פוגל הצדקן המוסרני.... 1255
חלק מקו המחשבה הדתי- חרדיכס הינו השיפוטיות.

שיפוטיות, אני חוזר בשבילך על המושג הזה שוב אולי תצליח לקרוא. להבין אותו אני מניח שעוד יקח לך זמן. זאת לא משום שאני סבור שאינך יודע לקורא את המילה "שיפוטיות" אלא משום שהשיפוטיות הינה חלק בלתי נפרד מאורח המחשבה החרדיכס.

שפיטת הזולת, חוצפת המחשבה שיש בכלל לפרט מסויים רשות להתערב במהלך חייו של האחר או בדרך חייו הינה מושג כה מושרש בדרך המחשבה החרדיכס עד שהמחשבה שתוכל להפנים את המושג הזה הינה בגדר משאלה כעת.

השיפוטיות זורמת מפיך באופן טבעי עד שאינך מודע לה בכלל.

בוודאי הינך מעוניין בשלב זה לקבל דוגמא:

א. כבר כתבתי לך כי מי שמסוגל לכתוב כפי שכתבת על הסצינה עם הנער האנוס והנערה הינה נקודת מבט שיפוטית של הזולת, הינה מהווה התערבות בלתי נסבלת בזכותו של הפרט למחשבה ודיעה משלו, הינה מהווה תחיבת אף קרתנית שתכליתה הינה לרומם את האני העצמי של השופט והנמכת הזולת.

עוד דוגמא: "אחותי.... עד שנשתבח טעמה..." אתה מבין את השיפוטיות? סביר להניח שלא ממש... סביר להניח אגב, אם בכלל הייתה לך יכולת שיחה אמיתית עם אחותך שלא טעמה נשתבח אלא שהלחץ החברתי על אחותך גדל... "את כבר גדולה...." או אולי סמוי יותר.... "אני צריכה עוד להתחתן..."

מדינת הלכה שהינך רומז עליה, "כמובן בתנאי שכולם יצביעו עבורה..." מראה שאינך מכיר או מתחיל להכיר במשטר הדמוקרטי. מדינת הלכה הינה שאיפה לא כמוסה בציבור הדתי- חרדיכס. לו הייתה הדמוקרטיה בישראל בריאה ללא ספק היה על הממשל לנקוט מדיניות של "דמוקרטייה מתגוננת" שכן קבלת הדמוקרטיה בציבורים אילו הינה כלפי חוץ בלבד. והציפיה לשעת הכושר לנסות למחוק אותה איננה מוסתרת.

אל תמכור לעצמך שאתה מכיר את העולם החילוני. מקסימום אתה מכיר קוקה-קולה... את עולם המושגים החילוני אתה מכיר הרבה פחות ממה שאני מבין באורח החשיבה הדתי. לא עיניין של טיפשות מצידך, סתם חוסר יכולת נפשית בשלב זה של חייך להבין מושגים כמו "הזולת", חופש המחשבה", "זכויות הפרט", "חופש אמונה שונה משלך", היכולת לחשוב שאין אלוהים.... או שאלוהים הינו המצאה של בני האדם ולא להיפך... או אולי שאלוהים מת...
אני לא מניח שבישיבה "הליברלית" שלך דיברו על ניטשה נכון?
פוגל הצדקן המוסרני.... - זה אני 1265
ראשית
בישיבה המסוכנת/פאנטית שלי כן דיברו על ניטשה . בישיבה בה אני מתעתד ללמוד בשנה הבאה יש סדרות שיעורים בפילוסופיה כללית וספרות .

אחותי בת 15 - ומה לעשות שאני אישית אני סובל מוזיקת פופ אלקטרונית. לכן אני מעיר הערות.
כן אני דוס וכן אני מרשה לעצמי לשפוט אחרים. זוהי מהות העניין כשאתה מאמין שיש לך אמת.
עשה לכל הקוראים טובה ואל תשמיצני ללא הכרה אותי ואת רוחב או צרות אופקי. יש לי ניחוש מבוסס למדי שאני מכיר את העולם החילוני עשרת מונים מהכרותך את זה הדתי. לא לא רק קוקה קולה גם פילוסופיה, ספרות ,ומוזיקה טובה. מדונה לטעמי היא מוזיקה איומה.
וכן , גם את עולם המושגים החילוני אני מכיר.
על מדינת ההלכה אני כבר מזמן לא רומז אני שואף לכך בקול רם. העניין הוא שאני מבין שלא ניתן לכפות על אנשים מערכת חוקים שיסודה בדבר שאין הןם מאמינים בו. בעיקרון הדמוקרטיה המתגוננת אני לא מאמין. דפיקות שלי, וכל שיעורי האזרחות שיש לי לא משנים את דעתי- דמוקרטיה היא לא יותר מפשרה. מעין דיקטטורה ברישיון העם.
בדחיפת האף אני לא מרוממם או משפיל אני רק מקיים את העקרון היהודי שנקרא עקרון הערבות לא הולך להתווכח עימך על כך.

מר כהן אתה פשוט לא מבין את העולם הדתי- כנראה שידעותיך עליו מסתכמות בטבלואידם הישראלים וכמובן באתר ארגון"חופש"
מה אעשה שהכרותי את העולם החילוני עמוקה בהרבה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים