בכל מיני קלישאות פסוודו מדעיות על "אנרגיות חיוביות" ו"אנרגיות שליליות" המוצפנות בתוך קריסטלים.

לסיכום:
אי אפשר לדחות על רגל אחת את הבודהיזם או את הענף הקבלי של היהדות. זהו ענין מורכב הכולל בתוכו גם הרבה אמונות שאינן מיועדות לויכוח רציונלי.
רצוי ומומלץ לחשוף את כל השרלטנים מקובלי האינסטנט והמומחים לקריאה במיץ קריסטל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים