11230
השאלה שאני שואל את עצמי, היא האם באמת עלינו לטעון לקיומו של לאום יהודי.
עד תיאורית הגזע, היהדות הייתה תרבות, מכלול של מאפיינים, אמונות, וכו'. יהודי שהתנצר נחשב לנוצרי, ובקרב האדוקים כאדם שנפטר. עם עליית תורת הגזע, החלו בני האדם לטעון לקיומו של כוח הדם, כלומר, תכונה שהיא נצחית - היא אינה אזרחות ואינה תרבות. בנוסף, פרט לגזענים הגדרתו של לאום הייתה מיותרת לחלוטין, שכן, בעוד שהגדרתו של אדם שחור תיארה מראה חיצוני, והייתה אחת מיני תכונות כגון צבע שיער ועניים (גם אם נתווספו לה לעיתים קרובות תיאורים גזענים), הרי שתיאור דמו של האדם לא נתן כלום.
הציונות, אמצה לצערי את תיאורית הלאום והדם, וחינכה את תושבי מדינת ישראל לקיומו של לאום יהודי, דם יהודי, אחוות אחים יהודית. האם עלינו באמת לקבל את ההגדרה הזו?
היהדות כלאום 11237
לא מדובר על "כוח דם". אדם המתנתק משורשיו היהודים, הופך את צאצאיו לבלתי שייכים לעם היהודי, משום שעולמם *התרבותי* מנותק מהיהדות.

ההגדרה הדתית היא שונה, כמובן. על פיה - היהדות עוברת מאם לבתה עד קץ כל הדורות, ללא שום קשר למטען תרבותי.

גם ההיפך הוא הנכון - אדם שהתחנך כיהודי ורואה את עצמו כמזוהה עם התרבות היהודית הוא יהודי על פי ההגדרה הלאומית. אם נוכיח שאחת מהנשים שהעבירו לו גנים לא היתה יהודיה ושצאצאיה לא גוירו - הוא אינו יהודי מן הבחינה הדתית.

זו הסיבה שהבאתם של יהודי אתיופיה לא היתה כרוכה בשום התנגדות. מבחינה אנתרופולוגית - מדובר בבני הגזע הלבן שהביאו לארצם מבחוץ אנשים מבני הגזע השחור, שלא על מנת לשעבדם. ככל הידוע לי זהו המקרה היחיד בהיסטוריה שבו אירע הדבר.
היהדות כלאום 11254
By the religious definition (and subsequently - by the Israeli Law) a Jew who changed his religion is no longer a Jew, no matter who was his mother.

And by the way, Soviet Russia for unknown reason bought many citizens of Centeral and east african coutries to study at Russian university, mainly for medicine and engneering degrees.
היהדות כלאום 11262
אני מניח שהתכוונת ל-brought ולא ל-bought (פליטת מקלדת פרוידיאנית?) אין בכך שום דבר מיוחד. המיוחד היה אם הם היו הופכים אותם לאזרחים שווי זכויות.

התעלומה גם לא כל כך גדולה. כנראה שהכוונה היתה שהם ישמשו שגרירים לרעיון הקומוניסטי בארצותיהם.

ובאשר להמרת הדת כשיטה לצאת מהיהדות. אינני מומחה לענייני גיור, אך האם האנוסים לא היו יהודים בעיני הממסד הדתי (דאז ודהיום)?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים