ילדים איך ומתי 116716
חברה' חברה' להירגע בבקשה.
איזי צודק בהמון דברים! אבל איזי, בבקשה, נא להיות מציאותי! אתה באמת חושב שאפשר למנוע מאדם להיות הורה? אתה יודע כמה אנשים טובים נכשלו כי רק אחר כך התגלתה חולשתם הנפשית? ואתה באמת חושב שתוספת של עובדים סוציאליים יכולה להיות הפתרון לבעיה הנוראית הזו?
חינוך, חביבי, פשוט חינוך ותמיכה להורים ולהורים שבדרך. זה מה שאנחנו צריכים בעולם המטורף בו אנו חיים. אסור שהורה כזה ימצא עצמו במצוקה רבה יותר, כשינסה בכל זאת לתקן ולא ידע איך. והחשוב ביותר אסור שילד באשר הוא ימצא עצמו במצב שיש בו אפילו רמז לאלימות מתקרבת. אם נהיה עם יד על הדופק ונדריך זוגות צעירים באופן טבעי נהיה קרובים יותר למעקב אחרי המתרחש בבתים אלו.
נשאלת רק השאלה האם אפשר להכריח זוג לקבל הכנה שכזו כי הרי ידוע הוא בכל העולם שהישראלים יודעים ה-כ-ל עד שהם מגלים כמה אינם יודעים. מאחלת לכם הורות מלאת אהבה.
ילדים איך ומתי 116816
לא נראה לי אפשרי לכפות חינוך על זוגות צעירים, בכל אופן לא בלי סנקציה משמעותית למי שלא ישתתף. (למשל שלילת הזכות להורות)
כן, ניתן למנוע מאדם להיות הורה והדבר נעשה מפעם לפעם, תמיד באיחור, לפחות מבחינת הילד.
ובדיוק על זה אני מדבר. 117058
בתי-ספר להורים, לא כאלו שמבוססים על מבחנים אלא על חובת נוכחות בלבד. מהבחינה המוסרית, במקרה כזה אין הגבלה של זכות,
אלא דרישה לחובה מסוימת הבאה עם הזכות הזאת.
במדינת ישראל, למשל, יש לכל אחד זכות לחינוך חינם. אבל כדי לממש את זכותו, הוא חייב לבוא לבית-הספר, לשבת בשקט, להקשיב למורה. לכל אחד יש זכות לקבל דמי אבטלה אם אינו עובד, אך כדי לממש את הזכות עליו להירשם בלשכת התעסוקה, ללכת לראיונות, וכו'. מה שאני מציע הוא דרישה דומה לגבי הזכות להורות. לא צריך לעבור שום מבחן, אלא רק להיות שם, ולהקשיב. המודל יהיה משהו כמו "שיעורי רענון בנהיגה" שהם כיום חובה כתנאי לחידוש רישיון, אך אין בהם מבחן אלא רק חובת נוכחות.
הערות כדי למנוע התנפלות:
1. אלו תכנים יכללו השיעורים האלה? בניגוד לרבים, אינני חושב שהידע הבסיסי הדרוש להורים נמצא בוויכוח משמעותי. הכוונה לא תהיה להנחיל להורים ערכים (צמחונות זה טוב, דת זה רע) אלא ללמד אותם דברים כמו:
- תאונות נפוצות עם ילדים בבית ודרכים למניעתן.
- איזון תקציב ושימוש במכשירים פיננסיים בסיסיים.
- הכרות בסיסית עם זכויות המשפחה מול רשויות החוק ועם חובותיה.
- כלים להתמודדות עם מצבי לחץ, אגרסיות, ומתחים באופן לא-אלים.
- בעיות נפוצות בהריון ובלידה והגורמים שניתן לפנות אליהם בתחום.

וכן הלאה. ניתן, לדעתי, באמצעות צוות של אנשי מקצוע שיכלול פסיכולוגים, רבנים ויועצי נישואין, לבנות תכנית שתתקבל על רובנו הגדול.
2. צריך להבהיר ש'קורס ההורות' הזה יהיה חובה ל*כולם*, לעשיר ולעני, לדתי ולחילוניף למי שכבר קרא עשרה ספרים בתחום ולמי שבטוח שאימא שלו יודעת הכל. לכולם. הרבה מהזוגות מקבלים הרבה מהידע הזה בדרכים אחרות, מספרים או מהמשפחה המורחבת, אבל המטרה כאן היא שלכולם יהיה הידע הזה, שיקל עליהם להתמודד. הקורס צריך, כמובן, להיות בחינם או במחיר סמלי.
3. יהיה מי שיגיד שאם לא יהיה מבחן, אנשים יגיעו לקורס כדי 'לצאת ידי חובה' ולא יקשיבו באמת. תגובתי היא שאני מאמין שרוב האנשים לא באים לעשות ילדים *במטרה* להרע להם, ושרובם הגדול ינצלו קורס כזה - לפחות כדי להקשיב.
4. הבעייה הגדולה שאני רואה בהצעה הזו היא 'מה תעשה לאותם זוגות שיסרבו לעבור את הקורס'. אינני מאמין בפתרונות כגון עיקור או אימוץ כפוי, אך אני מרגיש שמשפחה שתסרב במפגיע לקחת את הקורס תהיה תחת פיקוח רציני של עובדים סוציאליים, ותהיה בעצם 'במבחן'.פתרון אחר שאני רואה הוא הכללת התכנים של הקורס במסגרת חינוך-חובה-חינם בבתיה"ס (כולם, כולל החרדיים). יש כאן בעיות נוספות אבל אתן למגיבים להעלות אותן.
ובדיוק על זה אני מדבר. 117162
4. אפשר להתנות את אישור הנישואין בהשתתפות בקורס.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים