ואגב גל''צ 123104
הם משמיעים בימים האחרונים שיר שמבוצע (אאל"ט) ע"י כמה מאנשי התחנה והוא גרסת כיסוי בעברית לספייס אודיטי של דייויד בואי, כמחווה לאל"מ אילן רמון.
ללחן יש זכויות יוצרים, מן הסתם. מישהו יודע אם מותר להקליט גרסת כיסוי ולשדר אותה או שקדם לשידור הזה הליך של קבלת אישור מבעל הזכויות?
ואגב גל''צ 123113
ואגב גל''צ 123142
אלע"ד.
מותר להשתמש בלחן (ואפילו במילים) של שיר קיים לביצוע חדש. אבל צריך לשלם תמלוגים ליוצרים המקוריים.
כאשר זמר מוציא גרסת כיסוי לשיר קיים, הוא לא מקבל תמלוגים על ההשמעה. רק היוצרים של השיר מקבלים.
בזמנו היתה פרסומת לקסטרו שהשתמשה בשיר Creep. בעלי הזכויות סרבו לאפשר לקסטרו להשתמש בשיר המקורי והם נאלצו להקליט גרסת כיסוי לשיר בשביל הפרסומת. (וכמובן שילמו תמלוגים בלי שום קשר)
ואגב גל''צ 123149
אתה בטוח?
העובדה שמישהו ביצע את השיר לפני מספיקה בכדי שלא ישלמו לי על הביצוע?
ואגב גל''צ 123177
די בטוח.
העובדה שמישהו אחר כתב את השיר (לחן ומילים) מספיקה בכדי שלא יצטרכו על פי חוק לשלם לך תמלוגים. אין שום חשיבות למבצע המקורי של השיר. גם הוא לא ראה אגורה של תמלוגים. (אלא אם כן הוא חיבר את השיר בעצמו)
דווקא לא 123184
על הקלטות יש זכויות-יוצרים, בנפרד מזכויות-היוצרים על טקסטים ולחנים. בנוסף, ישנן "זכויות מבצעים" (שהן למעשה זכויות-היוצרים שלך כשהיצירה היא הביצוע). בדומה לטיפול של אקו"ם בזכויות מחברי התמלילים והלחנים והמוציאים הקלטות לאור (חברות התקליטים), "אשכולות" היא החברה הגדולה המטפלת בזכויות המבצעים.

דווקא לא 123222
מעניין, אני לא הכרתי את "חוק זכויות מבצעים" 1984 ולא היה לי מושג שיש צורך לשלם תמלוגים למבצע. אני זוכר כתבה באחד העיתונים מלפני שנתיים פחות או יותר שבה נאמר שרק ליוצרים יש זכות לתמלוגים.
מהאתר של "אשכולות":
"זכויות מבצעים הן הזכות למנוע הקלטה (של קלטות טייפ רגילות, קלטות וידאו, או כל צורה אחרת) העתקה, שכפול או שידור של ביצוע יצירה, ללא הסכמתם של המבצעים, וכן הזכות למנוע מכירה, השכרה וכו' של קלטות שהוקלטו או צולמו ללא הסכמתם."
כמו כן לפי האתר, רשות השידור, ערוץ 2, הטלביזיה החינוכית, גלי צה"ל וערוצי הכבלים חתומים על הסכמים עם "אשכולות". שאר אמצעי התקשורת (Yes, ערוץ 10, הרדיו האזורי) וכן גופים המשמיעים מוזיקה בפומבי (אולמות, קניונים, בתי עסר, בתי קפה וכד') לא משלמים, אם כי חלקם נמצא במו"מ עם "אשכולות" וחלקם בהליכים משפטיים.
כל יום לומדים דבר חדש.
דווקא לא 123342
גם אני לא הכרתי את החוק האמור, ובכל זאת זה לא נראה לי סביר שאמן מבצע לא אמור להיות מתוגמל על שמוש ביצירתו.
דווקא לא 123429
"יצירתו"? הקניין הרוחני ביצירה הוא של מחבריה - התמלילן והמלחין. המבצע הוא פרשן ולא יוצר.
דווקא לא 123490
נו, והפרשנים עובדים בהתנדבות?
דווקא לא 123538
הקניין הרוחני בלחן הוא של המלחין, בתמליל — של התמלילן, בהקלטה — של חברת התקליטים, ובביצוע — של המבצע.
ואגב גל''צ 123212
אם תשימו לב, _רוב_ השירים המופיעים בפרסומות ישראליות הם גרסאות כיסוי (ומכאן האיכות לא משהו, בד"כ).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים