הו, איזה מקדם מכירות נפלא 112174
עכשיו, בכל העולם המערבי, יוקרן הסרט תחת הכותרת "ג'נין ג'נין- הסרט שנאסר להקרנה בישראל!" ובכרי יצחק כל הדרך מהקרנה לסימפוזיון להרצאה, מבוסטון ועד בון.

במלים אחרות- החלטה מטופשת, מזיקה ומיותרת.
הו, איזה מקדם מכירות נפלא 112205
האנטישמי אינו קם על הבוקר ומחליט להפיץ דברי שטנה ועלילות דם על יהודים. האנטישמי מאמין שהוא הולך לספר לעולם את *האמת* על היהודים. דבריו של האנטישמי, הגזען, השוביניסט הפנאטי וכו' הם האמת שלו, ציפור הנפש שלו. אין כל אפשרות לשכנע את האנטישמי לקרוא ספרים על תולדות עם ישראל או מסמכים בדוקים כאלה ואחרים כדי שיווכח בטעותו. כל דיון פומבי אתו רק משמש לו במה להפצת האמת שלו. יש רק ברירה אחת: לראות בו אויב.

מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה לשבת בחיבוק ידיים שעה שאויב מפיץ כאן את האמת שלו נגדה. גם אם נניח שרוב הישראלים לא יקנו את האמת של בכרי, הרי סביר שרבים מאוד מקרב יותר ממיליון ערבים במדינה לא יצפו בסרט זה בעיניים ביקורתיות (כפי שאולי ירצה בילינסקי) אלא יקנו את הדברים המוצגים על המסך כמות שהם.

יש לנו מגבלות. אין אנו יכולים למנוע את הפצת הסרט באירופה, שם צריך לנהל נגדו מלחמת בלימה הסברתית. אולם בתוך המדינה עצמה אין להקל על האויב להפיץ את האמת שלו בקרב אזרחינו. זיהום תרבותי משול בהקשר זה לזיהום אקולוגי - כשאתה מניח למישהו לזהם את השטח הוא מזדהם. כשם שהאירופים אחראים לנקיון הנהרות אצלם כך אנחנו אחראים לניקיון אלה שלנו. אם האירופים היו מניחים לבכרי לזהם את התמזה, הריין והרון, אין זאת אומרת שאנחנו היינו צריכים להגיד נואש, ולהניח לו לזהם את הירקון (שלמרבה הצער די מזוהם ממילא).
בכרי איננו אנטישמי. 112262
או אנטי-יהודי. או אפילו אנטי-ישראלי. הוא איש שהביא עדויות מהלחימה בג'נין. אין בסרט, למיטב הבנתי, כל הסתה. אין בסרט קריקרטוריזציה של היהודי באשר הוא יהודי, או של הישראלי באשר הוא ישראלי. יש בסרט תיאור לא-מאוזן, שחלקו שקרי, של הלוחמה בג'נין. מצד שני, גם את הודעות דובר צה''ל ניתן לתאר כ'תיאור לא מאוזן, שחלקו שקרי, על הלוחמה בג'נין'.
בכרי איננו אנטישמי. 112295
קרא שוב את הפסקה הראשונה, האנטישמי מוצג שם רק כסוג של אויב הציבור, מניתי שם גם את הגזען, השובניסט וכו'. זה היינו הך מבחינתי אם בכרי פועל מתוך אמונה אנטישמית, גזענית, לאומנית פלסטינית, מוסלמית או השד יודע מה.
הוא פעל על סמך רגשותיו ההומניים. 112299
מי שגזען, שוביניסט לאומי ופנאט הם חלק מהמגיבים כאן, שאוטומטית מחליטים שסרט על כאבי המלחמה הוא הסתה לרצח.
הוא פעל על סמך רגשותיו ההומניים. 112316
מי שפנאט וקיצוני כאן הוא זה שלא כואב לו על סרט שמכפיש את ישראל ומשקר גלויות. ולמעשה אף תומך בהצגת סרט כזה משום שהוא חלק ממאבק פוליטי ואף צבאי בכיבוש (ולמעשה בישראל) שאתה תומך בו. רק אדם שנמצא באחד מקצוות השוליים יכול להרגיש כך ולחשוב כפי שאתה חושב. ולא משנה עד כמה אתה חושב שאתה צודק
נו באמת. 112324
כואב לך לראות משהו שמכפיש אותך? כמה רגיש אתה. ועוד אומרים שאנחנו השמאלנים יפה-נפש.
אני תומך בהצגת הסרט כי אני תומך בחופש הביטוי. אל תכניס לי מלים לפה.
אני מאמין שזכותי לראות את הסרט לפני שאקבע את דעתי עליו.
אני מאמין שזו זכותו של כל אזרח בישראל.
אני מאמין שאילו היה הסרט אמיתי לגמרי, היה לי הרבה יותר כואב לראות אותו.
אני איני מקבל את אמיתות או שקריות הסרט מראש, בניגוד לכולכם. באותה מידה איני מקבל מראש את אמיתות כל דבר שאומר אריק שרון / דובר צה"ל / ד"ר צנגן / דוביכורדי / אדון חרדון.
אם זה עושה אותי 'קצה שולי', אז חבל מאוד שהחברה בישראל הגיע למצב שבו התמיכה בדמוקרטיה ובחופש הביטוי היא 'קצה שולי'.
נו באמת. 112346
לא קראתי שתי מילים רצופות ממה שכתבת.
רטוריקה בסגנון מרתין לותר קינג לא מרגשת אותי
לפי התגובות שלך, לא קראת מה שכתבתי גם בשאר הפעמים. 112790
זאת בניגוד למר חרדון, שאמנם אינני מסכים עם טיעוניו אבל הוא לפחות טורח לקרוא מה שאני כותב.
ואגב, אני נרגש ונפעם להיות מושווה למרטין לותר קינג, אחד מלוחמי החופש החשובים של המאה.
מה אתה רוצה מיצינו את הוויכוח 112882
"זיהום (תרבותי)"? 112263
והלא זו רטוריקה אנטישמית שאתה משתמש בה.
"זיהום (תרבותי)"? 112302
אנחנו חיים בעידן ה"ספינים", אז, בבקשה, be my guest.
הו, איזה מקדם מכירות נפלא 112314
ההפך הוא כבר עכשיו בוכה שאי אפשר להציגו בישראל
אנחנו הישראלים הם קהל היעד החשוב ביותר לתעמולה פלסטינית.
אנחנו הקהל הראשון שהם רוצים להשפיע עליו. אם לא היינו הראשונים והחשובים ביותר לא היו כאן פיגועים!
ומניעת הפצת הסרט בארץ יותר חשובה בשל כך מאשר עוד יללות על איך אנחנו שוב נראה בחו"ל!
הו, איזה מקדם מכירות נפלא 112328
כבר הסברתי בעבר, ואזכיר שוב בקצרה, שהייתי עדה במשך תקופה ארוכה בחו"ל למידת ההשפעה של התעמולה הפלסטינית על אנשים ש/לא יודעים/ את העובדות לאשורן. וזה מדאיג אותי יותר מאשר מידת ההשפעה של תעמולה זו על אנשים בארץ -יהודים או ערבים, שמאל או ימין- שלרובם גישה גדולה יותר אל העובדות, ואל התמונה הכוללת, וגם דעות מגובשות- לכאן או לכאן.

אלה שיצפו בסרט בארץ לא ישנו את דעתם בד"כ. יש מי שיאמר: או, הנה סופסוף הצד של הפלסטינים המסכנים, ויש מי שיאמר- תעמולת שטנה מכוערת. אבל דעתם אחרי הסרט תהיה כמו דעתם לפניו.
לפי סקרים, רבים מערביי ישראל מאמינים שאכן היה טבח בג'נין. (כשם שלפי סקרים אחרים, רוב האנשים בעולם הערבי והמוסלמי מאמינים שישראל היא שעומדת מאחורי פיגועי ה-‏9/11). לדעתי אין הרבה מה לעשות בקשר לזה.‏1

אני מבינה את הרצון למנוע מהסרט הקרנה לפחות בארץ, אבל באמת חושבת שפסילת הסרט לא תשנה לטוב או לרע את המצב כאן, וכן תחמיר את המצב בחו"ל.

1 אני עומדת נדהמת מול התופעה של מוחמד בכרי, שחי מזה שנים רבות בין יהודים יותר מאשר בין ערבים, מעורה לחלוטין בחיי האמנות התרבות והחברה של היהודים, ובסופו של דבר, כשבני חמולתו מואשמים בסיוע אקטיבי למחבל מתאבד, וגם מודים בכך, הוא קודם כל מכחיש שזה כך, ומדבר ישר על "רדיפת" הערבים. ואח"כ בלית ברירה אומר, שגם אם זה נכון הרי ש... ופה בא הדיבור הידוע על "זה לא מוצדק, זה אף פעם לא מוצדק, ואני מגנה בתוקף, אך גם מבין את מי שפועל כך, בלה בלה בלה".
אם בכרי לא הצליח להשתחרר מהרפלקס המותנה של "אני, משפחתי, חמולתי, עמי- על אלה אני מגן, ולא חשוב מה האמת", אם הוא בקטע של נאמנות עיוורת ל"צד" שלו- אני באמת לא מצפה לכלום מאחרים, שפחות מעורים ממנו בחיי החברה כאן.
זה נכון אבל לא לחלוטין 112345
אם תשימי לב הציבור בישראל הוא מאוד הפכפך.

במשך עשור אחד בלבד אנשים עברו מתומכי סטטוס קוו בשטחים, לרודפי שלום, לתומכי טרנספר. מאנשים שעברו מלחשוב על עראפת כחיה ברברית צמאת דם, לזקן חביב ומגמגם, לרוצח ששוב חזר לסורו.

והדברים האלה ממשיכים גם עכשיו. הם לא משתנים מסרט אחד זה נכון. הסרט לבדו לא ישנה כלום. אבל עשרים סרטים הם כבר אווירה והלך רוח בארץ. והם כבר ישנו גם ישנו!

ולכן חשוב מאוד למנוע הקרנת תעמולה פלסטינית
''ולכן חשוב מאוד למנוע הקרנת תעמולה פלסטינית'' 112347
כמו כן, חשוב מאד להמנע מלתת לציבור ההפכפך בישראל לחשוב לבד, עדיף שמר קורן יחשוב בשביל הציבור ההפכפך, ויודיע לו מה (ועל מה) מותר לחשוב ומה אסור.
''ולכן חשוב מאוד למנוע הקרנת תעמולה פלסטינית'' 112355
אני מאוד אשמח אם מאבק של אנשים נגד רעיונות של הרג ורצח ישראלים ומאבק פלסטיני חמוש יקנו יותר תומכים מאשר מאבקם של אלה החושבים ההפך.

וזה בעצם מה שהסרט ג'נין ג'נין רוצה לעשות. לקנות דיעות ואנשים.

אני לא אומר לאנשים מה מותר לחשוב. אלא נאבק נגד מה שמכעיס אותי. בדיוק כמו שבכרי נאבק נגד ישראלים.
''ולכן חשוב מאוד למנוע הקרנת תעמולה פלסטינית'' 112362
אין בסרט אף מילה בעד הרג ורצח ישראלים (או לא ישראלים), וגם אף מילה בעד מאבק פלסטיני חמוש, רק נגד דברים בהם אתה תומך...

אתה כופה על אנשים מה לחשוב ומה לא, ע''י כך שאתה מונע מהם גישה למידע שנוגד את תפיסת עולמך, ולתעמולה שנוגדת את דעתך.
''ולכן חשוב מאוד למנוע הקרנת תעמולה פלסטינית'' 112646
הסברתי כבר מדוע הסרט הזה ואחרים שכמותו גוררים מוות וסבל לישראלים ואפילו נזק כלכלי למדינת ישראל (משהו שלא הזכרתי).

אם אתה עדיין לא מבין, אז מילה אחת בשבילך. ה-ס-ב-ר-ה. מדוע מדברים עליה כל כך הרבה ומשקיעים בה בישראל?
יפה התשובה מובילה למדוע אסור להקרין את הסרט המחורבן הזה.
''ולכן חשוב מאוד למנוע הקרנת תעמולה פלסטינית'' 112407
בכרי נאבק (נגיד) נגד הישראלים על ידי זה שהוא אומר מה הוא חושב. אתה נאבק נגד מה שמרגיז אותך על ידי זה שאתה אוסר על אחרים להגיד מה הם חושבים.
אם אתה רוצה להאבק נגד מה שמכעיס אותך, תפיק סרטים, תכתוב מאמרים, תפרסם ספרים, תציג מחזות, תצייר ציורים או תנאם תחת כל עץ רענן. עזוב את חופש הביטוי של אחרים בשקט.
''ולכן חשוב מאוד למנוע הקרנת תעמולה פלסטינית'' 112645
אני לא אוסר שום דבר. אני פשוט מביע תמיכה באיסור. כמוך גם אני רק מביע דיעה.
זה נכון אבל לא לחלוטין 112373
אני לא רואה את הנזק שיגרום הסרט בארץ (התשובה הזו רלוונטית גם לתגובה 112205). הקבוצה הקטנה של כמה מאות ישראלים השייכים לשמאל הקיצוני ומפגינים בשטחים כשמושם מצור על ערפאת לא תגדל לתנועה חברתית משמעותית, ולא משנה איזה סרטים תראה לישראלים. רוב הציבור שירת בצבא וראה בעצמו את התנהלות צה"ל בשטחים, ואלו שלא שירתו בשטחים (כמוני) שמעו מספיק סיפורים ממקור ראשון מחברים שכן שירתו שם, כדי לגבש דיעה בלי להזדקק לסרטים פלשתיניים.
כבר היום קיים עושר של עדויות (שקריות או לא) כנגד התנהלות ישראל בשטחים, ומי שרוצה יכול למצוא אותן בקלות (שלא לציין את הטור השבועי של גדעון לוי). כפי שנכתב כאן, נדמה לי שאתה מזלזל בתבונת הציבור.
הערבים, כמובן, מחזיקים בדעה מאוד ספציפית, והסרט - או עשרים סרטים כמוהו - לא ישנו דבר. לדעתי דעת הקהל העולמית היא אכן הפקטור המתנדנד ביותר והמושפע ביותר ע"י חומרי תעמולה, מה גם שלהם אין מגע אישי עם ישראלים או הבנת עומק של הסכסוך.
די! תפסיקו לפגוע בנפשו הרגישה של אמירי! 112383
זה נכון אבל לא לחלוטין 112649
''ישראלים השייכים לשמאל הקיצוני ומפגינים בשטחים כשמושם מצור על ערפאת לא תגדל לתנועה חברתית משמעותית''

בדרום אפריקה הם הפכו לתנועה משמעותית
בישראל הם הפכו לתנועה משמעותית עד בוא המלחמה הנוכחית

אני חושב שאת היא זו שמזלזלת בציבור בישראל. אנשים אכן משנים את דיעותיהם. ובישראל התנודה היא תמידית בין שמאל למרכז לימן וההפך. כפי שאמרתי זה לא נגרם מסרט אחד. אבל בימים כמו אווירת חלום השלום בשנות התשעים היפות. והפצצת העיתונות והתקשורת בפירות ומחמדי השלום שכבר מגיעים ועוד יבואו בוא אזי אנשים משנים דיעות. ולדוגמא היום למשל ישנה הקצנה של ימנים רחוק לעבר טרנספר. ותנודה של שמאלנים רחוק לעבר הימין.

אז אל תגידי לי שאני מזלזל. אם את בשאננות זה לא אומר שאני חייב לחשוב כמוך.
זה נכון אבל לא לחלוטין 112664
תמיד טוב שמשווים אותנו לדרום אפריקה של תקופת האפרטהייד...

הבנתי, סוף סוף, מה הבעיה שלך - אתה חושש מזליגה של אנשים שמאלה. אכן, סיבה מצויינת לצנזורה מטעם השלטון.
זה נכון אבל לא לחלוטין 112879
כמעט נכון.

אני חושש מזליגה של אנשים לעבר רעיונות שמאלניים קיצוניים כן. אבל גם חושש מתמיכה ברעיונות של אנשים שהם כבר שמאלנים קיצונים או ערבים ישראלים. שיקבלו בסרטים אלו זריקות עידוד וגושפנקא להביע דיעות לא מקובלות כיום ומסוכנות למדינה. זוהי בעצם הסיבה העיקרית להתנגדותי לסרט. שהוא מהווה תמיכה רעיונית למאבק הפלסטיני בכיבוש (קרי לרצח ישראלים).

זהו בעצם כל העניין. אני מתקשה להבין מדוע אני צריך במדינתי לראות סרט התומך ברעיונות לאומיים של אוכלוסיית אויב. מדוע לתת פתחון פה וחופש ביטוי לתמיכה במאבק פלסטיני (ובסופו של דבר גם לרצח כחלק ממערכה זאת).

...וגם כמובן בגלל שסרטים מסוגו מעלים לי את הסעיף.
South Africa 112988
Mr. Dubi, you would be very surprised.
A book about the relationship between SA (in the apartheid era) and Israel is well over due.
Be prepared for the shock of your life.

South Africa 113032
Fa. עשה לי טובה. ספר כזה יהיה בהכרח דמגוגיה צרופה. שלא לדבר על ההתרעמות מצד השחורים בדרום אפריקה על הזילות במה שעשו להם.
South Africa 113038
נדמה לי שהוא לא דיבר על ספר המשווה-בין, אלא לספר על הקשר-בין: בין ממשלות ישראל וממשלות האפרטהייד של דרא"פ. כך למשל נטען בעבר שישראל ניסתה את נשקה הגרעיני בשטחי דרא"פ, ועוד.
זה נכון אבל לא לחלוטין 112745
איזה יופי, חסכת לי את מלאכת השכנוע כשסתרת את עצמך בתגובה 112659.
עם כל אותם סרטים אנטי-ציוניים שאתה מציין, עדיין לא הפכנו לדרום אפריקה ועדיין הימין בשלטון, וכנראה יישאר שם. הציבור נע ימינה למרות שהסינמטקים מראים סרטים אנטי-ציוניים? אבל איך זה ייתכן? הרי זה סותר את התזה שלך בנוגע לציבור הרואה סרטים ומיד משנה את דעותיו שמאלה.
זה נכון אבל לא לחלוטין 112877
למזלנו האווירה כיום נוטה ימינה.
מה שגרם כמובן סוף סוף לצינזור של סרט לאומני פלסטיני. משהו שלא היה קורה לפני שנתיים.

אני לא סותר לאף אחד
זה נכון אבל לא לחלוטין 112881
אה ושאלת איך זה ייתכן- נפתחה נגדנו חזית מהכיוון שחשבנו שבו מצאנו ידיד חדש ע''י וויתור אהבה ופשרות כואבות.

אנשים בישראל איבדו אמון בהסכמים (ובצדק כי הם כשלו) וקיבלו מנות גדושות של תחושת נקמה הישר לוורידים. מבחינה זו ה''איתיפאדה'' עשתה הפוך ממה ששמה לעצמה למטרה וגרמה הרס למטרות הלאומיות הפלסטינאיות...אבל זה כבר דיון אחר
זה נכון אבל לא לחלוטין 112909
זה, כמובן, לעומת הכיבוש הישראלי, שהשיג את כל מטרותיו והביא לשלווה ושגשוג למדינת ישראל. תחי האלימות, כל עוד היא מגיעה מהצד שלנו!
הכל מסריח מפוליטיקה 112481
נניח שבאמת בכרי התכוון לעשות תעמולה שקרית אז כאילו ,אם היה שלטון של המערך אז הוא אוסר להראות את הסרט?

המועצה לא פועלת סתם מעצמה כי בטח יש פיקוח ולחץ פוליטי עליה. אז במקרה בכרי ניצל את ג'נין לתעמולה וזה יצא בזמן הליכוד אז אוסרים על הסרט. כי אם הסרט מסוכן צריך לאסור אותו ללא קשר לשלטון וגם צריך לאסור אותו בכל מקום בישראל ובכל צורה של הקרנה. אבל השלטון עושה את מה שנוח נגד הסרט ומסיט את תשומת הלב מהדברים החשובים באמת.

גם כן זה זמן של בחירות וכולנו יודעים שהכל מותר ומקודש למען הקלפי. אם באמת היה אכפת להם ממה שקרה בג'נין או בכלל מהתעמולה, אז הם היו צריכים לקנות שטח בעיתונים ובטלויזיה ולשדר ולכתוב את האמת שלהם. עכשיו מה קרה, הם משלמים יותר בגלל שיש שחיקה בזכויות הדמוקרטיות בגלל נושא שולי (כי על דברים חשובים באמת אפשר לסבול פגיעה) בלי שקיבלו שום תמורה משמעותית חוץ מאולי ניפוח אגו של כמה פוליטיקאים ואולי כמה קולות שיצביעו להם. אבל דיון על האמת אין.
נו, מהצנזורה הישראלית מוגזם קצת לדרוש החלטה אינטיליגנטית ומועילה 112327
נו, מהצנזורה הישראלית מוגזם קצת לדרוש החלטה אינטיליגנטית ומועילה 112333
''צנזורה'' זה מראש גוף לא אינטיליגנטי במהותו.
מסכים איתך. ובכל זאת בישראל הולכים על גינס בחוסר אינטיליגנציה 112336

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים