12722
אכן, סקירה ביוגרפית חביבה (אם כי מזניחה, לטעמי, פנים מרכזיים ביותר באישיותו רבת הגונים של ווילד, בעיקר בהיבט הסקסואלי- הנשים בחייו של ווילד ובספרותו הם נושא לעבודת דוקטורט בפני עצמה).
אולם מדוע נראה לך שחסרה ספרות ביקורתית של ווילד כיוצר? בחוג לספרות אנגלית באוניברסיטת תל- אביב יש לפחות שני קורסים שמתמקדים ביצירתו (וזה לא כולל את החוג לספרות כללית, שאני מניחה שאף הוא אינו טומן ידו בצלחת).
יש ים של מאמרי ביקורת על יצירת ווילד- שנינותה אינה גורעת מעומקה וזה משתקף, כמובן, במפעל המחקר הספרותי.
אומנם כתבי ווילד לא הוכנסו למהדורה המצומצמת של ה"נורטון אנתולוג'י", אך הם מופיעים במהדורה הרחבה (שני כרכים) ונראה לי כי קשה למצוא מי שיחלוק על היותו של ווילד מדמויות המפתח בקאנון הויקטוריאני (לפחות באקדמיה). לראייה עומד מדף הספרים והמאמרים שנכתבו על יצירתו, מדף עמוס ומכובד (וזה בספרייתה הדלה ביותר של אוניברסיטת תל-אביב).

ולמי שביקש המלצה- ההמלצה שלי היא "the importance of being earnest"
לדעתי, זה מאסט.
מין ומינות 12763
אני מסכים שיש הרבה דברים שניתן לומר אודות הנשים בחייו וביצירותיו של ויילד, וכן אודות נפתולי העדפותיו המיניות, אך בכוונה תחילה בחרתי לעקוף את כל הנושא, ולא הזכרתי אותו ולו במילה. יש גם מקום לדיון במשיכה הנצחית שהיתה לויילד אל הכנסיה הקאתולית, שהגיעה לשיאה בראיון עם האפיפיור, ולא נעלמה מעולם. אבל רציתי לדבר על דברים אחרים ביום השנה המאה למותו.

לא חשבתי שחסרה ספרות ביקורתית על ויילד. טענתי שלא *מלמדים* אותו, וזה לא אותו דבר. אני שמח לשמוע שיש קורסים המתמקדים בויילד באוניברסיטת תל אביב, וייתכן שמיהרתי לטעון שאין עיסוק אקדמי בויילד (הסתמכתי על סריקת דפי סילאבוס באינטרנט).

אבל הדגשים שלנו שונים. את מגיבה כבאה בשערי עולם האקדמיה, ואילו אני כתבתי כאדם חובב שירה. טענתי על ההאפלה של שנינותו של ויילד על יצירתו הספרותית לא כוונה אל אקדמאים ואל חוקרי ספרות, אלא אל חובבי ספרות ושירה שאינם אקדמאים (אותו עם מדולדל ואנאכרוניסטי). חובבים אלו, לתחושתי, תייגו את ויילד ככותב שנון, אפילו קומי, אולי נוסח ה"ל מנקן או אמברוז בירס, הזכורים היום בעיקר בשל כתיבתם הקאוסטית. במקרה של ויילד (ולטעמי גם במקרה של בירס במידה מסוימת), אני סבור שמדובר בתיוג בלתי-מוצדק.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים