''איום של השמדת עם, השמדת מדינה והרס יסודותיה'' 110953
אפרים הלוי, יו"ר המועצה לבטחון לאומי, יועצו של רה"מ ולשעבר ראש המוסד: "התממשותו של מעשה מגה טרור נגד ישראל בידי הג'יהאד העולמי או בידי ארגון טרור אחר משנה את כללי המשחק, משנה את מצב הרוח הלאומי ויוצר דינמיקה בינלאומית הפותחת אופציות שעד כה היו בלתי קבילות על דעת הקהל. בהתרחש אירוע מגה טרור מוצלח תשתנה באחת סדרה ארוכה של כללי התנהלות והתנהגות. מהות האיום המתממש היא מהות של השמדת עם - השמדת מדינה והרס יסודותיה".

הדברים, לפי דעתי, מדברים בעד עצמם. למערכת הבטחון, אם כן, ידוע שאנו ניצבים בפני מגה-פיגועים אסטרטגיים כימיים, ביולוגיים, רדיואקטיביים או גרעיניים, ו/או התקפות על מערכות יסוד תשתיתיות, שלטוניות או צבאיות כאחד, והלוי מדבר בצורה מאוד מפורשת על 'מענה לאיום' במונחים ובניסוחים הנשמעים בצורה מאוד ברורה כהכנה והכשרה של דעת הקהל לבאות.

מתקפת מנע בדרך? או שמא חו"ח סוג של תקווה שאיום שכזה יתממש על מנת לקבל לגיטימציה בינלאומית לנקוט בצעדים שכיום אינם מתקבלים על הדעת (טרנספר, גרעין, מערכות נשק סודיות והרסניות במיוחד)? הרתעה מרומזת מכוונת היטב למי שאמור לדעת במה דברים אמורים? (ערפאת? בין לאדן? נסראללה? סדאם חוסיין? טהרן?) כסת"ח...?

מה שזה לא יהיה, אין ספק שלפי רוח הדברים ותוכנם הולך להיות פה הרבה אקשן בקרוב.
''איום של השמדת עם, השמדת מדינה והרס יסודותיה'' 110959
קיימות שמועות חזקות, וככל הידוע לי גם מבוססות (לא רק דבקה), בדבר פיגוע שנמנע ביום חמישי שעבר בירושלים, ולפי הבנתי משתייך לקבוצה אליה מתייחס אפרים הלוי.
ייתכן שעוד נשמע על כך הרבה בזמן הקרוב.
אפוקליפסה עכשיו 110986
נדמה לי שבקרב ציבורים מסוימים בחברה הישראלית יש איזה שהיא כמיהה לקטסטרופה המושיעה שתאפשר להם להחלץ מתוך הקפאון הנוכחי של העימות הנוכחי -מלחמת התשה אינסופית ללא יכולת הכרעה של שני הצדדים.

המגה-פיגוע,מלחמת העולמות בין המערב (הנצרות?) לבין האיסלאם,הדמוניזציה של האויב הפלסטינאי והמשך מלחמת הקיום האין סופית של העם היהודי וגורלו כמיעוט נרדף,הם חלק מהדוגמאות לכמיהה למלחמת עולם שלישית שתיצור פה סדר אזורי חדש ומדינת ישראל תולד בשנית חזקה יותר טהורה יותר ויהודית יותר (שמא גם אמונית יותר)
אפוקליפסה עכשיו 110995
אני מכירה גם כופרים גמורים שהיו מקבלים מלחמה בזרועות פתוחות. מלחמה נתפסת כצעד היחיד שיעצור את הטרור המתגבר (ברמה הבינ''ל, לא רק הישראלית). מן משהו כמו ''עדיף שייהרגו כמה במלחמה מאשר שנמשיך לחיות בפחד''.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 110992
נאומו של אפרים הלוי היה הסנונית הראשונה ל"מדיניות ההרתעה העמומה" נגד מגה-פיגוע עליה כתבתי בפירוט בתגובה 85247
על הרתעה ''עמומה'' 111088
1. עמימות, לפי הצעתך, היא חובתה של הממשלה. אתה, כמובן, פטור מכך. אם כך אנא גלה את אוזננו איך *בדיוק* לדעתך עלינו להגיב אם חצי יום לאחר האזהרה יופלו מגדלי עזריאלי ?
2. נסחתי זאת כסעיף נפרד, אבל זו בדיוק הייתה כוונתי גם בסעיף הראשון: האם אתה לא בטוח שמה שאתה מציע הוא אולטימטום נוסח ברק ? (אגב גם הוא היה עמום. אהוד ברק לא פרט מה בדיוק מהות התגובה באולטימטום, ולבסוף התברר שזה היה משהו כמו באיום של הרשלה: "אעשה מה שאבא שלי היה עושה", והתברר שהמעשה הוא לא כלום.)
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113691
היום דווח ששר הביטחון אמר שבידי החיזבאלה ישנם טילים שטווח פעולתם מגיע לחיפה, ושאם יפעיל אותם החיזבאלה נאלץ "לנקות" את דרום לבנון.

איני יודע אם הדברים האלה של מופז נאמרו במסגרת "ההרתעה העמומה", אבל אין ספק שיש בהם סימנים של "הרתעה עמומה", וזה רע. רע מאד.
אני מסכים עם דברי המגיב שמעלי שאיומים בלתי ממוקדים "עמומים" דומים לאיומו של הרשלה שהוא יעשה מה שאבא שלו היה עושה. כמו שכתב המגיב הזה, כך בדיוק נהג ברק באולטימטום המפורסם שלו: הוא איים בצורה בלתי ממוקדת ולכן גם בלתי מחייבת, וכולנו חזינו באפקט הבלתי מרתיע ובתוצאות.

ולדברי מופז.
אם החיזבאלה יירה את טיליו לעבר האזור צפוף האוכלוסיה של חיפה והקריות, יהיה בכך בודאי אפקט של מגה פיגוע. זה לא יהיה דומה למספר בודד של טילים שמגיעים ממרחק של מאות קילומטרים, כשניתנת התראה של כמה דקות שבהם אפשר למצוא מחסה, כמו שהיה במלחמת המפרץ, אלא ממש הרעשה ארטילרית פתאומית על איזור עירוני מאוכלס.
ועכשיו כבר לא מדובר על "כיבוש" ועל חיים ללא "הפרדה" וכדומה. מדובר על כך שטילים עפים עלינו ממדינה שכנה, שיש לנו אתה גבול מוגדר ומוסכם.
למרות העובדות האלה יש בדבריו של מופז כניעה לכללי המשחק הערביים. עצם המילה "ניקיון" מצביעה על הפרדה שעושה מופז בין ממשלת לבנון שאחראית לכל מה שנעשה משטחה כמו לאזרחיה, לבין "הטרור" שהוא במקרה זה, החיזבאלה.
הדבר שהוא הכי פשוט וטבעי: אם מדינה תוקפת בהרעשה כבדה את אזרחי שכנתה, יש לזו הזכות המלאה להגיב בדיוק כך, ולתקוף במלוא כוחה את אזרחי המדינה התוקפת, אינו נאמר ע"י מופז, וכך הוא שוב שם אותנו בעמדה בלתי אפשרית כמעט להגנה - הם יתקפו את אזרחנו בכל מה שיש להם, ואנו נתחיל לחפש בתוך לבנון בפינצטה את אנשי החיזבאלה, ונכה בהם אחד אחד עד שדרום לבנון תהיה נקיה . . .
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113708
ואיך התקפה על אוכלוסיה אזרחית תחסל את אנשי החיזבאללה?
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113745
נניח שאת הטילים הייתה משגרת פלוגה ג' של גדוד "אבלי ציון" באוגדה הצפונית של צבא לבנון, וזה שהיה לוחץ על הכפתור היה אחמד.
גם אז הייתה שואל: "ואיך נחסל את אחמד מפלוגה ג' בגדוד אבלי ציון באוגדה הצפונית של צבא לבנון ?"
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113752
מה זאת אומרת "נחסל"? יש להביא את אחמד למשפט צדק בפני בית-משפט נייטרלי. די לחיסולים ללא משפט.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113936
אחמד הוא רק מבצע הפקודה במקרה זה. השאלה היא איך זה היה מחסל את מנהיגיו.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113952
ואם לחסל את מנהיגיו של אחמד, למה לעצור בקטן? למה לא לחסל את ראש הנחש - ראש ממשלת לבנון עצמו?
מדיניות הרתעה 113956
או אולי את המתחזה מתגובה 113952?
אולי תשאל את ההוא מתגובה 113954 אם הוא נתן לעצמו לעצמו את התרופה היום.
למי בדיוק אני מתחזה? 114040
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113972
שאלותיך והערותיך מצביעות על כך שאתה מסרב להפנים את כוונתי בדברי על הרתעה.
בדברי על מדיניות הרתעה איני שואל את עצמי לעולם איך נחסל את פלוני או את אלמוני.
כבר מליון פעם אמרתי שלו ברית המועצות הייתה מתקיפה בטילים את ארצות הברית ארצות הברית לא הייתה מחפשת את סרגיי שלחץ על הכפתור, ואפילו לא את הרמטכ''ל הסוביטי שנתן לו את הפקודה.
כשמדברים על הרתעה ומאזן אימה מדברים על דברים אחרים לגמרי.
והוכח שהם עובדים, והשקט נשמר מבלי שהיה צריך להגיע לכך אפילו פעם אחת.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113975
אלא שהצד השני רואה את ענין ההרתעה ומאזן האימה כמוך ואז מה שקורה זה השמדה הדדית ולא השגת שקט.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113980
אם הוא רואה את עניין ההרתעה כמוני אז הרי הכל בסדר. אני לא מעוניין בהשמדת אף אחד אלא רק בשקט. האם לדעתך הצד השני רוצה להשמיד את עצמו ?

וברצוני לחדד עוד נקודה. כשאתה שואל "איך זה יפגע בחיזבאלה ?", ובכך מציג את החיזבאלה כגוף עצמאי שאינו נשלט ע"י גדולם ממנו, אתה חוזר על אותה שאלה שנשאלת לפעמים בהקשר המלחמה עם הפלשתינים: "איך זה ישפיע על המחבל הבודד ?"
לדעתי זו צורת חשיבה שגוייה. הטרור קיים בגלל תמיכה כללית והמימון מגיע, כפי שהוכח, מערפאת עצמו.
בעיה של משוגע בודד הרבה יותר קלה לפתרון.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 113985
הצד השני רוצה להשמיד אותך כשם שאתה רוצה להשמיד אותו. בסופו של דבר אכן יהיה שקט - שקט של בית קברות הדדי.

ולנקודה השניה - בלי עראפת לא יהיה כאן טרור? אנשים מבצעים פיגועים רק אם יש את המליונר שמממן אותם, ללא קשר למצב הפוליטי והחברתי בו הם נמצאים?
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 114000
1. אני חושב שלו המדינות הערביות היו חושבות שלא נגיב על התקפה על אזרחים בדרך דומה, לא היינו כאן כבר מזמן.
הסורים ניסו לעשות פעם דבר כזה, והצלחנו אז להבהיר להם מיד ע"י הפצצה בתוך דמשק שזה לא יהיה כדאי להם, והם חדלו מיד מדרך זאת, למרות שטכנית היו להם הכלים להמשיך. הפלשתינים שינו את חוקי המשחק, בגלל הצלחתם להיעזר בכל מיני סיפורי "כיבוש" וכדומה, ועכשיו אני רואה שהערבים מתחילים להצליח גם בעניין לבנון שהיא, כאמור, מדינה לכל דבר ועניין. זו מגמה מסוכנת, ועליה ניסית להתריע.
2. הטרור הפלשתיני הוא אכן תוצאה של החלטת הציבור הפלשתיני על מנהיגיו, ולא תוצאה של בודד כזה או אוחר. וערפאת הוא כשלעצמו אף הוא בודד, וכבר אמרתי פעמים רבות שלא מדובר כאן בבעיה אישית.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 114003
חשבתי שהפצצנו את דמשק רק בשמיני לאוקטובר 73', בניסיון נואש לבלום את התנופה הסורית בגולן. מתי עוד הפצצנום?
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 114055
הפצצת מטה חיל האוויר הסורי בדמשק לא באה ''בניסיון נואש לבלום את התנופה הסורית בגולן'', אלא כתגובה ישירה להתקפת טילי פרוג על בסיס רמת דוד, ופגיעה באזרחים גם במגדל העמק שבסמוך.
לאחר מכן לא שבו הסורים להפעיל טילי פרוג ואנו לא חזרנו להפציץ רבעים בתוך דמשק.
זו הייתה דוגמה מובהקת לאובדן הרתעה רגעי שמטופל נכון, ומתוקן באופן מידי.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 114198
אם אינני טועה היה זה המטכ''ל הסורי שהופצץ (שמעתי שהוחרב כולו חוץ מהקומה הראשונה שלו, שבו היה ידוע שמוחזקים שבויים ישראלים. לא ידוע לי האם הסיפור הזה הוא אמת), ולא בשמיני באוקטובר אלא דווקא לקראת סוף המלחמה, לאחר שההגנה האווירית הסורית הושמדה.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 114199
למיטב זכרוני, שני הבניינים נפגעו (הם היו סמוכים אחד לשני). אחד נהרס עד היסוד, השני נפגע רק בקומות העליונות, ובו נמצאו השבויים (לא זוכר איזה בניין). לא ידעו מראש שהשבויים נמצאים שם כך שרק המקרה הציל את חייהם. הסיפור על הפצצת המטכ''ל הסורי מופיע בקובץ הסיפורים ''חליפת לחץ''. מוביל הגיחה קיבל צל''ש, וגם לו לא ברור עדיין למה.
מדיניות-הרתעה עם מסך עמימות 114259
ישובי עמק החולה ועמק יזרעאל (מ.העמק, נהלל, כפר ברוך וגבת) ספגו טילי פרוג ב-‏8 לאוקטובר.
למחרת ה-‏9 לאוקטובר הפציץ חיל האוויר מטרות אסטרטגיות באזור דמשק וחומס. בהפצצה נהרסו בתים רבים ונפגעו בית חולים, מוסדות שלטון,מתקני נפט, ומוסדות הקשורים לסובייטים שהיו בעיר. הופצץ גם שדה התעופה הבינלאומי של דמשק. הפצצות אלו נמשכו עוד כמה ימים אף שהיעדים הפכו יותר מסוג כבישים ונתיבי אספקה ומאגרי דלק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים