מה מסתתר מתחת לאחדות 126363
"האחדות מעל לכל" (גישה רווחת)

טעות קריטית. אחדות בין מי למי? בין מה למה?

ההגדרה של אחדות הלאומית לאחר הטיפול הקוסמטי היא משהו בנוסח "בשעה קשה זו יש להניח בצד את ההבדלים והמחלוקות בינינו ולשבת יחד, ימין ושמאל, דתיים וחילונים, ולשאת יחדיו באחריות".
מה באמת מסתתר מתחת לקוסמטיקה שעברה הגדרה זו?

"לשים בצד הבדלים ומחלוקות"- ובמילים אחרות: עזבו בצד את המצע והאידיאות שלכם, אמצו את שלנו.
"לשבת"- מילת מפתח דו משמעית: לשבת בנוח יותר (כסא בממשלה מרופד טוב יותר מספסלי העץ באופוזיציה, מסתבר), וגם לשבת בחוסר מעש, משהו שממשלת אחדות עושה טוב יותר מכל ממשלה אחרת, מימין ומשמאל.
"ימין ושמאל, דתיים וחילוניים"- אהבה לנצח: מישהו מספיק תמים כדי להאמין שאם פרס ושרון יושבים ביחד בממשלה, הימני פחות שונא את פושעי אוסלו והשמאלני פחות נגעל מפושעי ההתנחלויות? מישהו מספיק נאיבי ע"מ לחשוב שאם טומי לפיד ואלי ישי שרים באותה ממשלה, בשיינקין יאכלו פחות סושי ובבני ברק יתחילו לעמוד בצפירות בימי זיכרון?
"לשאת יחדיו באחריות"- מנקודת מבט שרונית: אני טועה, אתם משלמים בבחירות.
"קבלת החלטות"- ??? שמתם לב שאין אזכור לאיזה שותפות בקבלת החלטות או משהו בכיוון? הרעיון בממשלות ישראל האחרונות פשוט- ראש הממשלה מקבל החלטות, הממשלה מתפקדת כחותמת גומי. כשגם מי שאמור להתנגד להחלטות אלה כאופוזיציה נמצא בפנים, התוקף של חותמת הגומי חזק שבעתיים בעיני הציבור. ומבחינת ראש הממשלה, ניתן תמיד לשלוח מקורב אלמוני שיקרע לגזרים בתקשורת את השותפים לממשלה לאחר כשלון ההחלטות שהוא קיבל וה"שותפים" "אישרו".

ניתן לסכם ולומר, כי המונח "ממשלת אחדות לאומית" מקבל משמעות נוספת מעבר לקלישאה של "ממשלת שיתוק לאומית": ממשלת צביעות לאומית. בין אם אתה ימני או שמאלני, אחדות לאומית היא האפשרות הגרועה ביותר כרגע.
והעיקר הוא: 126575
ביילין וכל הסמולנים האינטיליגנאטים - בחוץ.
כוכבים בחוץ - מחוץ לגדר.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים