מזל טוב דובי 12013
כן, שכחנו, התחלת ללמוד לא? ברוך בואך לעולם האקדמי. יער קסום אך מלא תככים משל עצמו (אולי בכתבה נפרדת) ולעניין.

יש גם דרך אחרת. בטכניון האגודה היא א-פוליטית ואין תאים פוליטיים בקמפוס, אף על פי שפעילי דור שלום מנסים בדרך לא דרך להסתנן בכל אופן, ובדרך כלל לא מצליחים. האם זה אומר שהסטודנטים בטכניון הם פסיביים? נהפוך הוא! בימי השביתה הגדולה (שאני חוזר ומציין שלבושתי לקחתי בה חלק פעיל) דווקא אנשי הטכניון היו ממובילי הקו הניצי ומהפעילים ביותר. אני זוכר את הדיון הארוך בלילה האחרון באוהל המחאה בכניסה לטכניון, שבסופו יצא יו"ר האגודה שלנו מחוזק בדעתו שלא לחתום על ההסכם, בניגוד לאנשי אוניברסיטת חיפה שראו במילגות של %50 עבור פעילות פר"ח של 5 שעות שבועיות (בעוד פר"ח 4 שעות שבועיות מקנה מלגה של %43, אוניברסיטה, מה אתה מצפה) הישג ששוה בשבילו לוותר על זכות המחאה למשך 5 שנים. הייתה גם את יו"ר האגודה (מתא הליכוד) שכלל לא הראתה לשאר הנציגים בוועד שלה את ההסכם, רק אמרה "תצביעו בעד, זה בסדר".

כדי לדאוג לאינטרסים של *הסטודנטים* דווקא עדיפה אגודה א-פוליטית. בשום מקום לא כתוב שהפעילות הפוליטית צריכה להיות בקמפוס. להיפך, היא בעיקר מפריעה. כבר חלפו ימי פריס 68 והמחאה היא נחלת כולם. במיוחד במדינה כמו שלנו שבה לכל שני אנשים ישנן שלוש דעות. ואנחנו לא לבד. בכל המדינות הדמוקרטיות המתוקנות המחאה עברה מהסטודנטים לעם - ארה"ב, צרפת, בריטניה, גרמניה, אפילו רוסיה של ימינו. ההתארגנות הפוליטית הסטודנטיאלית היא עכשיו נחלתם של המדינות בהן המערכת הדמוקרטית לא מתפקדת כראוי - אירן, מצרים, אינדונזיה ודומותיהן.

תנו ללמוד בשקט.
הא מצויין. 12015
"לבושתך נטלת בה חלק". וכי למה?
האם אין מקום לייחס לך אינטרסים מתוחכמים שבגינם על אף שהשביתה לא השיגה את מטרותיך המוצהרות, היא שרתה אותך במובנים אחרים?

האם אתה בא להפתיע אותנו ולטעון שאנשים טועים לפעמים?
טוב מאוד פלוס 12016
אוף, אתה פשוט לא מבין את הבדל בין מודל למציאות.

תיאוריה שמניחה טעות של הסובייקט, בכל מקום במדע, היא תיאוריה מופרכת כיוון שהיא אדישה לעובדות. היא נכונה אם היא מתאימה לעובדות, ואם לא אזי "העובדות" טעו. כלומר יש לנו תיאוריית "נחום תקום" שנכונה בכל מקרה. אני חושב שמה שמבלבל אותך ואחרים הוא שהם לא מבחינים בין הנחות יסוד לבין התיאוריה. התיאוריה שלי לא טוענת חוק טבע "פוליטיקאים לא טועים" ומנסה להוכיח אותה, אלא מניחה הנחת יסוד למחקר כי פוליטיקאים לא טועים (שהיא עדיפה כמובן על ההנחה ההפוכה שפוליטיקאים תמיד טועים, כל הנחה באמצע אינה קבילה כיוון שאנו חוזרים ל"נחום תקום") ומסתמכת עליה בבואנו לנתח התנהגותם של פוליטיקאים.

ואגב, זו פעם שניה שמעירים לך על המנהג הרטורי שלך לשנות במעט את הנשוא כדי לשנות את המשמעות. אני לא אמרתי בשום מקום שהנחת היסוד שלי היא *שאנשים* לא טועים, אמרתי *פוליטיקאים*. כרטיס צהוב לחובתך.

שנית, אני לא פוליטיקאי (אע"פ שגם בקרב פוליטיקאים מקובל לטעון שהם "לא פוליטיקאים", ע"ע אהוד ברק)

אבל נחזור לנושא, וכאן אני מעיד על עצמי, אמנם הייתי מעורב באופן שולי באותה שביתה - השתתפותי התמקדה בלהכין כמה שלטים, לשהות מעט באוהל המחאה, ולהשתתף בהפגנות. ואני מודה - בעיקר בשביל ההופעות. לא נשאתי בשום תפקיד רשמי מטעם אגודת סטודנטים כלשהי וגם לא שימשתי כמתווך של אף צד (תצטרך לסמוך על המילה שלי) ולכן, מלכתחילה, לא הייתה לי יכולת בפועל להשפיע על הארועים. אני כמו הכלבים הנובחים בזמן שהשיירה עוברת.

מספק?
מצויין מינוס 12021
ראשית, אני מודה שזו סתם הייתה הערה עוקצנית שבאה לבטא את האופן המשועשע בו אני מביט על המודל שאתה משרטט מכיוון שלדעתי הוא אולי תאוריה בעלת משמעות מדעית אולם הוא משקף את המציאות הרבה פחות מהטענה שפוליטיקאים טעו, קרי תוצאת פעולה מסויימת לא הביאה את התוצאות שלשמם היא נעשתה.

להצביע על אותה נקודה (מדוע תאוריה זו היא בלתי יעילה לרוב) הראתי לך מה היה עולה בגורל תאורייתך לו היתה מתגלגלת בידי אדם שאיננו אתה, בבואו לבחון את מעשיך.
האבחנה בין פוליטיקאים שהם כנראה ניחנו בתכונות על אנושיות (כהנחת יסוד בתאוריה, לא ברצינות) לעומת פשוטי עם כמוני וכמוך, נראית לי מעט מוזרה ועל כן לא ראיתי צורך אמיתי לשמור על אותה אבחנה.
הא מצויין. 12017
המטרה הלא מוצהרת של השביתה הייתה לרתום את הסטודנטים למאבק להפלת ממשלת נתניהו (ולאפשר לסטודנטים שלומדים את מקצועות ההיי טק לצבור שעות עבודה ולקדם את מעמדם הכלכלי והמקצועי) בזה היא הצליחה.
לגבי שכר הלימוד,הוא לא כל כך נורא בהתחשב בעובדה שהמענק לחיילים משוחררים בתוספת פר''ח מכסה כמעט את כולו (עבור האוניברסיטאות).
מזל טוב דובי 12018
זה מאוד פשוט. סטודנט לא ילך להפגנה אם הוא צריך להיות בשיעור באותו זמן או שיש לו תרגיל להגיש מחר.
כדי להביא סטודנטים להפגנות רציניות צריך שפשוט לא יהיו לימודים.
הבעיה היא שאגודת הסטודנטים לא יכולה להשבית את האוניברסיטאות בגלל עניין שאינו בקונצנזוס הסטודנטיאלי רק עניינים אקדמיים (פטור, מישהו זוכר?) או כלכליים סטודנטיאליים (שכר לימוד, טוב את זה בטח כולם זוכרים) יזכו לקונצנזוס מספיק רחב כדי להביא לשביתה שתאפשר קיום הפגנות.

ומזל טוב (או רע, תלוי בנקודת ההשקפה) דובי.
מזל טוב דובי 12036
בכל מדינות העולם, כך נראה לי, מלאה הווית העולם האקדמאי בשיעורים אשר בהם יש צורך להיות נוכחים, או אפילו תרגילים ארוכים ומייגעים אותם יש להגיש ליום המחרת.
ובכל זאת הסטודנטים מוצאים את הזמן להפוך לבריות פוליטיות אקטיביות.

האם יכול שמדובר בשכר הלימוד הגבוה אותו יש לשלם, לרוב בעבודות לחוצות ומלחיצות, הבאות ממילא על חשבון חלק מן הלימודים.
אז למי יש כוח או זמן ללכת להפגין?
מזל טוב דובי 12052
שכחת גם את העובדה שהסטודנטים בישראל מבוגרים יותר מסטודנטים במדינות אחרות. מצד אחד זה משנה את סדר העדיפויות שלהם, מצד שני הם גם פחות תמימים והאמונה ש''אם רק נשלב ידיים ונשיר אז כולם יבינו ש...'' מתפוגגת.
מזל טוב דובי 12065
בהחלט. נכונה גם העובדה שהצבא גורר ממך את שארית היכולת להתמודד עם בירוקרטיה- מדיניות- מנהיגים- מה לא מטופשת באשר היא. מהבחינה הזו, צ''הל הוא בהחלט צבא חזק.
מזל טוב דורון 12038
אבל זו לא הנקודה שלי. לטענתי, העובדה שאדם הוא גם במקרה סטודנט לא צריכה להפריע לו לצאת להפגנה, במיוחד במדינה סוערת-פוליטת כמו שלנו. אנחנו לא נמצאים במצב של דוחק כלכלי שבו אין לאנשים זמן או חשק לעסוק בפעילות פוליטית, או לחילופין תחת שלטון מדכא שאוסר פעילות פוליטית. במקרה שכזה *רק* מתוך האוניברסיטאות תבוא הישועה. אנחנו לשמחתנו חיים ברובנו על סיר הבשר, ולכן יכולים להרשות לעצמנו לוותר על אותו תפקיד מסורתי ולהתרכז בלימודים, שגם הם חשובים (אם שכחת, מר-מהנדס-תוכנה-בקריאו-סייטקס-לפי-האימייל-שלך), אחרת נישאר מאחור בחברה השבעה שלנו. פעילות פוליטית? אקס-קריקולרית לטעמי.
להפריע? 12041
ומה אם אדם הוא במקרה חייל?
להפריע? 12044
הקשב!

תקני אותי אם אני טועה, אבל ככל הידוע לי, הסוגייה נדונה, והוחלט כי חייל (או חיילת) רשאי להשתתף בפעולות מחאה כאשר הוא בחופשה. כאשר הוא במסגרת הצבאית אזי חובתו היא נאמנות לשלטון, כאמצעי של הזרוע המבצעת, ואין הוא רשאי לערער על קביעותיה אלא במקרים של פקודות בלתי חוקיות בעליל.

חופשי!
כן לאינטגרלים. לא לאינטגרציה. 12048
העדר מודעות חברתית היא אולי אחת הסיבות לכך שבארץ, בניגוד לאירופה, הסטודנטים נאבקים לבדם. המצב הטבעי במדינה מתוקנת הוא מאבק משותף של הסטודנטים, האוניברסיטאות, המורים ותלמידי התיכונים - כולם למען הגדלת ההשקעה הלאומית בחינוך והעלאת רמתו. אני לא מבין למה כל אחד נלחם לבד, ובמצב כזה לא פלא שהתוצאות בשטח מאכזבות.
כשיבוא השלום 12050
לדעתי, אנחנו חברה מימסדית. חברה המוקפת אוייבים שלא רוצה לשבור את הכלים כשמשהו בפנים רקוב.
כשיבוא השלום, נוכל להתפנות למלחמת אחים. ואז גם הסטודנטים יוכלו לומר את דברם.
עד אז, את האגרסיות אנחנו מוציאים בצבא.
מזל טוב דורון 12053
א. אני מסכים אתך.
ב. לא קריאו סייטקס, Creo.
Creo היא חברה קנדית (שהוקמה ע"י ישראלים יורדים) שמייצרת מערכות קדם דפוס לתחום ה graphic arts. היא התאחדה לפני כשנה עם חטיבה מהמתחרה העיקרית שלה scitex ויצרה את ענק הדפוס חובב הפינגווינים המפורסם.
כמה שנים לפני כן, הוקמה בארץ חברת בת של Creo הקנדית בשם Creo products Israel (או בקיצור קריאו). החברה הזו (שבה אני עובד) מפתחת תווינים (plotters בלעז) המבוססים על טכנולוגיה דומה לזו של קריאו קנדה אבל לשימוש בתעשיית המעגלים המודפסים (PCB) ולא ה graphic arts.
מכיוון שזה בכלל לא קשור לנושא הדיון מי שמעוניין בפרטים נוספים מוזמן לפנות אלי בדואל או לפנות לאתר הבית של החברה http://www.creo.co.il
Make Math not War 12027
The main reason we Israeli Student aren't as politically active as Americans is that while American Colleges are considered the academic equivilente of the last 2 high-school years in Israel, and generally a good time to get out of home, meet people and have fun, Israeli Universities are actually quite difficult. An order of magnitude more difficult in Exect Sciences where our first year is equivilant to their last year.
In general Israeli BA is equivilent to US Grad-School not to College, which is closer to high-school.

(For example, the american highschool I studied in didn't cover Trigo and Integrals, and hardly any theoretical background)
Make Math not War 12079
כדאי גם להוסיף למשוואה הזו, שהאוניברסיטאות בישראל דורשות מהסטודנטים כמות רבה הרבה יותר של מטלות כדי להשיג את התואר המבוקש, לפחות ככל שמדובר במדעי הבלה-בלה למיניהם (את המדויקים יותר אני פחות מכיר).
מזל טוב באר שבע 12029
נשמטה מהתגובה העובדה כי אותה יו''רית מטעם הליכוד הייתה היו''רית של אוניברסיטת באר-שבע. עמכם הסליחה, ואביכם המחילה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים