בכל זאת יש בה משהו? 121166
מינהל התרופות והמזון האמריקאי אישר לראשונה לנסות על בני אדם תרופה שמקורה ברפואה הסינית המסורתית. התרופה, שמקורה מצמח הגדל בדרום מזרח אסיה, אמורה לעזור בטיפול בסרטן. אין עדיין הסבר מדעי לפעילות הכימית של התרופה.

הארץ:
מה פירוש "בה"? 121183
מה שבדיוק מחזק את נקודתי, מתגובה 120055. אם הבדיקה תצליח, שימוש בצמח הזה יהפוך חלק ממדע הרפואה.

באופן צפוי לחלוטין, אם הבדיקה תצליח‏1, יהיה מי שינצל זאת כדי לטעון שהרפואה הסינית כולה, באופן גורף, היא "נכונה". הכותרת שבחרת רק מדגימה את הנטייה להכללה: אם אחד הטיפולים המקובלים ברפואה הסינית נכון, אז יש "בה" (ברפואה הסינית?) משהו. והרי רק כסיל יטען שידע רפואי שהצטבר במשך אלפי שנים הוא חסר כל ערך; אלא שהחלקים ברפואה הסינית שנבדקו ואומתו "סופחו" כבר מזמן (לפני מאות שנים, למעשה) למדע הרפואה, ומה שנותר הוא, באופן טבעי, ההבלים – המקביל הסיני לאמונות הטפלות של התרבות המערבית.

-----
1 וכמובן, אני אשמח אם תצליח, משום שכל התקדמות בטיפול בסרטן היא דבר חיובי.
מה פירוש "בה"? 121228
הכתבה בהארץ מגלה עוד פרט מעניין. מדובר בתרופה שהרפואה הסינית ראתה בה תרופה נגד כאבי ראש, המחקר בודק טיפול בסרטן. לטעון "הסינים צדקו" בהקשר זה נראה מגוחך.

ואגב, היום בערוץ 10 בתכנית של גדעון רייכר, דיבר רופא כלשהו ואמר שלדעתו אין לאפשר מכירת צמחי מרפא כ"תוספי מזון" וצריך להעביר אותם את המסלול הרגיל של אישור תרופות.
שותפתו של רייכר, עיתונאית, טענה לעומתו שהוא אומר זאת רק כדי להגן על עיסוקו המקצועי ו"ברור שצמחי מרפא בריאים יותר מתרופות כימיות".

מטרידה אותי הפגנת בורות פומבית של עיתונאית בטלוויזיה.
מה פירוש "בה"? 121243
בורות פומבית של עיתונאים היא לא דבר חדש, אבל השאלה היא האם מישהו העמיד אותה במקומה.

בגליון נובמבר של "העין השביעית" מדווח על מחקר שערך פרופ' מאיר ברזיס מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, שבו הראה כיצד חוסר ההכשרה של הכתבים לענייני רפואה גורם להם לעשות טעויות מביכות ואף להיות מושפעים בקלות ושלא מדעת ע"י אינטרסים כלכליים שעומדים מאחורי דיווחיהם של רופאים לעיתונות.
לא כל המחקר הוא בעל משמעות (מין או תדמית הגוף הם נושאים מועדפים על עיתונאים לעומת מחלות משעממות או מגעילות יותר! איזו הפתעה!), וגם הדרישה של הפרופסור לעיתונאים בעלי הכשרה ברפואה היא קצת מטופשת (אם הייתה להם הכשרה ברפואה, הם היו עובדים כרופאים, לא?), אבל אני יכול להבין את הסנטימנט שהוא מביע.
מה פירוש "בה"? 121253
נו; אם רופאים חושבים על כתבי רפואה את מה שאני חושב, נניח, על דודי גולדמן, אז אפשר להבין את התרעמותו של אותו פרופסור.
מה פירוש "בה"? 121388
טוב, לא צריך להיות מבין גדול במחשבים כדי לזלזל בדודי גולדמן (למעשה, מהניסיון שלי גם לא צריך להיות מבין גדול ברפואה כדי לזלזל בחלק מהכתבים בנושאי רפואה). ההבדל הוא שדודי מנסה להביע דעות ולתת תובנות על הנושאים עליהם הוא כותב, והדבר בעוכריו. כתבים לענייני רפואה פשוט מפרסמים את ההודעות לעיתונות שהם מקבלים בפקס, ואז קשה יותר לראות שאין להם מושג מהחיים שלהם.
לא מטופש 122563
הדרישה הגיונית בעיני. הרי לא תאמר שאילו כתב ספורט היה מבין בספורט היה הוא ספורטאי ולא כתב, הדרישה להבנה בתחום היא דרישה אלמנטרית בסיקור ספורט, פוליטיקה ועוד. ומדוע לא בסיקור נושאים מדעיים ורפואיים?
הכשרה ברפואה אינה דווקא מסלול לימודים מפרך, אלא הבנה אלמנטרית והתמצאות בסיסית שימנעו טעויות מביכות ("ומייקל ג'ורדן בועט את הכדור ו...גול, פנדל, מה שזה לא יהיה").
אפילו מטאטא יורה 121381
כדי לאזן את ההצלחה של התרופה הסינית, ראו מה עלה בגורל האכינצאה, אחד מאותם צמחי מרפא בריאים, שכמה מטובי ידידי נשבעים לי שהיא תרופת פלא לצינון: http://www.time.com/time/columnist/jaroff/article/0,...
אפילו מטאטא יורה 121466
תודה על הקישור – מאמר חשוב. לטובת מי שלא טרח לקרוא, כמה נקודות עיקריות:

* אכיניצאה התגלה כיעיל כמו פלסבו (למעשה, מעט פחות מפלסבו) לטיפול בהצטננות, בבדיקת עיוורון-כפול על כ-‏150 חולים.
* צמח אחר, St. John's Wort (מישהו יודע מה השם העברי?), שמשווק כיעיל לטיפול בדיכאון, התגלה בבדיקת עיוורון-כפול כלא יעיל לטיפול בדיכאון. בנוסף, הצמח מפריע לפעולתן של כמה תרופות נגד סרטן.
* באופן דומה, ginko biloba לא משפר את הזיכרון.
* הצמח ephedra, המשמש בתוספי מזון ו"חטיפי אנרגיה", התגלה כגורם להתקפות לב, שבץ וכו', וכמאה מקרי מוות דווחו עד כה. משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה פלילית נגד חברת Metabolife על שזו שקרה, כפי הנראה, כשנשאלה אם קבלה דיווחים על בעיות רפואיות הקשורות למוצרים.
אפילו מטאטא יורה 121551
אני עדיין לא טורח לקרוא ושואל אותך במקום: "מעט פחות מפלצבו‏1", באופן מובהק?

1 הכניסו כאן בדיחות קיקרו-שפרינקק
אפילו מטאטא יורה 121554
לא, באופן לא מובהק שהוא (לדעתי לפחות) בהחלט בתחום הסטייה הסטטיסטית: 6.25 מול 5.75 יום בממוצע, אם אני זוכר נכון. (המדד הוא מספר הימים עד להחלמה).
אפילו מטאטא יורה 121768
וכמובן שגם בכתבה לא נרמז כאילו התרופה גורמת נזק כלשהו. ההבדל לרעת ה''תרופה'' צוין כאגב משעשע בלבד.
אפילו מטאטא יורה 138798
מחקר שנערך בבריטניה מראה שהומאופתיה אינה עדיפה על פלצבו בטיפול באסטמה אצל ילדים.

אפילו מטאטא יורה 191068
מחקר נוסף מראה שאכינציאה אינה מקצרת הצטננויות אצל ילדים ואינה מפחיתה את חומרתן.

אפילו מטאטא יורה 191101
לגבי הפסקה האחרונה: יותר ויותר מחקרים מראים על סיכונים בשימוש ב-Ephedra, ובכלל זה סכנת חיים של ממש במקרים מסוימים. עד כאן לגבי המשוואה "טבעי זה בריא".

אפילו מטאטא יורה 191363
החומר נאסר לשימוש בידי ה-FDA (ואני רואה שהשורה האחרונה של שנינו זהה) + פרסומת עצמית + דרושים.

אפילו מטאטא יורה 218344
ועוד מחקר. Ynet: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2915651,00.h...
אפילו מטאטא יורה 224829
כדאי להציג את עיקר הדברים: "חברה גרמנית לשיווק אכיניצאה החליטה לבדוק אם המוצר שלה עומד במבחן ומגן מפני הצטננות. מסקנת החוקרים: חד משמעית, לא".

YNet מצטטים "מומחה לרפואה משלימה", ד"ר יאיר מימון, שמנסה למזער את הנזק: "אנו יודעים כבר זמן רב שהאכיניצאה אינה מסוגלת למנוע התקררות. צורת השפעתה הוא כזה, שמסוגל רק להפחית את חומרת המחלה כשהיא כבר פורצת. אך אין כל טעם בלקיחה יומיומית שלה, כיוון שהיא בוודאי שאינה מונעת הצטננות, וגם המחקר החדש מוכיח זאת". זהו שקר: מחקר קודם הראה שאכיניצאה לא עוזרת בזמן הצטננות (ואז הם טענו שהיא עוזרת למנוע, אני מניח...).

מתוך http://www.reuters.co.uk/newsArticle.jhtml?type=heal... :

In the U.S. alone, consumers spend more than $300 million each year on Echinacea products, for the purpose of preventing and treating colds.

However, recent research has also cast doubt on whether the herbal preparation can treat colds. A study published last year found that children who took Echinacea as soon as they developed a cold showed no difference in the severity or duration of cold symptoms than children who took a placebo pill. (http://nccam.nih.gov/health/alerts/echinacea/index.h...)

אפילו מטאטא יורה 278861
השם העברי של St. John's Wort הוא *פרע מחורר* והשם הבוטני הוא היפריקום.
פרע מחורר 282477
הויכוח לא תם: http://www.sciencedaily.com/releases/2005/02/0502131...
מה זה פרע מחורר? (זה השם של הצמח?) 282478
מה זה פרע מחורר? (זה השם של הצמח?) 282479
תגובה 278861
אהא, תודה 282480
מגדיר צמחים 282751
לא להתבלבל עם http://www.drabruzzi.com/images/Yanomamo%20female%20...
מה פירוש "בה"? 121697
לא צריך להגזים בהישג שיש ב*אישור לערוך ניסויים קליניים* בחומר כלשהו - בהנחה שאין בו רעילות חלילה, האישור שניתן לתרופה חדשה מבוסס (בארה"ב לפחות) על העיקרון של תועלת מול נזק. בודקים לא עד כמה התרופה מרפאת ביעילות, אלא עד כמה יכולת הריפוי שלה מפצה על תופעות הלוואי הכרוכות בה. תרופה "חלשה למדי" שאין לה תופעות לוואי מיוחדות, והיא פועלת ברמות מסוימות ‏2 - סיכוייה לקבל אישור ‏1 גבוהים יותר מאלה של תרופה "חזקה מאוד", שיכולה לרפא מצבי מחלה קיצוניים אבל גורמת לתופעות לוואי חזקות (שלפעמים הן קטלניות בעצמן).

וממילא, כ- 30% מהניסויים הקליניים שנערכים בארה"ב ‏3אינם מסתיימים בקבלת אישור לשיווק התרופה.

[]1 או לפחות לקבל אישור במהירות גבוהה יותר ובלי בקשה לבדיקות חוזרות ונשנות.

2 בהנחה שהיא אכן תפעל.

3 יש אחוזים יותר מפורטים איפשהו, לגבי הצלחה בשלבים שונים של הניסויים.
מה פירוש "בה"? 130772
אולי כדאי להבדיל בין "מדע" הרפואה ל"פרקטיקה" הרפואית?

ז"א, אם הבדיקה תצליח, שימוש בצמח הזה יהפוך חלק מהפרקטיקה הרפואית, כשתנוסח תיאוריה שמסבירה את הצלחת הבדיקה, הוא יהפך לחלק ממדע הרפואה.
מה פירוש "בה"? 130776
"הפרקטיקה הרפואית" היא שימוש במה שמוכר כעובד ע"י "מדע הרפואה". לא כל מה שמוכר ע"י מדע הרפואה כ"עובד", יש לו גם הסבר. באופן כללי, במדע, ישנן עובדות ידועות רבות שאין להן הסבר מדעי מקובל (לעיתים ישנן כמה תיאוריות סותרות, לפעמים אף לא תיאוריה אחת).

סתם דוגמה: בשלב מסויים בעבר, מדע הרפואה ידע שיש כמה סוגי דם שונים, וניתן לבצע עירוי דם מכיוון אחד לכיוון אחר אך לא להיפך. היה זה ידע שלא היה לו הסבר, ובכל זאת ידע זה נחשב לחלק מהמדע, והרפואה עשתה בו שימוש. רק בהמשך התגלתה הסיבה לכך שעירויים לא עובדים בכיוונים מסויימים (נוגדנים).

יכול להיות שנושא הנוגדנים התגלה יחד עם גילוי סוגי הדם השונים; אינני בקי בהסטוריה של הידע בתחום זה. הכוונה כאן היא להדגים את הרעיון בלבד - דבר-מה יכול להחשב לעובדה מדעית גם אם אין לו הסבר מקובל, והפרקטיקה יכולה לעשות בו שימוש בכל-זאת. באופן דומה, אם (למשל) רפלקסולוגיה תוכח מדעית כטיפול יעיל, היא תהפוך לחלק מהמדע, גם אם אין לה הסבר (ההסבר שמציעים הרפלקסולוגים עצמם לא יתקבל כהסבר מדעי, משום שהוא חסר ביסוס, יכולת ניבוי וכו'). יש לציין כי במקרה הספציפי הזה, למרות עשרות ניסיונות, איש לא הצליח להוכיח שהרפלקסולוגיה עובדת כלל (לפחות לא בניסויים שנערכו בקפידה ולא היו מוטים). כמובן שלפתיים רבים כל זה לא משנה כלל, ומבחינתם רפלקסולוגיה עובדת – עובדה, זה עזר לדודה מלכה (ועכשיו לך תוכיח שאין קשר בין הטיפול לבין השיפור במצבה של הדודה, או שמדובר באפקט הפלסבו, וכו').
נקודה למחשבה 152838
דבר ראשון הדיון פה מאוד מעניין.

דבר שני, לפי מה שאני יודע, המטרה של רופא היא לפעול למען הבריאות, של מטופליו, ושל החברה כולה.
רופא אמיתי לא ינסה להלחם ולהוכיח כמה השיטה שלו עובדת, וכמה שהשיטה של המטפלים האלטרנטביים לא עובדת/שקרית וכדומה. הוא צריך להתרכז במטופלים שלו,באנשים שרוצים לקבל טיפול ולתמוך בהם בכדי שיגיעו לבריאות. השיטה היא רק הדרך, המטרה - היא החשובה, ובמקום להתעסק באגו צריך לתמוך בכל מה שעושה לאנשים טוב.
כל אקט אחר יהיה פשוט אגואיסטי ומנוגד לכל הרעיון של מושג הרפואה.

אשמח לשמוע את דעתכם בנושא.
נקודה למחשבה 224702
אתה צודק בהחלט. גם לא לכבודה של דסיפלינה אשר שלמה עם עצמה להכפיש דסיפלינות אחרות. יש משפט סיני שאומר ''בקבוק ריק למחצה, רועש בעוד שבקבוק מלא שקט'',רק דסיפלינה (לצורך העניין), אשר ריקה מתוכן, סתמית תעשה הרבה רעש בניסיון להכפיש דסיפלינות אחרות בעוד שדסיפלינה מלאה, שלמה, בטוחה בעצמה תתעסק בעיקר ולא בתפל שכן, אין לה צורך בזה (להתעסק בתפל ובדסיפלינות אחרות) משום שהן לא מהוות עליה איום.
נקודה למחשבה 224728
יש גם פתגם כזה בארמית, אבל אני לא זוכר אותו במדוייק, רק שיש בו בפנים "קיש קיש" או "ריש ריש" או משהו כזה...

בכל אופן, הרפואה המערבית אוהבת לספח אליה דברים. לכן, היא בודקת אותם. אם מישהו אומר שצמח מסויים פותר בעיה בריאותית מסויימת, הרפואה המערבית תיגש בשמחה את הצמח הזה ותנסה לבדוק אם הוא באמת עובד. אם כן - סופח. אם לא, האם אין זה מן הראוי להזהיר את הציבור שמדובר בבדיה בלבד?
לא מדובר כאן בעניין של אגו או הכפשה. מטרת הרפואה היא לדאוג לבריאותם של אנשים *ולכן* על הרפואה המערבית, שהיא היחידה שיש לה מתודה מפורטת שמאפשרת לאשש או להפריך תיאוריות רפואיות, להתריע בפני תיאוריות רפואיות שאין בהן ולא כלום.
''איסטרא בלגינה קיש קיש קריא'' 224730
תשאל את שכ"ג בפעם הבאה: תגובה 198509
''איסטרא בלגינה קיש קיש קריא'' 224732
אם הייתי זוכר את מי לשאול, כבר הייתי זוכר את המשפט עצמו. מצחיק, אני זוכר את המורה שלימדה אותנו את המשפט הזה אי שם בכיתה א' או ב'. מוזר ששניים מהדברים הבודדים שאני זוכר מהילדות המוקדמת שלי קשורים זה בזה. אני לא זוכר אף מורה אחרת שהייתה לי ביסודי...
נקודה למחשבה 224774
הפתגם הוא "איסטרא בלגינא קיש קיש קַרְיָא".
תרגום מילולי: מטבע בכד קורא "קיש קיש" (להבדיל מכד מלא מטבעות, שאיננו רועש).
נקודה למחשבה 224798
אני מחבב יותר את הנוסח שהמצאתי במו אצבעותי: זוטרא בלגינא קיש קיש קריא. "זוטרא" זאת יופי של מילה, שחסרונה היחיד הוא שהיא איננה קיימת.
הזכיר לי משהו 224800
זוטי דברים 224807
זוטרא = קטן
זוטי דברים 224812
עוד המצאה שגנבו ממני. נמאס.
מר זוטרא כבר ביקר באייל 224823
תגובה 40908, ונדמה לי שהיו לפחות שלושה אמוראים בשם זה (למה בד"כ "מר", ומדי פעם "רב"? זוטתי מדעת)
מר זוטרא כבר ביקר באייל 224854
מה הבעיה עם התגובה שקישרת אליה?
שום בעיה, רק קישרתי 224857
נקודה למחשבה 225011
כן, המשפט הוא איסטרה בלאגינה קיש קיש קריה.
נקודה למחשבה 225012
יש צדק בדברך, אך כשדברתי על הדסיפלינה שכן מכפישה, ועסוקה קצת ב-''לעשות רעש'' היא הרפואה האלטרנטיבית ולא דברתי על הרפואה המערבית.
נקודה למחשבה 225014
הרפואה האלטרנטיבית מנסה להכפיש את המערבית? כמעט אף פעם לא, ובטח שלא בפומבייסט. לפעמים איזה הילר מטומטם מייעץ למישהו לא לגשת לרופא עם בעיה אמיתית, אבל בד"כ הם מבינים טוב מאוד את המגבלות של ה"רפואה" שלהם, ומכסים לעצמם את התחת היטב.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים