כמה עולה מקום ברשימה? 112604
חשדות להליכים לא-חוקיים בבחירות לרשימת הליכוד. ח"כ נחמה רונן מסרה כי ארבעה פעילים דרשו ממנה סכומי כסף כדי להצביע עבורה.

הארץ:
ילמדנו דובנו 112606
איך אפשר לבחור את רשימת המועמדים לכנסת בלי פריימריס, ובלי להיות תלוים בכמה עשרות או מאות אנשים שמצפים להרגיש את הכרת התודה של חברי הכנסת בכיס הפרטי שלהם?
ילמדנו דובנו 112610
הנה הצעה:
ילמדנו דובנו 112615
אבל אז יוצא שאתה מצביע למפלגה לפני שברור מי נציגיה. אבל רוב המצביעים כרגע בוחרים במפלגה לא רק לפי המצע שלה אלא גם לפי המועמדים שברשימתה. ראה למשל את כל אלה שיעברו עכשיו מהעבודה למרצ יחד עם ביילין. והיה פה מישהו שטיבי מעצבן אותו ולכן הוא לא יצביע חד"ש... (דווקא טיבי מעצבן אותו? נו, שויין...)

לא, צריך רעיון אחר.
אולי 112618
פריימריס פתוחים לגמרי, ז"א, בחירות מוקדמות ללא מפקד, שכל אזרח יכול להצביע לכל מפלגה, אבל *רק* למפלגה אחת (צריך, כמובן, פיקוח של המדינה, למנוע כפילויות).
אולי 112632
כדי שזה יעבוד, תאלץ לחייב את כל המפלגות לקיים פריימריז, כדי ליצור מאזן אימה. אם ש''ס לא עורכת פריימריז, נפתח פתח לכמה עשרות או מאות אלפי אנשים שירגישו חופשיים להשפיע על רשימת הליכוד, למרות שאין להם כוונה להצביע לה.
אולי 112650
אם הם ישפיעו לכיוון הש''ס, בסופו של דבר, ש''ס תאבד מצביעים, ולכן יהיה לה אינטרס לפתוח את הרשימה. אם הם ישפיעו בכיוון המנוגד, האינטרסים של ש''ס יפגעו.
אולי 112660
נגיד ש. ואם המפלגות הערביות יחליטו שאין פריימריז, והערבים יחליטו לחמוד לצון ולהשפיע על הליכוד דווקא?
נגיד 112663
להשפיע לכיוון פייגלין או לכיוון שטרית?
נגיד 112666
מה הבעיה להכניס כמה מועמדים משלהם?
נגיד 112670
שום בעיה.

אם הם יכניסו מועמדים משלהם, יותר מצביעים שהתלבטו בין הליכוד לעבודה יעברו לליכוד (יש להם רשימה יותר שמאלנית), ויותר מצביעים שהתלבטו בין הערבים לעבודה, יעברו לעבודה וכך הלאה.

הבעיה האמתית היא אם הם ינסו להכניס מועמדים שיגחיכו את הרשימה, אבל, מרכז הליכוד עשה עבודה מספיק טובה בעצמו.
בקלות 112613
ראה את המרוץ לצמרת של צחי הנגבי: למה לחלק ג'ובות אם אפשר לחלק ג'ובים?
ודייק 112785
בשמונים מינויים (ואפילו מוגזמים בהחלט) עוד לא קונים את מרכז המפלגה. מה שהוא באמת מחלק הוא לא ג'ובים, אלא ה*סיכוי* לקבל ג'וב (את זה אפשר לחלק לכל חברי המרכז).
ודייק 112956
לכך כיוונתי, אבל זה הורס לי את משחק המילים.
ילמדנו דובנו 112619
ועדה מסדרת.

השופט המחוזי לשעבר שטרוזמן, שכיהן עד לפני כחודש יו''ר ועדת הבחירות של הליכוד, הביע תמיכה בשיטה הזו כשהתראיין ב'ערב חדש' לא מזמן (ועוד לפני הפריימריס).
ילמדנו דובנו 112631
מצידי שזה יהיה בועדה מסדרת. אני לא חושב שזה כזה דבר נורא. למעשה - זו הדרך הסבירה היחידה לייצג את עמדת המפלגה בצורה סבירה.
אבל אני לא טוען שחייבים למנוע פריימריז או הצבעות במרכז. לא אכפת לי איך המפלגה קובעת את הרשימה שלה - אני פשוט לא חושב שפריימריז זה כזה שוס גדול. מה שכן, אני חושב שחשוב מאוד לתת ל*כלל* המצביעים הזדמנות להשפיע על הרשימה בזמן הבחירה (כפי שהצעתי - ע"י אפשרות להצבעה שלילית נגד מועמדים ספציפיים).
כמו כן, יש מקום לחקיקה שתאסור על חברי מרכז מפלגה לקבל משרות מדינה.
מקרי שוחד, כמובן, הם בעיה שקיימת שנים רבות בכל מנגנון בחירה, ויש לטפל בהם בכלים של משפט פלילי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים