ואולי 118514
דעת הקהל הישראלית השתנתה מבעבר.

עד לפני לא שנים רבות המצעים של המפלגות הגדולות היו בעיקר ביטחון כלפי הקהל הרחב ומי שבאמת התעניין לקרוא בפנים מה כתוב במצע בקשר לתפיסות אחרות ונושאים אחרים היה יכול לעשות זאת אולם לא היה חש זאת בפעילות האמיתית של המפלגות.

בשנים האחרונות הקהל בארץ יתכן הגיע למסקנה כי פיתרון מהיר לנושא השמאל והימין הבטחוני של המפה לא יגיע בקרוב וכי אין לא למפלגה ימנית ולא שמאלית פיתרון ניראה לעיין שהציבור מאמין , הדבר גרם לכך שהציבור שאל את עצמו כנראה בפעם הראשונה מה עוד מפריע לנו.
באחד הסקרים אפילו באייל ניראה היה כי נושא דת ומדינה הוא הנושא השני החשוב לאזרחי ישראל ולתחושתי גם בסקרים מחוץ לאייל המצב דומה, ועל כן היות והמפלגות הגדולות בנושא זה לא ממש עושות משהו אלא במקרה הרע שומרות על ניסיון של חוסר שינוי דבר שאינו מוצא חן בעיני שני המחנות אולם למפלגות הגדולות אין כיום ברירה , אם יפנו יותר מידי לכיוון הדת יפסידו קולות מהצד החילוני ואם ילכו לצד השני יפסידו קולות מהצד הדתי. לשתי המפלגות יש בצדדיהן הקיצוניים מפלגות שיעשו הכל על מנת לקחת את הקולות האילו ברגע שבו יעז משהו מאותן מיפלגות גדולות לומר את הדבר הלא נכון.

מה שגורם המצב הזה הו בדיוק מה שניראה כרגע, המפלגה המתחזקת ביותר היא זו שאינה דוברת כמעט על הנושא הבטחוני אלא בעיקר על נושא הדת והמדינה. מפלגות הדתיים למעשה כבר שניים מקבלות את הקולות שלהן כך שהן לא יכולות הרוויח הרבה מהמצב כמו שעשתה שס כאשר קיבלה 17 מנדטים. (גם שס אז כלל לא דיברה על הנושא הבטחוני אלא על נושא המוסר בחברה בהציגה את דרעי מול מוסר השופטים)

המלחמה האמיתי שבקרוב תחל לדעתי היא המלחמה על מה שעבר לביטחון, במידה והמפלגות הגדולות רוצות לחזור להיות גדולות יהיה עליהן לפרט יותר את שאר הנושאים, לא רק לדבר כלכלה אלא לעשות כלכלה להראות במה הם שיפרו את הכלכלה בחוקייםה בשעה שהיו בכנסת, להראות את הנושא הדת ואת הפיתרונות שהם נתנו ויתנו לנו במצעים שלהם.

רק לאחר שהם יתחילו לחשוב כך יחזרו אליהן קולות העם.

זאת כמובן רק אם יצליחו לחסל בתוכם את תרבות התן לי ואתן לך המונהגת במפלגות אילו כבר שנים והתפוצצה מול התקשורת רק היום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים