עוד רעיון לשיטת בחירות 125237
שלום.
רק עכשיו גיליתי את האייל, וזה נראה לי בדיוק המקום הנכון לספר על הרעיון הפרטי שלי לשינוי שיטת הבחירות, כי לפי כל הסימנים נראה שעכשיו זה שוב אופנתי להעלות רעיונות כאלה. הרעיון שלי הוא פשוט מבחינה טכנית, אבל יש לו הרבה השלכות. לכן, אנסה לספר כאן רק את הרעיונות הבסיסיים, ואם יהיו תגובות, אטפטף גם את כל שאר ההשלכות.
אם כן - בעיקרו של דבר מדובר בהצבעה לכנסת בפתק אחד, כמו בשיטה הישנה-חדשה. ההבדל הוא שכל רשימה תצטרך לציין על הפתק שלה מי הוא המועמד לראשות הממשלה שעבורו היא תצביע בישיבה הראשונה של הכנסת - ישיבה שבה ייבחר ראש הממשלה. באופן זה הכנסת תתפקד באותו יום כגוף אלקטורים.
זה המקום לכמה פרטים טכניים אבל חשובים:
- מועמדים לראשות הממשלה יהיו בעצמם ראשי רשימות.
- בנוסף לאחוז חסימה נמוך יחסית עבור רשימות, יהיה גם אחוז חסימה גבוה מאד(!) עבור מועמדים לרא"מ: מועמד שלא יעבור אחוז חסימה זה - כל הרשימות שתמכו בו לא ייכנסו לכנסת (אכזרי, אבל עם סיבה).
- כדי לגייס לצידו רשימות, יוכל המועמד לנהל מעין מו"מ טרום-קואליציוניים, שבהם ייקבעו עקרונות לשותפויות ו"מחיר למנדט בודד". ההסכמים שייחתמו במסגרת מו"מ אלה יפורסמו באותה דרך בה מפורסמים היום הסכמים קואליציוניים.
יש עוד פרטים, אך קצרה היריעה.
אנסה לומר כמה מלים למה לדעתי זו השיטה האידאלית לישראל: טוב, ראינו כבר מה בחירה ישירה בחברה שסועה כשלנו עושה - היא מרסקת את הפרלמנט לרסיסים. מצד שני, העלאת אחוז החסימה יותר מדי גם היא בעייתית, כי לא היינו רוצים שלא יינתן ביטוי בפרלמנט לריבוי המגזרים בחברה. השיטה המוצעת נותנת מעין בחירה ישירה בראה"מ, אך לא יוצרת נתק בינו ובין מבנה הפרלמנט. השיטה מגינה על הפרלמנט בהיותו באופן ברור הריבון - ראה"מ משקף את יחסי הכוחות בפרלמנט. (לא יהיה מצב בו יאמר ראה"מ "נבחרתי ישירות על ידי העם ולא ע"י הכנסת", כמו שאהב לומר ברק).
יש עוד הרבה פרטים שנגזרים מהרעיון הבסיסי, אבל נראה עכשיו אם יהיו תגובות.
מה דעת הפורום המלומד?
שי

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים