המלצה לקריאה נוספת 12579
שני ספרים מוקדמים יחסית של וונגוט לא תורגמו (למיטב ידיעתי) לעברית ועל כך יש להצטער, שכן שניהם רלוונטים גם לימינו אנו.
הראשון שבהם נקרא Player Piano (ומתורגם לפעמים בטעות "נגן פסנתר" או "פסנתרן") והוא מספר על ארה"ב שלאחר המהפכה הטכנולוגית בה יש מעמד של מנהלים ומהנדסים שמפעילים את המדינה בעזרת הטכנולוגיה וכל שאר המקצועות הפכו ללא רלוונטים או ללא רווחיים, ולכן לכל מי שאינו מהנדס נותר רק להתגייס לצבא עד הפנסיה או לעבוד בעבודות דחק יזומות תמורת דמי אבטלה. כמובן שההתקוממות היא בלתי נמנעת ואת תוצאותיה המשעשעות והמפתיעות תוכלו למצוא בספר. (לא, אין לי מושג איך משיגים אותו, אני מצאתי אותו בחנות ספרים משומשים בארלינגטון, מסצ'וסטס.)
השני הוא מחזה בשם Penelope וכל קשר לאודיסאוס ולאודיסאה אינו מקרי כלל. המחזה נגנז עקב איכות ירודה, עובד ע"י הסופר ב1970 ויצא לאור, לבמה ולמסך הקולנוע תחת השם Happy Birthday Wanda June.
המחזה מדבר על אודיסאוס ופנלופה בני זמננו, שנפגשים לאחר שאודיסאוס נעדר שנים רבות מביתו. כמובן שבמחזה יש בקורת לא מעטה על הנטיות ההרפתקניות והכוחניות של ארה"ב, כפי שניתן למצוא בספרים אחרים שלו.
הספר "קופסת הטבק וגו"' מכיל סיפורים מתקופה דומה לתקופה של שני ספרים אלו ומענין להשוות מוטיבים דומים בשניהם, כמו מעמד האישה, היחס לטכנולוגיה מתקדמת, מעמד הפועלים ונושאים חברתיים-כלכליים נוספים.
המלצה לקריאה נוספת 12603
"אוטופיה 14", או בשמו השני, "פסנתר נגן",
שוחרר לחנויות לפני עשרות שנים. לא רק שמספר מצומצם ובלתי מובחר בעליל של חנויות הסכים למכרו, אלא גם הביקורת התעלמה ממנו לחלוטין. כמו כן, לא תורגמו לעברית, למיטב ידיעתי, "גורל גרוע ממוות- קולאז' אוטוביוגרפי", אוסף מאמרים פרי מוחו הבוער, "קנרית בבית חתול", אסופת סיפורים קצרים נוספת, " יום ראשון ה....", אוטוביוגרפיה,
ועוד ספר בעל שם מוזר שאין לי כוח לתרגם, וכמובן, "יברך אותך אלוהים ד"ר קבורקיאן".
כל אלו לא תורגמו כיוון שאין להם פוטנציאל מסחרי, או כך לפחות נהוג לחשוב.
את חלקם, גם אם לא נעים לומר, נראה חודשים מספר לאחר מותו( הבחור כבר לא צעיר ואפילו שרד דליקה רצינית בביתו בניו יורק!).
בקשר לרלוונטיות, וונגוט תמיד יהיה כזה מעצם טבעו וכתיבתו.
המלצה לקריאה נוספת 12604
וכמובן, שכחתי לומר כי ניתן להשיגם באנגלית בכל חנות אינטרנט רצינית. לא צריך לפשפש בקרביה של אמריקהה בכדי למצוא.
מכל מלמדי השכלתי 12615
אבל:
כל הספרים שהזכרת מוכרים לי, את רובם לא קראתי ולו בגלל העובדה שוונגוט זוכה אצלי להערכה עמוקה כמספר סיפורים ופחות ככותב מאמרים עיוניים, כך שלא התאמצתי להשיג את אותם ספרים יקרי מציאות. מהמעט שכן קראתי, רק התחזקה דעתי זו.
רק לאחרונה נכשלתי בנסיוני להשיג את הספר Slapstick מאמזון.קום (למרות שהוא מופיע באתר שלהם הם השיבו לי אחרי שבועיים שאין באפשרותם להשיג אותו עבורי) לגבי Player Piano יצאה מהדורה חדשה שלו לפני פחות משנתיים אחרי שנים שהיה די קשה למצוא עותק שלו. את Happy Birthday Wanda June לא ניתן כרגע להשיג באמזון.קום, אבל כפי שציינת, מן הסתם אחרי שוונגוט יסגור 120 סביר שיהיה יותר קל.
בכל מקרה, הספרים אותם הזכרתי מתיחסים לאותה התקופה בה נכתבו גם הספורים המופיעים בספר קופסת הטבק ומסיבה זו הומלצו לקוראים. לא התימרתי ואין בכונתי לסקור את מבחר יצירתו של וונגוט שאינה מתורגמת לעברית ולא נסיתי להפגין את ידיעותי ושליטתי ביצירתו של הנ"ל.
מכל מלמדי השכלתי 12621
אץ אוב אלו שהזכרתי אמנם לא קראתי, אך התרשמתי כי הם מכילים את הקסם הרגיל של וונגוט. את זאת נראה בעתיד. עניין הספרים במחסני אמזון אכן תמוה, וכבר עברתי מספר ניסיונות עצובים עם ספרים שפשוט הופסק ייצורם, אך אצל אמזון הם עדיין מופיעים כאופציה. אבל רוב אלו של וונגוט עדיין שם, נדמה לי. בכל מקרה, רצוי להשיג את ''יברך אותך אלוהים, דוקטור קבורקיאן'', אם לא בגלל השם, אז בגלל העובדה שייצורו יהיה הראשון שייפסק(הספר קצר ולא קומוניקטיבי מאוד).

ולא ניסיתי להוכיח אותך על חוסר ידיעה או דבר שכזה, רק להפיץ וונגוטיה ברחבי הגלובוס. לפחות הגלובוס האיילי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים