לקבל 125059
טהרנים:
תגובה 125054
התחושה שלי היא שהמילה "לקבל" נעלמת אט-אט מהשפה המדוברת. ילדים לא שואלים "אפשר לקבל במבה?" אלא "אפשר במבה?". מה יש לאקדמיה ולרוחות החופשיות לומר בנושא?
לקבל ולתת 125068
גם ''לתת'' נעלמת לטובת ה''להביא'' המחליא, והכל בגלל כמה בנות שהתחילו לתת בלי הבחנה. גם ל''להביא'' אני לא צופה עתיד מזהיר בגלל כל מיני חבר'ה שמביאים ביד, ונותר רק לחכות ולראות מה יחליף אותה.
לקבל ולתת 125072
בצה"ל אוהבים את השורש נפ"ק. "אמא, נפקי לי במבה!" אז נסגור מעגל שלם, שהרי לפני "נותנת" היה "נפקנית."
לקבל 125334
נשמע לי תופעה נורמלית של השמטת רכיבים משתמעים מאליהם. דוגמה נוספות להשמטת פועל: רוצה הביתה. וגם לאו דווקא ילדותית: הנה משפט שאני (אבוי, כבר לא ילד) אומר לעתים מזומנות: "אני אקח פאי תפוחים, אבל אפשר בלי גלידה?"

באנגלית זה בוודאי לא עובד, אבל כנראה בגלל שזו שפה ללא משפטים שמניים, שבה משפט לא מוצא את עצמו בלי פועל. בעברית, פשוט נשמע שה"אפשר" הוא כאילו נשוא שמני, מקביל ל"עדיף במבה" או "עדיפה במבה" (ויש הבדל תהומי בין השניים, תחבירית). מעניין אם זה הולך ברוסית, שיש בה משפטים שמניים (דימיטרי לווינסון, לקבלה!).
לקבל 125343
התופעה לא רק נורמלית, אלא גם נורמטיבית בעברית. השפה העברית מעדיפה להמנע מחזרה על מילים מובנות מאליהן. משפט כמו "ראובן הלך לים ושמעון לקולנוע" הוא משפט עברי מלא, נכון, תקני ואף עדיף על מקבילו "ראובן הלך לים ושמעון הלך לקולנוע" (שאף הוא כמובן תקין).

אגב, בעברית, השואפת לצמצום, יכולה מלה יחידה להוות משפט שלם ותקני הכולל נושא, נשוא, ואף מושא. (לדוגמה: אהבתיה)
לקבל 125516
מעדיפה להמנע *מחזרה* על מילים מובנות מאליהן, אבל מה עם השמטה שלהן גם בלי שהופיעו קודם?

האם המשפט "בקלפי אפשר פתק לבן" נשמע לך תקין, בשפה כתובה? האם הוא נשמע לך נאה יותר מאשר "בקלפי אפשר לשים פתק לבן"?
(כשחשבתי על התגובה בהתחלה הייתי בטוח שהתשובה שלי שלילית. עכשיו אני כבר לא בטוח. בעיה ידועה בדיונים על אינטואיציות, בבלשנות כמו בפילוסופיה).
לקבל 125497
באנגלית מחליפים את המשפטים השמניים משפטים עם פועל "to be," כמו "Jobby is a dog."
לקבל 125553
כמובן, אבל הפועל הזה חייב להמצא. וזו הסיבה, להשערתי, לכך שבאנגלית אינך יכול לומר, אפילו אם אתה ילד ששפת אמו סלנג, 'Possible Bamba?'
לקבל 125799
"Wanna bamba!!!"
לקבל 126028
(שהוא, כמובן, עם הרבה פועל.)

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים