נחום ברנע, יום שישי 122207
"בבחירות הקודמות הציל יוסף לפיד את שינוי והפך את ש"ס ממפלגה בינונית למפלגה השלישית בגודלה בכנסת. בבחירות הנוכחיות הוא יהפוך את שינוי למפלגה השלישית בגודלה בכנסת, ואת ש"ס יציל ממפולת. במקומם של אנשי ש"ס, הייתי קורא מזמן לאחת מישיבות החוזרים-בתשובה שלהם 'שאגת יוסף' או 'תשועת לפיד'. איפה הם היו בלי טומי".

ולי נראה שמאזן הפחד לבדו הוא המניע את בוחריהן של (לפחות) שתי מפלגות שיחד מצטרפות לכ- 30 מנדטים. מצביעים נגד הבעד.
נחום ברנע, יום שישי 122209
ולי נראה שנחום ברנע הוא עוד אחד ממגוון של עיתונאים שמקדישים את עצמם בימים אלו למתקפות חוזרות ונשנות על שינוי. סליחה, אבל ש"ס הייתה במגמת עלייה עוד לפני ששינוי נפרדה ממרצ, ולפני שהיה להם את לפיד היה להם את שריד ואת אלוני - גם אותם תקפו בש"ס במשנה מרצ.

אני מתפתה לכנות כאן את התקשורת "עויינת", אבל העובדה היא שהפובליציסטים משמאל, שרואים את מפלגותיהם מאויימות על ידי שינוי, עושים הכל כדי להראות כמה ששינוי זה רע, כמה שמי שמצביע שינוי הוא דביל (ראי גם את הציטוטים שברנע הביא מהמכתבים שנשלחו אליו - מובן הרי שאין אפילו מצביע שינוי אחד שאינו דביל מתלהם...).
אבל מה, ברנע יודע טוב מאוד שגם בקרב רבים ממצביעי מרצ יש התנגדות מרה לש"ס, שגם שם יש הרבה מאוד אנטי-חרדים. אז הוא בוחר בקפידה איך לפנות אליהם: אלה, בשינוי, עושים דברים יותר מדי על פני השטח. הם עוזרים לש"ס! אתם הרי לא רוצים שמישהו יעזור לש"ס, נכון? אז אסור לתמוך בשינוי! בואו, בואו תתמכו במרצ, הם לא עוזרים לש"ס.
בולשיט. על העלייה מ-‏6 מנדטים ל-‏10 ב-‏96' הייתה צריכה ש"ס להקים, לפי ההגיון של ברנע, את "שאגת יוסף", או "תשועת שריד". איפה הם היו בלי יוסי?
נחום ברנע, יום שישי 122214
אז מה, התקשורת אשמה? ברנע תומך מרצ מסורתי? ברנע הוא אחד מני עיתונאים רבים? אפילו את מכתבי התגובה הוא פרסם רק בשביל להלעיג? תקשיב לעצמך, דובי.
אמנון יצחק כבר אמר: התשקורת אשמה. 122228
נחום ברנע, יום שישי 122330
אין לי מושג למי מצביע ברנע, אבל הוא תוקף את שינוי במסגרת טור חצי פובליציסטי שלו. זה מקובל וזה סביר לחלוטין. לא הייתי אומר מילה אילולא זה היה הופך לטרנד כל-כך נפוץ בקרב עיתונאים. ברור שאני מזהה את הבעייתיות של דברי, ולכן כתבתי גם את ההערה לגבי ה"תקשורת העויינת" - בחצי חיוך.
התקשורת לא אשמה בשום דבר, משום שבינתיים שינוי מצליחה לא רע.
פשוט קצת מפתיע אותי שאין בקרב כל העיתונאים בארץ אפילו אחד שמוכן להגן קצת על שינוי. זה לא ש"ס, שקהל היעד שלה שונה לחלוטין, ולכן אפשר להגין איך קרה שאין אף ש"סניק בתקשורת. האם באמת אין אפילו עיתונאי אחד שמתכוון להצביע לשינוי? הכיצד?

מסתבר שאחרי בערך שבועיים שזה היה בון-טון להצביע שינוי, נבהלו כמה חבר'ה, ולהגיד שאתה מצביע שינוי נהפך לדבר הכי לא פופולרי בעולם. עדיף כבר להגיד שאני מצביע לש"ס. והכי מעצבן שכשאני אומר שאני מצביע שינוי, אנשים עדיין מתייחסים לזה כאילו זו הצבעה "טרנדית". לא יעלה על הדעת הרי שמישהו יצביע לשינוי כי הוא ממש מסכים איתם. יאללה יאללה.
נחום ברנע, יום שישי 122333
אתה מצביע שינוי?! היה נדמה לי שגם אתה ירדת עליהם באיזו הזדמנות. אגב, אם בקשר של ש"ס והעיתונות עסקינן, הנה קוריוז מעניין, מתוך טורו של בני אלבז, זמר הבית של ש"ס, בשבעה ימים:
מאיפה הרב עובדיה חזה 26 מנדטים?
ב.א: זה יישמע קצת מיסטיקה יתרה, אבל בן-אדם יכול להצביע ליכוד או מערך. יקרה נס, ובקלפי הפתק יתהפך לש"ס.
אתה מתכוון לזיופים?
ב.א: מאיפה שמעת על כאלה דברים? אם מאמינים בביאת המשיח ובתחיית המתים, לא נאמין שפתקים מתהפכים?
נחום ברנע, יום שישי 122341
תגיד, אתה קורא את האתר בכלל? תחת כל עץ רענן אני מכריז על התמיכה האישית שלי.
כמובן שזה לא מונע ממני להעביר עליהם ביקורת. ומובן מאליו שאני מעביר עליהם ביקורת גם בדו"ח התעמולה שלי, משום שמטרת הדו"ח היא לא לעשות עוד תעמולה עבור המפלגה המועדפת עלי, אלא לתת ניתוח אובייקטיבי עד כמה שניתן של הקמפיין.
נחום ברנע, יום שישי 122420
דווקא היה נדמה לי שראיתי אותך יורד עליהם שלא בדו''ח התעמולה (ולא מדובר על ביקורת, אלא ממש זילזול בוטה), כנראה שהתבלבלתי.
נחום ברנע, יום שישי 122336
בבחירות הקודמות, הצבעה לשינוי נבעה מתוך הסכמה איתם. בבחירות האלה, זה אכן טרנד. עצוב קצת, אבל טרנד.
נחום ברנע, יום שישי 122340
איך זה נשאר טרנד גם כשכולם יורדים עליהם מכל הכיוונים? מי בדיוק מוביל את הטרנד הזה? איפה הוא נמצא?

האם גם אני מצביע "אופנתי"? אם כבר, בבחירות הקודמות היה מדובר במעין אופנה. הפעם, המפלגה היא כבר מוכרת. לא מדובר עוד בגימיק קצר מועד, או במפלגת מחאה. מי שמצביע לשינוי היום מצביע עבור מה שהולכת להיות המפלגה השלישית בגודלה בישראל. אי אפשר לראות בזה אופנה.
נחום ברנע, יום שישי 122417
שינוי היא מפלגה עממית, לא מפלגה של לפלפים מהאליטות.
נחום ברנע, יום שישי 122433
ורק אגב (כאן בלי לעקוץ), אני לא בטוחה שטרנד, אפילו פוליטי, צריך לחפש דווקא בעיתונות. אתה יודע שאומרים, שברגע שכותבים על טרנד בעיתון, סימן שהוא עבר את השיא ומכאן מתחיל לגווע.
נחום ברנע, יום שישי 122445
בדיוק בגלל שמדובר במפלגה מוכרת וגדולה, זה טרנד.

לא נתקלת בתופעה שאנשים מצביעים למפלגות הקטנות רק כדי לא לדמות להורים המיינסטרימים שלהם?

(we're all individuals, aren't we?)
נחום ברנע, יום שישי 122450
אז גם ש"ס זה טרנד? ומה נגיד על מרצ? אין יותר טרנדי ממרצ.
נחום ברנע, יום שישי 122456
לא. משום שש''ס (נציגת הקדושים והבאבאים) ומר''צ (נציגת השמאל) פונים למגזרים שלא יהפכו לא את אלי ישי ובטח שלא את יוסי שריד לראשי ממשלה. טומי מצא את עצמו פתאום בעמדה מנצחת יותר מאשר מר''צ או ש''ס היו אי פעם ולמרות הכל, הוא כן חותר (בהצלחה ובהפתעה) למקום בטוח בכנסת. הבחירה בשינוי, כיום נחשבת ל''בטוחה יותר'' מאשר הבחירה במר''צ או בש''ס.
נימוקים טובים להצביע שינוי 122380
מספק יוסי גורביץ במאמר בפא"צ:
נימוקים טובים להצביע שינוי 122454
וואו. לראות ככה את יוסי גורביץ מוותר על תהליך השלום... זה משהו שדורש עיכול...
נחמיה שטרסלר הביע תמיכה ב''שינוי'' 122348
(לא קורא אותו בעצמי; הבנתי זאת מאיזה מכתב כועס למערכת)
נחום ברנע, יום שישי 122432
בסדר, בסדר, אל תיקח ללב. אתה יודע שאנשים בתוך הטרנד לא רואים שהם בטרנד :-) מי שיודע תמיד שהוא בטרנד זה רק יוצריו והמאמצים המאוחרים ביותר שלו (שתי החוליות הקיצוניות).
נחום ברנע, יום שישי 122498
אולי זה קשור לפורז וקהל היעד הספציפי שלו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים