תעמולה וצנזורה 112175
מה באמת יעזור לנו צנזור סרט אחד. אם אכן הסרט הוא תעמולתי, הרי שהוא רק אחד מני רבים המופצים ומשודרים מדי יום ברחבי העולם. את זה צנזרנו, אבל מה עם עשרות אחרים?
אם, ובאמת אם, הסרט אכן מציג תמונה מעוותת של ההתרחשויות, הרי שהדבר הנבון לעשות הוא להפיץ תעמולה הפוכה. נראה לי שמה שבאמת משנה כאן הוא שאר העולם, ולא אם הישראלים יתעצבנו או לא. אפשר לוודא שכתבי העיתונות הזרה מודעים לצד השני של הסיפור; אם אכן העובדות הן לטובת הצד הישראלי, יש לפרסם את העובדות. אבל צנזור? מה עשינו כאן? הסרט עדיין יוקרן בעולם כולו, ועכשיו, כפי שנכתב כאן, הוא יוקרן בתור "הסרט שישראל צנזרה", מה שאכן יוסיף לו נופך של אמת שישראל מנסה להסתיר.

בפסטיבל זכויות האדם האחרון שנערך בניו-יורק, צפיתי בסרט אשר ביימה וכתבה במאית ישראלית על פרשת עין-הוד (עין-הוד הישראלי ומולו עין-ה'וד הערבי). הסרט היה נוגע ללב ומעניין, ושכנע מאוד בנוגע לאמיתות העובדות שהוצגו בו. עם זאת, שכחו המרואיינים ושכחה הבמאית (שענתה לשאלות הקהל לאחר ההקרנה) לציין שתושבי עין-הוד הערביים ברחו מכפרם ב-‏48' לא בגלל שהישראלים הפסיכיים החליטו יום בהיר אחד להרוג אותם ולקחת את בתיהם, אלא כחלק ממלחמת העצמאות הישראלית, בה פתחו מדינות ערב השכנות. אני בהחלט לא רואה עצמי כלאומנית, ועדיין כאב לראות את הקהל המזועזע, שלא מכיר את ההיסטוריה הישראלית, ומבין מהסרט (כיוון שלא נאמר אחרת) כי ישראל פשוט תקפה כפרים ערביים ב-‏48' מתוך יצר הרג נטו.

תעמולה לא חסרה, ולא נוכל להשליט צנזורה על העולם כולו. אנחנו נראים רע בעולם, בין אם בצדק ובין אם לא, ולדעת הקהל העולמית חשיבות עצומה בהשפעה על התפתחות הסכסוך הישראלי-פלשתיני ועל היחס לישראל ולישראלים בעולם. ממשלת ישראל פעלה, לדעתי, בחוסר הגיון כשסירבה לאפשר לוועדת החקירה של האו"ם להיכנס לג'נין ולבדוק את פרטי האירועים - אולי אם היינו אז מעמתים את האו"ם והעולם עם העובדות כפי שהצד הישראלי רואה אותן (ושוב, בהנחה שאכן בכרי מסלף את האמת), לא היינו היום צריכים להתמודד עם הסרט. עכשיו יהיה קשה להפריך את מה שמציג הסרט.
תעמולה וצנזורה 112187
לאור התנאים שהציב השמו''ם באותו אירוע עשתה ישראל בשכל כאשר לא הסכימה לשת''פ עם אותה וועדה.
במידה והוועדה אכן היתה ''חוקרת'' את אירועי ג'נין התוצאה היתה סרט זהה לזה של בכרי בהפקה משותפת של האו''ם והרש''פ.

את צודקת לגבי חוסר התועלת ואפילו הנזק הנגרם מצנזורה מיותרת.
במקום לצנזר ולהמשיך לשכנע את המשוכנעים אולי כדאי ללמוד מהפלסטינאים כמה דברים בנושא הסברה.
אמיר קורן פוחד שהסרט ישחית את נשמות ילדי ישראל התמימים ומצד שני גרסקו לא מבין למה מאשימים את הפלסטינאים בקמפיין אנטי-ישראלי ואיך בכלל הסרט קשור לאותו קמפיין.
אולי כדאי להם להתעורר.
לא הייתי רוצה שישדרו סרט תעמולתי של תנועה ניאו נאצית מאלבמה ובסופו לעבור לחדשות. הייתי מעוניין שישדרו את הסרט במסגרת של דיון ענייני בו מיוצגים שני הצדדים, במקום לברוח ולצנזר אולי כדאי להתמודד עם האשמות, להפריך אותן ולהפוך את המתקיף למתגונן.
אולי לוני גרסקו מתמם ואולי לא אבל הפלסטינאים מנהלים מסע מאוד יעיל ברחבי העולם במטרה לקעקע את הלגטימיות שלנו לחיות בכל חלק שהוא בישראל.
הסרט הוא רק חלק מהקרנבל המתמשך ומצטרף לספר החדש של אדוארד סעיד.
עצוב לראות הנהגה כל כך שסועה כמו זו הפלסתינאית פועלת הסברתית לאורך שנים בצורה אחידה ויעילה.
עוד יותר עצוב לראות את ההנהגה שלנו, עם כל יועצי התקשורת שלהם, קוברים את הראש בחול ומתעסקים בשטויות.
תעמולה וצנזורה 112198
אבל כן ביקרו במחנה אחרי המבצע! יצא דו"ח רשמי (של אמנסטי, אני חושב), שהראה כי לא התבצע שום טבח בג'נין.
תעמולה וצנזורה 112376
יצא (של האו"ם), אבל אנחנו סירבנו לשתף פעולה עם החוקרים.

Mr. Annan was responding to a decision by the Israeli security Cabinet earlier in the day not to cooperate with the U.N. team.

http://www.washtimes.com/world/20020501-5587072.htm
תעמולה וצנזורה 112472
דיון 1102

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים