למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 12005
נאמר שחברת פרמצבטיקה מחזיקה, מתוקף חוקי הפטנטים, בבלעדיות על היכולת לייצר תרופה חדישה וייחודית. המצב החוקי הוא כזה: או שהחברה תהייה יצרנית יחידה של התרופה למשך זמן מה (עד פקיעת הפטנט, ואולי גם לאחר מכן - מלחמה רצינית ניטשה בין משרד התמ"ס הישראלי לבין ארה"ב בשאלה), או שהתרופה לא תיוצר כלל במשך אותו זמן. נדמה לי שצידוד ב"לא - אסור שבזק תהיה מונופול" כמוהו כצידוד בדחיית מועד שיווקה של התרופה בכמה שנים לפחות.
יש לזכור שברגע שהממונה על ההגבלים העסקיים יקבע כי "בזק" היא מונופול בתחום האינטרנט המהיר (למעשה, לנוכח ה-unbundling, בחלקים מסויימים וקריטיים של התחום), היא תהיה כפופה למגבלות עסקיות שונות, בין היתר בתחום קביעת המחירים ופריסת השירות (למשל - היא תצטרך לפרוס אותו גם באתרים בהם הביקוש הנמוך לא יצדיק את ההשקעה). מגבלות דומות היו חלות גם על חברת התרופות, כמובן.
אין ספק שהכי טוב ורצוי הוא שיהיו כמה מתחרים בשוק. גם במצב כזה, לא תמיד המחירים יורדים ולא תמיד השירות משתפר, ובהתאמה - קיומו של יותר מספק אחד אינו מבטל אוטומטית את מעמד המונופול ואת הפיקוח.
למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 12007
זהו מצב שונה. לא מדובר כאן בחברה יחידה שמחזיקה בטכנולוגיה וגם לא בחברה יחידה שמחזיקה בתשתיות שמאפשרות את מתן השירות.
במקרה הזה מניעת המונופול מבזק לא תגרור אי מתן השירות. לכל היותר עיכוב מתן השירות.
למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 12008
אלה מצבים דומים. גם בדוגמא שהבאתי מתחום הפרמצבטיקה, המגבלות הן חוקיות: חוק הפטנטים הוא המונע מהמתחרות להציג טכנולוגיה מקבילה ומוצרים מקבילים. גם בדוגמא שהצגתי, מניעת המונופול לא תגרור אי-ייצור התרופה. לכל היותר עיכוב (עד שיפקע הפטנט, נאמר).
אגב, כידוע לך, בניגוד להכרזותיה, "בזק" לא התחילה לספק את השירות בפריסה נרחבת מרגע שקיבלה את הרשיון. פתאום הסתבר שיש עוד מידה לא מבוטלת של הקמת תשתיות שנדרשת. הניחוש שלי הוא שגם כל אחת מחברות הכבלים, ברגע שאלה יקבלו רשיון, תגלה לפתע שאספקת השירות כרוכה ביותר מלחיצת-כפתור אחת.
למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 12009
רק דבר אחד קטן - אם היית קורא את התגובה שלי היית רואה שלחברות הכבלים אין שום בעיה לחבר אותך ואת כל מי שירצה בשירות הזה תוך ימים ספורים. את כל השינויים בתשתיות מבצעות החברות בחודשים האחרונים, כשנותרו עוד מס' מקומות שלא יכולים לקבל את השירות, וזאת רק בגלל שע''פ לוח הזמנים עוד לא הגיע תורם.
למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 12010
האם יש ברשותן מלאי של מודמי-כבלים? האם הן לפחות הזמינו כמויות מסחריות של מודמים כאלה? נדמה לי שלא. (להבדיל - ניתן היה לקרוא על רכש של ממירים דיגיטליים שעורכות החברות). האם יש צוותי-התקנה בכמות מספקת ועם המיומנות הנדרשת? ומה לגבי אנשי תמיכה טכנית? ומערכת billing (נושא לא-משמעותי במסגרת הניסוי)? "מרכזיות וחוות שרתים מהמתקדמות שראתנה ארצנו" ויחס חם לקבוצת-נסיינים קטנה אינם מעידים על מוכנות למתן שירות מסחרי בפריסה רחבה. את ההערכה שלי בהודעה הקודמת הגדרתי כ"ניחוש". אני מקווה שבמהרה נוכל לדעת אם היה זה ניחוש נכון אם לאו.
למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 12012
אני נורא שמח לחדש לך, מיץ, שלחברות הכבלים יש ויש מלאי (אמנם לא מלא, אבל זה לא משנה כשאין לך רשיון למכור עדיין) של מודמים. הכמויות הן אכן מסחריות והמלאי מוכן לניצול. אם יוצא לך פעם להגיע לאיזור התעשיה של נתניה אתה מוזמן לנסות להתקרב למחסני חברת מת"ב דיגיטל - מה שרוב הסיכויים לא תצליח לעשות מכיוון שעל המחסנים הללו מוצבת שמירה 24 שעות ביממה (אנחנו מדברים על תתי-מקלע, לא אקדחים).
נראה שהם לוקחים ברצינות את השמירה על המלאי שלהם - אחרי הכל, הם רוצים להיות מוכנים.
למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 23635
היום ב"הראץ":

"למרות הכרזותיהן אין חברות הכבלים ערוכות לספק אינטרנט מהיר לכל מנוייהן, והן יצטרכו להשקיע עשרות מיליוני דולרים נוספים כדי להכשיר את רשתותיהן ל'אינטרנט מהיר לכל דורש'."
למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 59943
ובהמשך: שלשום קיבלה "ערוצי זהב"‏1 את הרשיון לאספקת אינטרנט מהיר. שתי החברות האחרות, תבל‏2 ומתב צפויות לקבל רשיונות דומים בימים הקרובים. שלוש החברות נכנסות לתחום כמי שכפאן שד, מתכננות "השקה רכה" של השירות (בין היתר כדי להימנע מהשקעות כבדות), ולא מתכוונות להתחרות ב"בזק"‏3 על המחיר.

1 שדומני שלפני כשעה פג תוקף הזכיון שלה לשידורי טלוויזיה בכבלים בכמה אזורים.
2 שפורסם שהיא מתקשה לעמוד בחובותיה ולשלם שכר לעובדיה
3 שהוסיפה את הטאג-ליין "חיבור *פרטי* לאינטרנט המהיר" לפרסומת של השירות שלה, שיפרה קצת את תנאי ההצטרפות אליו, וששתי חברות בנות שלה משתפות פעולה בשיווק חבילה משולבת של טלוויזיה רב-ערוצית ואינטרנט מהיר.
למה בכ''ז עדיף מונופול על לא כלום 60021
אז מה באמת קורה עם חידוש הזכיון של "ערוצי זהב" בנושא המשעמם של שידורי טלוויזיה בכבלים?

שלשום בערב זימזם לי נציג שלהם באינטרקום מלמטה והתחנן שאתן לו לעלות לכמה דקות כדי שיסביר לי למה כדאי לי לחזור לכבלים. מכיוון שהשעה היתה בדיוק 22:00, אני חושד שהחזרתי לחיק הכבלים היתה בשבילו רק תירוץ כדי לראות אצלי את התוכנית של ג'יי לנו בערוץ 3 (משודרת רק בלוויין), אבל מסיבות מובנות לא טרחתי להעמיד את זה במבחן המציאות.
לא יודע 60022
אז זהו, שכתבתי שם ''דומני'' כי לפתע פתאום כל הסיפור הזה על פקיעת תוקף הזכיון נעלם כלא-היה מכל מיני מקומות שדיווחו עליו בתחילת השבוע.
לא יודע 60023
בעצם, אתמול בערב אושר גם המיזוג של שלוש חברות הכבלים לחברה אחת גדולה שתיקרא "גוונים" (ותחויב להמשיך למכור ל"יס" את ערוצים 3 עד 6 של הכבלים, אלוהים יודע למה). יכול להיות שלאור ההחלטה הזאת אישרו ל"ערוצי זהב" להמשיך לשדר עד המיזוג? מצד אחד זה נראה קצת חסר טעם להתעסק עכשיו בסעיפי הזכיון של חברה שזמנה קצוב בין כה וכה, ומצד שני גם לאשר לה להמשיך לשדר לאחר שלא עמדה בכללי הזכיון זה לא בדיוק תקין.
לא יודע 60025
האישור מאמש הוא אישור ע"י המועצה לשידורי כבלים ולוויין, ששייכת למשרד התקשורת. למיזוג נדרש גם, כרגיל, אישורו של הממונה על ההגבלים העסקיים, וזה טרם ניתן. "גוונים", אגב, הוא שמה של אחת מחברות הכבלים המקוריות, שנבלעה מאוחר יותר ע"י אחת מהשלוש הגדולות. אגב, "גוונים" בתחילת דרכה היתה היחידה שלא השתתפה בהסדר ICP ובאמת הציגה מסך שונה מזה של יתר הזכייניות.

עמידה בכללי-הזכיון היא דרישת-קדם להארכת תוקפו, אך אינה רלוונטית, כך נראה, להענקת רישיון, שהיא האופציה השנייה. מה נסגר באמת עם "ערוצי זהב", עדיין אינני יודע.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים