כמה השגות 123229
1. מדוע אתה טוען שאינפלציה של אפס אחוז היא מצב רע (זכור שעד למצב זה המגמה הייתה של כמה אחוזי אינפלציה חיוביים, מבחינת הסימן שלהם כמובן)?
2. אני זוכר (די בבירור, אבל בלי נדר) שאבוחצירא הקדוש אמר שגם אביו הקדוש עוד יותר היה מורה למאמיניו להצביע ולשכנע ש"ס.
3. התקשיתי להבין בעצמי את התשדיר של להב"ה. בעד הבנקים הם לא, בזה אתה יכול להיות בטוח. בגילגולם הקודם חברי להב"ה היו חברי המפלגה נגד הבנקים (או שם דומה בקירוב גבוה)
כמה השגות 123315
1. כי ככה זה. אינפלציה של 1-2 אחוז (שנתי) היא מיטבית. היא מראה על משק בצמיחה. אינפלציה שעומדת על אפס היא אינפלציה של ימי מיתון. שיעור שלישי בערך בכלכלה ברמת תיכון.

2. באמת? אני לא זוכר. לא שזה מוכיח משהו, בהחלט יכול להיות שטעיתי. למיטב זכרוני, מיד אחרי שהזכיר את אביו עליו השלום, מיד עברו לתצוגת הרהיטים, בלי להסביר מה איתו.

3. זה שהם לא באמת דואגים לבנקים זה ברור. סרקאזם, זה מה שהשתמשתי בו.
כמה השגות 123492
1. ככה זה היא לא תשובה.
'כלכלה קלאסית' היא תאוריה שבקושי מסוגלת לספק הסברים למציאות הקיימת.
אינפלציה של אפס אחוז מראה גם על יציבות המטבע, אינפלציה חיובית הופכת מוצרים ליקרים יותר.
חוצמזה, ראה את המצב שבו אנו נתונים היום. עליית מדד מחירים באופן עקבי למעלה משנה, השקל מאבד מכוחו באופן עקבי גם כן. לעומת זאת המשק אינו בצמיחה, נהפוכו הוא במיתון.
הכלכלה הקלאסית אומרת לנו שאם יש מיתון אזי המחירים יורדים, וראה זה פלא: המדד רק עולה ועולה (ואם לא תשקלל את הפרמטרים המסובסדים הוא היה עולה אף יותר).

3. אני לא הבנתי את תשדיר להב"ה, אתה יכול להסביר?
כמה השגות 123508
1. זה מה יש. כשבזמן ממשלת ברק ראו שהאינפלציה יורדת לאפס, מיהרו לנסות ולתקן את המצב. איך פתאום בתשדיר זה הופך לבשורה טובה?
מה הקשר בין אינפלציה ליציבות המטבע? אתה צריך להבדיל בין מדד המחירים למדד הדולר או סל המטבעות. אין קשר בין השניים (חוץ מהעובדה המצערת שכשהדולר עולה, עולים מחירים של מוצרים מיובאים, דלק, וכל מה שתלוי בהם - שזה הכל). זו הסיבה שאנחנו נמצאים במצב של סטגפלציה - אבטלה גבוהה יחד עם אינפלציה. לא זה ולא זה טובים.

3. אני לא נציג שלהם.
כמה השגות 123534
1. ישראל היא מדינה לא עשירה בחומרי גלם. גם וואפלה עלית תלוי בייבוא של חומרים מחוץ לארץ. על כן התחזקות הדולר והחלשות השקל יביאו לעליית מכירים גורפת כמעט לחלוטין. בנק ישראל התערב בתהליך התחזקות הדולר לא סתם כך אלא מתוך דאגה לאינפלציה וליעדי המדינה באינפלציה (שנובעים מהיותה חתומה על אמנות וחוזים וכדומה).
דרך אגב, הקיצוצים התקציביים האחרונים (ואלה שעוד יבואו) נעשו מתוך פחד מפני מתקפה 'עולמית' על השקל, שאם כזו תתרחש וישראל לא תשכיל להתגונן מפניה אזי תשתולל האינפלציה.
את המילה סטגפלציה מעטים מאד האנשים שמעזים לעלות על לשונם. כשיש מיתון, ואת זה כל כתב מתחיל לכלכלה יספר לך, ישנה גם ירידה בביקוש ועל כן ירידה במחירים, ובעקבותיה דיפלציה. והנה המציאות שלנו מוכיחה אחרת, ובכל זאת אנשים לא יגידו 'סטגפלציה'.
עדיין לא הסברת מדוע אינפלציה של אפס אחוז היא לא בריאה, והשענותך על 'שיעור ראשון בכלכלת תיכון' לא מוסיפה הרבה (הכלכלה הזו גם הייתה מכחישה סטגפלציה, היא גם הייתה טוענת שהאבטלה הנוכחית היא תיקון סטטיסטי והשוק עוד מעט-הנה-הנה יסדר אותה והיא גם גורסת עוד יותר: שוק בריא חייב מובטלים)

3. לא חששתי לרגע שאתה מסונף ללהב"ה, חשבתי שאולי אתה הבנת את תשדיר הבנקים שלהם, כי אני לא הבנתי מה הוא אמר ולא את מה שהוא ניסה להגיד.
כמה השגות 123574
אני איש אמיץ, ואני לא חושש להגיד סטגפלציה, כשזה מה שיש. נכון שעליית הדולר מביאה בהכרח לעליית מחירים - גם כתבתי את זה בתגובה למעלה. סטגפלציה אינה בלתי אפשרית בכלכלה קלאסית, כל עוד זוכרים שני דברים: א. ירידה ברמת החיים (המחירים עולים ואנשים מרוויחים פחות), ב. מדינת רווחה. כתבתי על זה פעם - הנה: http://www.forum2.org/dubi/articles/stagheb.html

אינפלציה של אפס אחוז אינה בריאה משום שהיא מעידה על קפיאה על השמרים. גם אבטלה שעומדת על אפס אינה בריאה, בדיוק מאותה סיבה שאבטלה גבוהה היא לא בריאה: היא יוצרת שוק לא בריא שבו לצד אחד (המעסיקים או העובדים) יש יתרון גדול מדי על הצד השני, שיכול לגרום לצד החלש לעשות צעדים בלתי כלכליים (לקבל עבודה במשכורת רעב, או להעסיק עובדים במשכורות מופרכות).
כמה השגות 123642
הנה עוד הסבר לסטגפלציה (אמשיך את התייחסותי בעוד כמה ימים):

כמה השגות 123800
אני מסכימה שקשה להבין משהו מן התשדירים, אבל במוסף הארץ של סופה''ש יש כתבה של ארי שביט עם האיש שהקים את להב''ה- מוטי אשכנזי,שם מוסבר בפירוט מה דעתו של האיש ומה הרעיון של להב''ה.. הכתבה כתובה היטב,מלבד זה שלא ברור מה אומר שביט ומה אומר אשכנזי,כנראה מפני שהם בדיעה אחת.
לא מצאתי את המוסף המודפס באתר הארץ, אז אין קישור.
כמה השגות 123801
זה הקישור לכתבה של ארי שביט עם מוטי אשכנזי מקים להב"ה.
כמה השגות 123820
זה שהם בדעה אחת זה כנראה נכון מתוך היכרות שלי עם עמדותיו של שביט, אבל צורת הכתיבה היא פשוט הסגנון הקבוע שלו. גם כשכתב על לפיד שנוא נפשו הוא כתב באותו סגנון נטול ציטוטים ברורים.
כמה השגות 123669
1. ואם לא תשקלל החלטות ממשלה על עליית מחירים של מוצרים בפיקוח, תיווכח לדעת כי האינפלציה היתה נמוכה יותר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים