השופט חשין 124847
חבל שאין קנסות על טיפשות.
השופט חשין 124857
האם כיוונת לקנס על אי הצבעה? מסתבר שזה דבר מקובל במספר מדינות, שהשופט חשין ציין, ובאחרות (לאחרונה בעת הבחירות בטורקיה ציינו כי הקנס על אי-הצבעה הוא כ- 4 דולר).
כיוונתי לדבריו של כבוד השופט 124859
השופט חשין 124860
גם באוסטרליה (היה) נהוג קנס כזה. אני חושב שהוא בוטל.
השופט חשין 124971
באוסטרליה הקנס עדיין בתוקף. עם זאת, אוסטרליה מאפשרת (ודורשת) מכל אזרחיה הנמצאים מחוץ לארץ בזמן הבחירות להצביע, בניגוד למדינת ישראל.

ובכלל: הרגע חזרתי הביתה, לאחר שלא התעדכנתי כל היום, וחשכו עיני למראה 37 מנדטים לליכוד.
השופט חשין 124986
ואני לעומתך נשארתי ער עד כמה שיכולתי בכליון עיניים כדי לראות במו-עיני את הציפיות מתממשות ואת המנדטים עולים אחד-אחד, עוד אחד ועוד אחד...
השופט חשין 124863
זה רעיון מבריק. הדרך הכי טובה לטפל בסלידה הטוטאלית שחלקים רבים(שכנראה חוצים קוים פוליטיים מקובלים) חשים כלפי הפוליטיקאים ונגד המצב הכללי במדינה, היא דרך הקנסות. גאוני.
השופט חשין 124865
ואם באים לקלפי ושמים פתק לבן, זה מותר? או שבודקים ששמת באמת פתק של מפלגה כלשהי?
אזרח ומדינה 124870
אני חושב שהרעיון הוא שהצבעה היא חובה אזרחית. לכן, הרציונל הוא ש''אתה חייב להצביע, אבל אתה יכול להצביע בפתק פסול (ופתק לבן הוא פתק פסול)''. אם רבע מהקולות יהיו פסולים, למשל, הרי שאפשר להסיק מזה על מחאה אזרחית משמעותית. כלומר, דורשים ממך להשתתף בתהליך הדמוקרטי, אבל חלק מההליך הדמוקרטי כולל גם את הזכות למחאה נגד השיטה.
השופט חשין 124872
לא רק שזה מותר, במרבית המדינות פתקים לבנים נספרים, שלא כמו אצלנו שהם נזרקים לפח בלי למנות אותם בכלל.

פעם חשבתי שעבודת MA מעניינת יכולה להיות לבקש את כלל הפתקים הלבנים שהוטלו בבחירות, ולראות איזה שימוש נעשה בהם, אם בכלל - האם נכתבים עליהם מסרי מחאה? האם הפתקים נשארים לבנים? האם מדובר בעיקר בטעויות (איות שגוי של אותיות או אותיות לא קיימות/לא ברורות)?
השופט חשין 124875
מותר, כמובן. (ואולי אף אפשר לבוא לקלפי ולהצהיר שאינך מעוניין להצביע, אפילו לא בפתק לבן?).
השופט חשין 124873
אחי בחר שלא להצביע , וכאשר סיפרתי לו על הקנס הוא אמר שעד 70 ש"ח הוא עדיין מוכן ומעדיף לשלם כי הוא מאס בכל המפלגות.
מדד מיאוס? 124879
ואם זה היה 90 שקל, הוא היה מבליג על המיאוס?
הנה רעיון לסקר חדש - כמה היית מוכן לשלם כקנס על אי-הצבעה (משקף רמת מיאוס מהמפלגות הקיימות).
מדד מיאוס? 124882
לא יודע מאיפה הוא הביא את המספר 70 אבל הכוונה שלו ברורה אני מאמין.

אגב אם היו שתי מפלגות פחות מתמודדות גם אני הייתי מעדיף לשלם קנס ולא להצביע.
שינוי ועלה ירוק? 124991
שינוי ועלה ירוק? 124999
כן
השופט חשין 124990
חשבתי על רעיון אחר - במקום לקנוס, אולי יוענק יום שבתון אך ורק למצביעים?
השופט חשין 124992
ואיך בדיוק עושים את זה ?
פשוט 124995
מי שיצביע יקבל חותמת בת.זהות, יציגה במקום העבודה ויקבל תשלום על אותו יום.
פשוט 125006
ואיך בדיוק מקומות עבודה אמורים להיערך למצב שבו רק חצי מהעובדים מגיעים, ואין לך מושג מי בדיוק הולך להגיע?
פשוט 125009
כרגע יום הבחירות הוא יום שבתון, וכולם מקבלים עליו תשלום. אפשר להתארגן כך שמי שלא מראה חותמת קלפי יקוזז לו יום במשכורת הבאה. זה סידור צודק, כי יום השבתון בא כדי לתת לאנשים אפשרות מקסימלית להגיע לקלפי. מי שלא מנצל את היום כדי לבחור, לא מגיע לו יום חופש בתשלום.
פשוט 125051
לא מדויק.
הסיבה שנקבע יום השבתון (או לפחות התרוץ לאי ביטולו) היא העובדה שחלק ניכר מהקלפיות ממוקם במוסדות חנוך (בתי ספר וגני ילדים). עקב כך מושבתת השמרטפיה הלאומית (הקרויה גם ''מערכת החנוך''), ולכן מושבתים גם ההורים.
יותר פשוט 125016
מי שלא יציג חותמת יחויב ביום חופש.
יותר פשוט 125067
כלומר, מובטלים מקבלים פטור? שינוי בטח יאהבו את הרעיון; עם אחד, פחות.
יותר פשוט 125091
מובטלים לא יקבלו דמי אבטלה (או כל תשלום אחר שהם מקבלים משום שהם אינם עובדים) עבור אותו יום. אני אוהב את הרעיון הזה. זה אפילו לא קנס, זו סתם הגינות.
מה הוגן בזה, בדיוק? מדוע חייב האזרח להצביע? 125102
או, ליתר דיוק - מדוע עליו להענש בעוון אי הצבעה? ואם לכנסת - מה בעניין בחירות לראשות העיריה? לועד הורים?
ובבקשה, ותרו על התשובות של שיעורי אזרחות בתיכון. Been there, done that.
מה הוגן בזה, בדיוק? מדוע חייב האזרח להצביע? 125104
אם ההצבעה היא חובה אזרחית, וודאי שעליו להיענש. אנחנו מציעים פתרון ביניים: זו לא חובה, אבל המדינה נותנת יום חופש בעבור ההצבעה. בעבור _ההצבעה_, לא כדי שיעשו על-האש בפארק. לא רוצים להצביע – אין בעיה, אבל גם אין יום חופש. הסידור יתפוס לכל בחירות הגוררות יום שבתון, ובחירות לועד הורים לא נכללות לפי מיטב זכרוני בקטגוריה הזו.
(בסגנון עדות קופ"ח כללית): למה ההצבעה חובה? 125107
(בסגנון עדות קופ"ח כללית): למה ההצבעה חובה? 125114
כרגע היא לא. אני גם לא מציע שהיא תהיה. אני רק מציע שהמדינה לא תתגמל אי-הצבעה באמצעות מתן יום חופש. אני כן רואה הגיון מסוים _בלחייב_ הצבעה – הכנסת אמורה לשקף את רצון העם. היא לא משקפת את רצון העם אם חלק מהעם לא מביע אותו. אי-רצון של בוחר להצביע לא משקף את הרצון שלו לגבי הזהות של מי שתופס את הכיסא בכנסת בשום צורה, כי הכיסא הרי לא יכול להשאר ריק. בכל זאת לא אוהב את המועמדים? שים פתק לבן, ואפשר להתווכח כאן מה לעשות איתו.
יום החופש אינו, למיטב ידיעתי, *תגמול* כלשהו. 125133
יום החופש נוצר פשוט כדי למנוע מצב בו לא יכול אדם להצביע בגלל עבודתו. זהו שיקול מעשי לחלוטין, ואין הוא בבחינת שכר למצביע.
יום החופש אינו, למיטב ידיעתי, *תגמול* כלשהו. 125139
וחצי יום לא מספיק להצביע? ושעתיים בתחילת יום העבודה או בסופו?
להערכתי זוהי הנחיה גורפת, על מנת 125145
למנוע מראש מצבים ''אפורים'' רבים שימנעו הצבעה. המדינה נותנת יום חופש מלא כדי ליצור מצב בו יכול האזרח להצביע בקלות ובנוחות המירביים, ולמנוע (באופן גורף ככל האפשר) כל מכשול שיכול לעמוד בדרכו.
יום החופש אינו, למיטב ידיעתי, *תגמול* כלשהו. 125146
בסופרמרקטים עשו משמרות של 4 שעות לעובדים.
יום החופש אינו, למיטב ידיעתי, *תגמול* כלשהו. 125148
גם קצבאות ילדים הן לא תגמול עבור ילודה, אבל לא תתקשי למצוא טיעונים נגדן על בסיס זה. או בניסוח אחר: יום שבתון אמור לאפשר לבוחר להצביע. אם הוא לא מצביע, חבל על העלות למשק. אולי חצי יום מספיק כדי להצביע... למה המחוקק קבע יום שלם, באמת? אולי יום אחד ועדות הבחירות אשכרה ישתמשו _במחשבים_ במקום ברשימות שמיות מודפסות על גוילי עץ מת כדי לעקוב אחרי רשימות הבוחרים, ואז כל אדם יוכל להצביע בכל קלפי בכל זמן, ויום שבתון שלם יהיה מיותר.
שימוש במחשבים 125309
הוא בעייתי מבחינות רבות.

יש שתי אפשרויות להבין את ההצעה שלך:
א'. בדיקת זהות המצביע והאם כבר הצביע באמצעות מחשב בצורה מקוונת, תוך שימוש בקלפי רגילה.
ב'. בדיקת זהות המצביע במחשב ובחירה בצורה אלקטרונית, למשל ע"י הקשה על סמל הרשימה על מסך מחשב.

ישנן בעיות מהותיות עם שתי השיטות.

ראשית, בשתי השיטות יש בעיה של אמינות מערכת המחשב. מה לעשות אם הרשת תקרוס? האם ניתן לסמוך על התוכנה והתשתית נגד פריצות מכוונות של גורמים אינטרסנטיים, בין בקרב כותבי התוכנות ובין בקרב ספקי הציוד והרשתות, ובין של פורצים מבחוץ.

שנית, קיימת בעיה של ניצול לרעה. ועדת קלפי מושחתת אחת יכולה למנוע את ההצבעה מאלפי אזרחים (על ידי סימון כאילו הצביעו), ומקבלת נגישות למידע רב אודות אזרחי המדינה.

כעת לבעיות ספציפיות -

באפשרות א' אנו מאבדים כל יכולת לעשות חתכים סטטיסטיים של אוכלוסיות לפי אזורי מגורים, כפי שעושה הלמ"ס. דבר שמקטין את השימושיות של תוצאות הבחירות לזיהוי דפוסים גאוגרפיים.

באפשרות ב' ישנן מספר בעיות -
1. חלק מהאזרחים יתקשו לתפעל את מערכת המחשב.
2. מערכת המחשב עלולה לקרוס ולמנוע או למחוק הצבעתם של אזרחים רבים.
3. גורמים אינטרסנטיים בין כותבי התוכנה יכולים לשבש בלא הכר את תוצאות הבחירות באופן ישיר.
4. קיים חשש לעקרון החשאיות, בכך שכל מצביע יכול שיהיה משוייך למפלגה אותה בחר. דבר זה עלול להשפיע על הצבעתם של בוחרים.
5. לשם איסוף מידע סטטיסטי יהיה צריך לבצע הצלבה בין הבוחר לקולו, דבר שעלול לגרום לחשיפה המונית של קולות בוחרים עקב תקלה או חבלה מכוונת.
6. קיימת סכנה של פריצה למערכת ע"י הבוחר אשר מקבל זמן עם המחשב מאחורי פרגוד.

מכל הסיבות הללו - יש סיבה טובה להמנע מהכנסת מיחשוב לבחירות, לפחות בשלב זה.
שימוש במחשבים 125490
אני חושב שאתה עקרונית צודק, למרות שאני לא מסכים עם כל הנימוקים (בעיית האבטחה למשל).

כמו שעובדי המלם שבקהל יעידו, מערכת הבחירות בישראל היא כן ממוחשבת, משוכללת ומרושתת, כבר היום, אבל רק מבחינת *הזנת הקולות*. לאחר הספירה, המספרים מוזנים במחשבים המפוזרים ברחבי הארץ והם מזינים, באמצעות תקשורת, שרת מרכזי שאוסף את הנתונים.

הבעיה עם הצעת ההצבעה הממוחשבת היא בעיקר בעיה של סינכרון המידע בזמן אמת. גם אם נניח שכל הקלפיות בארץ יצוידו במחשוב שמחובר בחיבור רשת מהיר (דרך האינטרנט או לא - זה יקר מאוד בכל מקרה), על מנת שלא יווצר מצב בו אדם יכול להצביע במספר מקומות, *כל* המחשבים יהיו צריכים לעדכן ONLINE שרת מרכזי שאוסף את המידע - מי הצביע איפה. השרת גם צריך לפרסם בחזרה את המידע לכל העמדות המרוחקות, בזמן אמת. עם כמות כזו של לקוחות, ביחוד כאשר אנו לא מדברים על רשת LAN (רשת מקומית), תמיד יהיו זמני המתנה, אפילו ממושכים, על מנת לשמור את כל המערכת מסונכרנת ועקבית מבחינת "המצב כרגע". זה אף פעם לא עובד במאת האחוזים, כמו שצריך. לכן יכולים להווצר מקרים בהם אדם יכנס לקלפי א', יצביע, ואז ילך 5 דק' לקלפי ב' ויצביע שוב לפני שהמחשב בקלפי ב' בכלל ידע שאדם זה כבר הצביע במקום אחר. (שלא לדבר על הבעיה המעשית, שלא קשורה למיחשוב, של הווצרות לחץ בקלפיות מסוימים לעומת קלפיות אחרים שישארו שוממים).

למה הדבר דומה? כשהייתי חייל עם כרטיס בנקט צנוע, שהגביל את משיכת המזומנים שלי ל-‏50 שקלים וממש הייתי חייב להשיג 100 שקל, כל מה שעליי היה לעשות הוא להוציא 50 שקל מכספומט א' בירושלים, לעלות על אוטובוס בחזרה הביתה, להוציא עוד 50 שקלים במקום אחר ואם ממש בא לי להתפרע, הייתי יכול אפילו לבקר עוד כספומט או שניים. עדכון מחשבי הכספומט, מעודכנים רק מספר פעמים ביום (בסביבות 12 בלילה העדכונים חוגגים).

כמובן שניתן להציע תשתית היררכית, בה יש שרת איזורי בכל איזור, שאוסף את הפרטים על האיזור בלבד ורק הוא מעדכן את השרת המרכזי. ניתן ליעל בעוד דרכים, אבל אז זה עולה הרבה יותר כסף.

השיטה הקיימת, היא הרבה יותר פשוטה, ולטעמי היא ממוחשבת מספיק. עפ"י נסיוני האישי (אולי לכם יש אנקדוטות אחרות), אני חושב שהיא גם *מאוד* יעילה. אני יצאתי מביתי להצביע בשעה 15:40, הייתי בקלפי כבר ב-‏15:45, היה אדם אחד לפני (נכנסנו ביחד משום שהיו שני פרגודים נפרדים), ב-‏15:46 כבר הייתי בחוץ וב-‏15:53 כבר ישבתי לשחק במחשבNeverWinterNights, כבר אחרי שהספקתי להרביץ נגיסה או שתיים באיזה סנדוויץ'. הלוואי ודברים אחרים בישראל היו עובדים ביעילות שכזו.
שימוש במחשבים 125498
דווקא שיטת ההצבעה הישראלית נראית לי מן המוצלחות שבתרומותינו לאנושות. גם עוד אלפי שנים, כשאנשים ירצו להכריע לגבי המלחמה הבין-כוכבית השניה, האם להמשיכה או להתחיל במו''מ להסדר כוכבי, הם יצביעו על כך בשיטה הישראלית.
שימוש במחשבים 125518
אני זוכר מקרה שבו הייתי זקוק נואשות ל-‏800 ש"ח במזומן, הוצאתי את המקסימום דאז (400) בכספומט אחד, ורצתי נואשות לכספומט לא רחוק. כשהגעתי, כשלוש דקות מאוחר יותר, המכשיר כבר ידע לספר לי שהגעתי לתקרת המשיכה היומית שלי.
שימוש במחשבים 125519
800 במזומן? נואשות?
[יש משהו שאתה רוצה לספר לנו, דובי?]
שימוש במחשבים 125522
ככה זה כשאין לך לא פנקס צ'קים ולא כרטיס אשראי.

טוב, לא נואשות, אבל די דחוף.

(למה אני בכלל עונה על העקיצה הזאת?)
שימוש במחשבים 125521
בירושלים צריך לרוץ 3 דקות בין כספומט לכספומט?
שימוש במחשבים 125549
וכמה זה בתל אביב?
שימוש במחשבים 125526
הדוגמא של אביב י. נשמעת לי כלקוחה מזמנים אחרים, רחוקים. אין שום בעיה טכנולוגית עם עדכון של בסיס–נתונים בזמן אמיתי מעשרות אלפי תחנות-קצה.
שימוש במחשבים 125741
אין שום בעיה טכנולוגית, כאשר משקיעים בטכנולוגיות עכשויות. אבל צריך לקנות את התחנות ואת ציוד התקשורת לכל התחנות (עשרות אלפי מודמי ADSL? עשרות עלפי מודמי כבלים? Routers? תשתית לכל הארץ? זה יעלה למדינה ים כסף).

בהנחה שיש מספיק כסף להשקעה בתשתית מהירה מספיק ולא במחשבים שמעדכנים שרתים באמצעות מודמי dialup וכו', אתה אכן צודק. לדעתי הם עדיין עובדים גם עם מודמי חיוג - אבל זה רק ניחוש (אני לא יודע את העובדות).

אם ישקיעו מספיק כסף, הדבר אפשרי. השאלה היא: האם באמת צריך להשקיע את הכסף הזה, בשביל אירוע שמתרחש פעם ב-‏4 שנים (טוב נו, פעם בשנתיים בארה"ק) ומתנהל ביעילות די מספקת גם כך?

מישהו יודע (עובדי מלם מערכות בקהל?) כיצד רוב התחנות של הזנת תוצאות הבחירות, מעדכנות את השרת המרכזי כיום?
שימוש במחשבים 125807
אין שום בעיה טכנולוגית, גם כאשר קונים טכנולוגיה בת 20 שנה. מודם חיוג ובקר 3174 בכל אתר, צג 3270 בכל תחנה. עדיף לפרוס ציוד שבימים כתיקונם משמש (או שימש) את מוסדות הממשלה (למרות שנדמה לי שבשנים האחרונות גם המוסד לביטוח לאומי הלך בדרכו של משרד הפנים ועבר לטכנולוגיה אחרת). בשום אופן אני לא רואה צורך בשרתים מבוזרים, בלי קשר למהירות התקשורת.

על פניו, כל השקעה כספית נוספת בטכנולוגיה עבור יום הבחירות נראית לי מיותרת. אני כן מעוניין לאפשר לכל אחד להצביע בכל מקום (בעיקר כדי למנוע לחצים על אנשים שלא להצביע), אבל את זה אפשר לעשות ע"י ביטול רשימות-המצביעים בקלפיות והצבעה במעטפות כפולות בכולן.

בלי להיות עובד מלם מערכות, אני אתן לך את ההימור שלי: עד לפני 10 שנים — צגי 3270, בקרי 3174, נל"ן, והופ למיינפריים. בשנים האחרונות: תחנות-קצה שמריצות front-end בסיסי, תקשורת ברשת TCP/IP פרטית דרך קו "ספרנת", והופ למיינפריים. הוסף טכנולוגיית הזדהות ואבטחה לפי הטעם, והגש.
שימוש במחשבים 125842
הצבעה של כלל האוכלוסיה במעטפות כפולות תגרום לעיכוב של כשבוע בספירת הקולות...
שימוש במחשבים 125844
איך הגעת לזה?
שימוש במחשבים 125850
לקחתי את היומיים שלקח לספור את קולות החיילים, הכפלתי בעשרים ואז הפחתתי 30 יום כי להגיד שזה יעכב את ספירת הקולות בחודש וחצי נשמע לי מוגזם.
שימוש במחשבים 125854
ומה עשית עם האנשים שישבו בכל הקלפיות וספרו שם את הקולות ב-‏10 בלילה? נתת להם ללכת הביתה? תקרא להם בחזרה, שיבואו לספור קולות במעטפות כפולות.
שימוש במחשבים 125899
לא חייב להיות. אפשר למשל להדפיס ברקוד ולהדביק על המעטפות הכפולות כדי להאיץ את השלב הראשון של בדיקתן.
פרט לזה, העיכוב הרב של בדיקת המעטפות הכפולות הוא בהזנת רשימת המצביעים מהקלפיות, דבר שלא יידרש אם כולם מצביעים במעטפות כפולות. יהיה רק צריך לוודא שאין הצבעה יותר מפעם אחת.
שימוש במחשבים 126087
עדיין תצטרכו להזין את התוצאות מכל הארץ בלחץ זמן למערכת ממוחשבת מרכזית כדי לדעת שאף אחד לא הצביע פעמיים. פשוט דחיתם את זמן ההזנה מרגע ההצבעה לזמן שאחרי סגירת הקלפיות.
למה לחץ זמן? 126133
כן, צריך להזין. שום דבר לא דחוף בלקבל את התוצאות למחרת בבוקר.
אפשר אפילו להזין את המעטפות החיצוניות בוועדות האזוריות ולשלוח את המעטפות של אזורים אחרים לאזור הרלוונטי, ואז לספור בכל אזור את הקולות שלו.
למה לחץ זמן? 126144
הנקודה היא שעדיין תצטרך לפחות מסוף מאוייש אחד מחובר למערכת מרכזית פר קלפי כדי לקבל את התוצאות בתוך פחות משבוע. אז בשיטה הזו אתה יכול לשים את המסופים בוועדות האזוריות או במרכזית. מה אתה כבר חוסך? את החיוג של המודם לוועדה האזורית? שים כבר את המסוף בקלפי עצמו, הזן את הת"ז בזמן אמת, ונפטרת מהבעיות. קלפי שיש לה תקלות טכניות יכולה לעבור למעטפות כפולות עד שהתקלות יפתרו.
אבל אתה מאבד את הסטסיסטיקות! 126159
היתרון בהצבעה במעטפות כפולות הוא שיש לך סטטיסטיקות מדוייקות לגבי מגזרים כרצונך.
אבל אתה מאבד את הסטסיסטיקות! 126171
לא רק לגבי מגזרים, אתה יכול לדעת בדיוק מה כל אחד הצביע. לא נשמע לי רעיון כל-כך טוב... מטרת ההצבעה היא לקבוע את הרכב הכנסת. רוצה להוציא מידע סטטיסטי? תעשה סקר ואל תעשה דבר העלול לפגוע בחשאיות.
שימוש במחשבים 125977
זה היה כבר בבוקר, כשהספקתי לתת לתיק העלויות הנמוכות שלכם לנוח.

אני מכיר אנשים שלא הצביעו בשל חוסר זמן לחדש את תעודת הזהות. האם יש למישהו רעיון לגבי הצבעה נטולת תעודה ספציפית זו? (מספיק להציג רשיון נהיגה למשל)
שימוש במחשבים 126019
זה אולי עובד עבור מיעוט מהאוכלוסיה, אבל אם *כולם* היו מצביעים במעטפות כפולות, רבים מהציבור היו מאבדים אמון בחשאיות הבחירות ("מי מבטיח לי שלא בודקים מה הצבעתי לפני שמוסיפים את המעטפה הפנימית לערימה הגדולה?"). מניעת הלחצים שציינת היא אמנם מטרה נעלה, אך היא אינה שווה את אובדן האמון האמור.
שימוש במחשבים 125808
מבחינת העברת המידע בצורה מיידית כל מה שצריך זה מחשב בכל תחנה אם מודם אפילו אנלוגי וחיבור לקו טלפון מה שיש ברוב בתי הספר, מחשב כזה אפילו לא צריך להיות חזק מידי וניתן לקנות כזה ב3000 ש"ח ואפילו פחות אם קונים את כולם ביחד.
יהיה צורך בפיתוח תוכנה על מנת שיהיה הגנה נורמלית וטובה לנתונים למרות ש128 ביט זה לא רע בכלל אפשר להוסיף עוד הצפנות שיעברו בדרך.

אפשר באותו היום להשתמש בתשתית האינטרנט הקיימת בארץ באמצעות שני ספקיות על מנת לאפשר גיבוי למערכת, אפילו שלוש ספקיות.

המחשב יכול לאחר מכן לעבור לעבודה בכל מקום אחר כאשר ההרד דיסק שלו ילקח עד הבחירות הבאות למקום שמור.

ההוצאה לא כל כך גדולה, העלות של הדפסה דפים וספירה אנושית הרבה יותר גבוהה.(בעיקר עלות הספירה)
הזמן שבו יקבלו את התוצאות יהיה בדיוק כאשר המחשב האחרון ישלח את ההצבעה האחרונה והפרשנים לא יזדקקו למינה צמח.

מהירות העברת המידע גם במודם אנלוגי מספיק מהירה על מנת שיוכל להעביר את ההצבעה + ת.ז. המשתמש בכל מאית שניה עד שיבוא האדם הבא להצביע, ניתן אם רוצים לרכז הצבעות וכל 7 דקות לשלוח, ניראהי יוכל להספיק להצביע בשתי קלפיות. מה גם שניתן להוסיף מצלמת רשת לסיפור וכל מי שמצביע יצולם ותמונתו תישלח בניפרד מההצבעה אולם ביחד אם ת.ז. , כך שאם יהיו שתי הצבעות ניתן בקלות יהיה למצוא מי הרמאי ומי האמיתי.

טכנולוגית זה קל ופשוט באופן יחסי.
לכל מקרה אם התקדמות הטכנולוגיה מצב כזה יחזיק אולי פעמים כיוון שבעוד 10 שנים הפיתרונות יהיו אני מאמין הרבה יותר פשוטים אפילו מזה
שימוש במחשבים 125740
דובי, בדוק אם אין לך ענן שחור מעל הראש ;).

סתם ניחושים:

א. יכול להיות שבנקים מסוימים (או אולי כולם כיום) עובדים באופן ההיררכי עליו דיברתי קודם.
ב. סתם מזל רע - הכספומט הראשון הספיק לעדכן והכספומט השני הספיק להתעדכן.
ג. נסה לרוץ יותר רחוק בפעם הבאה (או לקחת טרמפ/אוטובוס) - מומלץ גם לנסות כספומט של רשת בנקים אחרת.
ד. כנס לבנק ובקש את הסכום הרצוי או לחילופין הגיע הזמן להוציא MasterCard פלטינה. אתה עורך של האייל הקורא, דמיט. הפסק להסתיר את ערימות הכסף שאתה עושה. אתה בהכחשה.
שימוש במחשבים 125527
אבל, וזה אבל גדול - במצב המחשוב כיום, ניתן לבצע את כל התהליך של הזנת הקולות בצורה ידנית במקרה הצרוך, ובפרט אם יש ספק לגבי קלפי מסויימת ניתן לוודא את תוצאותיה בנפרד. מכאן, שבעיית האבטחה לא כזו משמעותית.

בעניין עומס המידע, לדעתי אתה טועה. המימוש הפשוט ביותר הוא מחשב מרכזי המרכז מי הצביע ומי לא. אין צורך לפזר את המידע לקלפיות. כאשר אדם בא להצביע, מקישים את מספר הזהות שלו בקלפי, המחשב מעביר את המספר למרכז והמרכז עונה לו אם הוא רשאי או לא רשאי להצביע (תוך סימון האזרח כ"הצביע כבר"). סה"כ מדובר פה על שתי חבילות מידע של מספר בתים לכל אזרח.

אם בבחירות יש 5,000,000 אזרחים, אזי מדובר על כמות מצחיקה של 1,000,000 חבילות בשעה בממוצע עבור השרת המרכזי ו- 200 חבילות בשעה בממוצע לכל קלפי.

אם נניח (לשם מקדם ביטחון) כמות של פי 10 מזה וגודל חבילה של 1Kb נגיע ל- 22Mbit/sec קצב נתונים עבור השרת ו- 460bps עבור כל קלפי. מה שיוצא הוא שהשרת יכול להתחבר ב- frame relay וכל קלפי יכולה להתחבר בקלות במודם רגיל.

לגבי הכספומטים, כיום רוב הכספומטים הם on-line באופן קבוע ולכן התרגיל המתואר לא עובד. יש כספומטים שהם off-line ואם אחד משני הכספומטים הוא כזה (או שניהם), אכן ניתן לשלוף את התקרה היומית יותר מפעם אחת.
שימוש במחשבים 125551
20KB. עם תמונה.
לא מוכנים להצטלם: 125565
חרדים ונשים מוסלמיות אדוקות.
לא מוכנים להצטלם: 125576
הם מצטלמים ממילא לת"ז, לא? אז שמור עותק סרוק של תמונה בקובץ. אגב, שמעתי שבמעבר גבול גשר אלנבי הם נאלצים מדי פעם להתמודד עם תקריות דיפלומטיות כשהם מסרבים לאשר כניסות של נשים ירדנית שהצטלמו לדרכון עם רעלה.
לא מוכנים להצטלם: 125591
א. לא בטוח שהם מצטלמים לת''ז.
ב. בהקשר שהזכרת את זה, חשבתי שהרעיון שלך הוא לשדר תמונה של זה שהצביע בפועל, כדי שתוכל לדעת מי הצביע בשמו של אחר, כפי שקורה פעמים בודדות בכל מערכת בחירות.
לא מוכנים להצטלם: 125605
אה, לא. זה ידרוש ציוד מסובך. להראות תמונה דורש רק מסך גרפי, ומשרת את אותה המטרה למעט מעקב. אם אין להם תמונה בת''ז אז אין שום דרך לדעת שהתעודה אכן שלהם, מה שיהיה בעייתי גם בהקשרים אחרים. אני מניח שבמקרה כזה גם לא אכפת להם שמצביעים בשמם. יש גבול למה שאפשר לעשות.
שימוש במחשבים 125742
"בעיית האבטחה לא כזו משמעותית" - זו היתה דעתי שלי, לא?

"כל קלפי יכולה להתחבר בקלות במודם רגיל" לאן?

מה היא *התשתית*? לאן מודם החיוג מתחבר לדעתך? מה עונה לו בצד השני? אתה מציע להקים שירות RAS לעשרות אלפי משתמשים, רק בשביל הבחירות‏1? מישהו יודע כמה זה עולה ומה השיטה בה מחוברים תחנות ההזנה היום?

אפשר להציע גם שימוש ברשת האינטרנט, ע"י יצירת רשת וירטואלית. אבל אז חוזרת בעיית האבטחה והתשלום לספקית.

אני מכיר מישהו שעובד במלם מערכות, מהמילואים. הם החבר'ה שהקימו את העסק כפי שהוא עכשיו. אני הולך להציק לו ב-EMAIL עם שאלות מציקות בנושא.

_
1 אם הוא כבר קיים אז אתה יכול לתת למזוודה שלך לנוח.
שימוש במחשבים 125524
גם אם כל הבעיות הטכניות תעלמנה, דבר אחד מצדיק אי-שימוש במערכות ממוחשבות: אמון הציבור. אני, כמי שמבין במערכות מסוג זה, לא הייתי סומך על מערכת התוכנה שלא (א) תשמור את המידע על הצבעתו של כל אדם ו(ב) תהיה פתוחה לזיופים ורמאויות מסוגים שונים. חשדותיו של מי שלא מבין במערכות שכאלה (רוב הציבור) יהיו רבים יותר. לפיכך גם אם הבעיות לא קיימות בפועל, אנשים יפחדו שעוקבים אחר הצבעתם, או שמרמים אותם; וחוסר אמון ציבורי באופן בחירת המשטר עלול להוביל להתמוטטות המערכת כולה.
שימוש במחשבים 125613
למה שלא נשמור את הצד הלוגיסטי של המערכת הממוחשבת בניהול הקלפיות, אך נמשיך להשתמש בלפיות רגילות עם מעטפות ופתקים? ככה נוכל להצביע בכל מקום, נוכל למנוע הצבעות בשם אחר (ע"י שליחת תמונת המצביע בפועל), וגם להרגיש בטוחים כי הצבעתינו חשאית לחלוטין. החיסרון היחיד במקרה כזה, הוא מההיבט הסטטיסטי - לא נוכל להציג התפלגויות לפי מפתחות גיאוגרפים.
שימוש במחשבים 125744
הצד הלוגיסטי של איסוף הנתונים מהקלפיות בישראל הוא כבר ממוחשב. זהו המצב הקיים.
שימוש במחשבים 125787
לא ברמה שדיברתי עליה - אתה עדיין לא יכול להצביע בכל מקום שתבחר.
שימוש במחשבים 125747
וואלה צודק.

לדעתי הטיעון הזה הוא כבד משקל הרבה יותר מהנימוק שלי (נימוקי עלות כספית). ההצבעה ע"י מעטפה פשוט יוצרת מעין חומת אש בלתי עבירה, בין זהותי לבין זהות הצבעתי. את החומה הזו הרבה יותר קל לעבור בשיטת ההצבעה הממוחשבת (ויותר קל להסתיר את העובדה שמישהו עבר אותה).

אני לא מאמין ש*אני* אומר את זה (אולי זו השעה המאוחרת), אבל לפעמים השיטות הישנות והטובות עובדות טוב יותר. למה לסבך עניינים?
שימוש במחשבים 125772
במקרה הייתי מעורב בפרוייקט נסיוני של מיחשוב הבחירות שהתחיל מאוחר מדי ולכן בסופו של דבר לא יצא לפועל עקב הקדמת הבחירות. המטרה לא היתה יצירת מנגנון של הצבעה ממוחשבת, בין השאר עקב הבעיות שהועלו כאן, אלא רק עדכון המצביעים בשרת מרכזי באופן שימנע הצבעות כפולות ויאפשר שליפת נתונים בזמן אמת על אחוזי ההצבעה במהלך יום הבחירות לפי חתכים שונים.

בכל אופן אני יכול לספר לכם ש:

1. לא צפויה להיות בעיית עומסים ו/או זמינות שרת מרכזי שקולט עדכונים מ-‏15000 קלפיות בזמן אמת.
2. בכ-‏90% מהקלפיות אפשר להשתמש בתשתית הסלולרית הקיימת לצורך העברת המידע לשרת המרכזי באופן מאובטח ויעיל. בשאר הקלפיות ניתן להשתמש בתשתית בזק לצורך זה.
3. מכשיר ייעודי, הכולל צג פשוט וקריא, מקלדת נומרית גדולה (להקשת מספרי ת"ז) ומודם סלולרי מובנה כולל TCP stack וכל מה שצריך כדי לממש שידור דו-כיווני מאובטח, היה עולה למדינה כ-‏300 דולר. את כל הפרוייקט ניתן היה להרים בעלות שבין 5 ל-‏6 מיליון דולר.
שימוש במחשבים 125774
6 מליון וזהו? אז אפשר לזרוק את טיעון העלות הכספית שלי לפח הקרוב.

קיבלתי. קיטלגטי. נסוגתי מהרהורי קודם. אפשר לתת לתיק של מיץ ואפסאלון לנוח.

למרות טעוני העלות שלי, שהסתבר שהם לא מחזיקים מים, עדיין אני חושב שלטיעונו של טל יש משקל לא מבוטל (ההצבעה האנונומית ואמון הציבור).
יותר פשוט 125320
ומה בדבר מובטלים שכבר עברו את מכסת הימים לקבלת דמי אבטלה?
אני אישית חושב שבהצעה הזאת עם הקנס, שוב פעם המערכת עושה לעצמה חיים קלים כשהיא באה להעניש את הש.ג., כלומר האזרח הקטן. אולי הפוליטיקאים הם אלה שחייבים לאזרח איזה קנס, על זה שכל שנה וחצי-שנתיים הם מקפיצים אותו לבחירות, ובינתיים לא מקיימים את רוב ההבטחות שהם נותנים לו, אלא נהפוך הוא, מגריעים את מצבו?
יותר פשוט 125324
נו, לרדת על פוליטיקאים זה תמיד קל. יש לך הצעה יותר טובה? יותר מזה, יש לך משהו קונקרטי נגד מניעת יום השבתון מלא-מצביעים?
יותר פשוט 125329
צר לי להרוס לך את תוכנית ההבראה הכלכלית המצוינת שלך אבל חלק מזכותי הדמוקרטית היא גם להדיר רגלי מהקלפי אם זו הפעולה שמשקפת את דעתי.

אני מניחה שסכום הכסף שמתבזבז בגין כל אלה שמקבלים יום שבתון ולא מצביעים קטן מעלות מערכת בחירות אחת לשנתיים.
יותר פשוט 125335
הזכות הדמוקרטית הזו שלך לא חייבת להיות מובנת מאליה. בבקשה לנמק. לעניין העול הכלכלי, אשמח אם רפורמה כזו תפתור את בעיות הכלכלה במדינה, אבל לא זו המטרה העיקרית.
יותר פשוט 125338
מה לא ברור?
במקום לשים פתק לבן שיפסל, אני לא אבזבז את זמני בלהגיע לקלפי ולחכות בתור.

מה המטרה העיקרית אם כן? להעניש את הציבור יותר מכפי שנענש עד כה? הרי מי שחשובות לו הבחירות יגיע לקלפי בכל מקרה ומי שלא, ימנע או לא יגיע. מה השגת בכפיה כזו? עוד קולות פסולים?
יותר פשוט 125341
הצבעת פתק לבן היא גם הצבעה. את הפתקים הלבנים צריך לספור ולכלול בסטטיסטיקות (ואולי אפילו לעשות איתם משהו יותר יצרני). מי שרוצה להצביע הצבעת מחאה צריך לעשות זאת ולא להתחבא בבית ולגרום לכולם לחשוב שהוא דווקא נורא רצה להצביע אבל הוא חולה או טס לחו''ל או מפחדת מבעלה.
יותר פשוט 125353
מה אכפת לכל העולם למה לא בא לי להצביע (פרט כמובן למקרים בהם אי ההצבעה נובעת ממניעים לא חוקיים, כמו למשל זו שפוחדת מבעלה).
מי שרוצה להביע מחאה, יעשה זאת בכל דרך שימצא לנכון. זו המחאה שלו ולא של העם.
יותר פשוט 125358
הצבעה היא לא פעולה אישית. היא פעולה לאומית שמשתתפים בה אזרחים. הצבעת היחיד היא חלק מהצבעת העם, ולכן מחאת היחיד היא חלק ממחאת העם.
יותר פשוט 125441
דמיין שבעצם אי הגעתי לקלפי, הבעתי מחאה.

אני לא מבינה מה הבעיה וצרות העין שלך בשבתון לכלל העם.
יותר פשוט 125534
כי כואב לי כשאנשים לא מצביעים.
תקן אותי אם אני טועה 125632
אבל זוהי מהות הדמוקרטיה, לא?
תקן אותי אם אני טועה 125640
לא לשיטתי. דמוקרטיה מתבטאת בהצבעה, לא באי-הצבעה. אבל אנחנו לא מתקדמים לשום מקום.
תקן אותי אם אני טועה 125746
אדם שמגיע אל הקלפי ומצביע, למרות שהוא לא ממש חושב על ההשלכות של מה שהוא שם בקלפי, רק בגלל תחושת ה"צריך להצביע ולשים משהו בקלפי" ובגלל תחושת מחויבות אזרחית כלשהי (ולא מתוך רצון כן להשפיע), מסוכן לדמוקרטיה לא פחות מזה המדיר את רגליו מן הקלפי.

לדעתי, מצביעי "תחושת בטן" שכאלה, מסוכנים לדמוקרטיה אף יותר.

הצעת חשין++: קנס כספי למי ששם פתק בקלפי, בלי להקדיש לכך מספיק מחשבה-תחילה. הכנסה מרשימה לקופת מדינת ישראל - מובטחת.
תקן אותי אם אני טועה 125935
מה זה "מחשבה תחילה"? כולנו מצביעים מהבטן, מבחינה מסויימת. אני מאמין שעצם פעולת ההצבעה כבר מביאה למידת מעורבות ומחשבה גבוהה יותר.
תקן אותי אם אני טועה 125975
עצם פעולת ההצבעה יכולה להיות גם פעולה נרקוטית שבה האזרח חושב שהוא ''עשה את שלו'' ועכשיו צריך לחקות שהמנהיגים שם למעלה יעשו את העבודה (או את הליכוד).

''מושחתים נמאסתם'' תוך כדי המשך הצבעה לאותם אנשים ממש, פעם אחר פעם, זה משהו שמגיע בדיוק משם.

אם כוונתי עדיין לא ברורה, אני מוכן לספר איזו אנקדוטה קטנה מהחיים (סיפור אמיתי). סיפור מרגש על שתי אזרחיות, אחת שהצביע (למרות שלא היה לה מושג למי ולמה) ואחת שלא הצביע (למרות שהיא ידעה בדיוק למי היא רוצה להצביע) סתם מסיבות לוגיסטיות לחלוטין. על כך ועוד בהמשך...
תקן אותי אם אני טועה 125991
ואם כבר בייצוג 100% מהעם עסקינן, מדוע לא לכבד הסכמי עודפים של מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה? קולות כאלה יכולים להכריע את מערכת הבחירות. הבעיה היחידה שאני רואה בכך היא עידוד ההצבעה למפלגות קטנות.
ההצעה שלי 125998
פתרון טוב לבעיה הוא זה:
1. להעלות את אחוז החסימה ל- 5%
ומנגד -
2. לאפשר לכל רשימה להצהיר לפני הבחירות לאיזו רישמה או רשימות היא מעוניינת להעביר את הקולות הכשרים שהיא קיבלה באם לא תעבור את אחוז החסימה.

באופן כזה, נבטל הצבעה "טקטית" שמתחשבת בסיכויים של רשימה לעבור את אחוז החסימה, ונבטל את האפשרות לסיעות קטנות וסחטניות, כל זאת ללא עיוות מוגזם של רצון הבוחר.

כך, למשל, תוכל מרצ להעביר את קולותיה לעבודה, "עלה ירוק" למרצ, הערביות יעבירו את הקולות ביניהן או אולי למרצ, שרנסקי וחרות יעבירו לאיחוד הלאומי, וכו'. התוצאה: מספר קטן יחסית של מפלגות גדולות בכנסת, המתאימות לרצון הבוחר, אך הרבה רשימות אפשריות בקלפי.
ההצעה שלי 126000
1) צעד נבון שצריך להיעשות ללא קשר.
2) מה לא בסדר בשיטת הסכמי העודפים הקיימת? פשוט צריך להחיל אותה על מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה.
המממם. 126014
שיטת חלוקת המנדטים (לפי באדר-עופר) היא מורכבת ומתחשבת באלמנטים כמו המודד למנדט וכו' שמחושבים רק אחרי הסרת הקולות שלא עברו את אחוז החסימה. ניתן כמובן להתייחס לכל הקולות שנתנו למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה כאל 'עודפים', ואז לאפשר הסכמי עודפים, אבל אז השאלה היא מתי קובעים את אחוז החסימה?
לדוגמא: 'עלה ירוק' קיבלה בבחירות האחרונות 37000 קולות, כשאחוז החסימה הוא 44000. המפלגה קיבלה 1.26% מקולות הבוחרים, שהם 1.51 מנדטים, אך קולותיה יחוסרו מהתוצאות, יחד עם עוד כ- 60,000 קולות שלא עברו את אחוז החסימה ועוד כ- 140,000 קולות עודפים, שלא הפכו למנדטים. אבל עכשיו מתוך הקולות המחולקים יש ל'עלה ירוק' 1.37% מהקולות, או 1.74 מנדטים. המשך חלוקת המנדטים, כשהמודד יורד כל הזמן, במיוחד עם 'עלה' חתומה על הסכם עודפים, עלול להביא לצורך לתת לה מנדט - ולהכניס אותה לכנסת... שמישהו יעזור לי: האם השיטה הזו ישימה בכלל או שהיא פשוט מעודדת כניסת מפלגות קטנות?
המממם. 126020
פשוט מאוד: מאחר וכל קול נחשב, מספר הקולות הדרוש למנדט הוא מספר הקולות הכשרים / 120. אחוז החסימה נשאר בעינו.
תהרוג אותי אם אני מבין מה אתה רוצה. 126237
לאט לאט:
1. אחוז החסימה עומד על כמעט שני מנדטים.
2. אם תחלק את כל הקולות הכשרים ב- 120, יכולות להיות מפלגות שקיבלו יותר ממנדט אך לא עברו את אחוז החסימה.
3. כעת נותנים לכל מפלגה את מספר המנדטים השלם הקרוב ביותר להישגיה. (מפלגה ל' קיבלה 38.5 מנדטי - תקבל 38. מפלגה ד' קיבלה 1.6 מנדטים - תקבל 1).
4. כעת, לשיטתך, מחלקים את המנטים הנותרים בין *כל* המפלגות, כולל אלו שלא עברו את אחוז החסימה, לפי באדר-עופר, תוך התחשבות בהסכמי עודפים.
5. בחלוקה כזו ייתכן מצב שבו חלק מהמנדטים מגיעים למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה, כך שאחרי החלוקה מגיעים להם 2 מנדטים.
6. מה תעשה עם מפלגות אלו? אם הן בכנסת, הרי שבכך הכנסת לכנסת מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה. אם לא, נותרת שוב עם מנדטים עודפים. האם כעת תחלק אותם שוב לפי באדר-עופר?
7. בקיצור, לא ברור לי כיצד האמירה שלך משתלבת עם השיטה הקיימת לאיזשהו אלגוריתם. הסבר את העניין, ואז ננסה לברר אם זה עובד.
חלוקת המנדטים 126311
את אחוז החסימה (1.5%) מחשבים מתוך סך הקולות הכשרים. את המודד למנדט מחשבים אחרי מחיקת המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה (חלוקת מספר הקולות שנשארו ב- 120).
מכיוון שבדרך כלל ניתנים למפלגות הקטנות האלה פחות מעשירית‏1 מסך הקולות, יתכן שמפלגה תעבור את אחוז החסימה אבל לא את פעמיים המודד למנדט (סביר שהמנדט השני יתקבל במקרה כזה בחלוקת באדר-עופר).

המפלגות שנמחקו אינן נכללות בחלוקה הראשונית של המנדטים, וגם לא בחלוקה השניה; הן אינן נכנסות לכנסת בכל מקרה.

איני יודע אם החוק מתייחס למקרה שבו אף מפלגה לא עברה את אחוז החסימה (הכנסת נשארת ריקה?).

1 היחס בין 1.5% ל- 2/120 הוא תשע עשיריות.
חלוקת המנדטים 126440
אתה מדבר על השיטה בפועל, בעוד שהדיון המתנהל הוא על שיטה תיאורטית חדשה.
תהרוג אותי אם אני מבין מה אתה רוצה. 126439
לפי שיטתי, מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה לא יכולה לקבל עודפים. אלה עוברים אוטומטית למפלגה איתה חתמה על ההסכם.
ומה לגבי המנדט היחיד שקבלו המפלגות שלא עברו? 127263
תחלק גם אותו? או שהוא יעבור אוטומטית למפלגה החתומה על הסכם עודפים אתה? זה אפשרי, אני מניח, אם כי מבלבל.
הפירוש של השיטה שלך הוא חלוקה של הרבה יותר מנדטים לפי באדר-עופר, מה שיחזק את המפלגות הגדולות. כמו-כן, אם המנדט הראשון לא עובר אוטומטית, לא פתרת את הבעיה, כי מצביע למפלגה י', שלא עברה, לא יכול להיות בטוח שקולו ילך ל- ד' ולא למפלגה גדולה ל'.
ומה לגבי המנדט היחיד שקבלו המפלגות שלא עברו? 127281
כן, גם המנדט עובר, וחיזוק המפלגות הגדולות נראה לי כמטרה ראויה. שתי ציפורים במכה אחת...
ומה לגבי המנדט היחיד שקבלו המפלגות שלא עברו? 127454
אני כבר לא זוכר מה היה בתחילת הדיון ואין לי כוח לחזור - אבל לא לא לקבוע פשוט סדר דברים כזה:

1. עושים בחירות.
2. מחשבים את אחוז החסימה.
3. מפלגות שלא עבור את אחוז החסימה מעבירות את כל הקולות שלהן למפלגה כלשהי לפי בחירתן, או לפי הסכם עודפים (דבר שיעודד מפלגות בעלות סיכוי לחתום על הסכמי עודפים עם מפלגות חסרות סיכוי, כמובן, ויצמצם אובדן קולות).
4. לפי חלוקת הקולות החדשה בין כלל המפלגות מחשבים את חלוקת המנדטים.
5. מנדטים חסרים יחולקו בשיטת באדר-עופר (ד'הונדט, בעולם התרבותי, למקרה שחשבתם שאנחנו המצאנו את הרעיון) או כל שיטה אחרת.

מה הבעיה?
  ומה לגבי המנדט היחיד שקבלו המפלגות שלא עברו? • שועל
  ומה לגבי המנדט היחיד שקבלו המפלגות שלא עברו? • דובי קננגיסר
  ומה לגבי המנדט היחיד שקבלו המפלגות שלא עברו? • שועל
  ומה לגבי המנדט היחיד שקבלו המפלגות שלא עברו? • דובי קננגיסר
  ומה לגבי המנדט היחיד שקבלו המפלגות שלא עברו? • שועל
  ההצעה שלי • אפסאלון
  ההצעה שלך • עוזי ו.
  ההצעה שלך • אפסאלון
  שיפור לשיטה • לוגי גרסקו-טוקלינדר
  שיפור לשיטה • טל כהן
  להפך! • אפסאלון
  בעיות • אפסאלון
  בעיות • דובי קננגיסר
  בעיות • ירדן ניר
  בעיות • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • אפסאלון
  יותר פשוט • איילת בועזסון
  יותר פשוט • אפסאלון
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • אביב י.
  רעיון מצוין • ב/מסדר האלמונים
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • אביב י.
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • אביב י.
  יותר פשוט • שועל
  הערה אריתמטית • עוזי ו.
  הערה אריתמטית • שועל
  הערה אריתמטית • דובי קננגיסר
  הערה אריתמטית • שועל
  הערה אריתמטית • שוטה הכפר הגלובלי
  אופס • שוטה הכפר הגלובלי
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • א. הראשון
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • איילת בועזסון
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • איילת בועזסון
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • איילת בועזסון
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • טל כהן
  יותר פשוט • עוזי ו.
  יותר פשוט • שועל
  365? • שוטה הכפר הגלובלי
  365? • אביב י.
  יותר פשוט • א. הראשון
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • א. הראשון
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • דורון הגלילי
  יותר פשוט • עוזי ו.
  יותר פשוט • א. הראשון
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • זהר מיכלובסקי
  יותר פשוט • א. הראשון
  יותר פשוט • שוטה הכפר הגלובלי
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • ירדן ניר
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • כליל נאורי בסוטול אחרי מבחנים
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • ירדן ניר
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • יעקב פופק
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • זהר מיכלובסקי
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • שועל
  בשיטה האמריקנית • לוגי גרסקו-טוקלינדר
  יותר פשוט • שועל
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • שועל
  1 Welcome to the club • שוטה הכפר הגלובלי
  רעיון • פוליטיקוס
  רעיון • שועל
  רעיון • פוליטיקוס
  רעיון דומה • אפסאלון
  רעיון דומה • פוליטיקוס
  יותר פשוט • האייל האלמוני
  you asked for it • זהר מיכלובסקי
  you asked for it • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • ירדן ניר
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • שוטה הכפר הגלובלי
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • שוטה הכפר הגלובלי
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • שוטה הכפר הגלובלי
  יותר פשוט • עדי סתיו
  יותר פשוט • שוטה הכפר הגלובלי
  מי שיכול לספור כל חור שוכח את הרשת. • האייל האלמוני והארסי
  מי שיכול לספור כל חור שוכח את הרשת. • שוטה הכפר הגלובלי
  יותר פשוט • עדי סתיו
  סיכום? • שוטה הכפר הגלובלי
  סיכום? • עדי סתיו
  סיכום? • דובי קננגיסר
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  הדודה מאמריקע • ערן בילינסקי
  יותר פשוט • דובי קננגיסר
  טוב. אם אתה מבקש. • עדי סתיו
  שבתון מיותר • אסתי
  שבתון מיותר • ירדן ניר
  שבתון מיותר • דורון הגלילי
  שבתון מיותר • אסתי
  שבתון מיותר • דובי קננגיסר
  שבתון מיותר • ירדן ניר
  דובי, הנה עשיתי לך את העבודה... • איילת בועזסון
  דובי, הנה עשיתי לך את העבודה... • דובי קננגיסר
  דובי, הנה עשיתי לך את העבודה... • ערן בילינסקי
  שבתון מיותר • האייל האלמוני
  שבתון מיותר • האייל הנאיבי
  טוב. אם אתה מבקש. • האייל היפאני
  שאל שאלה טפשית, קבל תשובה טפשית • האייל הסרקסטי
  באמת תשובה טפשית • האייל היפאני
  באמת תשובה טפשית • ירדן ניר
  באמת תשובה טפשית • באייל הסרקסטי
  באמת תשובה טפשית • האייל היפאני
  באמת תגובה מצויינת • זהר מיכלובסקי
  באמת תגובה מצויינת • האייל היפאני
  באמת תשובה טפשית • זהר מיכלובסקי
  באמת תשובה טפשית • אביב י.
  באמת תשובה טפשית • זהר מיכלובסקי
  באמת תשובה טפשית • האייל היפאני
  באמת תשובה טפשית • זהר מיכלובסקי
  די עם הכותרת הזו • האייל היפאני
  באמת תשובה טפשית • אביב י.
  באמת תשובה טפשית • דובי קננגיסר
  אכן. • לוגי גרסקו-טוקלינדר
  אופס • עדי סתיו
  אופס • ארז לנדוור
  אופס • עדי סתיו

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים