תחרות חופשית? 11997
מעניין כרגע הרוב בעד תחרות חופשית.

השאלה היא אם בזק והכבלים ביחד זה תחרות חופשית?

לפי מה שרואים היום מבחינת הטלויזיה לפחות התחרות ה"חופשית" אינה כל כך תחרות. מסתבר שלא אילו ולא אילו נתנו לנו ירידת מחירים או איכות טובה יותר.

האם כאשר יכנסו שני המונופולים הגדולים בארץ לנושא האם תהיה תחרות.
אני לא חושב.

התחרות תהיה אם כבר על מי יכול להוציא יותר כסף מהצרכן ולא משהו אחר.
תחרות חופשית? 11999
אם הזיכיון יחייב את בזק ואת הכבלים לספק שירותים בכל רחבי הארץ כך שהם יתחרו זה בזה ישירות זה לא יהיה מונופול.
במקרה של תוכן (שידורי הטלוויזיה), המדד העיקרי להצלחה הוא הרייטינג ולרוב הפניה היא למכנה המשותף הנמוך ביותר.
YES ניסתה בתחילת דרכה לשנות את חוקי המשחק. הם בנו על כך שאנשים יצטרפו בזכות שיטת השיווק החדשה (יכולת לבחור חבילות ערוצים שמתאימות לדרישות הלקוח), איכות השידור והכעס על הזלזול של הכבלים בלקוחות. ניסוי די נכשל ולכן הם פנו לאסטרטגיה של שיווק תוכן בלעדי (ערוץ בריזה והערוצים הארוטיים).

במקרה של שירותי תקשורת, יש מדדים מאוד ברורים לגבי רמת השירות. קצב הקו, כמות התקלות וכמובן המחיר.
לדעתי אם יינתנו זיכיונות למספר חברות במקביל לתת שירותים מהסוג הזה בכל הארץ אנחנו צפויים לתחרות בסגנון פלאפון, סלקום, אורנג'. ולא תחרת בסגנון ערוץ 2 מול ערוצי הכבלים.

דרך אגב, זה לא חייב להיות רק הכבלים ובזק, ישנן הרבה חברות בארץ שהיו שמחות מאוד לקבל זיכיון כזה ולדעתי זה יהיה רק טוב אם בהדרגה נוכל לבחור בין מספר ספקים. מבחינת התשתיות, משרד התקשורת יכול להתנות את הזיכיון לבזק ו/או לחברות הכבלים בחובה לאפשר למפעילים נוספים להשתמש בתשתית הזו. חוץ מזה קיימים מספר פתרונות שיאפשרו להפעיל שירותים בסגנון הזה על תשתית החשמל או באמצעים אלחוטיים שונים.
תחרות חופשית? 12001
אני מאמין שתחרות מהסוג שאתה מייחל לה אכן תגיע. קודם כל, עם כניסת האינטרנט המהיר של בזק לשוק אכן יווצר פה מונופול ישראלי בשיא כיעורו, אבל עם מתן האישור לכבלים המצב פה הולך להשתנות לגמרי - אל תשכח שיש 3 חברות כבלים (מת"ב דיגיטל, ערוצי זה"ב, ותב"ל), ושעם קבלת האישור יכנסו שלושתן לשוק האינטרנט המהיר. שלושתן כבר מוכנות לגמרי להיכנס לשוק ולהתחיל לשווק את השירות הזה, ושלושתן כבר הקימו מרכזיות וחוות שרתים מהמתקדמות שראתה ארצנו. כולן כבר מריצות מס' חודשים את שירותי האינטרנט המהיר שלהן בצורה הנסיונית שלהם (כ"נסיין" של חברת מת"ב, אני מוכרח לציין לשבח את טיב הגלישה ואת שירות הלקוחות המעולה).
למען האמת, חברות הכבלים כבר יכולות לספק אף שירותי טלפוניה (בדומה לבזק ואף באיכות טובה יותר ובמחירים מתחרים) אך זהו כבר סעיף אחר של המונופול.
בדומה למונופול שקיבלה חברת "יס" טלויזיה בלוין על שיטת ה"טירינג" (מכירת חבילות ערוצים ללקוח) למשך שנה אחת, גם חברת בזק קיבלה מונופול לשנה שלמה אחת. זה אומר, שבמשך השנה הקרובה, בזק תהיה היחידה שתוכל לספק שירותי אינטרנט מהיר. עם סיום המונופול של בזק, ישעטו אל תוך השוק חברות הכבלים, ובכך יביאו איתן את התחרות אותה רצית. לא רק ששלוש חברות הכבלים יתחרו זו בזו, אלא גם חברות אינטרנט אחרות שלא ירצו להישאר מאחור (נט...., אי..... ז..) יוכלו להשתמש בתשתית הקיימת של בזק על מנת להעניק את שירותי ה ADSL ולהתחרות בין עצמן...
באשר לשנה הקרובה, אני מניח שבזק לא תפתיע ותגיע לשיאים חדשים בנוגע להפקעת מחירים, אבל אין מה לעשות, ואני אומר את זה בשיא הרצינות - זה שווה את זה.
כפי שזה נראה עכשיו, המצב בהחלט עגום, אבל יש תקווה מעבר לפינה, ואני מציע רק לשבת ולחכות...
תחרות חופשית? 12518
מנוגע למה שאמרת חברות הכבלים לא יתחרו אחת בשנייה כי לכל אחת יש איזור ולכן תחרות היא לא אפשרית אלא אם כן הם יציעו לך דירה באיזור שלהם.
כל הרעיון בתחרות הוא ששני חברות מאותו איזור מתחרות על אותו התחום ולכן זה לא אפשרי.
בנוסף קיימת האפשרות שכבר נשקלה ע''י חברות הכבלים שהיא להתאחד וליצור מין ''שירות אינטרנט בכבלים'' שהוא כלל ארצי.
בכל אופן מכיוון שהציבור לא ממש אוהב את בזק רוב הסיכויים שהם ירצו להוריד מחירים ברגע שהשוק יפתח לתחרות או עוד לפני זה ולחייב אותך להישאר שם.
הכבלים הם תמיד האופציה הכי טובה כאשר בזק היא מהצד השני.

נדב שכטר
תחרות חופשית? 12520
אכן, טעיתי כשהוספתי את המילים "זו בזו". חברות הכבלים עצמן לא יוכלו להתחרות זו בזו מכיוון שהן חולשות על איזורים שונים.
בשלב הראשון, כיום, התחרות ניטשת בין הספקים השונים שלקחו על עצמם את מלאכת אספקת שירות ה-ADSL. כרגע, כשבזק היא היחידה שיכולה להפעיל שירות כזה, יש צורך בספקי-האינטרנט (ISP) אך ורק כמקשרים בין הלקוח לתשתית בזק. הספקים לא יוכלו לספק את השירות בעצמם, מכיוון שלא ניתן להם אישור לכך. ספקים אלו הם חברות הבת של חברות הכבלים שאחראיות על שירותי האינטרנט המהיר, וחברות האינטרנט המוכרות לנו היום.
עם קבלת האישור להפעלת האינטרנט המהיר, יוכלו גם חברות הכבלים לספק אינטרנט על גבי תשתית משלהן, והן יהוו מכשול לבזק. גם אם לא יתחרו זו בזו ישירות בגלל הגבלות איזוריות, הרי תמיד יהיה קיים הרצון להיות הטוב ביותר, מה שיוביל לייעול ושיפור בסופו של דבר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים