כתבה מרתקת, אבל לא הבנתי 116064
מה הקשר למצב הבטחוני, ולמה חושב הכותב שדווקא המצב הוא הגורם לפרשיות להיחשף.
כתבה מרתקת, אבל לא הבנתי 116083
אני יסביר:
א. המצב הבטחוני העלה את שרון לשלטון בקואליציה עם העבודה שבה התמנה פואד לשר בטחון, בחירה שהיתה גורם מקדם בבחירתו למנהיג הזמני של העבודה.
ב. ממשלה על הפנים ומפלגת עבודה על הפנים, הביאו את רעו של זאבי, ראש עיריית חיפה לראות כאן צ'אנס פוליטי ולהכריז על מועמדותו לראשות מפלגת העבודה.
ג. כתוצאה מכך, יזם פואד המאויים מהלך של פרישה מממשלת האחדות שקמה כזכור על רקע המצב הבטחוני וכו', ראה סעיף א.
ד. הדבר לא עזר לו, ומצנע יוביל את מפלגת העבודה, ככל הנראה לקראת קואליציה נוספת שתחוזק גם היא, איך לא, על ידי המצב הבטחוני.

כתוצאה מהאווירה שלפני הבחירות, וביחוד לאור "חגיגת השחיתות" שחגגה מפלגת העבודה על השחיתויות בליכוד, חשב מי שחשב, ודי בצדק, שמן הראוי שנדע כמה דברים על מפלגת העבודה וגם על העומד בראשה, דברים שיתכן שלולא אותו מצב בטחוני ארור, יתכן מאד ולא היו נחשפים מן הסיבה הפשוטה, שברק אולי היה עדיין ראש הממשלה, מצנע (ואולי גם גינוסר וקשריו המסועפים עם הרשות הפלשתינית, הראויים לחקירה נפרדת לא רק באשר לחלקו של גינוסר, ואין כוונתי כלל ל"תהליך אוסלו") לא היה מעניין את רובינו, אולי רק את החיפאים, אך מן הסתם היו נחשפות (באדיבות הליכוד מן הסתם) שחיתויות אחרות של אלה המקורבים לסחבקיאדה הברקית, כמו שאכן נחשפו ב"פרשת העמותות" (שאחת מהן, חדשה מהיום, שייכת למצנע, כך שיכול להיות שבכל זאת היינו שומעים עליו, זו שאלה שיש לשאול את כדור הבדולח של אדון חרדון או מי שהיה בעל כדור הבדולח, וזאת באם כדורי בדולח מסוגלים לנבא גם שאלות של "לסבתא היו גלגלים") ועוד דברים כאלה.
ולסיום, תושבי חיפה שבינינו:
יש לכם תקוה, שפרישתו של מצנע אולי תאיט ואולי תבטל חלק מהפרוייקטים המפלצתיים שיש לכם בצנרת, בזכות בעל הזקן וחבריו בעלי האמצעים.
אבל מה יהיה איתנו, שאר המדינה, כשחברם זה של בעלי האמצעים יהיה, אם לא ראש הממשלה לבטח שר חשוב בממשלת אחדות?
מה זה בעצם משנה, לאור מה שנאמר כבר על קשריהם של הפוליטיקאים ובעלי ההון. דוד אריק בעל החווה יותר טוב? ועל ברק כבר דיברנו ועל ביבי לא מתחשק לדבר.
בקיצור, אף פעם לא היה היאוש במצב כל כך נוח.
סליחה? 116099
בבקשה 116113
אני *א*סביר:
א. הראשון טוען שיש לך כדור בדולח.

יש לך אחד ? אם כן כמה עולה שאלה במבחן באמצע ינואר ? אם לא - לך תוכיח שאין לך אחות...
כתבה מרתקת, אבל לא הבנתי 116129
הקשר היחיד למצב הבטחוני הוא עקיף - הוא *אחד* הגורמים לשפל הכלכלי בו אנו מצויים, שגרם לבעיות הפיננסיות בהן נתקל זאבי, שגרמו לחדלות הפרעון שלו, שהעיר סו"ס את הבנקים, שהוביל לחקירה קצת יותר מעמיקה (אותה היו צריכים לערוך מלכתחילה), שהובילה לממצאים. דזבין אבא בתרי זוזי.
מסקנת המאמר הינה מושכלות ראשונים, כמעט נאיבית - כשהשפל מגיע, רואים מי נכנס לים בלי תחתונים. זה נכון לשוק ההון בארה"ב ושלל הטענות נגד האנליסטים שם, שוק ההון הישראלי (מי אמר 1983 ומשבר מניות הבנקים?), סיאוב ובטלה בחברות companies) וכיוצ"ב.
המכנה המשותף 116422
כיצד הפרשות קשורות למצב הבטחוני והכלכלי?

אפשר לראות כאן שתי פרשות שחיתות נפרדות. אחת :זאב-צ'רנוי, שנחשפה עקב השפל בכלכלה (כמו שהגדירו זאת דוד בתגובה: 'כשהשפל מגיע רואים מי נכנס לים בלי תחתונים'). שנייה: גנוסר, שנחשפה עקב השפל הבטחוני.

שתי הפרשות התרחשו בימים של 'שפע' יחסי, מתוך אמונה כי לעולם לא יתגלו אם המצב הכלכלי בטחוני ישאר יציב. זהו המכנה המשותף (כלכלה בטחון) שכיוונתי אליו.

כמובן שבין הכלכלה לבטחון יש קשרים עקיפים וישירים. אולם הכוונה המקורית (שלי לפחות) היא לשתי פרשיות שונות שיש להן מכנה משותף: כמיהה לכסף 'אסור', מתוך אמונה שכולם יעדיפו לעצום עיניים כי זה ישתלם להם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים