רוץ ביילין רוץ ‏1 112529
אני מודה ומתוודה, אבל הידיעה שביילין בחוץ פשוט עשתה לי את האתמול.
ביילין גרם למפלגה ש(חושבת שהיא) מייצגת אחוז נכבד מהעם, להציג עמדות שאולי 15% מהבוחרים (כולל ערבים) תומכים בהם. הוא למעשה ביצע את מה שצלי רשף אמר לארי שביט בראיון עיתונאי לפני זמן מה – להשליט באורך לא דמוקרטי את דעות המיעוט שלו על הרוב.

לפחות עכשיו יהיה אפשר לראות כמה באמת ביילין שווה. הרי רוב המחזיקים בדעותיו מצביעים בכל מקרה למר"צ או שמאלה ממנה, ולא למפלגת העבודה. העובדה שביילין לא יהיה ברשימת העבודה לכנסת, הכפילה את הסיכוי (ואני לא אומר שהוא היה גבוה אי פעם), שאולי אצביע למפלגת העבודה...

ועוד על ביילין, למי שלא יודע (או לא רוצה לדעת...):
בשלהי תקופת שלטונו של ברק, לאחר התפרצות אינתיפאדת אל-אקצא, ברק תיכנן להקים ממשלת אחדות עם הליכוד (כפי שלבסוף הקים שרון לאחר הבחירות). אבל ביילין, שהתנגד לברק לכל אורך הדרך, וביודעו שכך ברק יזכה בתמיכה רחבה, הציג בפני ברק אולטימטום. ביילין איים על ברק, שאם ברק לא ממשיך את המו"מ בטאבה, הוא יטען שברק לא ניסה באמת להגיע להסכם עם הפלסטינאים. במקום הליכוד, ביילין הביא לברק את המשענת קנה רצוץ הנקראית ש"ס, ומרגע זה ימיו של ברק כראש הממשלה היו ספורים. לזכותו של ברק יאמר שהוא ידע לאיזו למלכודת הוא נכנס, אבל בחר בהתאבדות פוליטית שגיבשה בישראל את ההבנה שאין עם מי לדבר בצד השני (לאחר קמפ-דיוויד, אמרו שהבעיה היא ההתנחלויות. לאחר טאבה, הבעיה היתה כבר ירושליים והפליטים).
כמובן, זה לא מנע מביילין לטעון כך שנה מאוחר יותר, לאחר נפילת ברק, בנסיון נואש להקים "מחנה שלום" חדש.
נניח לרגע שברק היה מקים ממשלת אחדות ולא שרון. במקרה זה, לפחות לדעתי, ממשלתו היתה יציבה. כפי שמפלגת העבודה לא פרשה מהקואליציה עקב המלחמה, גם הליכוד לא היה מפיל ממשלת חירום לאומית. בנוסף ייתכן שהסלמת הסכסוך היתה יותר איטית ולמדינת ישראל היו נגרמים פחות נזקים מדיניים.

ואי אפשר לסיים בלי מורשת רבין.
אני פשוט לא מבין איך פוליטיקאי כמו ביילין, שרבין בז לו מעמקי נשמתו (ע"ע "הפודל של פרס"), מסוגל להגיד את צירוף המילים "אני ממשיך דרכו של רבין".

________________
1 והסלוגן המלא: "רוץ ביילין רוץ – יש מחבל מאחוריךָ" (מתוך דבר אחר)
אי דיוקים 112534
ש''ס הצטרפה לממשלת ברק עוד מתחילתה, ואכן למען תהליך שלום היא עדיפה מהליכוד.

רבין למד להעריך את ביילין במהלך השנים ולא לחינם נסמך עליו בתהליך אוסלו.
בצדק טוען ביילין שהוא ממשיך דרכו מכיוון שהוא מנסה להחזיר את המצב שהיה בימי רבין, בניגוד לנתניהו ברק ושרון שקילקלו והרסו אותו.
אי דיוקים באי דיוקים 112541
ש"ס הצטרפה לממשלת ברק עוד מתחילתה, עזבה אותה כאשר ברק הלך לקמפ-דיוויד, וחזרה לשבועיים (או שלושה?) לפני שפרשה שוב וגרמה לנפילת ממשלת ברק.

ולגבי הפסקה השניה שלך, הרשה לי לגחך קלות. רבין נגרר ע"י ביילין ופרס להסכם אוסלו.
אני לא מתכוון לפתוח דיון על זה כאן, מכיוון ששנינו לא רבין ז"ל (וגם לא ביילין להבדיל), כך שהוויכוח על ייחסו של רבין לביילין לא יוכרע ולכן חסר משמעות.
תן את הקרדיט לרבין. 112544
האיש ידע מה הוא עושה ולא "נגרר" כחסר דעת ודעה ע"י בעלי דעות שונות משלו.

על התובנות שהובילו את רבין לדרך אוסלו - תגובה 71692
בקצה כל קישור שאתה מביא יושב לו ארנב עם טיעון 112548
אתה שם לב שתמיד שאתה מביא את הטיעון הזה יש את המשך הפתיל שלו, שמערער משהו את התיזות שלך?

_________________
ערן, אנדרסטייטמנט X 2
בקצה כל קישור שאתה מביא יושב לו ארנב עם טיעון 112552
הוא לא מסכים עם הטיעונים. זה עדיין לא אומר שאני משנה את דעתי בגלל זה.
אי דיוקים 112546
סליחה? איך בדיוק ש"ס עדיפה מהליכוד למען תהליך שלום?
אי דיוקים 112550
הליכוד תמיד יתנגד לכל מהלך מדיני, ולו הפעוט ביותר, אלא אם כן הוא עומד בראשות ממשלה על טהרת מחנה הימין. (זה הפרדוקס הפוליטי הנצחי)

ש''ס תמורת סחטנותה תועיל לא להתנגד לתהליך מדיני (כמו שעשתה באוסלו א' ובממשלת ברק). זה לא עושה אותה למפלגה טובה, בודאי לא שמאלנית, אבל כן עדיפה מהליכוד.
אי דיוקים 112553
להזכירך - ש''ס לא הצביעה בעד אוסלו א'.
אי דיוקים 112554
וגם לא טענתי שהיא הצביעה - היא נמנעה.
זה חבל, אבל זה המצב הפוליטי בישראל.
רוץ ביילין רוץ 112682
שכחתי לציין שעל האולטימטום הנ''ל קראתי במאמר בידיעות אחרונות, אבל המקור (בכיר במפלגת העבודה) לא נחשף במאמר. למרות זאת, העדויות בשטח תומכות בטענתו לגבי קיום האולטימטום שביילין הציב בפני ברק.
''הפודל של פרס'' אינו דוגמה 112694
אצל רבין היו כל מיני תקופות, ויחסו לאנשים השתנה עם הזמן. האם "חתרן בלתי נלאה", תואר שבו זכה פרס בספר "פנקס שרות" אינו גרוע מ "הפודל של פרס" ?
לפי המסופר בספר של "תיק רבין" ישנן עדויות לפיהן התפאר רבין בכך שירה על אנשים חסרי אונים שקפצו מהאוניה אלטלנה לים.
אבל כל זה ממש אינו חשוב לעניננו. כשאנו מדברים על "מורשת רבין", אנחנו מדברים על הסכמי אוסלו שיש מכנים אותם בטעות (עד היום) - "השלום".
ולא יעזור שום דבר. אחד הרוקחים החשובים ביותר של המרקחת הזאת שנקראת "הסכמי אוסלו", מרקחת שאולי לא הייתה נרקחת כלל בלעדיו, היה מיודענו ביילין.
ורבין קנה את זה, ושם על כך את מלוא כובד משקלו. הוא היה זה שלחץ את ידו של ערפאת על מדשאות הבית הלבן, ובכך גלגל את כל העסק הזה קדימה. גם על כך לא יכול להיות ויכוח.
אז ייתכן שלו חי היום רבין, הוא לא היה מגדיר את המהלך הזה כמהלך הטוב ביותר שהיה אפשר לעשות, כפי שבילין עושה, ולא היה מאשים בכישלון אחרים. אבל כידוע לא ניתן לבדוק זאת, והעובדה היחידה שקיימת לפנינו היא שרבין קנה את המהלך שהוליד בילין והוליכו קדימה.
לכן, מבחינה זו, בילין יכול לקרוא לעצמו "ממשיך דרכו של רבין". הדברים על פניהם לא נראים כלל מופרכים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים