ייתכן שנמצאה כתובת מימי יהואש? 120524
''הארץ'' מהבוקר.
לצערי, האתר לא עולה לי עכשיו, ואין את הכתבה בוואלה.
בכל אופן, מדובר על לוח אבן ועליו כתובת בכתב פיניקי עתיק, שככל הנראה מתייחסת לבדק בית המקדש בימי יהואש מלך יהודה. בדיקות יסודיות לא מצאו סימנים לזיוף.
הלוח ככל הנראה נשדד מהר הבית במהלך החפירות הלא חוקיות של הוואקף, והגיע לידי אספן פלסטיני (מה שאומר, שלפי חוקי העתיקות בארץ, הממצא אמור לעבור לרשות המדינה).
מי שמייצג את הבעלים הנוכחי של הממצא הוא עו''ד יצחק הרצוג, הנמצא במקום ריאלי ברשימת ''העבודה'' לכנסת.
המלך יהואש 120734
מהכתובת אמור להיות הנכד של המלכה עתליה הבת או קרובת המשפחה של המלכה איזבל מיזראל אוייבתו של אליהו . אבל יש תיאוריה מעניינת שהוא כלל לא היה נכדה אלא היה מתחזה שהוכן בידי הכוהן הגדול יהוידע שלאחר רציחתה של עתליה הפך להיות השליט שמאחורי הקלעים ביהודה כשיהואש הוא בובה בידיו . ואם כך כי אז בית דוד ( לפחות מהשושלת הישירה ) הפסיק למעשה להתקיים מאז ואילך והפך למעשה ל"בית יהוידע" צאצאי האיש שאותו העלה יהוידע לשלטון.
עוד על כך ראו :
הגבירה עתליה
המלך יהואש 120799
אכן, קראתי את המאמר המעניין ההוא.
ולמעשה, גם אם הכתובת מקורית, אין בכך שום הוכחה לרציפות בית דוד - ייתכן שגם יהואש עצמו לא היה מודע לכך שהוא אינו מבית דוד ההיסטורי.
מכל מקום, אני מקווה שממצאים נוספים ייחשפו בעתיד וייתנו לנו מידע נוסף, שלא רק יאמת את תולדות בית דוד, אלא גם ישלים פרטים החסרים בספרי התנ''ך.
המלך יהואש 121036
גם אם ידע, הרי לא יתכן שיצהיר על כך בפומבי.
(דרך אגב, בעקבות המאמר קראתי את הספר עוזיה והוא מומלץ. אולי הרומן התנ"כי הישראלי הטוב ביותר.)
יש לך מושג מנין יכולים להיחשף ממצאים חדשים?
(למרבה הצער בלתי ניתן לחפור בהר הבית מסיבות דתיות ופוליטיות.)
המלך יהואש 121057
ירושלים, מעצם היותה בירת ממלכת יהודה, היא המקום הסביר ביותר לדעתי לכל גילוי משמעותי.
ראשית, הפלסטינים פינו כמויות אדירות של עפר מהר הבית לאזור נחל קדרון. הגם שסדר השכבות נהרס, ניתן לחלץ בוודאי ממצאים מעפר זה.
שנית, הייתי מהמר על תגליות במקומות שהוזנחו בידי הארכיאולוגים, או לא היו נגישים עקב כיסויים בבניינים או בכבישים. בירושלים מתבצעות עבודות פיתוח נרחבות, כך למשל התגלתה ממזרח להר הצופים מחצבת אבן תת-קרקעית בשטח 2 דונם, כתוצאה מכריית מנהרה וכביש חדש למעלה אדומים, שטרם נפתח.

כמובן שגילויים יכולים להימצא באתרים נוספים. במוצא של ימי בית ראשון, החפירות שבוצעו עד היום היו בשטח מאוד מצומצם וכבר נמצאו בו ממצאים מעניינים:
(ב"הארץ" יותר מפורט, אך כבר נעול בארכיון). ייתכן שחפירות מקיפות במוצא תעלינה גם מסמכים. בחצור שבצפון, ככל הידוע לי, עדיין לא נמצא ארכיון העיר, שאמור היה להימצא בה.
הדבר העיקרי שנראה לי שחסר הוא לא מסמכים פה ושם, אלא באמת ארכיון מסודר ורציני, כמו אלו שנמצאו בערים אחרות בעולם העתיק. יש סיבות סבירות מדוע לא נמצא ארכיון עד כה בירושלים ובשומרון (בהנחה שלא הושמד כליל במהלך כיבושי הערים לאורך ההיסטוריה) - הערים העתיקות מכוסות בבינוי. לפי "התנ"ך האבוד", יש לצפות שעיקר הגלעין ההיסטורי של שתי הערים נמצא מתחת לשטחים הבנויים כיום - בעיר העתיקה בירושלים ובכפר סבסטיה הגובל בתל שומרון, זאת בניגוד לדעה הנפוצה אצל ארכיאולוגים, לפיה עיר דוד/העופל היא הגלעין ההיסטורי של ירושלים. הספר שנוי במחלוקת ואינו מקובל על רוב הארכיאולוגים בארץ.
הארכיונים של ארץ הקודש 121091
ארץ ישראל היא ככל הנראה המקום הנחפר ביותר עלי אדמות ( לפחות ביחס לגודלה ) והיא גם המקום שבו נמצאו המספר המצומצם ביותר של ממצאים כתובים בוודאי בהשוואה לשכנותיה וביחס להשקעה העצומה בשמן מאמץ וכסף שהושקע בחפירות הארכיאולוגיות .
נשאלת השאלה למה נמצאו כל כך מעט ממצאים כתובים?

מישהו העלה בפני פעם את תיאורית הקונספירציה , היו הרבה כתובות וכו' אבל מרגע שהתנ"ך הפך לספר הקודש , היה מי שטרח להשמיד כל כתובת שתיראה כמנוגדת למה שכתוב בו.
הארכיונים של ארץ הקודש 121250
הסיבה שלא נמצאו בא''י הרבה ממצאים כתובים (למרבה הצער) לעומת מצריים למשל, היא האקלים הלח שלה (המחיש תהליכי בלייה) לעומת האקלים היבש של מצריים.
המגילות הגנוזות נמצאו בתוך מערות בעלות אקלים יבש ולכן נשמרו, וכיום משמרים אותם בקפדנות בטמפרטורה מתאימה.

אין ספק שאם היו ממצאים כתובים מימי בית ראשון (ולא רק בית שני) היו עדויות לשורשים הפאגנים של עם ישראל.
למרבה המזל והשמחה, שרידים כאלה ישנם גם בתנ''ך, מכיוון שגם העריכה המונותיאיסטית הקפדנית ביותר לא יכלה לשרש אותם.
המלך יהואש 121244
איפה יש כביש חדש וסגור למעלה אדומים?
המלך יהואש 121249
כאן:
התמונה צולמה בידיי מהמצפור בצמוד ומדרום לאוניברסיטה בהר הצופים.
הכביש ייפתח, כפי שמספרים לי, ב-‏20 בינואר.

בצד ימין של הכביש, בשטח הלבן, יש מעין "ריבוע" חום.אם אינני טועה, פתחה של המחצבה התת-קרקעית הנ"ל נמצא ממש שם - מטרים בודדים מדרום לכביש.
המלך יהואש 121517
כן, ראיתי שלט על משהו שאמור להפתח ב-‏20 לחודש. אתה יכול לעזור לי לקבל אוריינטציה? איפה ביחס לתמונה נמצא הקמפוס של האוניברסיטה? ואדי ג'וז?
המלך יהואש 121519
ואדי ג'וז מאחורה.
הקמפוס נמצא משמאלי.
מימיני חורשת האורנים הגדולה שבין האונ' ואוגוסטה ויקטוריה.
ייתכן שנמצאה כתובת מימי יהואש? 121215
משהו אחד לא היה לי ברור בידיעה ב"הארץ", ואשמח אם מישהו יוכל לבאר. נאמר שם שהתארוך הגיאולוגי של הלוח (וזה הוצג כראיה החשובה ביותר לאותנטיות שלו) הוא ללפני 2000 עד 2400 שנה. אני מבין זאת כ-‏2200 עם טווח שגיאה של 200 שנה (אני מצטט מהזכרון; יכול להיות שזה 2200 עד 2400, ואז אני מבין זאת כ-‏2300 עם טווח שגיאה 100).

במסגרת היה כתוב על הידוע עד כה על המלך יהואש, ונאמר שמקובל שהוא מלך לפני 2800 שנה. איך זה מסתדר?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים